Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13371 replies to this topic

#11035
machitza

machitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.03.2003
Stie cineva ceva de mincarea asta : vetexpert?
Pare a fi din polonia si costa 4.5ron. Se apropie de applaws ,schesir, etc la pret. Vad ca a halit cu pofta simandicoasa mea care face figuri uneori la cele mentionate mai sus.

Attached File  IMG_8817.JPG   601.28K   16 downloads

#11036
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Attached File  piticania.png   1.52MB   46 downloads

Piticania din imagine a avut o mica problema cu un ochisor. Ceaiul de musetel nu aavut nici un efect asupra secretiilor, asa ca am facut o vizita la doctor. Se pare ca nu avea vreo infectie, cum m-am temut cand am vazut ca nu ii trece. I-a pus o hartiuta de test sub pleoapa iar diagnosticul a fost o simpla conjuntivita. Cateva picaturi de Synulox in ochisor au facut minuni, secretiile au incetat instantaneu, nu a mai fost nevoie sa o sterg. Curios este ca poama a stat blanda sa ii traga de pleoapa doaman doctor, banuiesc ca era cam speriata, acasa maraie si scuipa daca nu ii place ceva. Acum trebuie sa ii dau kanamicina alifie de 3-4 ori pe zi, dar s-a invatat si sta linistita.
Noroc ca mananca ca un lup, sfertul de Cestal infipt in salam l-a halit in viteza :) Cealalta, Pufina, a avut parte de 3 sferturi, primele doua le-a mancat, dar a treia a trebuie bagata cu forta, dar cu ea nu e problema, sta sa ii fac orice. Asta vara facea dus zilnic fara sa miorlaie sau sa se zbata.

#11037
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005

 machitza, on 13 octombrie 2017 - 21:32, said:

Stie cineva ceva de mincarea asta : vetexpert?
Mai bine puneai o poza cu ingredientele...

#11038
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Vineri am fost cu animalele la veterinar pentru vaccinurile anuale.
Singura observatie a fost ca pisica are un pic gingia inflamata si un dinte pare ca nu e chiar ok. propunerea medicului veterinar a fost sa o ducem la cabinet sa ii curete dintii. Numai ca sansele sa o curete "pe viu" sunt minime asa ca asta ar implica ca "o pune la somn". Ceea ce ma sperie un pic. Nu prea ma incanta ideea de anestezie fara sa fie absolut necesar. Medicul a zis ca nu este grav ceea ce are si ca va dura putin ca sa o curete deci va fi o anestezie care sa o tina 15-20 de minute. Deci nu una foarte adanca.
Voi ce ati face in situatia asta?
Sincer nu vreau sa ramana saraca fara dinti in cativa ani. Daca pot sa aman asta cat mai mult atunci de ce nu?
Daca aveti ceva studii despre anestezii la animale pe care le puteti impartasii, raman datoare.
Multumesc.

#11039
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am dus la sterilizat o pisica in varsta de 8 luni si a facut stop cardiac dar a fost resuscitată si e ok. Am sterilizat alte doua pisici si doi motani si nu au avut nimic. Deci e la noroc. Dar din cate stiu eu, in Bucuresti, la cabinetele serioase nu sterilizează  fara sa faca analize, exact pentru a evita astfel de situații.

#11040
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 Freddy12, on 06 noiembrie 2017 - 11:33, said:

Am dus la sterilizat o pisica in varsta de 8 luni si a facut stop cardiac dar a fost resuscitată si e ok. Am sterilizat alte doua pisici si doi motani si nu au avut nimic. Deci e la noroc. Dar din cate stiu eu, in Bucuresti, la cabinetele serioase nu sterilizează  fara sa faca analize, exact pentru a evita astfel de situații.

Nu sunt din Bucuresti.
Pisica a fost anesteziata acum 6 ani cand a fost sterilizata.
Dar de ce fac stop?

#11041
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Din mai multe motive, nu le stiu eu pe toate ci doar doua. Unul ar fi ca animăluțele sa aiba o problema de sanatate preexistenta iar anestezicul provoaca hipotensiune si depresie respiratorie . Al doilea motiv este o eroare in dozarea anestezicului mai bine zis din cauza supra dozajului.
L.E. Am gasit un articol despre anestezie la caini si pisici.
http://petsurgicalex...-anestezia.html

Edited by Freddy12, 06 November 2017 - 12:12.


#11042
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Multumesc frumos.

Inca o intrebare: ati folosit cumva astlfel de substante pentru igiena dentara?
http://www.zooplus.b...entaires/217059

Sunt de folos in vreun fel?

#11043
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu am folosit deoarece pisicile mele sunt foarte fițoase si nu accepta aproape nimic in afara de anumite tipuri de hrana. Dar nu au nici o problema cu gingiile sau cu dinții. Poate fiindca au primit hrana uscata de cea mai buna calitate in decursul vieții. Una din pisici o am din 2004 si era adulta cand am gasit-o deci ar fi de vreo 15ani poate si mai mult. A doua am cules-o in 2006, era pui cam de 7-8luni. Asta fiind de rasa comuna e intr-o stare mult mai buna decat prima care e birmaneza. Umbla creanga toata ziua si vine seara la culcare. Birmaneza mai mult moțăie, nu e foarte activa dar asa e de multa vreme. Probabil ca asa e rasa. Celelalte sunt mai tinere: un motan gasit in 2010 si ultimii doi scăpați de cainii mei in 2016. Ori au fost aruncați in curte, ori au intrat singuri, cert e ca au fost la un pas de a fi hapaiti. Au avut noroc, nu degeaba se spune ca pisicile au noua vieți.

#11044
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Freddy daca nu ma zgarcesc sa dau banii la veterinar pe curatatul tartrului cred ca este evident ca nu ma zgarcesc nici la mancare.
Si pisica si cainele primesc numai mancare de calitate. Si cand spun de calitate ma refer la ingrediente de calitate. Ambii primesc mancare "grain free".
Nu trebuie sa iti inchipui ca pisica are gingiile atat de inflamate incat trebuie sa i se scoata dintii. In nici un caz. Curatatul tartrului este o masura preventiva. Daca pot sa fac ceva sa nu aibe parte de probleme cat mai mult timp atunci asta o sa fac.
Nu stiu cati ani are pisica noastra. S-a mutat la noi acum mai bine de 6 ani si era deja adult.
Daca ii curat dintii acum cand are 8-9-10 ani si o mai duce asa inca multi ani fara probleme cu gingiile atunci e "mission accomplished".

#11045
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Pai, curată-i dinții. Daca nu a avut probleme cu anestezia cand ai sterilizat-o, e o probabilitate mica sa aiba probleme acum. Important e sa stea bine cu ficatul pentru ca anestezicul sa fie eliminat repede din organism.

#11046
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Taman in ziua cand sa merg cu copiii la un adapost de caini pt. educatie civica am gasit 2 pisici de 6 sapt. pe langa blocul unui prieten.
Mno, i-am luat ca eram cu copiii si era ziua de educatie civica cu nu lasam animale pe strada, etc.
I-am dus la vet pt control, gasit cusca mare pt. a nu umbla prin casa pana le gasesc stapani, tot ce trebuie.
In final pisicii sunt tot la noi, servesc numai Hills - boabe si mancare umeda iar perdelele, florile si tapiteria sunt suferinde rau de tot.
Copiii sunt si mai fericiti ca le avem. Dar mult le vaneaza si le chinuie; si-o mai 'fura' de la ele cand exagereaza si asta e...o familie maaare :))



#11047
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

 shiva, on 06 noiembrie 2017 - 23:27, said:

pana le gasesc stapani,

Miiiiaaaau. :D

#11048
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Fix asa am facut si eu si acum am trei pisici in loc de una. Nu vrea nimeni tomberoneze. Nici nu cred ca mai vreau sa-i dau pe cei doi baietei, ii castrez peste cam 2 luni si le fac buletin pe adresa mea.

#11049
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu am ramas cu motanelul si pisicuta cu care m-am pricopsit anul trecut. Am intrebat  toti cunoscutii, nu i-a dorit nimeni. Pe mine ma cam deranjeaza ca motanelul vrea sa le bata pe pisicile batrane iar pisicuta e foarte neastamparata. Motanelul, in afara de agresivitatea fata de pisici, e de o cumintenie exemplara.  E si foarte destept, intelege toate comenzile, anticipeaza ce vreau de la el. Intelege dar asta nu inseamna ca si asculta. Doar cand ii convine. Dar nu are pic de agresivitate fata de oameni. E uimitor pentru un motan, mai ales comparativ cu Zorro care pana l-am castrat ma ataca si ma zgaria fara retinere.

#11050
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

 iladi, on 07 noiembrie 2017 - 07:55, said:


Miiiiaaaau. Posted Image
Exact Posted Image
Azi am cautat lapte Royal Canin sa-i dau la pisicuta (desi are 13 sapt). E destul de slabuta si-mi linge tricoul insistent. Si mai trebuie o litiera acoperita, si o perna, si o rogojina, si perie ca incep sa lase par, niste ulei de somon .... cand naiba s-a scumpit asa de mult crescutul de animale!?!Posted Image

#11051
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
La 13 saptamani nu mai trebuie sa-i dai lapte. O poti trece pe bobite fara nici o problema. Ale mele au refuzat laptele desi erau mai mici cand le-am gasit. Motanelul avea vreo 2luni, poate ceva mai mult iar pisicuta era mica de tot, cred ca in jur de o luna. Cat au fost mici le-am dat Royal canin babycat, apoi R. Canin junior iar dupa ce au trecut de 4luni le dau Purizon.

#11052
Andreeacalin

Andreeacalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 08.11.2017
Buna tuturor Posted Image
Nu am folosit niciodata forum-uri pentru a cere un sfat insa ma aflu intr-o situatie in care nu stiu cum sa procedez....Am doua pisici acum Posted Image)) Inainte aveam una singura insa am renuntat sa mai stau cu chirie si acum stau cu al meu prieten la ai mei si are si el un motanel...al meu are aproape 10 ani, al lui aproape 6, amandoi tinuti doar in apartament. Ideea e ca acum nu se inteleg sub nici cea mai mica forma, e razboi total in casa. Am zis sa o iau incetisor cu ei. Cand ne-am mutat, l-am tinut pe cel mic in camera frumos cu jucariile lui, chestii care sa il faca sa recunoasca mirosul si sa se obisnuiasca usor ( o patura, o haina..) sa iasa de sub pat si a fost ok, s-a obisnuit si s-a relaxat. Dar daca iesea din camera si se intalnea cu ala mare....era urat Posted Image . S-au batut, marait si toate cele, intr-un final, cel batut a fost cel mare. Am incercat si sa fac schimb intre ei in camere si sa miroasa unul altuia ba litiera, ba locul unde sta. De fiecare data cand se vedeau si prin usa crapata, iesea scandal si cel mare a prins frica si cand il vede fuge.
Am hotarat intr-un final sa ii despartim iar cel mic a stat la curte si a fost tinut mai mult in casa,dar a interactionat si cu alte pisici care sunt acolo ( nu motani) timp de 6 luni, se juca cu alte pisici.  Persoana care era la curte a plecat din tara si nu stiu ce sa le fac acum....l-am luat inapoi la apartament, insa nu are un comportament schimbat, face tot la litiera, nu e agitat, se comporta la fel ca inainte sa il ducem acolo.
Dar nu se suporta deloc intre ei, al meu fuge si cel mic il maraie si scuipa. Insa el se joaca cu noi, toarce, mananca, doarme, l-am deparazitat intern, extern inainte sa il aduc, e ok.
Nici cel mare nu e schimbat cu noi, el toarce, mananca si e relaxat in casa pana il vede pe celalalt.
Am fost si am vorbit si cu medici veterinari si mi-au zis sa ii las asa sa se bata dar nu rau pentru ca isi pot face rani grave, dar nu am rezolvat nimic.I-am tinut si liberi, supravegheati, unul intr-un colt al camerei si altul in celalalt colt, dar ...asta mic cand il vede pe ala mare direct pe el sare...
Nu stiu ce sa le fac sa se inteleaga...stau numai cu usile inchise.... Nu sunt castrati. La mine in casa a mai fost inainte un motan care a interactionat cu asta mare, la inceput s-au batut o zi, doua si apoi se jucau. Dar situatia in care sunt acum e total diferita.... Voi cum ati proceda sa se inteleaga?
Multumesc Posted Image

Edited by Andreeacalin, 08 November 2017 - 14:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate