Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13369 replies to this topic

#12025
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008
Nu sta cuminte. E si mare balaurul. Plus ca mai fusesem la veterinar si vorbisem de pastilele administrate asa si mi-a zis ca exista pericol sa se inece daca nu sunt administrate cum trebuie.
O sa vad maine. L-as fi dus si azi, dar pana mi-am rezolvat treburile, el si pleacase pe teren, in expeditie.

#12026
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Ii poti pune picaturi pe ceafa pentru deparazitare interna si externa. Nu stiu cat sunt de eficiente pentru tenii.
M-am uitat pe prospect la Advocate si merge doar pentru viermi rotunzi. Dar am gasit Broadline spot-on care e eficient si la tenii.
  https://www.petmart....parazitare.html

#12027
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Am un pui sphynx de 4-5 luni, din pacate azi am aflat ca e suspecta de peritonita. Are cineva experienta? Am inteles ca e un tratament experimental destul de scump.

#12028
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 05.11.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aWlpsTh6ddk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12029
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Uite si metoda cu prosopul
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dAzvzcFrpR8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12030
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008
Pisicile de le aratati voi in video sunt super calme, chill. N-au nicio treaba cu pastilele sau ca is puse in prosop. Pare chair sa le placa :)) Al meu incepe sa faca spume de cum vede cusca de transport, nu mai pomenesc de cat de speriat si agitat e cand ajungem la veterinar...

#12031
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

View Postalexsama, on 19 ianuarie 2022 - 23:58, said:

Am un pui sphynx de 4-5 luni, din pacate azi am aflat ca e suspecta de peritonita. Are cineva experienta? Am inteles ca e un tratament experimental destul de scump.
Intra aici https://www.facebook...75948412628430/


View PostDarkEnemy, on 20 ianuarie 2022 - 01:27, said:

Pisicile de le aratati voi in video sunt super calme, chill. N-au nicio treaba cu pastilele sau ca is puse in prosop. Pare chair sa le placa Posted Image) Al meu incepe sa faca spume de cum vede cusca de transport, nu mai pomenesc de cat de speriat si agitat e cand ajungem la veterinar...
Trebuie prinsa pisica intr-un moment in care e mai calma, adormita Posted Image

Am in familie o pisica mai nevrotica ce o bagi tare greu in cusca, dar aia e exceptia din 7 pisici pe care le cunosc.

Eu pe cat posibil lucrez cu ele prin metode neinvazive. Cand scot cusca o pun jos si ele intra sa inspecteze, fiind curioase. Eventual le arunc niste snacksuri inauntru. Asa le-am dus anul asta la vaccin+rapel, deci de doua ori fara sa le fortez.

Ca adaugare pentru bolile infectioase, daca pisica e de apartament vaccinati-o anual si nu lasati incaltamintea la indemana ei, eu am cumparat un pantofar la indicatia veterinarului. Spalati-va pe maini daca puneti mana pe pisici de afara. E mai usor sa previi.

Edited by Mizu, 20 January 2022 - 12:09.


#12032
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Una din pisicile mele nu suporta sa-i faci nimic. Singura metoda ca sa-i bag pastila pe gat e s-o infasor intr-un prosop mare de baie si chiar si asa mai scapa cate o labuta si zgarie ca naiba. E si mare dihania, cred ca are spre 8 kg. Dar o suport ca e foarte harnica la prins soareci.

#12033
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Majoritatea pisicilor "intepenesc" și nu se mai zbat/agita dacă sunt apucate ferm de ceafa. Este un reflex al felinelor, de când sunt pui și ii cară mama lor, prinzând-le de ceafa cu gura ei.
Asa procedam când ii tăiam gherutele pisicii mele sau când a fost nevoie să-i dau antibiotic pentru un început de gingivita. Veterinarul mi-a indicat aceasta metoda, o foloseste și el. Mai exista și un fel de dispozitive, seamănă cu o seringă, în vârf se pune pastila, se poziționează între maxilarele pisicii și pastila este plasata/împinsă în fundul gurii acesteia, în asa fel încât ea nu o mai poate scuipa, o înghite vrea-nu vrea.
https://www.maxi-pet...JgaApW5EALw_wcB

#12034
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Stiam metoda si am incercat-o dar nu a functionat la pisica asta. A ramas traumatizata de cand au prins-o cainii si au jumulit-o. De atunci nu suporta sa fie luata in brate. Motanul,in schimb, e ca raia, nu scap de el orice as face.

#12035
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Vezi de-aici care s-ar potrivi mai bine, eu zic sa merita incercat https://www.zooplus....sults?q=feliway

Personal n-am testat pentru ca ale mele sunt tare lipicioase, se cer in brate sa te plimbi cu ele prin casa.

Azi am prins-o la ora de somn pe asta mai zvapaiata si i-am taiat vreo zece gheare.

Edited by Mizu, 20 January 2022 - 21:51.


#12036
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008
Pomeneam acum 2-3 zile de motanul meu cu probleme. Dupa ce l-am dus la veterinar si l-a tratat, ramanand sa mergem peste 2 saptamani, am crezut ca e rezolvat totul. Avea pofta de mancare, era binedispus. Aseara manca normal, ca in vremurile bune. Azi, de dimineata, nimic. Foarte apatic asa, fara energie. A stat un pic la soare si tinea capul la pamant, ca si cum i-ar veni sa vomite. Nu cred ca a vomitat nimic, toata ziua stand in casuta lui. I-am mai dat cu seringa niste Dehinel si atat a fost pentru azi. O sa mai incerc sa ii dau niste apa cu seringa, ca de mancat, nimic.

Am zis ca daca moare, nici nu mai tin pisici in casa. Imi pare prea mult rau de ei. Bunica-mea ii tine hraniti, ca la tara, paine, mamaliga in untura si resturi de la masa lor, si au 6-7 ani... si eu ii tin cu vaccin, cu pastile, cu mancare de comert, care pare buna, recomandata, special pentru feline, si nu apuca nici macar 2 ani juma'... Simt ca n-are rost

#12037
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Dar cele faci de mor atat de repede?  Eu am avut pisica 17 ani si era adulta cand am gasit-o, veterinarul a estimat-o la 4-5 ani. Deci a murit la 20-21 ani. Alta pisica o am din 2006 deci are 16 ani, motanul are 11 ani si jumatate iar ultima venita si care nu sta la pastile o am din 2016.
Cred ca isi face deparazitantul efectul, a fost masiv infestat. Cand mor viermii in intestin, elimina niste toxine. Am auzit de pisicute mici care au murit din cauza asta dar niciodata pisici adulte.
De ce i-ai mai dat Dehinel daca deja il deparazitase veterinarul? Ce doza i s-a dat? Vezi ca e o otrava si daca ii dai prea mult …. Stii si tu

Edited by Freddy12, 23 January 2022 - 19:24.


#12038
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
Nu te descuraja. Am găsit când m-am mutat o pisică tomberoneză în curte, n-am știut că-i gestantă. A făcut 4 pui, veterinar, sterilizați toți, pliculețe, boabe, antibiotice când veneau bătuți cu abcese la zgârieturi, după un an am rămas cu unul, loviți de mașini, inclusiv mama lor. Am văzut una pe stradă, plângea efectiv, i-am dat drumul la poartă și la ușa de la intrare, s-a pus pe canapea de ziceai că asta-i casa ei. Pui, cam un an, subnutrită, chioară, bolnavă cu o infecție pe sinusuri și plămâni de sunt la a treia tură de antibiotic, se pare că ăsta lucrează, față de celelalte două (clavucil și încă unul, am uitat cum se numește). A luat în greutate, e jucăușă și foarte afectuoasă, spre deosebire de Mirciulică, cam autist (mănâncă, pleacă, vine, mănâncă din nou, nu prea răspunde la atenție), cel cu care am rămas de la seria anterioară. Dar Chioara îl dă pe brazdă, se mai joacă cu el, a început să fie mai sociabil, cu toate că tot șef se păstrează.

Attached Files



#12039
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,269
  • Înscris: 19.07.2008
Nu le fac nimic, ce naiba, de ce le-as face ceva :)) Am grija de ele cat imi permite timpul, ca din pacate, mai am si serviciu si nu pot sta non-stop dupa ele sa vad daca mananca sau beau apa.
Chiar nu imi explic. Am mai avut pisici, au iesit pe camp, i-au prins cainii vagabonzi, alt pisic, a iesit mult la sosea, l-a lovit o masina. Cel de care vorbesc acum, e destul de prudent. Si cand trece traverseaza straduta din fata casei se uita in stanga in dreapta. Cunosc persoane care nu fac asta si totusi vad la motanul meu ca e atent. Poate de asta a trait cel mai mult dintre toti. Un mix de prudenta si noroc - ca si pe el mai erau sa il agate cainii, dar am iesit repede afara si a scapat. Die another day :) Mancare le dau, zic eu, buna: boabe Purina one si pliculete diverse branduri. Incerc sa ii pastrez in forma cu mancare decenta. Hell, am luat acum vreo 2 ani pentru cineva, am intermediat o achizitie de fapt, un motan Scottish Fold. Indivizii il tineau pe boabe Aro, cele mai ieftine din comert...

Mda, nu stiu, poate m-am pripit un pic cu Dehinel, dar mi-a fost teama. Nu ma asteptam ca vaccinul de la veterinar sa isi faca efect in halul asta - fara pofta de mancare, fara pofta de apa.
Vaccinul vad ca e Dectomax 1ml - si e pentru ovine si bovine. What the fuck? Pe internet scrie ca nu e utilizabil pentru pisici. Daca nici maine nu mananca, nu bea apa, ce sa fac, sa il mai duc o data la veterinar?

#12040
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Unii virusi sunt extrem de infectiosi si supravietuiesc mult pe suprafete, trebuie sa dezinfectezi toata casa dupa o pisica infectata, cere detalii e la veterinar.

#12041
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e virus, e vierme. Trebuie sa stearga podelele cu Domestos si sa spele lucrurile pe care a stat motanul.
Sper ca veterinarul a diluat substanta fiindca in prospect scrie ca la porc se da 1ml la 33 kg greutate. De ce naiba i-ai mai dat si dehinel? Acela trebuia sa i-l dai peste 10-12 zile.

#12042
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
https://shop.biotur....e/dectomax-50ml

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate