Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13369 replies to this topic

#19
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Al meu mananca non-stop...baga maica-mea in el ca la balamuc. Se explica cum de are aproape 8 kg. Eu ii tot zic ca nu e nici sanatos..da ea vine cu argumente de genu' "Daca ii e foame baiatului" sau "Ce vrei?...sa pofteasca!" care ma lasa fara replica.

Attached Files



#20
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001
In mod normal , caldurile vin de 2 ori pe an . Cam acuma si prin toamna . Daca pisica e batrna si nu a facut pisoi pana la 3 ani , ii vin caldurile si mai des ( 4 ,5 ori pe an ) . Cel mai bine e s-o dai sa faca pui pe la 2 ani . Si apoi castrarea sa nu se imbolnaveasca ( asa am auzit si eu , nu stiu daca are vreo baza stiintifica ) .
rz , din cate stiu eu nu e bun laptele DELOC in cazul otravirilor . Pentru ca face pelicula protectoare pe stomac . Da , dar nu acolo se asimileaza alimentele ci otrava trece in intestinul subtire si ai pierdut pisica (: . Cel mai bine e s-o fortezi sa vomite tot si spalaturi intestinale la veterinar !
Alimentatie , sfatul doctorului : pana in 1 an : 3 mese regulate pe zi ( lapte si mancare cumparate ( converse nu mancare uscata )) . 1-2 ani : 2 mese regulate pe zi : conserve , ciorba , de toate , cat mai slaba mancare , dupa 2 ani : 1 masa doar pe zi bogata in vitamine , dar putin sa nu se ingrase .
Viermisori fac in permanenta asa ca , o data la 3 luni trebuie deparazitata !

#21
exxay

exxay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.01.2003
nu de la mincare se imbolnavesc de rinichi. Sau nu mai mult decit alte animale sau oameni.
asta cu mincarea e o legenda. ca a zis-o chiar un veterinar nu ma impresioneaza: am auzit si eu si din gura unui veterinar (student ultimul an, dar tot aia) ca dobermanii o iau razna la batrinete din cauza ca le creste creierul, sau ca le creste nu stiu ce os care apasa pe creier. ceea ce e o aberatie totala.

problema cu rinichii a birmanezelor/persanelor vine de la modul in care au fost obtinute/intarite rasele. Printre stramosii celor pe care le avem acum au existat exemplare probabil foarte frumoase dar care sufereau de aceasta boala (Polycystic Kidney Disease). din cauza reproducerii incestuoase (normale in cazul selectiei animalelor de rasa) sau fixat nu numai genele 'bune', responsabile de aspect, dar si cele 'rele', responsabile de anumite boli.
De asta anumite rase sunt predispuse mai ales la anumite boli, sau au caracter similar.

#22
marius

marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 15.09.2003
Veterinara pisicii mele zicea sa o hranim "combinat":nu doar conserve sau "bomboane"..ci si mancare gatita,respectiv legume fierte.
Am auzit si eu texte de genul ca daca nu fac pui pisicile o sa faca diverse boli-cancerul fiind cel mai des vehiculat.Anyway..Musea mea(asa o cheama) a luat deja de 2 ori injectii anticalduri:prima a primit-o in mai anul trecut si a tinut-o pana joia trecuta...si acum a mai primit una...oricum in vara vreau sa o castrez,iar veterinara zicea sa stam apoi o saptamana cu ea si sa nu o lasam singura ca poate devenii foarte deprimata.

#23
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Nici nu mai stii ce sa crezi.
Daca si veterinarii au recomandari diferite... nu e prea bine!

#24
exxay

exxay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.01.2003
Chestia cu cancerul este o alta legenda.

Dimpotriva, este recomandata castrarea   de la cele mai mici virste .
prin castrare se elimina posibilitatea ca pisica sa faca cancer uterin sau ovarian (evident, din moment ce astea se scot) si, daca castrarea are loc inainte ca pisica sa intre prima data in calduri, se reduc sansele de cancer de sin. La masculi scad sansele de cancer la prostata si,  daca se face devreme, masculul nu va mai dobindi obiceiul de a stropi/marca teritoriul.

De mincat incearca sa-i dai carne, cruda preferabil, nu bombonele. Spre deosebire de ciini, care sunt omnivori, pisicile sunt carnivore. Daca e sa-i dai legume acestea trebuie sa fie cit mai bine fierte sau tocate cit mai marunt (foarte marunt - mixer - altfel sunt total inutile si pot duce usor la ocluzii intestinale), si nu mai mult de 10-15% din masa. pisicile de fapt chiar nu au ce lua din legume iar cerealele pot crea probleme grave de sanatate.

.. daca vrei sa-i faci o bucurie, gateste cu usturoi sau adauga pe mincarea lor (dar foarte putin, doar cit sa-i dea miros - in cantitati prea mari poate duce la intoxicatii). e valabil si pentru ciini.

#25
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Am un motan (de fapt ai mei il detin acum :)) care a inceput sa urineze prin casa, prin pat. Are 4 ani si cateva luni si nu a mai facut chestia asta pina acum. A inceput acu vreo luna si inca nu stim de ce.
Chestia e ca in decembrie ai mei s-au mutat de la bloc la casa si poate ca asta are vreo influenta.
Ceva raspunsuri?

#26
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Ai fost cu el la veterinar?
Nu cred ca are vro importanta daca sta acum la casa....
Eu am avut o pisica si am luat-o de la 4 luni de la casa la bloc si nu prea a simtit schimbarea, decat locul care era mai mic.

Eu te sfatuiesc sa mergi la veterinar cu el.

#27
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Asta era urmatoarea miscare.... dupa sarbatori.

#28
philo

philo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2004
Pisicile sunt animale care se atașeză în primul rând de casă și abia în al... 14-lea de stăpân... Mutarea, cu siguranță, l-a traumatizat psihic. În plus, starea lui s-ar putea agrava dacă nu i se acordă atenția pe care crede el c-o merită. (Pisicile mai urinează în pat și din spirit de frondă, am pățit-o și eu!...)

#29
hedonism

hedonism

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.03.2004
sau poate e pur si simplu in calduri...si cum nu si-a stabilit inca locul de...depozitare...face peste tot.sigur urineaza si nu face altceva?/smarty/

#30
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004

Quote

Originally posted by hedonism
sau poate e pur si simplu in calduri...si cum nu si-a stabilit inca locul de...depozitare...face peste tot.sigur urineaza si nu face altceva?/smarty/
Si ce de o luna este in calduri? da ce e cal? :D
In calduri e 4-5 zile maxim.

@petman dupa ce o duci la veterinar sa ne spui si noua care a fost problema

#31
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
In calduri nu a fost niciodata de cand il am. La bloc nu am avut nici o pisica in preajma asa ca nu s-a manifestat. La casa cred ca a simtit ceva si .... nu stiu. Va zic dupa ce aflu ce sigur.

#32
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
e in calduri si isi marcheaza teritoriul. tare neplacut. castreaza-l.

#33
mammut

mammut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 02.10.2003
am avut un motan, care la un moment dat a iceput sa faca in casa prin diverse locuri (pe canapea, pe frigider),  mai tarziu am aflat ca avea probleme cu rinichii, si a sfarsit prin blocaj renal, poate sa fie si in calduri, dar incearca sa-ti faci timp si sa-l duci la un cabinet ca e mai sigur.

#34
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Cel mai probabil este in calduri.
Trebuie castrat....crede-ma...il scapi de un stres imens, si ii prelungesti viata cu cativa ani buni!

#35
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by zahei
e in calduri si isi marcheaza teritoriul.  


Exact!
Cand era sa faca pipi normal, facea unde trebuia (cel putin al meu asa facea), dar cand era sa faca un altfel de pipi (pe fondul excitatiei, probabil) facea pe unde apuca, dar nu avea decat  doua locuri, stabilite de el.
Nu poti sa-l convingi sa nu mai faca acolo... noi am incercat in toate felurile (cu staniol, i-am pus inclusiv o cutie cu nisip acolo si tot degeaba... facea pe langa ea)
La blocaj renal se manifesta altfel (al meu a murit din cauza unui blocaj renal), pur si simplu nu mai putea sa faca!
La inceput isi dadea drumul dar foarte putin... apoi deloc (desi incerca saracul)

#36
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Hmmm, dintr-o discutie cu un veterinar a reiesit ca a avut o piatra la rinichi si de asta a facut asa. A luat nu-s ce pastile si vad ca nu a mai facut urat.
De castrat.....nici nu ma gandesc...lasa sa stea cu ce are :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate