Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Alimentatia este determinanta in aparitia cosurilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostBlitzkrieg, on Jun 20 2006, 21:22, said:

daca am "experimentat" si vazut pe pielea noastra, nu e un argument ? poate nu se poate generaliza pentru un tip de mancare, dar se poate generalizat pentru mancare, adica mancarea influenteaza aparitia cosurilor
nu, nu e un argument... probabil o coincidenta...
intrebati de "oxy" la farmacii desi am inteles ca nu mai este la noi... e ceva foarte eficient...

Edited by gtk, 22 June 2006 - 13:38.


#20
katerink

katerink

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.04.2006
eu am fost la doctor sa ma dreg de acnee am luat pastile , am urmat alimentatia prescrisa ... si tot imi aparea cate unu doua..... deci nu cred ca apar dintr-o anumita cauza...poate asa sunt creati genetic sa avem afectiunea asta.... :D
oricum va zic ce mi-a zis sa nu mananc: alimente condimentate, sucuri acidulate gen Fanta sau Coca-cola, alune, seminte, dulciuri , prajituri, de prajeli nu imi aduc aminte ..... prajelile cica ar dauna intestinului gros dar asta legat de alta problema....

#21
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
eu zic ca alimentatia si nespalarea pe maini si fata de fiecare data cand vii de afara sunt principalele cauze

#22
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
@ vornicu  . . .  De ce nu te duci la medic din moment ce el e cel mai potrivit sa iti dea sfaturi si indicatii  ?

P.S. Nu stiu ce mananca generatia asta de se confrunta cu atata acnee si cosuri din belsug. In vremea copilariei mele majoritatea tinerilor nu avea nici pe naiba. Eu personal nici nu am avut de-a face cu acnee vreodata. Pe vremea aia se purtau putin pistruii  :)   Nu mai mancati toate porcariile din comert anyway...

Edited by Airwaves, 08 July 2006 - 22:42.


#23
alleks

alleks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.01.2006

View Postucinrov, on Jun 18 2006, 11:53, said:

Multumesc pt raspuns, Ion. Acum se naste o noua intrebare. Daca ar fi sa analizam 2 indivizi cam cu aceleasi caracteristici ( greutate, varsta, sex) care au ingerat acceasi cantitate de prajeli, si care au a 2-a zi cosuri ( doar unul dintre ei, si unul nu) care ar mai fi explicatia? E vorba de predispozitia genetica, stil de viata?
Acneea se manifesta diferit de la un individ la altul.Asadar, este foarte posibil ca acele grasimi sa determine aparitia cosurilor (in cazul meu, nu mi-am dat seama daca si de la grasimi imi apar cosuri).
In alta ordine de idei, DA, alimentatia poate determina aparitia cosurilor.De preferat, evita: Cola/ciocolata/fastfood-uri/grasimi sau dulciuri, in general.

#24
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Depinde si ce prajeli.Eu la prajelile din casa nu prea am "alergie",dar daca mananc la Fast Food (KFC) nu numai ca ma irit si pe fatza,cred ca`mi ies cosuri si`n burta,ma doare burta toata ziua,imi e greatza,etc.Pe cat e de buna mancarea,pe atat e de nesanatoasa...

#25
ichebau

ichebau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 05.09.2006
iti recomand sa renunti la prajeli, grasimi, sucuri acidulate, mancaruri condimentate; stiu ca suna cam neprietenos dar usturoiul si ceapa fac bine la tenul cu probleme atat daca le consumi cat si daca le folosesti la infuzii; daca acneea este usoara te pot ajuta.
pt mai multa siguranta un consult la dermatolog + analize la sange.

Edited by ichebau, 24 January 2007 - 09:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate