Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#12043
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 19.07.2008
Nu cred ca a diluat nimic. Cel putin eu nu am vazut. Pff... o iau razna

#12044
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Mergi maine cu el la un alt veterinar.

#12045
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 19.07.2008
Mda, m-a prins rau perioada asta. Maine e 24 ianuarie, poate e inchis, ca am doar 2 cabinete veterinare in zona. Plus ca mi-a busit unul masina in parcare. Trebuie sa rezolv cu el formalitatile.

Saptamana trecuta a mai avut un episod asa, de nu a mancat nimic toata ziua. A doua zi a scuipat viermele, insa acum tind sa cred ca poate sa fie si de la medicamente. Daca nu a diluat tipul doza, i-am mai dat si eu Dehinel. Prost, prost.

#12046
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stronghold o singura pipeta in ceafa si omoara atat parazitii interni cat si externi.

#12047
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 19.07.2008
A mancat azi noapte si bobite si plic. Azi dimineata la fel. Pare sa se redreseze.

#12048
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 MembruAnonim, on 24 ianuarie 2022 - 12:23, said:

Stronghold o singura pipeta in ceafa si omoara atat parazitii interni cat si externi.
Nu e doar acela. Stronghold ca si  Advocate au  efect doar la viermi rotunzi (limbrici) . Doar Broadline are efect si la viermii plati(tenii).
“Broadline Cat este un produs antiparazitar extern pentru pisici, care are actiune impotriva cestodelor, nematodelor si ectoparazitilor, cu efect in 24 de ore de la aplicare.”

Edited by Freddy12, 24 January 2022 - 13:47.


#12049
Mirrruna

Mirrruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.09.2006

 DarkEnemy, on 19 ianuarie 2022 - 22:06, said:

Nu sta cuminte. E si mare balaurul. Plus ca mai fusesem la veterinar si vorbisem de pastilele administrate asa si mi-a zis ca exista pericol sa se inece daca nu sunt administrate cum trebuie.
O sa vad maine. L-as fi dus si azi, dar pana mi-am rezolvat treburile, el si pleacase pe teren, in expeditie.

in ultimele 2 luni am dat o groaza de pastile la motan. Ii iau un pateu dupa care stiu ca e le-si-nat, fac o biluta, pastila ascunsa inauntru si gata.
Pun pe o farfurioara doar biluta (ca sa pot controla usor daca a mancat si surpriza) si apoi restul mancarii, daca asta nu a fost pe post de desert. Al meu o inghite instant cand miroase pateul mult visat si atat de rar primit.

Edited by Mirrruna, 26 January 2022 - 16:14.


#12050
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Mirrruna, on 26 ianuarie 2022 - 16:14, said:

in ultimele 2 luni am dat o groaza de pastile la motan. Ii iau un pateu dupa care stiu ca e le-si-nat, fac o biluta, pastila ascunsa inauntru si gata.
Pun pe o farfurioara doar biluta (ca sa pot controla usor daca a mancat si surpriza) si apoi restul mancarii, daca asta nu a fost pe post de desert. Al meu o inghite instant cand miroase pateul mult visat si atat de rar primit.

Subscriu, la fel am facut si eu. Eu ultima oara am facut cu un cubulet de salam. Am facut o crestatura mica in cubul de salam si am ascuns pastila. Cand a mirosit salamul, a mancat cubuletul de nu s-a vazut :)

#12051
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Al meu nu prea mananca pateu sau carne in gelatina ci numai in sos.
intrebare...mi-a sarit in brate in timp ce tineam paharul cu vin rosu in mana si au cazut cateva picaturi pe blana alba. Nu poate sa se linga ca e pe spate, dar cu ce naiba sa il spal sa se ia?

#12052
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.05.2013
Apă călduță cu puțin șampon. Eu i-am făcut duș motanului căzut printr-un canal sau șanț. Face ca toți dracii, dar e curat din nou Posted Image

Edited by marianvasile, 27 January 2022 - 08:54.


#12053
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Mersi!
si mai am o problema...Voi ce faceti cand imprastie bobite pe langa castronel. Nu le da intentionat, mai sar, cad din gura. Nu stiu cum sa fac,  sa folosesc un castron mai mare sau cum?

#12054
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Si eu trebuie sa ii dau pastile, nu sta si am recurs la pisarea lor si amestecarea in putina mancare umeda.

#12055
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 cristian_e, on 27 ianuarie 2022 - 09:04, said:

Mersi!
si mai am o problema...Voi ce faceti cand imprastie bobite pe langa castronel. Nu le da intentionat, mai sar, cad din gura. Nu stiu cum sa fac,  sa folosesc un castron mai mare sau cum?

Folosești un suport de plastic, din cele care se pun pe masă atunci când mănânci.
Pe acesta pui bolurile cu mâncare umeda, uscata și bolul cu apa.
Am văzut reclama pe FB la un suport ergonomic pentru bolul cu mâncare, poate în acest fel pisica apuca mai bine bobitele și nu ii scapă din gura.
https://www.emag.ro/...J4aAgoDEALw_wcB

#12056
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Eu o suspected pe tampiticaa mea ca a inghitit o bucatica de sarma (subtire, invelita in plastic, din aia folosita la legat).  Daca e sa aiba probleme cam in cat timp ar trebui sa se manifeste?

Edited by KiloW, 27 January 2022 - 12:24.


#12057
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 KiloW, on 27 ianuarie 2022 - 12:24, said:

Eu o suspected pe tampiticaa mea ca a inghitit o bucatica de sarma (subtire, invelita in plastic, din aia folosita la legat).  Daca e sa aiba probleme cam in cat timp ar trebui sa se manifeste?

Poate ca ar trebui s-o duci la veterinar, să-i facă o radiografie. În funcție de rezultat, medicul îți va recomanda ce este de făcut.

#12058
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Am găsit-o... Sarma. O ascunsese bine însă n-a înghițit-o. Phiu, am scăpat de data asta.


#12059
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Mă înscriu în paradigma celor ce solicită sfaturi :)

În urmă cu niște luni, de îndată ce m-am mutat în noua locuință, am început să primesc vizita unei pisicane. Din ce în ce mai des, până când a devenit o mâtză de casă Posted Image

Mă face fericită, nici vorbă, dar sunt lucruri pe care nu le știu interpreta din comportamentul ei. Pisoi am mai avut, am povestit în altă parte viața noastră, iar unii de aici chiar știu cât l-am iubit, dar de data asta e altfel, nu-i motan, ci fetiță (sterilizată) și nu-i ”de apartament”, ci obișnuită să tot colinde, trebuie să fac pe portarul ca să-i dau drumul afară când mă conduce la ușă. Nu-i chip s-o contrazici! :D

Că-i foarte inteligentă mi-a confirmat și fostul ei ”stăpân”, dacă ne putem numi așa, atunci când mi-a predat-o cu ”acte”. S-a convins că l-a abandonat în favoarea mea, la fel cum o făcuse în urmă cu vreun an când plecase de la primul și n-a mai vrut să se întoarcă. Motivul: și unul și celălălalt și-au mai luat în casă o pisică, iar dânsa nu suportă rival. Așa că își alege un nou locșor numai și numai al ei: de data asta eu fiind ”aleasa”. Și sigur aici nu are parte de concurență: ne domină absolut.

Urmez întocmai alimentația prescrisă de cel care mi-a transferat pașaportul ei. Am aflat că are o dată certă de naștere, că e vaccinată, ce analize de sânge are, când trebuie să le repet … i-am administrat astăzi cele 2 pilule de Prozimec_C MVT, DAR …

Și pentru asta am venit aici, ca să întreb dacă e cazul să mă îngrijorez că vrea mai tot timpul să stea pe afară. E soare, știu, e normal să mai și iasă, dar vine-pleacă, nu înțeleg ce-i cu ea. Se tăvălește prin pământ … o fi de la purici? nu-i văd, i-am pus și picături, are și zgărdiță la gât.

E perioada delicată din an? voi ce părere aveți?

Dânsa :)

Attached Files



#12060
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Naoto, on 29 ianuarie 2022 - 14:23, said:


Cand se tavaleste de pamant precum fac caii Posted Image este semn ca este in calduri. Insa la tine spui ca este sterilizata. Posibil se tavaleste pt ca se alinta/se intinde sau ceva in genul.

Edited by MembruAnonim, 29 January 2022 - 14:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate