Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13372 replies to this topic

#11845
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stromghold sau selehold, ambele la fel de bune. O singura pipeta pe pielea de pe ceafa. Te scapa de pureci, capuse, viermi etc, este antiparazitar intern si extern. Depinde ce greutate are pisica. Sunt 3 pipete in pachet.


https://www.petmart....sult?q=selehold

https://www.petmart....lt?q=stronghold

#11846
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
La ce interval de timp se administreaza tabletele de drontol cat?

#11847
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Daca are viermi rotunzi se administreaza la 14 zile. Daca are viermi plati, se administreaza la 10-12 zile.

#11848
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Mersi. Nu stiu ce are sau daca are, dar mananca foarte mult, adica vreo 2-3 pliculete plus boabe la zi, si e slab rau.

#11849
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Daca are sub 2 ani, e normal sa manance mult si sa fie slabut.

#11850
primusmagestri

primusmagestri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2006

View PostDuskGerman, on 02 iulie 2021 - 19:53, said:

Contra purecilor aveți ceva recomandare? Am luat ceva pudra și curelusa și cu toate astea am o pisicuta de se tot umple de pureci.

Produse care sunt bazate pe fipronil la noi n-au mers. Parca trageau pe nas puricii.

Stronghold, Bravecto, Advocate - au alte substante in componenta si din ce imi amintesc, toate au fost okish. Le poti incerca pe rand. Daca s-au adunat mai multi purici si oua in blana, ar fi buna o baie completa cu solutie antipureci la inceput. Noi am facut asta la veterinar dar ne-a cerut un pret rezonabil.

#11851
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cu fipronil s-au invatat de mult timp. Am incercat 2 solutii bazate pe el, apa de ploaie, si e si cam scump.

#11852
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu le-am pus la pisici zgarda  Bolfo si da rezultate. E mai economic comparativ cu pipetele.

#11853
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
Cred că Stronghold am folosit. Când l-am adoptat, se luau la întrecere puricii pe el, după câteva zile a scăpat.

#11854
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
Ieri noapte am avut un incident trist cu pisica vecinei. Era la mine în curte, stătea cam molesita într-un colt (de obicei fuge imediat cum mă vede) si gâfâia (hiperventila era termenul folosit de medici). Din păcate nu reușeam să mă apropii că făcea foarte urât, era agresiva, iar vecina nu răspundea la telefon și mesaje. Abia după vreo oră am reușit să o iau și să o duc la veterinar. Primul cabinet m-a trimis la Facultatea de medicina veterinara, ăia nu aveau nimic pentru investigații și m-au trimis la Speed Vet. Acolo cum am ajuns a intrat in stop cardio - respirator și nu au mai avut ce să-i facă.

Din ce a zis medicul, părea să aibă hemoragie internă, cel mai probabil a fost atacata de câinele meu care avea boală pe ea iar pisica se tot ducea în zona lui.


#11855
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Macar ai incercat sa o salvezi.


Edited by lucifer76, 23 July 2021 - 11:18.


#11856
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007
Pun o intrebare aici ca pare cel mai vizitat.
De curind am ceva vecini idioti in cartier care au inceput sa otraveasca pisici.
Se poate afla cu ce lucreaza nebunii?Am o pisica moarta in masina si la doctorul la care am fost acum pe seara in fuga nu stie ce su cum.

#11857
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmisulica70, on 28 iulie 2021 - 20:13, said:

Pun o intrebare aici ca pare cel mai vizitat.
De curind am ceva vecini idioti in cartier care au inceput sa otraveasca pisici.
Se poate afla cu ce lucreaza nebunii?Am o pisica moarta in masina si la doctorul la care am fost acum pe seara in fuga nu stie ce su cum.

Fa o plangere la politie. Pisica ar trebui trimisa la analize, se poate afla cu ce a fost otravita.

#11858
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007
Macar daca erau camere in zona aia si tot era ceva.Cine a facut treaba asta a sters toate urmele din zona respectiva.parca nici nu au fost( e vb de 3 pisici).
Nu am gasit doctor care sa faca o autopsie sau sa ia ceva singe ptr analize.Nu imi dau seama cu ce le_a terminat dar ultima sa chinuit probabil 3 zile in agonie.Luni am vz postare pe fb in zona si aseara am gasit_o pe ultima care mai misca putin.La doctor an ajuns cu ea moarta.


#11859
FValeriu

FValeriu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 01.04.2021
Am și eu o pisică o cheamă Piticot

#11860
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Vreau sa mai aduc o pisica in ograda. Am un motan, rasa comuna, care in cateva zile face 2 ani si nu e sterilizat.
Sa iau o femela sau un mascul?
Din ce am inteles, atat femelele cat si motanii disponibili sunt sterilizati. Ar trebui sa iau un pisic mai tanar sau mai apropiat ca varsta de al meu?
E vreo problema ca actualul nu e castrat, iar cel pe care planuiesc sa il aduc este castrat?

#11861
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDarkEnemy, on 16 august 2021 - 14:15, said:

Am un motan... face 2 ani si nu e sterilizat.


La motani sterilizarea este foarte usoara in sensul ca se vindeca extrem de rapid, nu sunt dureri mari etc. Ii indeparteaza doar outele care sunt in afara trupului.
La femele este mai greu. As recomanda sa castrezi motanul.

Edited by MembruAnonim, 16 August 2021 - 14:20.


#11862
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Motanii sunt foarte teritoriali, mai ales daca nu sunt castrati si se vor bate.  Daca iti iei pisica, motanul tau o va accepta dar iti va face 2-4 pui de 3 ori pe an. Ar trebui castrati ambii, si pisica, si motanul si atunci va fi mai bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate