Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13369 replies to this topic

#10981
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Eu sunt Franki(fiindca am fost cules din gradina vecinului pe 14 iulie, de ziua Frantei) si ma simt bine.
Am fost adoptat pe o ploaie rece si cand imi era tare foame.

Attached Files



#10982
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Cu parere de rau va anunt ca Frankie al meu a fost omorat de un caine.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

A fost suficient sa lipsesc 5 minute de acasa, lasasem cainele liber ca sa stea la umbra. Era subtirel si a iesit prin plasa de la gard acolo unde era cainele.
Noaptea il tineam inchis.
Am incercat sa ii "aclimatizez" timp de doua saptamani, de fata cu mine doar il mirosea si atat, ba chiar fugea de el, au fost suficiente 5 minute!!!!!
Doua zile nu am fost bun de nimic.Gata, m-am lecuit de pisici, te atasezi de ele si apoi,,,,,

#10983
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,887
  • Înscris: 13.11.2016
E o veste tare trista ! Pacat ca s-a intamplat asa ceva, imi pare foarte rau...Posted Image

#10984
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Posttrigom, on 05 iulie 2017 - 11:39, said:


Care e explicatia pentru acest comportament? N-am mai intalnit asa ceva la nici un pisic

Despartirea prematura de mama si frati. Sunt la a doua experienta de genul, sunt plin de zgarieturi, zilnic. Pisicul a mai si incasat-o peste bot, ca devenise de-a dreptul nebun.

View Postcamsonat, on 05 iulie 2017 - 15:04, said:

Bucura-te cat poti de perioada asta si de energia lui. Cred ca alternativa cu un animal/mobilier care nu te baga in seama decat cand il hranesti nu ti-ar place mai tare.

Nu e vorba de hiper-energie, ci de deviatie de comportament. Cum sa te joci cu un pisoi care te vede ca pe un alt pisoi sau ca pe o prada si care si din somn sare sa te muste si zgarie?

#10985
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am adoptat recent un pisoias - Piscotel. Am scris pe larg aici: https://forum.softpe...a-lui-piscotel/
Au aparut probleme ciudate. Pe care nu le pricep deloc. Piscotel asta estimez ca nu are mai mult de doua luni. E un pic mai mare decat pumnul meu. E slab. Si acum vine bomba.
Am o pisica Make care are cam 6 ani si ceva. Un motan Lolek care are un an si trei luni. Si pisica Alunita, si motanelul Fistic care au 10 luni (frati). Cum a decurs interactiunea lor cu Piscotel. Piscotel s-a apropiat de Lolek si i-a atins nasul cu nasucul lui. In acel moment Lolek a facut un salt a scos un harait (sunetul specific pisicii cand se apara) si a fugit. La fel s-a intamplat si cu ceilalti. Toate matele mele fug de Piscotel! Nici una nu a incercat sa il atace, sau sa ii dea cu laba, sa il loveasca, toate fug! Care e faza? De ce fug? Nu inteleg nimic ...

Edited by XL700VA, 06 August 2017 - 19:08.


#10986
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
In loc sa zici mersi ca il lasa in pace...

#10987
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Si pisicile mele au avut aceeasi reactie cand am adus in casa un motanel cam de 2luni si peste 3luni o pisicuta care nu avea nici o luna. Nici acum dupa un an nu s-au imprietenit. In schimb, cei mici se impaca foarte bine, se zbenguie si se fugaresc pana cad lati. Motanelul le ataca pe pisicile mature. Ar incerca si cu motanul de 6ani dar nu-i merge ca acesta e harsit in multe batalii pisicesti. Totusi, nu il bate, doar il sasaie. Daca ar fi sa-l bata pe asta micu' (care nu mai e pui, avand peste un an), l-ar face harcea-parcea.

#10988
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View PostXL700VA, on 06 august 2017 - 19:08, said:

Am adoptat recent un pisoias - Piscotel. Am scris pe larg aici: https://forum.softpe...a-lui-piscotel/
Au aparut probleme ciudate. Pe care nu le pricep deloc. Piscotel asta estimez ca nu are mai mult de doua luni. E un pic mai mare decat pumnul meu. E slab. Si acum vine bomba.
Am o pisica Make care are cam 6 ani si ceva. Un motan Lolek care are un an si trei luni. Si pisica Alunita, si motanelul Fistic care au 10 luni (frati). Cum a decurs interactiunea lor cu Piscotel. Piscotel s-a apropiat de Lolek si i-a atins nasul cu nasucul lui. In acel moment Lolek a facut un salt a scos un harait (sunetul specific pisicii cand se apara) si a fugit. La fel s-a intamplat si cu ceilalti. Toate matele mele fug de Piscotel! Nici una nu a incercat sa il atace, sau sa ii dea cu laba, sa il loveasca, toate fug! Care e faza? De ce fug? Nu inteleg nimic ...
Asa fug ele sau haraie cand apar clenti noi in decor. :) Perioada de acomodare variaza intre o saptamana pana la o luna, in cazuri normale, nu-ti face probleme. Daca fug e foarte bine! Daca sunt agresive atacand in permanenta noul venit, e grav! Eu n-am vazut niciodata asta, dar se mai intampla.
Cine crede ca are probleme comportamentale, de acomodare sau alt gen, il recomand cu caldura pe acest om, e genial literalmente. Chiar daca nu sunt probleme, sfaturile lui sunt oricum de valoare. Are clipuri pe youtube, a avut o serie de emisiuni pe Animal Planet.
http://jacksongalaxy.com/

#10989
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Azi e Ziua Internationala a Pisicii. Multi ani la toate pisicile :)

#10990
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

View Postrinaldoparaipan, on 06 august 2017 - 12:21, said:

Cu parere de rau va anunt ca Frankie al meu a fost omorat de un caine.Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

A fost suficient sa lipsesc 5 minute de acasa, lasasem cainele liber ca sa stea la umbra. Era subtirel si a iesit prin plasa de la gard acolo unde era cainele.
Noaptea il tineam inchis.
Am incercat sa ii "aclimatizez" timp de doua saptamani, de fata cu mine doar il mirosea si atat, ba chiar fugea de el, au fost suficiente 5 minute!!!!!
Doua zile nu am fost bun de nimic.Gata, m-am lecuit de pisici, te atasezi de ele si apoi,,,,,
Asa e...si pe mine aproape ma darama chestiile astea, mai ales cand la mijloc e un caine. Cand cainele nu a crescut de mic obisnuit cu pisici, e dificil rau de tot, depinde de rasa cainelui si de temperamentul lui. Am avut caini care nu puteau fi lecuiti nici crescuti de mici intre pisici, dupa ce se mareau, brusc faceau ce ai relatat tu... Cat esti in preajma, sunt ca sfintii, dupa ce ai dat coltul, il sfarteca, mai ales daca e mic. Am dat toti cainii agresivi fata de pisici care erau ca sfintii cat erai in preajma, si apoi incepeau sa le fugareasca si sa le lase late. Am avut atatea experiente cu ei ca as putea scrie cateva nuvele. Caini buni, afectuosi cu pisicile, nascuti din mame agresive, apoi iar caini agresivi din mame care n-au atacat pisicile niciodata absolut. Genele care se transmit cum se transmit. Cat pisica e mica, e problematic cu cainii. Singura solutie e sa ai caini din rase care indragesc copiii...si pisicile. Am trecut de cateva ori si eu prin asta, si crede-ma ca imi pare rau!!! :(

#10991
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 09.01.2008
Eu am un ciobanesc german si o maidaneza. Cand erau adulti deja am adus doi pisoi mici in curte. I-am prezentat cum se cuvine si i-au acceptat imediat. Ba chiar au impartit hrana cu cei mici.
In continuare am 2 baietei de dat. La mine sunt multi caini maidanezi si nu ii pot tine. Abia reusim sa prindem pisica familiei seara sa o bagam in magazie sa nu o adunam intr-o punga dimineata de pe drum.

#10992
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Ce antiparazitar extern (pentru orice tip de paraziti) recomandati? :)

#10993
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostChayah, on 17 august 2017 - 09:46, said:

Ce antiparazitar extern (pentru orice tip de paraziti) recomandati? :)
Advocate sau Advantage sunt cele mai eficiente din cele incercate pe pisicile mele. Daca are deja purici ii pui o pipeta din cele mentionate, apoi, dupa 2 saptamani ii pui zgarda antiparazitara Bolfo care e eficienta timp de 3luni.

#10994
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Nu are nimic, ii pun preventiv, ca sa nu se agate ceva de el cat sta in vacanta undeva la o curte...

Multumesc! :)

#10995
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006
Salutare,

Aseara la bloc, fiind afara, a aparut o pisicuta cam de vreo 4-5 luni estimez eu, s-a pisicit s-a alintat(escroaca sentimental) apoi dupa ce i-am luat apararea incoltita fiind de 2 pisici mai mari ce sarisera pe ea nu s-a mai dezlipit de mine. Am avut o idee sa o iau in casa peste noapte, i-am dat apa si ce am putut eu din casa intr-un final dupa o repriza luuuunga de tors si pisicit a adormit pe gatul meu. Azi de dimineata cu gandul de a o pastra m-am dus la Auchan si i-am cumparat mancare de juniori, litiera, nisip, un bol dublu si o jucarie. A fost receptiva la tot, in litiera a invatat in 2 timp si 3 miscari sa faca, bobite uscate a mancat, hrana umeda a mancat, de jucat s-a jucat. Totusi problema mea este in cazul in care o pastrez: nu vreau sa tin pisica asta toata viata in casa, vreau sa aiba libertate, dupa munca astazi o sa incerc sa o duc afara sa vad daca se intoarce, daca se intoarce inseamna ca a inteles mesajul ca la mine ii este bine.

Probabil unii dintre voi au pisici semi domestice ce umbla prin cartier intorcandu-se acasa. Cum ati procedat, ceva sfaturi? Nici nu vreau sa o pierd nici nu vreau sa pateasca ceva dar nici nu vreau sa o tin incuiata in casa. Ma mai gandesc si la adoptie, dar prea s-a lipit de mine. Ceva sfaturi?

Attached File  21247959_758799897625601_1575265775_o.jpg   87.54K   31 downloads
Attached File  21267444_758785010960423_487691412_o.jpg   92.45K   33 downloads
Attached File  21267437_758799887625602_1127033959_o.jpg   88.14K   28 downloads

#10996
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,994
  • Înscris: 16.09.2014
Este prea devreme sa o lasi afara, tine-o cateva zile in casa, sa se obisnuiasca cu teritoriul. Nu va sti unde sa se intoarca daca o dai acum afara, plus ca vei observa din comportamentul ei daca isi doreste sau nu sa iasa.

Sa te stapaneasca sanatoasa! :)

#10997
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.03.2006
M-am gandit si la faptul ca poate e prea mica sau prea devreme sa o scot iar, dar la fel ma gandesc sa nu se obisnuiasca prea tare in casa apoi cand se vede afara sa fie aeriana/dezorientata

#10998
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu o scoate afara, e prea mica, poate fi omorata de caini sau de masini. Tine-o in casa cateva luni. Sunt pisici care nu ies niciodata din apartament si se simt foarte bine. Depinde cum se obisnuiesc sau cum le place. Anul trecut in vara am luat un motanel abandonat, acum are peste un an. Desi am curte, nu e prea incantat sa stea afara. Il mai scot eu dar el ar prefera sa stea doar in casa. Si asta fiindca asa s-a obisnuit. Cat a fost mic, in primele 2-3luni a stat in casa fiindca am si caini in alta zona a curtii, dupa ce s-au invatat cainii cu el s-a facut frig si iesea doar pentru 20-30 minute si se cerea in casa. Deci daca poti tine pisicuta doar in casa, nu e nici o problema. Mai urgent, cred eu, este s-o deparazitezi intern si extern. Sigur are purici si viermi intestinali. Dupa deparazitare trebuie vaccinata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate