Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#11881
Mirrruna

Mirrruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.09.2006
Buna! Am adoptat de curand un motanel care are cca 4 luni (a trait pe strada, a fost luat in casa acum o luna, deparazitat int/ext si apoi a ajuns la mine).
E taaaaare fitosel la mancare, bobite maxim jumatate de pumn pe zi (am vreo 3 feluri, Purina, Advance si Friskies jr.), in schimb la pliculet face ca toate visele si mananca precum haplea. O data a si vomitat de cat de repede a mancat nemestecat. Uneori ii amestec plicul cu bobite, alta data carne de vita fiarta cu bobite..
Ce voiam sa intreb, de fapt, as putea sa-i dau si carne cruda (gat de pui) sau ceva peste dezosat? E cam slabanog si vreau sa-l intremez putin. In rest doarme toata ziua si ne jucam seara. Posted Image

Edited by Mirrruna, 03 November 2021 - 10:23.


#11882
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Crud nu, fiert da. Carnea cruda poate avea paraziti. Mai usor cu pliculetele, daca il inveti asa, nu mai mananca altceva 😁.

Invata-l sa manance cat mai variat daca vrei sa nu ai probleme pe viitor. Stiu ca o sa ti se recomande nspemii de feluri de crantanele, dar alea au orice in afara de carne in continut. Vezi cum se falsifica produsele pentru uz uman.

Edited by lucifer76, 03 November 2021 - 10:45.


#11883
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Vezi siteul din semnatura mea pentru mancare ieftina si buna.

Eu acum iau majoritar conserve la 400g, fiind cele mai rentabile. Dar asta dupa ce mai creste, ca n-ar trebui sa le tii deschise la frigider mai mult de 24h.

Si eu am luat a doua pisica de pe strada cand avea 10 saptamani, acum are in jur de 5 luni. Presupun ca e ceva normal la puii de pe strada sa manance pana vomita, deoarece au indurat foame si sunt obisnuiti sa manance tot atunci cand gasesc sau li se da ceva, nestiind cand vor mai apuca.

Pana la 1 an pisica ar trebui sa manance atat cat are nevoie, fiind in dezvoltare si avand pusee de crestere. Dar cu astia de pe strada trebuie sa le limitezi cumva mancarea deoarece:
- daca vomeaza, acidul gastric pe esofag nu e o chestie prea buna
- daca nu vomeaza si doar mananca oricat are in fata va avea diaree si in cateva zile poate ajunge la ocluzie sa iti moara

Poti sta linistita, ca dupa o vreme realizeaza ca primeste destula mancare si va manca mai moderat, se va autoregla cat de cat. Dar la inceput trebuie avut grija cu cantitatile. Veterinarul mi-a zis sa-i dau doar uscat in acea perioada pentru ca ai pe pungi gramajul indicat varstei/greutatii si e mai greu sa exagerezi. Nu i-am dat decat cateva zile asa cat sa scape de diaree, dar si pentru ca mi-a fost greu cu doua pisici, asta mica furand mancarea celeilalte Posted Image)

Asadar si prin urmare eu le dau uscat doar la pranz, ca un fel de snacks. Hrana umeda e cea recomandata pentru pisici, dar de cat mai buna calitate. Vezi semnatura mea si invata sa citesti ingredientele a ce cumperi, ar trebui in primul rand sa nu contina cereale.

Inculpata:
[ https://i.imgur.com/voFvoB8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11884
Phereinike

Phereinike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 24.10.2021
Poate are vreo problema la dintisori sau nu-i place brandul. Incearca si Hill's. Am/avut doar pisicute luate de afara si le-am dat doar mancare speciala ptr pisi. Hill's in special si Royal canin.

#11885
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Astea de afara nu ar trebui sa fie pretentioase la mancare. Eu oricum dau 2-3 branduri de boabe amestecate ca sa nu creez afinitati. Acum am Applaws, Bozita si Wild Freedom, le omogenizez intr-un borcan cu inchidere ermetica. Si ca hrana umeda am spre zece tipuri, dau altceva in fiecare zi.

Am uitat sa adresez chestia cu carnea de pui. Pisica trebuie sa manance echilibrat, iar asta inseamna carne, organe, oase in proportia corecta. Pieptul de pui, spre exemplu, e cea mai slab calitativa carne din intreg puiul, fiind un muschi ce nu lucreaza. Pisica are nevoie in dieta de taurina, ceea ce pieptul de pui nu are. Daca ii dai piept de pui in ideea sa o ingrasi, efectul va fi contrar.

Trebuie grija cu locurile din care iti iei informatiile. Gasesti pe facebook un grup "Pisici con carne" daca vrei sa o hranesti cu carne cruda. Intr-adevar exista riscul unor boli pentru neinformati, desi teoretic carnea destinata consumului uman nu ar trebui sa aiba paraziti in ea. Cine hraneste crud o tine la congelator mai intai https://pubmed.ncbi....h.gov/18681796/

Pisicuta se va dezvolta foarte bine, nu te uita ca acum e cam slabuta. Cat sunt mici sunt mai suple si musculoase, consuma si multa energie prin joaca.

#11886
Mirrruna

Mirrruna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 21.09.2006
Va multumesc mult pentru sfaturi si linkuri, chiar imi sunt de folos.
O sa fac maine o noua comanda online si am trecut in lista si un ulei de somon. Din experienta, il recomandati?  Posted Image

#11887
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
E supliment, nu e necesar daca ii dai deja hrana de calitate, dar nici nu strica. A se urma recomandarea de dozaj.

#11888
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 05.11.2009
Eu am 2 motani, unul arogant care are aproape 3 ani și stă în casă dar e cam mofturos și unul adunat de printre blocuri are aproape 6 luni și e un nebunatic. La încept tot așa mânca tot ce-i puneam, dar am avut grijă să fie castronelul tot timpul cu mâncare. Mâncare umedă nu i-am dat în prima lună. Acum, după o lună jumătate s-a lămurit că are mâncare la dispoziție tot timpul și nu mai „rade” ca disperatul. La mâncarea umedă face ca toți dracii, dar nu-i dau tot plicul. Îi pun jumătate de plic.
Iată-i pe inculpați!

Attached Files



#11889
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Tigrisorul e foarte frumos si expresiv si mai e si sasiu. Cel negru e absolut superb.

#11890
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,297
  • Înscris: 05.11.2009
Daaa, dar e șașiul nostruPosted Image și-l iubim tare mult. Era vai de mama lui când l-am adunat de pe stradă.  Ne-am dus direct la veterinar pentru că nu putea deschide ochiul și avea și niște răni la lăbuțe și la nas. E tare drăgăstos. Celălalt e cam arogant, dar s-a petrecut ceva de când a apărut „concurența”. A devenit mai drăgăstos și mai guraliv.
Și cel negru e tot de pe stradă, de la gunoi. Era chel pe la gât, cu diaree dar cum era așa zgribulit într-un ianuarie geros, m-au fascinat ochii. Habar nu aveam ce va ieși.

Edited by iogamac, 04 November 2021 - 00:01.


#11891
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Domnul Poker, motanul meu de 12 ani, a fost diagnosticat cu o problema la pancreas. Trebuie imediat bagat pe o dieta foarte saraca in grasimi, maxim 6%. Am luat ceva de la cabinetul veterinar, recomandat de medic, dar o cutiuta de 100 g costa 4 euro. Pana la urma iau de acolo daca trebuie musai, dar imi puteti recomanda ceva conserve, am tot cautat pe net dar nu prea gasesc cu grasimi sub 6%.
Multumesc!

#11892
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Hranita raw si asa portionezi tu corect grasimile.

5% e minimul.

Attached File  55882425_10217133055230958_3926483506007375872_n.jpg   93.09K   14 downloads

Edited by Mizu, 04 November 2021 - 02:57.


#11893
Phereinike

Phereinike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 24.10.2021

 AlbastruIndigo, on 04 noiembrie 2021 - 00:08, said:

Domnul Poker, motanul meu de 12 ani, a fost diagnosticat cu o problema la pancreas. Trebuie imediat bagat pe o dieta foarte saraca in grasimi, maxim 6%. Am luat ceva de la cabinetul veterinar, recomandat de medic, dar o cutiuta de 100 g costa 4 euro. Pana la urma iau de acolo daca trebuie musai, dar imi puteti recomanda ceva conserve, am tot cautat pe net dar nu prea gasesc cu grasimi sub 6%.
Multumesc!

https://www.megapet....k8aAgpgEALw_wcB
Grasime 4,5%

Am luat de la ei hrana uscata pentru ficat timp de 1 an si a fost bine primita de mofturoasa mea si chiar I-a facut bine.

#11894
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
6% grasimi in hrana uscata sau in hrana umeda? Pentru hrana umeda mi se pare foarte mult.

#11895
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Aceasta hrana umeda are 2,2% grasime.
https://www.maxi-pet...pisici-85g.aspx
Si aceasta e o hrana uscata cu 8% grasimi, mai putin de atata nu am gasit. Daca are pancreatina cred ca ar trebui sa-i dai niste enzime pancreatice, l-a ajuta sa digere mai bine hrana.
De exemplu aceasta dar mai sunt si altele. Important e sa contina lipaza, proteaza, amilaza. Exista si enzime sub forma de pulbere, poate sunt mai usor de administrat.
https://www.petmart....zivet-60tb.html

Edited by Freddy12, 04 November 2021 - 10:30.


#11896
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

Hrana la plicuri de la Royal Canin are mai putina grasime decat la alte marci. De exemplu, pliculetele pentru sterilizate au 2,2% grasimi, RC instinctive are 2,8% grasimi, Instinctive 7+ are 2,5% grasimi
Mai e conserva de Applaws care contine doar 0,1% grasimi, are doar piept de pui fiert,in  sos si si f. putin orez. E preferata pisicilor mele dar le dau cand si cand fiindca nu e vitaminizata, deci nu e o hrana pentru termen lung ci doar, asa, de rasfat.

#11897
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

 Phereinike, on 04 noiembrie 2021 - 05:21, said:


Grasime 4,5%

Multumesc, am cautat si am gasit cu greu. La fel de scump ca si mancarea de la veterinar.

 Freddy12, on 04 noiembrie 2021 - 09:58, said:

6% grasimi in hrana uscata sau in hrana umeda? Pentru hrana umeda mi se pare foarte mult.

Hrana umeda, cu grasimi mai jos de 5 - 6%. Hrana uscata Royal Canin Satiety are de multa vreme.

 Freddy12, on 04 noiembrie 2021 - 10:20, said:

Important e sa contina lipaza,

Aici nu stiu ce sa zic, are pancreatita si printr-o fisura se scurge prea multa lipaza in sange. Valoarea normala este in jur de 3, lui i-a iesit 18 in sange. Mai este indicat ca un aliment sa contina lipaza?

Curios cum la mine se gasesc foarte greu pliculete RC pentru pisici. Garla pentru caini si aproape nimic pentru matze. :huh:

#11898
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 AlbastruIndigo, on 04 noiembrie 2021 - 23:31, said:

Curios cum la mine se gasesc foarte greu pliculete RC pentru pisici. Garla pentru caini si aproape nimic pentru matze. :huh:
Ia de la zooplus.
https://www.zooplus....nin/instinctive
Credeam ca are insuficienta pancreatica fiindca aceasta e cea mai comuna la pisicile in varsta, de aceea am pomenit de enzime.

Edited by Freddy12, 05 November 2021 - 00:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate