Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare router TP-Link (trans...

Informatie job secundar

VLC Media Player

WoW Ascension parere
 Eliberare fiscal - ajutor

Caut un NVR model HGNVK-48902

Baterie Macht

Complex termogenic opinii ( Arzat...
 Reteta compensata dupa scrisoare ...

aerofoto mapn dji mini 4 pro

Click inchidere fereastra Win11 e...

Nedumerire produs
 Se justifica constructia edificii...

Sfat achizitie masina - drumuri n...

inceput de drum Uber/Bolt pe SRL

Sticla noua de la Sigma

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13326 replies to this topic

KiloW

KiloW

Guru Member

• Grup: Senior Members
Pai nu prea am ce să-i fac, problema mea e că mâtza în general e pe afara noaptea, fix când bântuie si vulpea. In general e pe acoperișuri sau garaje, mai rar pe jos, însă...
Și nu știu cum as putea evita asta, ca nu vreau s-o închid. Miaună la fereastra pana ii deschid sa iasă și are mai multa răbdare decât mine.

Are vaccinurile clasice pentru pisici care ies afară, o sa verific dacă are antirabic.

Uneori ăștia mai vaccinează și vulpile antirabie. Ar fi nasol sa lase vulpi cu rabie in ditamai capitala.

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators
Pe youtube am vazut cazuri si cazuri. Unele de bine, se jucau impreuna, altele triste pentru pisici. Acum depinde de vulpe, zic eu, in cel mai mare grad. Daca e flamanda si/sau bolnava e posibil sa se dea la pisica. Daca e "de la oras" probabil ca nu. my 2 cents

Mizu

Mizu

moroșan

Vulpea e din familia Canidae, e inrudita cu cainele. Daca i-e foame iti omoara pisica destul de usor.

KiloW

KiloW

Guru Member

Sper vulpile astea sunt
mai degrabă specializate în spart sacii de gunoi (în competiție cu ciorile) decât în vânătoare.

Din fericire matza e destul de prudenta, când sunt străini sau zgomote necunoscute în jur se adăpostește sau vine acasa

KiloW

KiloW

Guru Member

LE
Cică din 2001 ar fi eradicata rabia la vulpi.

alex342

alex342

Senior Member

Din ce am inteles, un om a fost infectat cu rabie de la o vulpe prin 2009-2010. Oricum, rabia la animalele salbatice este greu de stabilit, unele animale traverseaza granita cu unele state si te trezesti cu niste boli pe care le credeai eradicate in tara.

"În ciuda faptului că de câțiva ani se aplică momeli vaccinale antirabice în jurul vizuinilor, de la începutul acestui an din cele 9 cadavre de vulpi găsite pe teritoriul județului și examinate, în 8 cazuri s-a diagnosticat rabia. Din cele 31 de vulpi împușcate însă nu s-a depistat niciun caz pozitiv."
https://covasnamedia...-rabie-la-vulpi

KiloW

KiloW

Guru Member

Eu sunt în Belgia, ăștia cică n-au mai avut cazuri la vulpi.
Se pare că au mai avut la câini importati ilegal.

alex342

alex342

Senior Member

View PostKiloW, on 15 noiembrie 2023 - 15:20, said:

Eu sunt în Belgia

Aaa.. pai se schimba problema. :)
Cel mai probabil nu trebuie sa iti faci griji de rabie in Belgia.

Wotan

Wotan

Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

View PostMizu, on 15 noiembrie 2023 - 12:51, said:

Vulpea e din familia Canidae, e inrudita cu cainele. Daca i-e foame iti omoara pisica destul de usor.
Vulpile sunt niste animale foarte oportuniste si foarte adaptabile, inclusiv in mediul urban. Evita conflictele cu alti pradatori si incearca eventual sa le fure hrana.
Pisicile in schimb fiind teritoriale si agresive, pun usor pe fuga o vulpe sau un caine mai mare decat ele.
https://weather.com/...le-the-cat-wins

Doar o vulpe disperata de foame s-ar risca sa intre in conflict cu o pisica adulta. In Arad avem de ani de zile o familie de vulpi pe malul Muresului, aproape de centru, iar zona e plina si de pisici, inclusiv domestice. Nu s-au auzit pana acum de probleme. Interesul vulpilor e axat pe containerele cu gunoaie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/isibC4mWzHM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

KiloW

KiloW

Guru Member

Pisica mea nu-i de talie mare, e o maidaneza de talie medie.
Sunt convins ca motanul care vine în vizita se poate bate parte în parte cu o vulpe, ala e cât un tigru. O avea ceva bunic Maine Coon. Noroc că-i destul de blând în general și când tembela mea sare la el nu-și pune mintea cu ea.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

La dimensiuni similare vulpea nu are nicio șansă. Și vulpea e animal inteligent, evită conflictele, încăierarea cu alte specii e rară. Revenind la pisică, la dimensiunea ei pisica e cel mai bine înzestrat prădător, gheare, dinți și agilitate maximă.

Edited by caiuscorneliu, 16 November 2023 - 13:07.

Mizu

Mizu

moroșan

Toate avantajele pisicii vin cu o predilectie pentru risc.

Eu prin plimbarile mele pe internet n-am vazut niciodata o pisica ucigand o vulpe, invers insa da, si destul de usor.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

Păi, pisică de 4 kile și vulpe de 10, probabil. Eu văd majoritatea clipurilor unde se tachinează și clipuri unde vulpea e pusă pe fugă în majoritatea cazurilor. Am zis de animale sensibil de aceeași talie. Și da, pisicile riscă absurd uneori, să fie călcate de mașină și să le mănânce hoitul vulpile :D

https://youtu.be/P93...a8CUyyQO6D8ch1m

Edited by caiuscorneliu, 17 November 2023 - 01:30.

KiloW

KiloW

Guru Member

Vulpea are o mușcătura mult mai puternica, chiar și la aceeași talie.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

Pisica are vreo 70 psi mușcătura, vulpea vreo 80-90. De unde mult mai puternică? Și asta deși vulpile sunt în majoritatea cazurilor mai mari decât pisicile.
A zis expertul în vulpi din clipul postat de mine anterior cum stă treaba, ce-o mai tot lungim?

Edited by caiuscorneliu, 17 November 2023 - 10:45.

habanero

habanero

Member

• Grup: Members
Cunoasteti sau altfel spus, exista vreo metoda sa faci doua pisici sa se inteleaga/tolereze? Am un motan care se comporta agresiv cu o pisica, care acum a murit. Intre timp am luat o pisica s-o sterilizez si am vrut sa vad cum se inteleg. Initial motanul nu a dat semne de ostilitate, dar cand am incercat sa-i aduc iar impreuna,  motanul a scuipat si maraia, plus ca a scos niste miorlaituri mai ciudate. Atat pisica cealalta cat si cea de acum sunt foarte cuminti, fiind dispuse sa se imprieteneasca, dar motanul pare sa nu fie in apele lui. Nu face urat, dar nici nu da semne de prietenie. Ma gandesc ca poate cu timpul ii trece, dar imi aduc aminte de cealalta pisica cu care se comporta la fel. Nici nu ii lasam singuri in casa, iar mereu trebuia sa fim atenti sa nu incerce sa o bruscheze. El are aproape 7kg, talie mare, iar pisicile in cauza sunt mai slabute, undeva in jur de 4kg. De aceea incerc sa aflu daca oare s-ar putea proceda intr-un fel sa se schimbe motanul sau ramanen la concluzia ca este diliu si nu-l poti domoli. Am crezut ca fiind alta pisica, poate se va intelege. Asa cum si oamenii se inteleg diferit in functie de persoana. Observ persoane care au mai multe pisici si ma intreb cum de sunt sanse ca fiind multe la un loc sa nu existe episoade de genul asta, in timp ce in cazul motanului meu, lucrurile par sa stea diferit. Imi este frica sa nu procedeze ca si cu cealalta pisica. Adica sa stea linistit cateodata, iar cand il apuca pe el, eventual cand sunt lasati singuri, sa incolteasca pisica. Ce parere aveti? Apropo, motanul este castrat si pisicile din poveste sterilizate. Pisica din prezent pe care tocmai am sterilizat-o, este luata din cartier. As fi vrut s-o adopt, dar daca observ ca nu se impaca cu motanul, din pacate va trebui s-o duc inapoi in mediul ei, adica in jurul blocului.

makoka

makoka

Junior Member

• Grup: Members
Se pot strica/ altera boabele la termeratura ambientală? In ultimele zile nu mai mânca pisica cu pofta cum face normal dar in final isi mânca porția. Dar azi dimineață nimic, nu s-a atins de mâncare. Mers la medic, făcut analize, primit infuzie cu niste lucruri plus ca era deshidratat, a primit si niste bobite pe care normal ca le-a mâncat. Venit acasa nimic, nu s-a atins de boabe. Am mers sa ii cumpăr alte boabe si ce sa vezi astea le mănâncă. Deci cam trag concluzia ca ar fi pățit ceva boabele. Sau e gresita concluzia?

Edited by makoka, 20 November 2023 - 18:19.

alex342

alex342

Senior Member

View Postmakoka, on 20 noiembrie 2023 - 18:17, said:

Se pot strica/ altera boabele la termeratura ambientală?

Boabele lasate in aer liber isi pierd prospetimea. Dupa un anumit timp daca nu sunt tinute in conditii ok (racoare, loc intunescos si uscat, posibil sa si rancezeasca.
Eu le tin in pungi care se inchid ermetic, sau borcane.

Edited by alex342, 20 November 2023 - 21:35.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate