Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#91
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004
pai kk face mai rar, daca bea laptic, aceeasi metoda, oricum cand trece pe mancare solida nu o sa mai ai prb,
te sfatuiesc insa sa o vada si un veterinar daca zici ca a fost muscata de caini, sa nu aiba vreo infectie / fractura / hemoragie interna ....
numai bine ,

pisica mea are deja 10 ani ...

#92
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
a fost vazuta, a facut si operatie... e bine... sper eu!

#93
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004
dar de ce a operat-o ?

#94
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
pai cred a a avut si o fractura un piciorus, nu am idee... ma interesez si revin cu detalii.

revin: are o tija la femur, si cica are si o vertebra cumva nelalocul ei (sor-mea mi-a spus rupta, dar ar fi imposibil sa se miste atunci), nu poate sari decat pe distante mici. si face si la cutie! :)

B)

Edited by vektor12, 16 November 2004 - 17:27.


#95
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004
....sarmana .....
trb. aveti grija cum o manevrati ...  oricum , pisica are 7 vieti ...
multa sanatate ...

#96
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
pai cica e bine, nu se mai sperie de caine, se joaca, eu zic ca e bine...

dar cu pisica mare tot nu se intelege.

#97
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004
.... cit e inca mica-mica, puteti sa o luati sa doarma in pat cu voi, ca sa ia si mirosul vostru , va sta pe zonele calde si va toarce incantator..., insa dupa ce creste trebuie sa-i faceti cosuletul ei ,
cu pisica mare se va intelege ea pana la urma, daca aceasta o va accepta ..., daca nu asta e ...

#98
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
pai e fricoasa, plus ca pisica mare doarme cu ele, asa ca nu prea mai e loc... e cam fricoasa, desi o sa incerc sa le propun...

#99
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
recent, motanul meu negru si dragut a murit... m-am mai plans parca p-aci ep forum acum ceva vreme ca  are probleme si nu stiam ce este.... pana la urma s-a dovedit a fi cancer limfatic... avea 4 ani..ajunsese intr-o stare extrem de nasoala... slabise mult... in fine.... l-am eutanasiat.

Oricum, nu rezist fara o pisica i ncasa..so, am primit de la o ruda o pisicuta, tot europeana, care are aproape 2 luni.... tigrata portocaliu cu alb... si ideea e ca vreau sa fac in asa fel incat sa ii eliminriscurile...mentionez ca, "by default", a venit dolofana  :D  :coolspeak:  ....cica devora tot acolo acasa la ea.... inclusiv peste fiert amestecat cu putina paine, carne de pui fiarta.... granule, lapte..etc...
Azi a fost practic prima ei zi de cand e la noi..de fapt acum vreo 4 ore a facut 24 h de cand e aci  ^_^ ... si a mancat granule in prostie, niste salam victoria si a baut mult lapte si apa...laptele e febletea ei... asta fiind ieri seara... ei bine, ma asteptam ca sa se deranjeze imediat la stomac...cum se intampla cu motanul de dinaintea ei... dar nu a patit deloc asta.....
Stau la parter, deci, implicit pisca o sa iasa afara... chit ca imi rupe plasa de la geam, dar tot sare (am mai patit-o  :peacefingers: ).... si va dati seama ca trebe sa iau masuri suplimentare de precautie.... totodata dorim sa o si castram... acum nu stiu care e procedura..trebuie sa fete intai sau nu, cam care e varsta optima, care sutn riscurile daca o castrez (pe termen scurt si lung - apropo, ca tot zicea cineva ma sus un pic, ca dupa ce a castrat o pisica nu a trebuit sa o lase  cateva zile singura, ca devenea deprimata.... eu sutn cu scoala, mama cu serviciul... deci pisica sta cam 4-5 ore/ zi singurica..ma rog, mai trece mama sa o verifice si o vecina, buna prietena...e vreun impediment?) sau daca nu o castrez....
In elgatura cu alimentatia, as prefera ceva sfaturi de la oameni care chair asa au facut si a mers fara probleme...ca doctorii zic diverse lucruri, si unii te mai si indruma aiurea, in necunostinta de cauza.
Deparazitarile sti uca se fac la 3 luni (intern si extern)..asa i ifaceam si predecesoruli....altceva ar ma ifi de stiut?

Multumiri anticipate  B)

#100
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
care stie.. ce trebuie sa'i dai sa creasca FOARTE mare? vreau o pisica uriasha... cum sa mi'o "ingineresc" ?

#101
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Depinde de caracterul matzei cel mai mult. Daca e activa nu o sa ajunga un Garfield. Daca e lenesa, sta mai mult in casa si doarme de regula prinde proportii. Se ingrasa si  daca e castrata. Din cate pisici am avut numai motanii au fost maricei, campion a fost un birmanez care ziua facea vreo trei drumuri prin casa si ajunsese ca un purcelus.

#102
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ideea nu e sa fie grasa.. ci MARE... sa creasca armonios, dar mult. probabil ar trebui sa'i dau sth in perioada de creshtere.

#103
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Ar trebui sa-ti cumperi un pui de tigru sau o leoaica tanara, sa vezi ce mare si armonios o sa creasca!
Sunt niste rase de pisici de talie mai mare, dar am un lapsus acum...

#104
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Am avut o dracovenie paroasa neagra, o iubeam dar cind se trezea noaptea si umbla prin casa prin toate cele ma enerva, ziua dormea ca o blana.. Am adus-o acasa la ai mei si a fugit fara sa stiu pe balcon la vecina de a inceput sa-si faca saraca cruce de unde a aparut mita neagra in casa la ea.. Toata noaptea am umblat dupa ea s-o caut.. Pina la urma am gasit-o pe scari in bloc..

Edited by zippy99, 16 December 2004 - 17:30.


#105
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Salut, am si eu o felina micuta si as vrea sa o invat sa faca la buda, se poate?

#106
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
La buda putin probabil ca o sa o inveti sa faca, pregateste-i o ladita cu nisip si o sa invete singurica.

#107
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004
Eu am avut si facea la baie la scurgere.In momentul in care facea in alta parte lua putintica bataie de la mine impingand-o cu nasul unde a facut ca sa-si dea seama de ce o bat iar apoi o duceam la baie si ii aratam unde sa faca. Bineinteles ca in acel loc trebuie sa ii pui putin nisip de unde a facut inainte sau o bucatica de rahat (pt miros) si la fel sa o impingi cu nasul acolo(fara sa o bati), eventual o inchizi un timp acolo(20-30min).Dupa 2-3 zile de "tratament" de genul asta se invata .

Edited by radu6000, 17 December 2004 - 01:11.


#108
naughty2be

naughty2be

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.12.2004
[dar are vreo relevanță că face în alte părți numai când, am impresia, că nu-i convine ceva?
că parcă a înnebunit în ultima vreme...
oare se simte neglijat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate