Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#11341
METRANCO

METRANCO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.02.2019
Buna ziua!
Am o pisicuța albă in vârsta de un an și șapte luni. De pe data de 18 Ianuarie 2019 ia apărut o pata roșie pe ceafa cât o moneda de 10 bani. Am fost la veterinar și mi-a dat baneocin unguent. A spus ca are o mică dermatita. De unde sa mărit. Am fost la alt veterinar. Mi-a dat triderm unguent și antibiotic diflucan. Ia luat și proba de la dermatita. A spus ca nu este de la mușcătura altor animale și atât mai departe a dat din umeri. Alături la un cm de prima pata ia mai aparut una. Care se extinde. Culmea. Ii dau cu unguent și antibiotic, ai impresia ca se retrage și după doua trei zile se Ă®nroșesc petele de iese sângele prin ele. Face reacție alergică la tratament. Ii dau numai de la royal canin, apa plata sa bea. De la ce sa fie. Veterinarul da din umeri.

Edited by METRANCO, 12 February 2019 - 14:43.


#11342
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Motanul meu face niste bubite pe ceafa cand mananca carne mai multe zile la rand.Cum il trec numai pe boabe si conserve,revine la normal. Vezi sa nu fie de la alimentatie.Este doar o parere.

#11343
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
@ Metranco : da-o cu Veteusan diluat 1:1 dar sa ai grija sa nu se lingă. Cred ca e micoza.

Edited by Freddy12, 12 February 2019 - 18:08.


#11344
agentiaplummedia

agentiaplummedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2019

 Katta92, on 03 februarie 2019 - 16:41, said:

Salut, am mai postat cu 2 luni in urma aici despre motanul meu in legatura cu castrarea lui. L-am castrat de mai bine de o luna deja si e super bine, atat pt mine cat si pt el. Posted Image
Acum vin cu o alta intrebare, pentru cei ce au pisica in casa sau la bloc, cum faceti cu problema parului?
Cand l-am luat la inceput nu lasa par mai deloc, acum lasa foarte mult. I-am luat peria Furminator cu care de fiecare data scot cam un pumn de par din el. Aspir tot la 2-3 zile in apartament, il periez cam la 4-5 zile si tot imi gasesc scaunele pline de par, in general tot apartamentul e imbacsit de par. Exista ceva vitamine ce i-as putea da sa nu mai lasa asa mult par? sau alimentatia nu e buna? Ii dau graunte kitekat si uneori pliculete.
Buna ziua! De cele mai multe ori, caderea parului este asociata cu sanatatea pielii si a blanii. O cauza ar putea fi anumite alergii sau intoxicatii din cauza mancarii nepotrivite. Incercati sa alegeti acele tipuri de hrana care sunt bogate in vitamine si nutrienti care metin o piele sanatoasa si blana stralucitoare.

Edited by lucifer76, 21 February 2019 - 12:16.
fara reclama


#11345
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Ale mele de la tara mananca bobite, salam de caini, vrabii, soareci si au o blana de zici ca e de iepure(moale si lucioasa).

#11346
vopvop

vopvop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.12.2018
Buna seara, de curand am adoptat un motanel mic de 2 luni. Locuim la casa, litiera o avem in baia de jos( o foloseste cu succes), iar noi dormim la etaj. Cum mieunatul plangacios ne-a induiosat, am acceptat pisicotul in pat la picioare. Intrebarea este daca distanta intre locul unde doarme si litiera este prea mare? Ar trebui pusa o a doua litiera la etaj? Sau motanelul se poate tine pana ajunge la litiera?

#11347
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Daca a facut un pipi sau un caca in litiera, va sti unde sa mearga.
Strugurica mea s-a tinut de nevoi pe un drum Bucuresti - Suceava pana a ajuns la destinatie.
Din pacate, acum e pe lumea cealalta, calcata de o masina.
Asa, ca de distractie de pe la lucrari : O pisica, un mouse si Ecowindsolar.
PS: O poza cu motanelul ai?
PPS vezi ca va trebui castrat, fiindca la un moment dat o sa miroasa in casa de nu vei putea sa stai.
Sau daca iese pe afara, risti sa il pierzi sau sa vina ranit ca de la Verdun.

Attached Files


Edited by rinaldoparaipan, 04 April 2019 - 18:05.


#11348
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016
I-am dat duminica  la pisica (o siameza) niște iarba din fata blocului, și de atunci nu mai mănâncă nimica și vomita des, mai mult lichid de culoare galbena și cu spuma albă. A mai avut cineva situații de genul acesta, ce as putea sa ii dau?

Edited by marxsovignon, 16 April 2019 - 17:17.


#11349
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Rapid la doctor, lasa forumul.

#11350
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Am o mita din vecini care mai umbla pe la noi, am fost la etaj si bineinteles ciiniucu` m`a insotit, apoi s`a postat la usa de la pod, am intrat cu el sa vad ce vrea
si a descoperit asta...

Nu`s decit 6 !
E mita care a adus anul trecut si mitii mei, erau 2, acuma a sarit calul!

#11351
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ce drăgălași sunt! Pisicuta tricolora( Calico) ar trebui sa o opresti . Se zice ca aduc noroc la casa omului. La mine s-a cam potrivit .

Attached Files



#11352
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

Am una, s`un mirtan, frate si sora.

E sora lor mai mare, tot mita aia m`a dotat cu ea, anul trecut, acuma e mai marisoara decit in foto, are cam 1 an.
Si in cutia aia cred ca`s vreo 3 tricolore...
Nu stiu cum e cu norocul dar stiu de la bunici ca pe astea nu le dadeau, considerau ca`s cele mai agere si harnice.
Sa vad cum se va descurca mita batrina cu "seful curtii"

Cu ceilalti n`are treaba, au crescut impreuna, cu motanu`i frate de cruce, umbla tot impreuna.
Pe mita batrina o cam alearga, l`a cam caftit aia cind era mai mic, doar cu laba inchisa fara gheare dar magarul o tine minte, de, acu el e mai mare.

Edited by Ion_Bumbu, 18 April 2019 - 19:34.


#11353
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Credeam ca numai pisicile au boala la jardiniere .
Am si eu o tarcata abonata la mine la mincare , si locul ei este la geamul meu sa vada ce fac ...aia galbena este curioasa sa se uite pe geam la bucatarie ...
...si motanul titular care supravegheaza masa prietenilor ...

Attached Files



#11354
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Acolo se insoreste ciiniucu, mitele au ele boala pe jardiniere dar in alt scop... :D

#11355
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Freddy12, on 18 aprilie 2019 - 12:20, said:

Se zice ca aduc noroc la casa omului. La mine s-a cam potrivit .
Eu astept inca sa castig la loto sau sa gasesc o valiza cu dolari. Nu ca ar fi trecut aproape doi ani de cand o am pe Pisti, dar ar putea sa se grabeasca norocul asta :)

#11356
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Am vreo șansă să determin pisica-mi nebună să nu ne mai roadă/mănânce șireturile la papuci? E dusă rău, roade și plase, pungi...

#11357
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Hmmm, incearca cu niste ardei iute pe ce roade, bineinteles cu grija sa nu ajunga copii cu miinile apoi la ochi daca se joaca pe acolo.

#11358
ramonadora27

ramonadora27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.04.2019
Bună. Am o problemă cu pisica mea in varsta de 3 ani, sper ca ma puteti ajuta. De câteva zile vomita aproape tot ce mănâncă, și plic Felix și bobite atunci când mănâncă pentru că nu prea se atinge de ele. Asta se întâmplă în maxim jumătate de oră după ce mănâncă, scoate aproape tot întreg, nedigerat, și câteodată cu o spumă albă sau gălbuie. Nu e apatica, adică nu are semne ca e bolnavă în afara de treaba cu vomitatul, se joaca, doarme normal. Probabil are legatura cu faptul ca săptămâna trecută i am luat alte bobite decât cele obișnuite pe care i le am amestecat cu unele pentru ghemotoace și niște conserve de la dm (de care mai manca ocazional). Nu s a atins de niciunele, I am dat a 2 a zi tot Felix și a fost ok. De miercuri cred ca a început să vomite, de la Felix. I-am aruncat bobitele amestecate pe care nu le-a vrut, am revenit doar la royal canin pentru pisici sterilizate si la pliculetul de Felix dar tot le mananca ff greu si le vomita apoi. Am văzut o ca bea apa des zilele astea și am mai observat că nu mai făcuse treaba mare cred că de joi, a facut abia azi noapte. Am verificat de fiecare data și nu avea sânge sau paraziți în fecale. Nu stiu ce sa ii fac, momentan nu pot ajunge cu ea la veterinar...tot ce am reusit sa ii dau pana acum pe care sa nu vomite este o conserva gourmet, din categoria aia mousse..sper sa se hraneasca asa pana ajung la un medic. Mentionez ca nu a mai fost deparazitata de cam un an dar nu am vazut niciun semn de intrusi...Multumesc anticipat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate