Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13371 replies to this topic

#13015
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postdorin_2k, on 22 februarie 2023 - 20:51, said:

E adevărat ce am găsit pe net? Pisica poate rezista fara mâncare 2 săptămâni?
Întreb asta deoarece o zi nu va fi nimeni acasă. Fiecare plecat in alta direcție.
Ii vom lăsa mâncare dar sigur vin alte pisici in pelerinaj la noi și ele ling tot din bolurile cu mâncare în 5 minute.
Ii pun un vas mare cu apa, dar daca ii las cutia cu granule plina, vor veni altele și o vor goli.
Iar dacă rog un vecin sa îi aducă de mâncare, posibil sa nu fie în acel moment și pisoiul meu acasă și tot altele se vor înfrupta.
Deci: rezista motanul de 9 luni o zi singurel?
Cumpara-I un dispenser pentru hrana. Ceva de genul acesta:
https://www.hornbach...-3-7-l/6793835/

#13016
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Daca pun hrana in dispenser sau o las in bol e același lucru. Tot pot sa vine pisicile din cartier să se îndoape de acolo.

#13017
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postdorin_2k, on 23 februarie 2023 - 15:17, said:

Daca pun hrana in dispenser sau o las in bol e același lucru. Tot pot sa vine pisicile din cartier să se îndoape de acolo.
Sunt și hrănitoare cu cip dar sunt foarte scumpe.

#13018
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

View PostWotan, on 20 februarie 2023 - 21:23, said:

Asa ceva
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w0ffwDYo00Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acum 2 nopți am rămas singur acasă și am zis sa iau și eu pt prima data motanul noaptea la mine in camera.
S-a comportat exact ca asta din clip. M-am trezit f obosit că nici nu m-am întors prin pat, că mâța dormea pe pătură pe picioarele mele și nu voiam să îl deranjez.
Dimineața a început să mă frământe și să mă miroase pe la cap.
Nu îl mai vreau toată noaptea cu mine.
Îl scot la 22 și la 7 îl iau iar.

#13019
makoka

makoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 30.08.2011
Am vazut ca multa lume e fan Taste of the wild, poate va e util sa stiti ca e redus, dar e limita de un sac. Am luat si eu sa vedem cum e, as schimba mancarea ca au scumpit-o de mai multe ori in ultima jumatate de an si nu prea mai cred ca merita diferenta de banii, e vorba de virbac.

#13020
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Motanul meu de 9 luni cred că trecut la "faza a doua".
A început să își marcheze teritoriul de câteva zile pe terasa casei. Simt un miros specific.
Din cauza că vin și motani din vecini pe la mine. In fiecare zi vine un motan (doar pe unul am reușit să îl prind și să văd daca e motan sau pisica), posibil chiar 2-3 pisici și se perinda pe terasa mea.
E vreo posibilitate să stopez acest lucru fără sterilizare imediata?


E vreo substanță ce ii fugărește de pe terasa și îi oprește de la marcarea teritoriului?

#13021
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,426
  • Înscris: 13.02.2006
Sterilizare, ti-am mai spus.Alta solutie nu ai.
Sa vezi ce frumos o sa miroasa cand se mai incalzeste.
Apropos, vezi ca urmatoarele nopti iar se anunta minus 10 grade.

#13022
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postdorin_2k, on 01 martie 2023 - 11:01, said:

E vreo substanță ce ii fugărește de pe terasa și îi oprește de la marcarea teritoriului?
Pentru al tău soluția e castrarea și repede. Dacă nu te grăbește, va marca și după castrare. Și mie mi-a fost mila sa-l castrez și am întârziat operația iar urmarea este ca marchează și acum când are aproape 13 ani. Totuși e bine ca nu pute ca înainte de castrare.
Pentru motanii din vecini poți folosi pe terasa o soluție repelenta care și aia miroase ca dracu' dar măcar e afara, nu in casa. Trebuie sa pulverizezi zilnic sau măcar la 2-3 zile.
https://www.hectarul...iRoCV0kQAvD_BwE
https://www.dedeman....50-ml/p/7052621

#13023
mihaela_stancu84

mihaela_stancu84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.02.2023
Urmeaza ca motanul parintilor mei si cu care am crescut sa fie relocat, are 9 ani... Din pacate ale mele nu-l accepta sub nicio forma si asta e din pacate singura solutie din cauza problemelor de sanatate ale parintilor mei.

Cei care ati mai trecut prin relocarea unei sufletel drag, cum ati facut procesul mai usor atat pt. el/ea cat si pt. voi? Numai gandul ca nu-l voi mai sti al nostru ma darama :(

#13024
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
https://spca.bc.ca/f...ew-cat-old-cat/

Mai adauga o litiera.
Cumpara Feliway si lasa-l in priza.

#13025
mihaela_stancu84

mihaela_stancu84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.02.2023

View PostMizu, on 09 martie 2023 - 18:03, said:

https://spca.bc.ca/f...ew-cat-old-cat/

Mai adauga o litiera.
Cumpara Feliway si lasa-l in priza.

Mersi pt. sugestie, de miercuri l-am luat la mine. Il tin intr-o camera separata cu toate cele necesare, se vede cu ale mele printr-un geam de la usa. Saptamana viitoare am sa le las sa interactioneze pentru prima data, cu incetul.

Am sa tin solutia in priza macar 2-3 luni, sper din suflet sa fie un succes tot procesul.

#13026
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,875
  • Înscris: 15.12.2009
O știre care mi-a plăcut enorm:

Parlamentarii spanioli au adoptat schimbări radicale la legile naţionale privind bunăstarea animalelor prin care oferă animalelor de companie, considerate ''fiinţe conştiente'', o protecţie legală mai solidă împotriva neglijenţei, abandonului sau abuzului.

Deci, rețineți: câinii și pisicile noastre sunt ființe conștiente Posted Image

Persoanele condamnate pentru abuzul animalelor vor suporta sancţiuni legale mai dure potrivit noii legi privind ''protecţia drepturilor şi bunăstării animalelor'', adoptată joi de Congresul Deputaţilor din Spania.

Potrivit acestei legi, câinii nu pot fi lăsaţi singuri mai mult de o zi, iar pisicile nu pot fi lăsate singure mai mult de trei zile.

Dânșii / dânsele trebuie cazate într-o manieră adecvată speciei, protejate de frig şi căldură, şi trebuie să primească tratament veterinar atunci când este cazul. :)

https://www.agerpres...mpanie--1076896

#13027
mihaela_stancu84

mihaela_stancu84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.02.2023
Asta mi se pare si mai interesanta:

"Guvernul olandez a anunţat vineri că doreşte să interzică deţinerea animalelor de companie ce prezintă mutaţii genetice care le fac să pară „drăguţe”, inclusiv a câinilor cu bot scurt şi a pisicilor cu urechi pliate, informează AFP. 20.01.2023"

Tin minte ca povestea cineva pe Facebook la stirea asta prin ce trece un caine cu botul scurt daca ajunge sa aiba probleme de respiratie. Cat despre 'Scottish Fold' cred ca se stie deja ce probleme pot dezvolta in privinta cartilajelor, acestea incepand cu urechile...

Trist e ca sunt destule vedete precum Taylor Swift sau Ed Sheeran care ignora aspectele astea, pozandu-se si implicit crescandu-le popularitatea acestor animale care sufera in tacere de cele mai multe ori pentru ca ei sa poata puna story-uri cu 'aww, ce cute sunt'

Edited by althea, 19 March 2023 - 05:33.


#13028
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,426
  • Înscris: 13.02.2006
Din ciclul "al saselea simt la pisici"
Saptamana trecuta ,miercuri, a fost o campanie de sterilizare initiata de CJ Ilfov.
Din sapte ale mele maidaneze aciuate, 3 sunt pisici(sterilizate) si 4 motani-am zis sa sterilizez doi, fiindca s-au batut cu altii, unul are o rana urata la ureche, etc.
De obicei in fiecare dimineata veneau in curte sa manance.In ziua cu pricina doar doua pisici au venit.Motanii, niciunul. Bai, dar niciunul.
Eu eram cu custile pregatite.Dupa vreo ora a aparut unul, l-am dus eu cu masina la clinica Center of Hope-recomand cu caldura, lucrez de mai mult timp cu ei.
Seara l-au adus inapoi.Intr-o dubita plina cu pisici in cusca.

Attached Files


Edited by rinaldoparaipan, 21 March 2023 - 13:17.


#13029
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postmihaela_stancu84, on 19 martie 2023 - 03:36, said:

Cat despre 'Scottish Fold' cred ca se stie deja ce probleme pot dezvolta in privinta cartilajelor, acestea incepand cu urechile...

   Eu nu stiu. Despre ce e vorba?



#13030
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
https://pandavet.ro/...tish-fold-ului/

#13031
mihaela_stancu84

mihaela_stancu84

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.02.2023
Mai nou Zooplus isi selecteaza clientii eligibili pentru acel program cu 3% reducere.

Recent mi-a expirat, am incercat sa-l iau iar pe 1 an si dupa 2 zile si 5 telefoane am aflat ca n-as mai fi eligibila si nu-i de la nici o eroare a sistemului. Ar fi decizia superiorilor, dar eu in afara de 10 oferte pe an n-am 'profitat' de mai nimic. Ma tem ca are legatura cu suma economisita in total, eu iau pentru 5 animale hrana.

Deci mare atentie, sa nu patiti ca mine :D

#13032
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Ce suma ai economisit?
Eu mai am pana in noiembrie.

[ https://i.imgur.com/Cij00bc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate