Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#11143
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFreddy12, on 08 februarie 2018 - 14:53, said:

...
Cand termin cu jobul ma duc sa cumpar stalpul de ascutit ghearele si ceva spray (sa vad ce gasesc aici).

View Postlucifer76, on 08 februarie 2018 - 15:11, said:

inteleg daca le fugaresti de cateva ori.
Si cand nu e nimeni acasa?

View Postiladi, on 08 februarie 2018 - 15:01, said:

incearca cu credinta
Tu asa faci? :drac:

#11144
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Eu am deja al doilea set de canapele distruse, dar poate tu scapi.

cu tot cu stalpi si alte marafeturi de scarpinat imprastiate prin casa

Ca fapt divers printesele mele nu numai ca au distrus tapiteria, dar si-au facut loc pe dedesubt si patruleaza prin canapele. :D

#11145
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Le educ cand sunt acasa.

#11146
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,940
  • Înscris: 13.11.2016
Al meu motanel, are 8 kg, a incercat de cateva ori sa scarpine covorul din sufragerie. M-am rastit de cateva ori la el si se pare ca a inteles. Are covorul din holul de la intrare la dispozitie, acolo isi face de cap si vad ca rezista cu brio. Canapele nu a incercat niciodata. Mai nou, am observat ca se ridica in doua picioare si cu labutele din fata incepe sa zgarie unul din colturile sufrageriei sau pe hol. Deja se vad urmele gherutelor. :D

#11147
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Motanul meu nu e "intern"  suta la suta, alearga de nebun toata curtea, se catara prin toti copacii, mai ramane uneori suspendat pe acoperis, atunci sa te tii...
Partea proasta e ca in perioada asta cu ploaie si umezeala multa ma exaspereaza urmele de labute murdare de pe parchet, de fapt de prin toata casa; si de aici se declanseaza razboiul: ma chinui sa-l bag in baie sa-i curat labutele, dar deja cand vede incotro ne indreptam luptele se intensifica - se zbate, miorlaie...iar eu port la vedere si cu resemnare urmele zgarieturilor  razvratitului.

Si dupa toata corvoada,  vine sfidarea suprema, imediat isi doreste sa o taie (din nou) afara!
Acum ma gandesc, mai in gluma, mai serios, sa-i improvizez o pereche (sau doua?) de papuci,Posted Image    iar Motanul Incaltat nu va mai fi doar o poveste.  :D

#11148
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Am un motan " identic " . Eu l-am invatat si se pare ca s-a prins . Cind este " murdar " nu are ce cauta in casa , ramine in bucatarie , sub masa unde are o pernita ... cind este curat deschide usa si se duce pe fotoliu la locul lui ...

#11149
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,940
  • Înscris: 13.11.2016
Cred ca nu aveti ce sa le faceti, doar sa le limitati perimetrul in aceasta perioada.

#11150
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Posthvz, on 11 februarie 2018 - 17:57, said:

Acum ma gandesc, mai in gluma, mai serios, sa-i improvizez o pereche (sau doua?) de papuci,Posted Image iar Motanul Incaltat nu va mai fi doar o poveste.  Posted Image
Ori il speli pe labute (greu, dar realizabil) ori tii la usa un prosopel umed si il stergi doar (la fel de dificil, dar macar nu mai faci drumul pana la baie).

#11151
Tierfreund

Tierfreund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.07.2010
Buna, am o problema legata de alergiile la pisici.
Dupa operatia de castrare, motanul meu (care a fost complet terorizat cand s-a trezit din anestezie si mai ales dupa vizita pentru administrarea antibioticului de a doua zi) a inceput sa se scarpine intr-o veselie. I-a cazut parul pe labute, baza cozii si undeva spre ceafa si si-a facut rani acoperite de crusta. I-am aplicat intai un deparazitant - Vectra - deoarece vazusem cu cateva zile in urma un purice. Scarpinatul s-a mai calmat, bubitele i-au trecut si parul a inceput sa-i creasca..si nu prea. Am asteptat cateva saptamani gandindu-ma ca poate dureaza o vreme pana renunta de tot la obisnuinta de a se scarpina, apoi l-am dus la veterinar. A constatat ca nu are nicio micoza si, avand in vedere faptul ca nu fac baie pisicilor, mi-a recomandat o spuma care curata blana si stimuleaza activitatea barierei de protectie a pielii, precum si vindecarea eventualelor rani. Am aplicat spuma zilnic la inceput, pisicul nu se mai scarpina in ziua respectiva insa incepea iar ziua urmatoare; de asemenea, parul i-a crescut pe labutele din spate si coada, insa labutele din fata sunt tot fara par si cu bubite mici rosii; asa ca ne-am indreptat atentia spre alimentatie. In general hranesc pisicile cu Royal Canin/Sanabelle uscat si putina conserva purina, de pofta. Uneori mai variam cu pliculet applaws sau schesir. Am zis pentru inceput sa inlocuiesc mancarea cu una fara cereale, asa ca i-am luat Canagan si Core Wellness uscata si Applaws si Core Wellness umeda. Au trecut cateva zile de atunci si nu am remarcat vreo imbunatatire notabila, desi probabil mai dureaza pana se vad efecte. Totusi, veterinarul crede ca mai degraba proteina de pui ar fi vinovata, si mi-a recomandat mancare hipoalergenica gen hill's sau royal, insa sunt putin sceptica deoarece acestea sunt pline de cereale. Ce imi recomandati, sa mai astept o perioada sa vad daca se imbunatateste starea sau sa trec direct pe mancarea recomandata de doctor? nici el nu este sigur daca de vina ar fi cerealele sau proteinele.
Multumesc si scuze pentru postarea kilometrica.

Edited by Tierfreund, 16 February 2018 - 16:39.


#11152
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Poate dermatita are o cauza bacteriana si degeaba schimbi hrana motanului. Zici ca manca acelasi lucru si mai demult fara sa fi facut alergie, de asta am oarecare dubii ca hrana ar fi problema.

#11153
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Poate a avut o reactie alergica la antibioticul administrat sau la anestezic...


#11154
Tierfreund

Tierfreund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.07.2010
@lucifer - Nu cred este dermatita, doctorul l-a consultat. Și uneori dispar bubițele - pe care cred că și le face singur când se scarpina - alteori reapar. Mulțumesc de raspuns.!   @corina - și în cazul asta ce ar trebui făcut? Durează deja de câteva luni...

Edited by Tierfreund, 16 February 2018 - 21:23.


#11155
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Anul trecut, pisica mea cea mica se scarpina in draci in jurul capului, avea bube sangerande. Veterinarii nu stiau ce sa-mi explice, asa ca i-au luat sange ca sa-i faca analize. Sub anestezie fiind, au controlat-o bine de tot si in gura, a reiesit ca avea toate mesalele stricate si infectate, ea, saraca, din cauza infectiei se scarpina asa crunt.
Poate ar trebui sa consulti si un alt veterinar, sau sa ceri niste analize, zic si eu.

Edited by AlbastruIndigo, 16 February 2018 - 21:28.


#11156
adysab

adysab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 15.04.2006
Salutare! Cei care s-au confruntat cu operatii de uretrostoma pentru motaneii lor imi pot da ceva info cu privire la aceasta? Ma refer la cat de ok a fost dupa pentru motan, cat de usor s-a acomodat cu noua situatie si daca totul a fost normal dupa operatie in ceea ce priveste facutul nevoilor?

Al meu are 2 ani si a facut in urma cu 5 zile prima sondare pentru ca nu putea deloc sa urineze si il durea in zona aceea. Dupa trei zile de sondare a fost ok pentru aprox 12 ore, iar noaptea a facut o criza mult mai grava cu dureri, spasme si vezica umflata. Din nou sondat in mijlocul noptii la urgente ... Un doctor recomanda in continuare sondarea, un altul spune clar si raspicat ca trebuie operatie. Pentru ca mai mult ca sigur nu se va rezvolva foarte usor si, chiar daca s-ar rezolva pt moment, va avea crize curand. Mai mult decat atat, sondarea aia il cam traumatizeaza ...

#11157
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
La doar 2 ani a facut struviti...?  Pe langa tratamentul chirurgical trebuie sa aiba si un regim alimentar adecvat stării lui de sanatate. Exista hrana speciala si mai ales trebuie  sa fii atent ce fel de apa ii dai. Ar fi bine sa-i dai apa plata Aquatic pentru bebelusi. Probabil ca in zona unde stai aveti o apa foarte dura. Se găsea prin petshopuri  mai demult, prin 2010,  o solutie care se adauga in apa de baut pentru a favoriza dizolvarea cristalelor din urina.

#11158
nousernameatall

nousernameatall

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2018
Salutare,

Are cineva idee care ar putea fi cauza pentru care un motan incepe dintr-o data sa miorlaie (asta numai seara, in conditiile in care aproape toata ziua doarme)?

Thanks

#11159
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,940
  • Înscris: 13.11.2016
Vrea sa fie bagat in seama. Asa face si al meu cand are chef de joaca, sa-l vezi cum alearga dupa punctuletul de la laser... :D

#11160
perlutza

perlutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.07.2009

View PostTierfreund, on 16 februarie 2018 - 16:33, said:

Buna, am o problema legata de alergiile la pisici.
Dupa operatia de castrare, motanul meu (care a fost complet terorizat cand s-a trezit din anestezie si mai ales dupa vizita pentru administrarea antibioticului de a doua zi) a inceput sa se scarpine intr-o veselie. I-a cazut parul pe labute, baza cozii si undeva spre ceafa si si-a facut rani acoperite de crusta. I-am aplicat intai un deparazitant - Vectra - deoarece vazusem cu cateva zile in urma un purice. Scarpinatul s-a mai calmat, bubitele i-au trecut si parul a inceput sa-i creasca..si nu prea. Am asteptat cateva saptamani gandindu-ma ca poate dureaza o vreme pana renunta de tot la obisnuinta de a se scarpina, apoi l-am dus la veterinar. A constatat ca nu are nicio micoza si, avand in vedere faptul ca nu fac baie pisicilor, mi-a recomandat o spuma care curata blana si stimuleaza activitatea barierei de protectie a pielii, precum si vindecarea eventualelor rani. Am aplicat spuma zilnic la inceput, pisicul nu se mai scarpina in ziua respectiva insa incepea iar ziua urmatoare; de asemenea, parul i-a crescut pe labutele din spate si coada, insa labutele din fata sunt tot fara par si cu bubite mici rosii; asa ca ne-am indreptat atentia spre alimentatie. In general hranesc pisicile cu Royal Canin/Sanabelle uscat si putina conserva purina, de pofta. Uneori mai variam cu pliculet applaws sau schesir. Am zis pentru inceput sa inlocuiesc mancarea cu una fara cereale, asa ca i-am luat Canagan si Core Wellness uscata si Applaws si Core Wellness umeda. Au trecut cateva zile de atunci si nu am remarcat vreo imbunatatire notabila, desi probabil mai dureaza pana se vad efecte. Totusi, veterinarul crede ca mai degraba proteina de pui ar fi vinovata, si mi-a recomandat mancare hipoalergenica gen hill's sau royal, insa sunt putin sceptica deoarece acestea sunt pline de cereale. Ce imi recomandati, sa mai astept o perioada sa vad daca se imbunatateste starea sau sa trec direct pe mancarea recomandata de doctor? nici el nu este sigur daca de vina ar fi cerealele sau proteinele.
Multumesc si scuze pentru postarea kilometrica.
Buna ! Si matul meu a patit la fel . Tot dupa castrare . Se scarpina de ii sareau zmocuri de blana . Am fost pe la "n" veterinari . Uni ne-au zis ca este dereglare hormonala , ba dermatita , ba alergie. Cert este ca s-a mai linistit dupa ce i-am aplicat Dermoscent . Acum are 18 ani si este cheala pe burtica si pe picioarele din spate , dar a ramas cu scarpinatul ... mai rar .... .
Cum ai rezolvat cu motanul ??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate