Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#12691
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Cand vezi ceva mort acolo il iei si il arunci, cumpara o cutie de manusi din latex, de cand cu covidul cred ca se gasesc prin toate magazinele sau la farmacii.

Puii trebuie sa aiba conditii peste 20°, iar azinoapte la mine au fost 5°.

Tot zic ca probabil le-ar fi mai bine la femeia aia cu 23 de pisici.

#12692
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009
Mănușile de latex sunt destul de scumpe. E suficient sa cumpere o rola de pungi alimentare de 1-2 litri, baga mana într-o punga, apuca obiectul, întoarce punga de pe mana pe obiect și ii face un nod.


#12693
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 Mizu, on 22 septembrie 2022 - 11:59, said:

Cand vezi ceva mort acolo il iei si il arunci, cumpara o cutie de manusi din latex, de cand cu covidul cred ca se gasesc prin toate magazinele sau la farmacii.

Puii trebuie sa aiba conditii peste 20°, iar azinoapte la mine au fost 5°.

Tot zic ca probabil le-ar fi mai bine la femeia aia cu 23 de pisici.

   Pai o sa-l scot dar daca mai face asa nu stiu ce sa-i fac, caci vreau sa izolez cutia si sa pun si un burete pe jos. Daca mai aduce porumbei o sa faca varza buretele ala. Am vb cu cineva si sper sa dau spre adoptie un pui in weekend.

#12694
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Nu am prea studiat comportamentul pisicilor in salbaticie, dar cred ca la un moment dat o sa scoata ele lesul de acolo cand isi pierde comestibilitatea. Nu prea inteleg de ce consideri pasarile alea o problema asa mare.

#12695
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,176
  • Înscris: 08.01.2021
Și alea domestice aduc prada acasă. Când găsești un șoarece pe perna trebuie sa consideri ca ți-a adus un buchet mare de flori. :)

#12696
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 Mizu, on 22 septembrie 2022 - 13:26, said:

Nu am prea studiat comportamentul pisicilor in salbaticie, dar cred ca la un moment dat o sa scoata ele lesul de acolo cand isi pierde comestibilitatea. Nu prea inteleg de ce consideri pasarile alea o problema asa mare.

   Pe langa eventuali microbi, e dureros sa privesti in cutie doi pisoi ingramaditi intr-un colt cu un porumbel mort langa ei

#12697
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 05.11.2009

 mrsme21, on 18 septembrie 2022 - 19:50, said:

Credeti ca Taste Of The Wild sunt bune pentru pisoi. Am vazut ca boabele lor au granulatie mica. Vad pe Zooplus ca bobitele Smilla au 6-7 mm. Mi se par mai mici cele de la Taste Of The Wild. Ce parere aveti?
Eu am un motan de 2 ani și jumătate, care a avut mari probleme digestive. De la 10 luni mănâncă TOW (Taste of The Wild) Rocky mountain și mai nou îi dau Taste of the wildLowland Creek. Este castrat și nu s-a îngrășat.
Este o mâncare echilibrată și foarte bună.

#12698
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 06.02.2008
Să-mi spun și eu părerea despre asta cu îngrășarea. Am un motan în vârstă de vreo patru ani luat de pe stradă de când era pui. A avut în ultimul an ceva probleme urinare, l-am salvat în ultimul moment de vreo două ori, abia se mai ținea pe picioare, credeam că-mi moare în brațe până dimineața. Faza e că l-am desfundat cu sondă și tratament și ulterior l-am trecut pe Royal Canin Urinary uscată și Kattovit Urinary umedă. Îi dădeam 2 plicuri de umedă pe zi și uscată așa cum scria pe ambalaj la Royal, conform greutății lui. Și motanul, fiind și castrat, începea să ia proporții. Mai stă și doar în apartament, deci drumul spre obezitate e garantat. Păi, ce facem dom'le? Îl facem butoi? Așa că practic i-am înjumătățit rația. De mai mult de jumătate de an mănâncă doar un plic de umedă de 85g, și vreo doi pumni mici de boabe într-o zi întreaga. Doar atât îi dau, nimic în plus. E mai vioi ca niciodată, și nici subnutrit nu e (are vreo 4-5 kg).
Eu cred că rațiile puse pe ambalaje sunt cu mult supradimensionate sau pentru pisici foarte active, care aleargă pe-afară, nu de apartament. Pisicile maidaneze pot avea zile întregi fără să prindă ceva și fără hrană la dispoziție, fac incomparabil mai multă mișcare și sunt mai alerte. La astea de apartament e fix pe dos, mâncare la dispoziție mereu și mișcare puțină. Cum să nu ia proporții? Așa că, porții mai mici :D

Edited by caiuscorneliu, 23 September 2022 - 00:00.


#12699
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Stie cineva daca laptele din comert fara lactoza este bun pentru hranirea unor pisoi care mananca singuri dar mai vor sa si suga lapte?

#12700
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
E bun sa inmoi in el boabele sa-i incurajezi spre hrana solida.

#12701
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 Mizu, on 23 septembrie 2022 - 17:05, said:

E bun sa inmoi in el boabele sa-i incurajezi spre hrana solida.

   Dar daca ii dau sa suga din biberon, crezi ca ar fi vreo problema? As vrea sa fac asta pana incepe sa se invete sa bea apa. De apa nu cred ca se atinge inca, dar isi ia ceva apa din pateul conservelor pe care i le dau in prezent.

#12702
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
lapte fara lactoza, dar pentru pisici, nu pentru consum uman.

#12703
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Laptele praf fara lactoza se prepara mult mai concentrat pentru caini ori pisici decat pentru oameni. Cam dublu daca imi aduc bine aminte.

#12704
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
[ https://verandamall.ro/wp-content/uploads/2022/09/website-newsevent-copy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Expozitie de pisici la Veranda Mall-Obor, mai sunt cateva zile...
Clubul Felin Magnificats organizează Expoziția Internațională Feline WCF pe 8 și 9 octombrie, în intervalul 11:00 – 18:00, la Nivelul 1.
Participarea vizitatorilor este gratuită.

Am gasit foarte putine detalii despre expozitie. La fel ca si salonul expozitional din septembrie Sofisticat 2022 de la Sala Palatului, foarte putin s-a scris de el.., nu sunt prea mediatizate si nu stiu de ce. Cu toate astea de cate ori ma duc e plin de lume, desi la expozitiia precedenta plateai 15 lei intrarea.

Edited by cristian_e, 03 October 2022 - 20:26.


#12705
Mihai_freedo2022

Mihai_freedo2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.10.2022
Buna seara! Sunt un incepator intr-ale pisicilor si am nevoie de un sfat.

Fiica mea s-a imprietenit cu o pisicuta care are undeva la un an, slabuta si cu ceva probleme la ochisori. Isi duce veacul in curtea gradintei insa cu iarna grea care sta sa vina m-am gandit ca nu va supravietui. Asa ca am luat decizia de a o adopta.

Cateva recomandari de mancare am vazut pe paginile din urma insa nu am gasit nimic de nisip. Voi ce asternut folositi? Care credeti ca e mai eficient dpdv economic? Am inteles ca cele ieftine nu ar fi prea ieftine, caci ar prinde miros destul de repede si in final as cheltui destul de mult. Credeti totodata ca peletii ar fi buni pe post de asternut, a incercat cineva? Am citit ca ar fi cea mai ieftina solutie insa destul de buna.

Multumesc anticipat!

#12706
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Mihai_freedo2022, on 11 octombrie 2022 - 21:53, said:

Voi ce asternut folositi?

Ce folosesc eu si sunt foarte multumit: sac de 10kg nisip asternut din kaufland, este sacul albastru marca kaufland, costa ~12 lei. Nu prinde miros. Cumperi si o lopatica tot de acolo 2-3 lei. bulgarii se pot forma sau nu, ii bagi intr-o punga si arunci la gunoi. Dupa completezi cu un pumn doi, imprastii deasupra sa fie ca un strat nou, sa simta pisica ca este totul proaspat. Raport pret calitate foarte ok. Un sac ar trebui sa te tina macar 2-3 saptamani. Si alti colegi de aici tot asta folosesc si sunt multmiti. Vezi sa nu cumperi saculd e 5kg pt ca pretul este aiurea, ceva 8-9 lei, deci nu are sens. Sacul de 10kg k-classic albastru fara miros fara nimic, 12,49 lei.

Edited by MembruAnonim, 12 October 2022 - 06:22.


#12707
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009
Eu am nimerit nisip Kaufland sac albastru 10 kg, care efectiv nu forma bulgări, când încercam sa iau cu lopatica, se dezintegrau, iar resturile cădeau în litiera, iar nisipul s-a împuțit rapid.
Acum folosesc o combinație între nisipul din Lidl (marca Coshida) și cel din Kaufland marca Moony Cat (sac de 6 kg) . Asta deoarece nisipul din Lidl are uneori granulația prea mica și îl cară pisica pe lăbuțe. Amestecat cu cel din Kaufland, care are granulația mai mare, e amestecul potrivit.
Din când în când pulverizez pe nisip 1-2 pufuri dintr-un odorizant lichid pentru toaleta (asevi pons), apoi amestec nisipul cu lopatica. Am înțeles ca ar fi bun și bicarbonatul, amestecat în nisipul din litiera, ca să neutralizeze eventualele mirosuri.

#12708
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 corinadaniela, on 12 octombrie 2022 - 07:06, said:

care efectiv nu forma bulgări, când încercam sa iau cu lopatica, se dezintegrau, iar resturile cădeau în litiera, iar nisipul s-a împuțit rapid.

Cand mi se intampla asta, iau cu lopata de mai multe ori, chiar daca consum putin mai mult nisip.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate