Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#11359
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 26.10.2017
Lasa forumul si fugi la veterinar.

#11360
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostIon_Bumbu, on 22 aprilie 2019 - 10:33, said:

Hmmm, incearca cu niste ardei iute pe ce roade, bineinteles cu grija sa nu ajunga copii cu miinile apoi la ochi daca se joaca pe acolo.
Sau poti stropi cu spray repelent. Bine ca nu face pipi in papuci. Eu am nimerit un spray destul de eficient si nici nu pute sa-ti mute nasul

#11361
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postramonadora27, on 22 aprilie 2019 - 12:04, said:

Probabil are legatura cu faptul ca săptămâna trecută i am luat alte bobite decât cele obișnuite pe care i le am amestecat cu unele pentru ghemotoace și niște conserve de la dm (de care mai manca ocazional).
Nu are treaba mancarea, daca nu ii placea nu o manca. Daca vomita de cateva zile, problema e destul de grava, cum ti s-a recomandat deja, fuga la veterinar daca tii la pisica.

#11362
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
La o pisica ce ar avea o luna, ii dau lapte de vaca?
Tocmai a adus fiumeu una aruncata de cineva...

Attached Files



#11363
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Pentru ca are numai o luna poti desigur sa i dai lapte.De apreciat gestul.

Edited by kmyson, 13 May 2019 - 19:34.


#11364
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Lapte condensat, capsule pentru cafea, au formula mai apropiata cu laptele de pisica. Bagi o capsula in seringa si asta e masa. Vezi ca trebuie sa repeti hranirea la fiecare 2-3 ore. Poti sa il inveti si cu hrana mai solida daca are macar 4 saptamani, crantanele speciale pentru pisoi inmuiate cu apa sau lapte, tot cu seringa pana se invata.

#11365
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
https://www.petsexpe...e-pentru-pisici

#11366
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Mai bine nu ii dai lapte de vaca. Majoritatea pisoilor au intoleranta la lactoza iar laptele de vaca are multa lactoza si fac diaree.  Ideal e sa-i dai lapte special de pisicuțe de la petshop. Daca nu poti, lapte praf fara lactoza pentru bebelusi. Il gasesti la farmacie. Se prepara ceva mai concentrat decat in indicațiile de pe ambalaj. Acum 2 ani si jumatate a aterizat la mine in curte o pisicuta superba, micuța, cam de 3 saptamani. I-am luat lapte special de la petshop dar nu a vrut sa manance. I-am luat si niste pateu pentru pui sub o luna si pe acela l-a mancat vreo saptamana dupa care am trecut-o pe hrana uscata kitten de la Royal Canin.
Asta e pateul https://pentruanimal...tive-195-g.html
Si aceasta e hrana uscata
https://pentruanimal...at-34-400g.html

Edited by Freddy12, 13 May 2019 - 19:55.


#11367
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Vezi dacă nu o pasionează conservele.
Iar la petshop-uri găsești lapte pt. pisici. Tragi o tetină pe o sticluță și dă-i să meargă. Eventual faci gaura la tetină mai mare.
Poți lua și o cutie de lapte de pisici Royal Canin Babycat Milk - asta vine și cu biberon doar că trebuie să mărești gaura din tetină.

IMHO, e bine să mai sugă ceva timp, chiar și din biberon altfel rămâne cu idei crețe ca pisica noastră care și acum, la 1+ ani, ne suge tricourile.

Edited by shiva, 14 May 2019 - 10:13.


#11368
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postshiva, on 14 mai 2019 - 10:10, said:


IMHO, e bine să mai sugă ceva timp, chiar și din biberon altfel rămâne cu idei crețe ca pisica noastră care și acum, la 1+ ani, ne suge tricourile.
Hi, hi, pe motanul meu care acum are noua ani, l-am gasit cand era de 2 luni si ceva deci era înțărcat si totusi, nici nu mai stiu cate tricouri a ronțăit pana cum vreo 2-3 ani. ����

#11369
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Vestea buna e ca mănâncă mâncarea  din pliculetele de whiskas. Lapte i-am mai dat cu seringă, nu prea o pasionează.
Oricum, mănâncă, doarme, si in rest toată ziua vânează șoareci închipuiți.

#11370
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
Buna ziua.Pisica mea de 4 luni,british shorthair a cazut de pe sifonier in timp ce dormea.Imaltimea a fost cam 1,80m.Am fost la veterinar i-a facut un control la coloana,membre,in urechi,i-a luat temperatura,pipi face normal fara sange,doamna doctor a zis ca e in regula nu are fracturi sau daca avea hemoragii interne trebuia sa aiba sange in urechi,ochi sau urina cu sange,ceea ce nu are.Acum este foarte apatica,nu maninca si pare ca nu ne mai cunoaste,ne scuipa.Intrebarea mea este daca a mai patit cineva asa ceva si daca simptomele de soc sunt normale?Si cam cat dureaza recuperarea?Mentionez ca doctora i-a facut o injectie antiinflamatoare.Multumesc!

#11371
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Probabil ca o dor toate dupa asemenea căzătura. Las-o in pace sa doarmă. Cam in 48 de ore ar trebui sa-si revină daca nu are vreo leziune interna. Important e sa manance, sa bea apa si sa-si faca nevoile. E apatică din cauza antiinflamatorului. Vezi maine dimineata cum se simte, daca e la fel, nu e bine. Pune-i coșulețul pe jos, fiind amețită de la antiinflamator risca o noua căzătura.

#11372
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
Si -a revenit repede,aseara deja alerga dupa bilute,dar m-am speriat tare,caci a cazut ca o pleasca dormind si ma gandeam ca poate are ceva rupturi sau hemoragii interne.Normal daca cadea in picioare de la inaltimea aia nu patea mare lucru.Dar sa mi fie invatatura de minte sa am mai mare grija de ea.Maninca se joaca iese afara totul e normal pina acum.Multumesc de raspuns!

#11373
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Imi pare bine ca si-a revenit. Pune o poza ca tare sunt drăgălașe pisicile british.

#11374
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

View Postslai, on 13 mai 2019 - 19:07, said:

La o pisica ce ar avea o luna, ii dau lapte de vaca?
Tocmai a adus fiumeu una aruncata de cineva...
Pisică asta nu vrea sa bea apa. Mănâncă de rupe, nu știu ea dacă are 200g, dar în 2 zile duce o cutie de whiskas, din aia de 415g. S-a mai chinuit nevasta cu seringa, dar dacă accepta 1 ml lapte e mult. Apa la fel. Sa bea apa singura, nu pare. E normala?

#11375
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
Ea este Elsa,nazdravana...

Attached Files



#11376
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017

View Postslai, on 21 mai 2019 - 18:54, said:

Pisică asta nu vrea sa bea apa. Mănâncă de rupe, nu știu ea dacă are 200g, dar în 2 zile duce o cutie de whiskas, din aia de 415g. S-a mai chinuit nevasta cu seringa, dar dacă accepta 1 ml lapte e mult. Apa la fel. Sa bea apa singura, nu pare. E normala?

incearca cu bere. :lol: nu vezi ca Elsa prefera berea? :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate