Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13369 replies to this topic

#12781
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
I-am cumparat si eu o patura electrica (are ~30x 25 cm), insa incalzeste cam tare, trebuie oprita dupa cateva minute. Din pacate are doar optiunea 3 trepte care inseamna timpul de functionare.

#12782
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008
A stat cu pernuta si cand era mai cald, nu ar trebui sa fie asta problema.  Ma gandesc sa nu fie ceva teritorial. Din cate vad este destula agitatie pisiceasca prin curte.

#12783
Mihai_freedo2022

Mihai_freedo2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.10.2022

 iladi, on 11 decembrie 2022 - 21:04, said:

Am un motan castrat pe terasa. Da, stiu, l-as vrea in casa dar ii este frica de "printese". Azi noapta a fost ciudat. Terasa e inchisa, nu bate vantul, nu este frig. Totusi. Are o casuta cu perna electrica si pernuta 5 stele. Si cu toate astea a preferat sa doarma pe presul de la usa de la terasa, desi pana acum n-a avut retineri sa doarma in casuta. De ce zic ca e ciudat? Pentru ca dupa cem-am rugat tata noaptea sa intre in casuta si ma gandeam ce dreaq de miros sau altceva il impiedica, azi dimineata, dupa ce i-am dat mancare, s-a dus tacticos si s-a culcat in casuta.
Explicatii?

Poate moft? N-am cine stie ce experienta cu ele, dar a noastra nu doarme niciodata in acelasi loc. Daca insa vrea in casa si singurul lucru care va impiedica e acceptarea, incearca sa lucrezi putin cu ele. O prietena a luat recent in casa un amarat de pe strada si desi la inceput era terifiat de catelul casei, acum sunt cei mai buni prieteni.

#12784
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 AlbastruIndigo, on 11 decembrie 2022 - 20:54, said:



Daca el nu are probleme, nu se simte rau, nu-i bolnav, cred ca e ok.

Eu le dau pui fiert, peste fiert sau pe grill, carne de vita. Fierb spinari de pui sau vita cu os in slowcooker si le fac supa cu carnea si morcov, uneori orez. De la colagenul din oase se formeaza un fel de jeleu pe care-l lipaie de-mi vine si mie sa mananc cu ei. Le fac pateu din ficat de pui, fierb inimi si ficat... poti face destule. :)

Carne cruda nu le dau, cu ani in urma le dadeam bucatele de pui crud, pana s-au pricopsit cu o bacterie de care tare greu am scapat.





Păi i-aș găti și eu și i-aș da multe chestii, dar el nu se atinge de nimic în afară de mâncarea lui.
Poți lăsa pe masă tone de cărnuri și pateuri și supe, tot ce face e să fie curios și să le miroase. Atât :D.


Mă gândesc că s-a întâmplat ceva când era pui, in primele 2 luni, până l-am luat.
Probabil au folosit crescătorii ceva metodă dubioasa, nici nu știu ce sa cred.


#12785
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 24.11.2009

 Chayah, on 12 decembrie 2022 - 09:58, said:

Păi i-aș găti și eu și i-aș da multe chestii, dar el nu se atinge de nimic în afară de mâncarea lui.
Poți lăsa pe masă tone de cărnuri și pateuri și supe, tot ce face e să fie curios și să le miroase. Atât Posted Image.


Mă gândesc că s-a întâmplat ceva când era pui, in primele 2 luni, până l-am luat.
Probabil au folosit crescătorii ceva metodă dubioasa, nici nu știu ce sa cred.
Orice i-am da noi (oamenii ) din mâncarea noastră nu poate suplini ceea ce găsesc şi e vital pentru sănătatea lor în mâncarea pentru pisici (de exemplu taurină) . Am pisici (plural) de mai bine de 14 ani, am piedut un motan la 14 ani cu pancreatită TOCMAI că-i mai dădeam să guste slăninuţă, unt şamd ! Nu recomand nimănui să treacă prin această experienţă! Cumpăr când găsesc promoţii cantităţi mari de Orijen ( sac de 5,4 kg ) ...de ex. de Black Friday nu am cumpărat nimic pt mine / casă ci mâncare pentru pisici, iar umedă: Cosma,  Bozita şi Wild Freedom !

#12786
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
mie1dor, deci teoretic, dacă le dai hrană (pe care scrie ca e) de calitate, ar trebui să fie foarte bine pentru ele, nu?
Acum, na, nu avem cum sa verificăm calitatea, trebuie sa avem încredere că e cum scrie pe produs :ewwpu:.

#12787
mie1dor

mie1dor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 24.11.2009

 Chayah, on 12 decembrie 2022 - 11:53, said:

mie1dor, deci teoretic, dacă le dai hrană (pe care scrie ca e) de calitate, ar trebui să fie foarte bine pentru ele, nu?
Acum, na, nu avem cum sa verificăm calitatea, trebuie sa avem încredere că e cum scrie pe produs Posted Image.
Nu neapărat doar pentru ce scrie pe ambalaj cât mai mult pe părerile celor care le-au utilizat şi da ESTE bine pt ele atât timp cât facem doar o singură vizită anual la veterinar pt vaccinare ! Acum depinde de fiecare cum alege să-şi cheltuie banii: pe hrană de calitate sau pe onorariul veterinarului !

#12788
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Stie cineva unde gasesc de cumparat undita cu soricel pentru pisici? Am luat una de la un magazin cu hrana pt animale si a rupt soricelul in cateva zile. Incerc sa gasesc ceva mai rezistent. Poate sa fie si soricelul simplu, eventual il leg eu de undita veche. Important e sa fie soricelul mai rezistent

#12789
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 05.11.2009
Eu am luat din Carrefour. Nu au tot timpul, dar nu merită. Se rupe repede și nici nu prea se joacă cu ea. Am încercat să-l încânt, dar nu se uită la ea. În schimb am legat o pungă din celofan cu un fir de lână și e înnebunit după ea.

#12790
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Ale mele sunt inebunite dupa pene, am luat acum una cu pene si clopotel din zoocenter, si noaptea trecute doar clopotelul ala l-am auzit.

#12791
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 Mizu, on 14 decembrie 2022 - 14:12, said:

Ale mele sunt inebunite dupa pene, am luat acum una cu pene si clopotel din zoocenter, si noaptea trecute doar clopotelul ala l-am auzit.

    Sa inteleg ca nu esti din Bucuresti. Vad ca nu au magazine in Bucuresti

#12792
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Mizu, on 14 decembrie 2022 - 14:12, said:

Ale mele sunt inebunite dupa pene, am luat acum una cu pene si clopotel din zoocenter, si noaptea trecute doar clopotelul ala l-am auzit.

Al meu incepe sa molfaie penele, incearca sa le manance Posted Image
Are obicieul sa manace toata rahaturile, in special atele. I-am gasit cateva ate in excremente. Medicul veterinar mi-a spus ca este extrem de periculos sa manance ate, poate provoca oculzie intestinala (se fac intestinele ca acordeonul din cauza atei) si apoi moartea. Nu stiu de unde are obiceiul asta. Si din cazua asta arunc orice pene de la jucarii.

Edited by MembruAnonim, 14 December 2022 - 18:41.


#12793
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Pisica mea e înnebunită sa se joace cu un șoricel blanos, în burta căruia exista iarba matei.
Nu are nevoie de undita, ca s-o provoc sa se joace cu el. Îl aleargă, îl arunca, se preface că-l vânează, îl linge, se freacă cu el pe fata, apoi pica lata după vreo 10 minute de zbenguiala.
https://www.zooplus....te_forme/243837

#12794
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 corinadaniela, on 14 decembrie 2022 - 19:22, said:

Pisica mea e înnebunită sa se joace cu un șoricel blanos, în burta căruia exista iarba matei.
Nu are nevoie de undita, ca s-o provoc sa se joace cu el. Îl aleargă, îl arunca, se preface că-l vânează, îl linge, se freacă cu el pe fata, apoi pica lata după vreo 10 minute de zbenguiala.
https://www.zooplus....te_forme/243837

  As lua si eu unul. Dar nu inteleg care e treaba cu iarba matei. Cum adica are iarba matei? Ce rol are iarba matei in burta jucariei?

#12795
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mirosul/sporii ce sunt emanati de iarba matei (este o planta maruntita) ii activeaza ceva in creier, o face sa se simta high sau ceva in genul. Insa efectul trece dupa vreo 10 minute.

Edited by MembruAnonim, 15 December 2022 - 01:11.


#12796
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 mrsme21, on 14 decembrie 2022 - 23:41, said:



  As lua si eu unul. Dar nu inteleg care e treaba cu iarba matei. Cum adica are iarba matei? Ce rol are iarba matei in burta jucariei?

Despre iarba matei:
https://www.google.c...-pisicilor/amp/



#12797
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
E confuzie din cauza ca producatorii ii zic iarba matei atat la nepeta cataria cat si ierbii din grau/orz care e pentru digestie https://soficats.ro/iarba-matei/

#12798
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

 iladi, on 11 decembrie 2022 - 21:04, said:

Explicatii?

Deoarece are o/un invadatoare de teritoriu.

Pe scurt, avem o pisica din vecini care vine in mod repetat si nesimtit si-i mananca resturile de mancare. Am zis OK, nu murim cu inca o gurita de hranit. Insa musafira ii fura si casuta cand domnul nu e pe faza. Azi dimineata el era pe presul de la terasa si ea dormea tacticoasa in casuta incalzita.

Nu stiu cum sa scap de intrusa. Este extraordinar de perseverenta, pana nu o alung din curte ot revine pe terasa si il sicaneaza pe motanul meu. Motanul meu nu prea reactioneaza decat daca are sprijinul meu, nu ca mi-as dori sa se bata, dar mi-as fi dorit sa fie mai teritorial, mai mult suport din partea lui in alungarea intrusei.

De cateva zile il lasam si prin casasa se obisnuiasca si el cu mediul si printesele cu el. El e foarte bland si linistit, dar printesele il hasaie cand se apropie prea tare sau se simt ele incoltite. Totodata am decis sa eliminam un factor de atractie zonala si sa nu mai lasam mancare de pisica pe terasa: ai mancat, ai terminat? OK, am strans bolul. Poate asa eliminam o sursa de tentatie. Desi ramane aspectul furtului de domiciliu, care ma deranjeaza foarte tare.

Ce sa facem?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

7 user(s) are reading this topic

0 members, 7 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate