Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#12709
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nisipul de Kaufland si cel de Lidl e falsificat,in perioade.De obicei cind scrie in limba noastra pe sac e facatura....Posted Image

#12710
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Pai n-aveam ce sa iau cu lopatica, bulgarii se dezintegrau în granule, care treceau prin orificiile lopatelei și cădeau în litiera. Acel lot de nisip nu avea proprietățile necesare de conglomerare, nu se întăreau bulgarii, nimic.
O sa mai încerc sa iau un sac, poate am nimerit eu un lot cu probleme.

#12711
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Eu amestec kaufland cu coshida, dar recent vad ca au schimbat din nou producatorul la ambele, coshida are o culoare ciudata rozalie.

Peletii sunt misto daca accepta pisica sa faca la ei. Dar din cauza ca nu poate acoperi ca la nisip, o sa ramana fecalele deasupra si iti impute casa.

Recomand litiera deschisa si cat mai spatioasa.

#12712
Mihai_freedo2022

Mihai_freedo2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.10.2022
Am luat astazi un saculet de la Kaufland, cel de 10kg al lor albastru. Insa pare ca face destul de mult praf, asa sunt toate cu textura de nisip sau e din cauza calitatii (la pretul asta e totusi de inteles)?

View PostMizu, on 12 octombrie 2022 - 09:50, said:

Recomand litiera deschisa si cat mai spatioasa.

Asta pentru ca praful facut nu ramane inauntrul litierei ca la cele acoperite iar pisica nu-l respira, nu?

#12713
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMihai_freedo2022, on 12 octombrie 2022 - 11:08, said:

Am luat astazi un saculet de la Kaufland, cel de 10kg al lor albastru. Insa pare ca face destul de mult praf,

De obicei granulatia este mare si nu face praf, insa mai sunt loturi nasoale. Am patit si eu. Inainte de razboi calitatea nisipului era foarte buna, acum vad ca loturile difera, unele bune altele mai prafoase. Ma deranjeaza si pe mine dar nu am ce face.

#12714
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Eu obișnuiesc sa strâng între degete sacul de nisip, în partea superioara unde are cutele laterale, ca să simt granulația nisipului. Dacă e prea mărunt/se simte prafos, încerc alți câțiva saci, dacă toți sunt asa, renunț sa cumpăr pentru moment.

#12715
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo, din cauza razboiului sunt numai probleme. In lidl nu se mai gasesc conservele Koshida pateu 100g (un exemplu). Nici cele din kaufland nu se mai gasesc, decat rar. Deci ori nu se mai gasesc, ori scade calitatea.

Edited by MembruAnonim, 12 October 2022 - 12:33.


#12716
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Eu folosesc Coshida de la lidl. Uneori e mai sfărâmat, de obicei când sacul a fost pe palet mai jos și l-au tasat cei de deasupra. În rest e ok, face și bulgări și e ieftin. Am folosit și nisipuri scumpe și silicat și m-am lecuit. Am avut probleme urinare cu motanul și cum intra des în litieră i-a îmbâcsit praful de silicat blana și era sa uscată și fără luciu, ieșea nor de praf din ea când treceam cu mâna, mi-era milă de el.

#12717
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Confirm, nu mai folosesc nisip tip silicat. Este o mizerie ordinara care imbolnaveste pisicile. Ar trebui interzis. Mai este si cangerigen pe deasupra.

#12718
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Eu folosesc de peste 15 ani Biokat's classic. Nu se umezeste, nu face praf si absoarbe foarte bine mirosul. Nici nu se simte ca sunt 4 litiere in casa.

[ https://shop-cdn-m.mediazs.com/bilder/biokats/classic/fresh/in/0/400/99527_pla_gimborn_biokats_classic_fresh_3in1_18l_0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AlbastruIndigo, 12 October 2022 - 21:58.


#12719
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View PostMizu, on 12 octombrie 2022 - 09:50, said:

Eu amestec kaufland cu coshida, dar recent vad ca au schimbat din nou producatorul la ambele, coshida are o culoare ciudata rozalie.

Peletii sunt misto daca accepta pisica sa faca la ei. Dar din cauza ca nu poate acoperi ca la nisip, o sa ramana fecalele deasupra si iti impute casa.

Recomand litiera deschisa si cat mai spatioasa.


Ala nu-l cara pe picioare prin toata casa?
Peleti am eu, se dizolva in apa, acopera "maslinele" destul, faza e ca al meu e cam lenes. Avand litiera inchisa, acopera dand cu picioarele pe peretii litierei crezand ca e nisip.
Eu folosesc litiera inchisa ce o tin deschisa cu usa frontala, batanta rabatabila in sus. Asa motanul are loc si nu sta chircit, iar pe de alta parte nu arunca cu peleti peste tot.

Litiera cu pricina...

Attached Files



#12720
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostMembruAnonim, on 12 octombrie 2022 - 12:33, said:

Apropo, din cauza razboiului sunt numai probleme. In lidl nu se mai gasesc conservele Koshida pateu 100g (un exemplu). Nici cele din kaufland nu se mai gasesc, decat rar. Deci ori nu se mai gasesc, ori scade calitatea.


    Am luat eu de la Lidl din Bucuresti pateu Coshida la 100g. Nici la mine nu au adus o perioada, dar de cateva saptamani le-am vazut din  nou la raft. Nu stiu cat de bune sunt, dar le mai dau pisicilor de prin curtea blocului.

#12721
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Un nisip bun este la Hornbach.
Mr Beef la 12l, cel la ambalaj mare e mai slab.

https://www.hornbach...e-12-l/8439988/

#12722
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Eu nu înțeleg de ce unele sortimente de nisip/silicat au unitatea de măsură litru înscrisă pe ambalaj, cum este și exemplul de mai sus. Ce legătură are unitatea de măsură pentru lichide cu un produs aflat sub forma solida?

#12723
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Presupun ca atunci cand ti se zice sa umpli 4cm litiera te intereseaza mai mult volumul decat greutatea.

#12724
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Nu, pentru ca nu am stat niciodată sa masor litiera și să-i calculez volumul. Pun nisip "ochiometric", chiar mai mult de 4-5 cm înălțime, pentru ca ma deranjează noaptea zgomotul pe care îl face când racaie în litiera. Când stratul de nisip e mai gros, nu ajunge sa dea cu gherutele pe fundul litierei, atunci face zgomot mare, când ajunge sa racaie direct pe plastic.

#12725
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View Postgeorge_alexandru, on 08 septembrie 2022 - 07:36, said:

Acum, la regim, ii dau hrană umedă de la Cosma Nature combinată cu ceva de dietă de la Hills (evident, cu cereale).

Daca domn' motan tine inca dieta, am mai descoperit o hrana umeda cu grasime 1%. Are mai multe sortimente, e naturala, nu contine aditivi. Se numeste Encore si costa 1,29 euro conserva de 70 g.

Sper ca nu mai ai alte pisici, doamnele mele au decis instant sa se apuce si ele de dieta cand am deschis prima conserva.  Posted Image

#12726
Mihai_freedo2022

Mihai_freedo2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.10.2022
Multumesc tuturor pt. mesaje, am ramas la cel de la Kaufland, litiera am luat de pe zooplus. E ceva cam mare dar medicul mi-a spus ca va creste destul de repede.

Cu conservele am insa o problema. Nu mananca intreaga conserva de 400g intr-o singura zi, peste noapte o las la frigider cu un capac special (il aveam prin casa) care nu permite aerului sa intre. Insa a doua zi o refuza. Trebuie sa ii dau din conserva noua.

La Animonda vad ca au si pliculete de 85 de grame insa ceva mai scumpe. 24 de pliculete sunt aproape 100 lei iar la 2 pe zi... ar veni cam 230 lei doar mancarea umeda 😲

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate