Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13369 replies to this topic

#12997
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Asa ceva
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w0ffwDYo00Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12998
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Pisicile mele dorm cateva ore intr-un loc si apoi schimba locatia, mai vaneaza putin prin casa, iar dorm putin, si dimineata vin in cuib unde stiu ca urmeaza sa ne trezim noi in curand. Fiecare cu stilul ei, una prefera sa urce pe mine si sa mai atipeasca. Cealalta te linge pe cap. Doar dimineata fac asa, deloc in restul zilei. Ne trezim pe la 7 si nu vor nimic decat sa se plimbe dupa noi prin casa, sa verifice ce facem prin bucatarie, sa socializeze. Nu sunt deloc flamande, nu mananca imediat ce le pun mancare, se mai fugaresc prin casa si abia apoi vin la bol.

Eu cred ca daca esti un proprietar decent pisica o a vrea sa interactioneze mai des decat atunci cand stie ca e ora de mancare.

#12999
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 03.03.2007
Al meu, un motanel de 5 luni, cum ma dau jos din pat direct la bucatarie se opreste  si face o galagie ca sa-i dau de mancare, se plimba prin picioarele mele,sare pe mine,ma urmareste peste tot Posted Image .Ii dau putin de tot ca sa scap de el si sa ne lase in pace sa ne pregatim de serviciu, iar portia intreaga o primeste cand pleaca ultimul din casa. Dar e haios rau,dupa ce mananca,parca primeste un boost de energie,face niste curse prin casa si alergaturi combinate cu sarituri Posted Image Posted Image

Edited by special, 21 February 2023 - 10:29.


#13000
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 Wotan, on 20 februarie 2023 - 21:23, said:

Asa ceva
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w0ffwDYo00Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Toate animalele sunt așa, încep sa se agite când se trezesc și vor sa fie văzute/auzite de stăpân.

Doar ca nu toate au acces la patul unde doarme stăpânul.


Păsările, vitele și porcii fac scandal dimineața devreme la ele în cotețe.
Câinii fac și ei ce pot, dat fiind ca pot fi puși ușor la punct de stăpân.
Pisicile, de asemenea.


Ca să spui că pisicile sunt egoiste și nu le pasă de stăpân, ar trebui ca în interiorul lor sa existe următorul proces: stăpânul meu doarme, nu îmi pasă ca este obosit și că va avea o zi grea la job, eu îl trezesc pentru ca îmi e foame și ma doare undeva că îl deranjez, interesul meu e mai important decât interesul lui.

Pisicile nu rationeaza, nu au conștiința și nu sunt aware de nevoile specific umane, așa că nu pot fi acuzate de rele intenții sau de egocentrism :).



#13001
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 Chayah, on 21 februarie 2023 - 15:32, said:

Toate animalele sunt așa, încep sa se agite când se trezesc și vor sa fie văzute/auzite de stăpân.

Doar ca nu toate au acces la patul unde doarme stăpânul.


Păsările, vitele și porcii fac scandal dimineața devreme la ele în cotețe.
Câinii fac și ei ce pot, dat fiind ca pot fi puși ușor la punct de stăpân.
Pisicile, de asemenea.


Ca să spui că pisicile sunt egoiste și nu le pasă de stăpân, ar trebui ca în interiorul lor sa existe următorul proces: stăpânul meu doarme, nu îmi pasă ca este obosit și că va avea o zi grea la job, eu îl trezesc pentru ca îmi e foame și ma doare undeva că îl deranjez, interesul meu e mai important decât interesul lui.

Pisicile nu rationeaza, nu au conștiința și nu sunt aware de nevoile specific umane, așa că nu pot fi acuzate de rele intenții sau de egocentrism Posted Image.


Eu sper ca erai maxim de ironic cu faza asta, fix pe topicul cu pisicutele, sau nu prea? :)

#13002
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Nu înțeleg ce vrei să spui.

#13003
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
E adevărat ce am găsit pe net? Pisica poate rezista fara mâncare 2 săptămâni?
Întreb asta deoarece o zi nu va fi nimeni acasă. Fiecare plecat in alta direcție.
Ii vom lăsa mâncare dar sigur vin alte pisici in pelerinaj la noi și ele ling tot din bolurile cu mâncare în 5 minute.
Ii pun un vas mare cu apa, dar daca ii las cutia cu granule plina, vor veni altele și o vor goli.
Iar dacă rog un vecin sa îi aducă de mâncare, posibil sa nu fie în acel moment și pisoiul meu acasă și tot altele se vor înfrupta.
Deci: rezista motanul de 9 luni o zi singurel?

#13004
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Doua saptamani nu rezista sigur fara mancare. Insa o zi nu este problema daca tine post doar cu apa. Insa daca ai vreun vecin prieten, il poti ruga sa vina sa ii aduca mancare, chiar as stea 5 minute cu pisica sa se asigure ca a mancat si nu vine alta pisica sa ii ia mancarea.

#13005
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

 dorin_2k, on 22 februarie 2023 - 20:51, said:

Ii pun un vas mare cu apa, dar daca ii las cutia cu granule plina, vor veni altele și o vor goli.
Iar dacă rog un vecin sa îi aducă de mâncare, posibil sa nu fie în acel moment și pisoiul meu acasă și tot altele se vor înfrupta.
Deci: rezista motanul de 9 luni o zi singurel?
Umple-l inainte de plecare cu mancarea preferata. Rezista fara probleme pentru un weekend.

#13006
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Să umplu motanul cu mâncare? Să îl îndop? :)
Ok. O sa las vorba ca cel ce pleacă ultimul din casa în acea zi sa îl îndoape.
De dimineață până seara numai (am aflat acum).
Doar sa nu o zbughească iar prin pelerinaj în oraș.


#13007
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 dorin_2k, on 22 februarie 2023 - 23:38, said:

De dimineață până seara numai (am aflat acum).

Nu sunt probleme daca nu va avea mancare. Perioada este extrem de scurta, deci nu iti fa probleme.

#13008
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 03.03.2007
De cand am motanelul de vreo 2 luni, m-am documentat zile intregi despre mancarea de pisici,ce trebuie sa contina o mancare buna, dieta unei pisci etc. Cand l-am luat, am cumparat  Purina Proplan, ca na, asta mi-a au dat cei de acolo ca fiind super buna. Ulterior cand am invatat sa citesc eticheta am realizat ca nu e chiar cea mai buna. Momentan inca mai are din bobite , vad ca ii plac, dar deja i-am luat Purizon Kitten ,fara cereale si urmeaza sa-i fac trecerea la ele.In rest, conserve de la  Feringa si MAC's si mai rar ,putin fast food , cate juma' de plic Felix pe zi
   Avand in vedere ca a pacalit moartea, a trecut prin panleucopenie  la 8 saptamani, vreau sa l hranesc cu ce e mai bun. Clar pana la castrare va ramane pe Purizon Kitten dar deja ma gandesc ce sa-i dau ulterior. Stiu ca pisicile nu prea sunt mari amatoare de apa si am vazut ca sunt ceva mancaruri care se lauda cu PH-control pe eticheta si ar  ajuta in prevenirea pietrelor (L-metionină & NaCl & KCl - controlul pH-ului urinei), Dupa un mic research iarasi tot la Purizon am ajuns ,care contine L-metionina intr-o cantitate generoasa ( FARMINA  si ea, dar am impresia ca sunt facute in aceeasi fabrica, pe eticheta si ingrediente sunt identice) . La urmatoare comanda o sa i comand niste supa de la Cosma, par interesante pe aticheta si au si destul lichid.

Voi ce le mai da ti sa manance sau ce recomandari aveti?

#13009
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

 dorin_2k, on 22 februarie 2023 - 23:38, said:

Să umplu motanul cu mâncare? Să îl îndop? Posted Image
Ok. O sa las vorba ca cel ce pleacă ultimul din casa în acea zi sa îl îndoape.
De dimineață până seara numai (am aflat acum).
Doar sa nu o zbughească iar prin pelerinaj în oraș.
De dimineata pana seara nici macar nu remarca ca ai plecat. Cel putin jumate din timp va dormi.

#13010
puiutu73

puiutu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.02.2007
Eu ii dau pisoiului meu Bozita si GranataPet, mancare umeda.
Bobite are Purizon, dar doar in caz de necesitate, urgenta, nu recomand mancarea uscata.

#13011
lelialili

lelialili

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.02.2023
Buna. Pisica mea a fost diagnosticata cu diabet in mai 2022. Am incercat reducerea glicemiei cu mancare speciala pt diabet, dar, pt ca nu functiona, a trebuit sa intre pe insulina din iunie 2022. La inceput dimineata si seara, apoi tot mai rar (daca are glicemia peste 160 ii facem 2 unitati de insulina Lantus, peste 200 ii facem 3 unitati). In perioada 20 oct-31 dec 2022 nu a mai fost nevoie sa ii facem insulina, a avut glicemia buna. In 31 dec, o surpriza neplacuta, glicemia era 200 : Asa ca, am inceput din nou cu insulina, mai intai la 3-4 zile, apoi la 2, iar de vreo 6 zile ii facem in fiecare dimineata (deci, la 24 ora). Are glicemia de cca 190-220 dimineata, ii facem insulina, seara e ok (75-90), dimineata iar e mare, 200-220. Am vb si cu dr., nu stiu ce sa mai fac. Am sperat sa fi intrat in remisie... A mai avut cineva o astfel de situatie? Intrare in remisie pt cateva luni si apoi revenire glicemie mai mare? Nu a avut glicemii mari nici la inceput (maxim 350-360, de cateva ori, in rest, pana in 300). Imi doresc tare mult sa intre in remisie... Deci, poate cineva sa imi spuna daca a avut o astfel de situatie si cum a evoluat? Multumesc mult!

#13012
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Ai scris mult dar nu ai zis nimic despre ce si cum mananca, ce schimbari ai facut pe parcursul bolii.
Nu conteaza dieta in diabet, de asta nu ai considerat important sa mentionezi?

Eu as trece pisica pe raw si discutat si despre diabet cu grupul asta https://www.facebook...549474928590825

#13013
lelialili

lelialili

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.02.2023
Buna. Multumesc pt raspuns. Stiu ca diet este f importanta, de aceea s-a schimbat total. De cand am descoperit diabetul, Chiti mananca numai Royal canin diabetes mancare uscata si, f rar, in weekend, mancare umeda, tot Royal canin diabetes sau Medica diabetes (la un moment dat nu a mai vrut sa manance pliculetele de la Royal canin si i-am schimbat). Vreo 3 luni i-am dat asa: 20 g mancare uscata dimineata ora 8.00, 20 g la pranz ora 14.00, 20 g seara ora 20.00 (i-am cumparat un dispenser de mancare, care ii da cantitatea respectiva la ore fixe). Pentru ca nu slabea (avea 6,1 kg), dupa 3 luni i-am scos masa de pranz, de atunci are masa doar diminieata si seara, iar in weekend, uneori, ii dam la pranz si un pliculet de mancare umeda de diabet. A mai slabit un pic, acum are 5 kg 850 g. Fructozamina, care anul trecut in vara era 520, acum este 390, limita fiind 340. Respectam regimul, facem glicemia, insulina cand e nevoie. De aceea nu intelegem de ce i-a revenit diabetul dupa 2 luni si jumatate. Poate a mai avut cineva aceeasi situatie si ne poate sfatui.

Edited by Dany_Darke, 23 February 2023 - 14:25.
nu mai cita inutil, vedem cui raspunzi


#13014
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 Wotan, on 23 februarie 2023 - 10:55, said:

De dimineata pana seara nici macar nu remarca ca ai plecat. Cel putin jumate din timp va dormi.
Cand il iau in casa, doarme non stop. Il mai zgandaresc eu si copiii periodic. La 3 ore ii mai dam o trezire
Insa cand e pe afara, umbla hai-hui

Edited by dorin_2k, 23 February 2023 - 13:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

6 user(s) are reading this topic

0 members, 6 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate