Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare router TP-Link (trans...

O ecuație

Informatie job secundar

VLC Media Player
 WoW Ascension parere

Eliberare fiscal - ajutor

Caut un NVR model HGNVK-48902

Baterie Macht
 Complex termogenic opinii ( Arzat...

Reteta compensata dupa scrisoare ...

aerofoto mapn dji mini 4 pro

Click inchidere fereastra Win11 e...
 Nedumerire produs

Se justifica constructia edificii...

Sfat achizitie masina - drumuri n...

inceput de drum Uber/Bolt pe SRL

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13326 replies to this topic

iogamac

iogamac

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ce frumos este!

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

iogamac, pe 12 septembrie 2023 - 12:00, a scris:

Ce frumos este!
A fost. Că nu mai este.
Nus dacă voi lua alt pisoi.
Când eram copil am avut zeci de pisoi dar nu am fost așa de atașat de vreunul.
Erau, plecau, dispăreau...totul era normal.

Dar cu asta parca a fost altceva. Făcea parte din familie.
Sper să îmi treacă repede

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators
Castrat?

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Nu. Nu era castrat.
Și nici ăștia 3 de la vecini, care mai mult la mine vin la mâncare nu îs castrați.

Știu. Am citit că pe ăștia necastrați ii calca mașinile. Dar nu am înțeles de ce? Nu sunt atenți?
In perioada de împerechere îs ciudați, dar acum încă nu sunt in acea perioada.
Era chiar foarte atent la orice sunet.

iladi

iladi

Guru Member

dorin_2k, pe 12 septembrie 2023 - 13:13, a scris:

Dar nu am înțeles de ce? Nu sunt atenți?

Hormonii le biruie toate simturile. Ne castrati sunt mai predispusi la aventuri in afara curtii, batai, rani, infectii, accidente.

Chayah

Chayah

Guru Member

Of, îmi pare rău, Dorin!

Eram sigură că asta o sa i se întâmple cât de curând.
Nu as putea spune de ce, pur și simplu asta simțeam mereu când povesteai de el și când tot insistai că nu îl castrezi. Simțeam pur și simplu că o să pățească ceva.
Îmi pare rău, tare frumos era.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Asta e.
Acum cu mâncarea rămasă hrănesc motanii vecinilor.
Nu m-am simțit așa aiurea nici la decesul părinților mei.
Tristețe, ciuda, îmi vine să plâng, cu toate că nu am mai plâns de vreo 20 de ani.

Chayah

Chayah

Guru Member

Da, te înțeleg, te poți atașa enorm de un animaluț și e oribil când moare.
E bine sa plângi, plângi cât de mult vrei, e normal să plângi când ești trist.

iladi

iladi

Guru Member

V-am povestit cateva postari mai sus ca am salvat o pisicuta de pe strada. Pe scurt, acu 5 saptamani a gasit doamna un pui de 3 luni aproape mort pe marginea strazii. 2 saptamani la vet cat am fost in vacanta, acum are deja 3 saptamani de stat la noi. Pana acum am tinit-o total izolata de celelalte doua, intr-o camera inchisa partial, astfel incat pensionarele au stiut ca au intrusa in casa, am lasat sa se miroasa si sa se vada de la distanta. Cu hasaielile de rigoare din partea pensionarelor. De cateva zile o lasam pe aia mica sa mai zburde prin casa. Problema e ca pensionarele s-au cam mutat afara. In timpul zilei nu mai dau prin casa decat sa manance si sa bea apa, in rest stau in curte. Vin noaptea acasa doar sa doarma. Ins azi noapte, pe la 3, aia mica a inceput sa miaune si astea mari au plecat, pe rand afara. Le-am gasit dormind pe terasa. Si nu-mi place. E clar ca nu o suporta pe aia mica. De fapt au fost tot timpul refractare la o alta pisica. Intentionam sa o donam pe cea mica, operatie care va decurge extrem de greu, dat fiind faptul ca e inflatie de pisici la adoptie. Pe de o parte mi-e mila de astea batrane ca au ajuns sa plece din casa, pe de alta parte nu pot sa o tin inchisa intr-o camera (chiar daca are o tona de jucarii) pe asta mica. Cum as putea evolua in procesul de coabitare intre generatii, macar pana o donam pe junioare?

haltija

haltija

Junior Member

• Grup: Junior Members
Pai cu primele pisici cum ati procedat sa se accepte una pe alta?Daca ele sunt mai batrane (si chiar daca n ar fi) procesul de imprietenire poate dura si cateva luni.Incercati sa le tineti pe toate trei in casa cat mai mult timp laolalta binenteles supravegheate , sa le vorbiti si sa va jucati cu ele ,sa incercati sa le faceti sa manance impreuna dar fiecare din bolul ei ( aici ar ajuta sa le dati ceva bun ,ce le place cel mai mult pisicilor casei astfel incat sa o asocieze pe cea mica cu ‘ideea’ ca este de a casei .La mine ,cand am adus a doua pisica a durat din iarna pana pe la inceputul primaverii sa se accepte.Bine,nu stau la curte si pisica cea mare nu avea posibilitatea de a iesi afara daca nu i convenea ceva sau nu avea chef de cea mica ,dar se putea refugia unde dorea prin casa.Acum un pisic mic poate fi foarte obositor pt o pisica mai batrana ,cel putin la inceput pt ca cel mic este ca si un copil vrea sa se joace tot timpul ( aici puteti interveni dumneavoastra sa incercati sa va jucati cu cea mica cand cele doua nu vor ) dar odata ce timpul va trece cea mica va fi acceptata in totalitate de cele mai mari si se stie ca o pisica noua si mai ales pui este benefica din toate punctele de vedere pt celelelate ale casei.Trebuie rabdare si veti vedea ca lucrurile se vor aranja.Si sa o sterlizati pe cea mica cand varsta o va permite ,asta ca nu fuga de acasa si sa se evite si alte probleme.Cat despre donat pisica cea mica ( brrr ma ingrozeste ideea , ca trebuie sa gasesti pe cineva de incredere sa fii sigur ca va pastra pisica si o va trata asa cum tu insuti ai proceda,nu zic ca nu sunt si astfel de persoane dar cei mai multi de pe grupurile alea de adoptii sunt niste pshihopati ( de exemplu era acolo o persoana ,care la aproape fiecare anunt de donatie pisica/ catel ea se angaja ca le adopta ea pe toate -am gasit cam 8-9 posturi de astea de ale respectivei).Ar fi pacat sa nu o pastrati pe cea mica ,o sa vedeti ca nici nu veti realiza cand ,sa zic asa ,doar veti constata intr o buna zi ca cele trei sunt prietene in sfarsit.Cereti si sfatul veterinarului ,mai este si dizpozitivul acela cu feromoni pt calmarea pisicilor Feliway friends ( atentie aici ca trebuie tinut in priza ),dar per total ,in imprietenirea unor pisici tot secretul consta in rabdarea stapanului .

iladi

iladi

Guru Member

Cea "mare" are 9 ani de cand e la noi, cealalta are 8. Diferenta intre ele, cand s-au cunoscut era de doar 1 an. Stiu procedura. La fel am procedat si atunci, cu mare rabdare, dar atunci eram la bloc, acum stam la casa. O mare problema este faptul ca astea mari au libertate total de a intra si iesi din casa pe tot parcursul zilei. Nu as vrea sa o las pe asta mica pe afara decat atunci cand voi fi sigur ca nu o ia razna. Nici nu se pune problema sa nu o sterilizam daca va ramane la noi. Cele doua mari sunt sterilizate si am mai avut 2 motani ingestiune pentrun timp si i-am castrat si pe aia. Mi-as dori sa dezvolti partea aia cu beneficiile aduse de pui pentru casa, poate i le servesc doamnei iladi :)

PS alea mari nu pot spune ca sunt prietene, dupa 8 ani de convietuire. Mai mult se tolereaza decat sunt prietene. N-am sa inteleg niciodata cum ne-am pricopsit cu asa pisici sensibile.

haltija

haltija

Junior Member

Pisicile cele mari oricum ieseau si intrau in casa dupa bunul plac , chiar si atunci cand cea mica nu venise,asa i?Ideal ar fi ca sa nu le mai lasati pe cele mari afara sa zic asa o saptamana -doua , ca sa petreaca timp in casa cu cea mica ,chiar daca o vor ignora sau sasai ,important este ca ele sa stea cumva impreuna.Despre beneficii ,ar fi chiar daca nu se observa ( caci pisicile mari pot avea asa  cum sa zic o atitutine ursuza si atunci noi am putea sa credem ca nu se intampla nimic bun) este chiar noutatea pisicii celei mici , le poate ajuta mental pe cele mari sa mai reduca din plictiseala si rutina ,chiar sa o si priveasca  pe cea mica cum fuge de colo pana colo este un stimul benefic pentru ele ca le trezeste curiozitatea .Cele mari daca doar se tolereaza ,tot stau impreuna ,pentru ca s au invatat si stiu ca se pot baza una pe cealalta 😄nu prea stiu sa explic sunt chestii pisicesti ce se petrec intre ele .Si astfel vor ajunge sa o tolereze daca nu imprietenire, pe cea mica , se vor alerga una pe cealalta ,vor manca si se vor spala una pe cealalta.Vine iarna acusi , cele mari vor petrece cea mai mare a timpului in casa ,atunci sa vezi ce distractiv va fi pentru ele ,caci pana atunci se vor fi si imprietenit cat de cat . Cat despre beneficiile aduse ‘parintilor’ ,aducerea unui nou pui in casa ,stim cu totii este garantata veselia , in fiecare moment .Acum o intrebare .Cele mari ,sterlizate fiind ,nu va este teama sa le lasati pe afara?Adica ,daca ies pe strada ?

Freddy12

Freddy12

Guru Member

iladi, pe 13 septembrie 2023 - 10:01, a scris:

Cea "mare" are 9 ani de cand e la noi, cealalta are 8. Diferenta intre ele, cand s-au cunoscut era de doar 1 an. Stiu procedura. La fel am procedat si atunci, cu mare rabdare, dar atunci eram la bloc, acum stam la casa. O mare problema este faptul ca astea mari au libertate total de a intra si iesi din casa pe tot parcursul zilei. Nu as vrea sa o las pe asta mica pe afara decat atunci cand voi fi sigur ca nu o ia razna. Nici nu se pune problema sa nu o sterilizam daca va ramane la noi. Cele doua mari sunt sterilizate si am mai avut 2 motani ingestiune pentrun timp si i-am castrat si pe aia. Mi-as dori sa dezvolti partea aia cu beneficiile aduse de pui pentru casa, poate i le servesc doamnei iladi :)

PS alea mari nu pot spune ca sunt prietene, dupa 8 ani de convietuire. Mai mult se tolereaza decat sunt prietene. N-am sa inteleg niciodata cum ne-am pricopsit cu asa pisici sensibile.
Așa sunt toate pisicile. Și eu am mai multe și nu sunt deloc prietene. Dacă nu cresc împreuna de când sunt mici, nu se împrietenesc, in cel mai bun caz se tolerează. Acum 6 ani am adoptat o pisicuța mică, avea sub o luna. A crescut foarte mare și o ataca pe cealaltă pisica . L-ar bate și pe motan dar motanul e hârșit in lupte și o pune la punct.

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

dorin_2k, pe 12 septembrie 2023 - 11:02, a scris:

R.I.P. Mițu al meu. Avea un an și 3 luni și azi l-a calcat o mașină.

Screenshot_2023-09-12-11-59-12-031_com.miui.gallery.jpg
Mă simt groaznic.

Au rămas alți 3 motani de la vecini ce vin non stop la mine să mănânce.
Dar nu se compara cu Mițu al meu.

Imi pare tare rau pentru el.Si Miți a mea a fost calcata de o mașină.
Am plans două zile.
O lună nu am mai fost bun de nimic.
De aia le-am facut la ale mele la Rădăuți un țarc din plasa bordurată dublată cu plasă cu ochiuri 10x10 mm.
Inclusiv acoperiș tot din plasă.Le-am taiat orice posibilitate de evadare.
Cand intru in casă, am grija sa nu iasă printre picioare.Deja au ințeles ca NU au voie nici măcar sa încerce sa iasă.
Stau in casă, pod si un gang.Total vreo 50 mp.

Edited by rinaldoparaipan, 13 September 2023 - 12:48.

iladi

iladi

Guru Member

haltija, pe 13 septembrie 2023 - 10:40, a scris:

Cele mari ,sterlizate fiind ,nu va este teama sa le lasati pe afara?Adica ,daca ies pe strada ?

Nu stiu cum sa spun asta fara sa cobesc. Sa bat in lemn, nu.

Cea mai mare nu e foarte aventuroasa. Sta mai mult in curte: avem aproape 1000 de mp. Cea mijlocie e vanotareasa rau si bantuie nu stiu pe unde toata ziua. Ea apare cu soareci, soparle si lilieci, in timp ce aia mare prinde doar fluturi. Dar si mijlocia merge doar prin curtile vecine, cand iese "la sosea" o face doar ca sa treaca foarte repede la vecinii gard in gard. Dar grija mea in crestere este ca in curand vor fi doua santiere langa noi si nu stiu cum sa fac sa le obisnuies ca nu e bine acolo. Pana acum e tarlaua lor virana, proprietate particulara.

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

Depinde de strada.Daca e afaltata, dreaptă si eventual drum județea circulat , e pericol.
Daca strada e cu macadam, piatră si masinile nu circulă nu viteză, să zicem ca pisicile se mai pot feri.

Mizu

Mizu

moroșan

Citat

Problema e ca pensionarele s-au cam mutat afara. In timpul zilei nu mai dau prin casa decat sa manance si sa bea apa, in rest stau in curte. Vin noaptea acasa doar sa doarma.
Pisicile nu sunt animale de haita, de asta par ca nu se imprietenesc daca nu cresc de mici impreuna.

Greseala ce trebuie evitata e sa asteptam de la pisica un comportament uman, sau canin, caci nu au treaba una cu alta.

Ale mele sunt destul de bune prietene, mai dorm impreuna, se joaca, dar asta mai mult ca nu au de ales, fiind inchise in casa. Daca le-as lasa pe-afara probabil s-ar saluta dimineata si seara cand se intalnesc la mancare si cam atat.

Sigur ca schimbarea le deranjeaza putin, dar daca chiar ar vrea sa stea in casa ar sta.

haltija

haltija

Junior Member

Daca sunt obisnuite sa se duca in locul ala nu aveti cum sa le faceti sa inteleaga sa nu se mai duca pe acolo.Ba din contra cand vor observa forfota de acolo se vor incapatana se duca caci ,ele considera acel loc un teritoriu de al lor.Si atunci daca ne iubim cu adevarat pisicile vom face totul se le asiguram securitatea pt ca nimeni nu o va face in locul nostru.Ce a scris dna/dl rinaldoparaipan despre tarcul pe care l a construit este o idee grozava.Bine , acum depinde si de casa si de cat teren liber exista dar solutii sunt . Am citit si vazut poze , nu mai stiu daca pe acest topic or pe altul , cum tot asa ,cineva stand la curte a construit un catio conectat la una din ferestre( am cautat postarea respectiva dar n o gasesc din pacate)ca sa si protejeze pisicile.Oricum cautati -> catios pe google si o sa gasiti acolo diferite modele dupa care sa va inspirati in realizarea unui proiect de acest fel .Exista si firme care se ocupa cu asa ceva pus plase la ferestre , usi , si, avantajul este ca executa si proiecte personalizate in functie de ce si ar dori clientul.I am mai mentionat intr un post de al meu , site - ul lor se numeste Cityofcats.ro( Pisici la ferestre).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate