Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13370 replies to this topic

#10837
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Eu zic sa le sterilizezi pe toate sa scapi de problemele cu hrana diferentiata.
Cele nesterilizate nu au probleme daca mananca hrana gresita. La cele sterilizate hrana e speciala in sensul ca previne oarecum ingrasarea si le protejeaza rinichii.

#10838
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
steril nu e acelasi lucru cu sterilizat.


vizual arata la fel hrana?

#10839
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Vizual cam la fel. La bucati. Insa sunt un pic diferite la culoare. Parca cea de 8,56 lei/kg e un pic mai deschisa la culoare. Cea de 9,42 lei/kg e un pic mai inchisa la culoare. De obicei hrana perntru pisici sterilizate e mai scumpa sau mai ieftina decat una normala? Ca vad ca una e mai scumpa (9,42 lei/kg) si una mai ieftina (8,56 lei/kg).
Daca nu, maine dupa ce ies de la munca, trag o fuga pana la Auchan si ma uit la borcane sa vad la ce pret e aia pentru mate sterilizate. Dar ma enerveaza, ca Auchan-ul e in partea ailalta a orasului ... si sa traversezi orasul Pitesti cu masina la ora 15-30 (ora de varf) e un chin....
Oricum am luat si pliculete de hrana umeda. Si pe alea scrie clar. Asa ca asta seara am hranit pisica cu pliculet ... deci nu e o urgenta mare.

Edited by XL700VA, 12 March 2017 - 21:32.


#10840
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
aia pentru pisici sterilizate e mai scumpa.

#10841
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

Quote

Se intampla ceva daca o pisica nesterilizata mananca hrana pentru pisici sterile?


Din cate stiu, nimic.

A noastra n-a mancat niciodata hrana pentru sterilizate, au fost bani aruncati, ma rog, aruncati pe geam, sa manance maidanezele.

E normal si ce ai spus, ca e mai afectuoasa cu tine acum.

Edited by Steetch, 12 March 2017 - 22:41.


#10842
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 ljngbx, on 12 martie 2017 - 21:41, said:

aia pentru pisici sterilizate e mai scumpa.
Am rezolvat problema din ziua urmatoare. Am fost in Auchan. Ljngbx e exat invers ... cea ieftina (8,56 lei/kg) e pentru pisici sterilizate, cea scumpa (9,42 lei) e pentru pisici normale!

#10843
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Pisicuta cea mica (are 5 luni acuma) s-a luat la bataie (cred). Cu cine nu stiu. Banuesc ca cu o alta pisica. A venit acasa cu o rana langa ochi (o zgarietura serioasa cam de 1 cm) si o rana la buza stanga. Ochiul este intact, nu pare atins. Cu ce as putea sa ii dau? La ora asta nu mai e deschisa nici o farmacie veterinara. Am in casa spirt medicinal, apa oxigenata, rivanol. fluocinolon unguent.... dar toate sunt umane. Nu am nimic veterinar. Sa o las asa pana maine?
Ce i-am facut: i-am spalat ranile cu un tampon de vata imuiat in apa plata. Sa ii dau cu spirt sau apa oxigenata mi-a fost teama ...
Pls. help.
LE am mai gasit in "farmacia mea" niste baneocin pulbere si niste betadina unguent. Din astea mi-a dat medicul de familie, cand am avut o rana la picior ... Oare merg si la pisicute?

Edited by XL700VA, 23 March 2017 - 19:42.


#10844
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Microbii nu stiu daca folosesti medicamente umane. Spirtul ustura, dar apa oxigenata e ok. Stai linistit, pisicile au sistemul imunitar mai robust, nu li se infecteaza ranile usor.

#10845
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Deci sa ii dau cu apa oxigenata? Chiar daca e pe buza? Pentru ca exact pe buza are o rana ...

#10846
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pe buza ii dai degeaba, microbi are in gura si tot ajung la rana. Una din fostele mele venise acasa cu o rana la piciorul din spate, pe interiorul pulpei. Cred ca se agatase de ceva. Cateva zile nici nu s-a dat jos de pe soba, dar a fost ok, nu s-a infectat. Cred ca a durut-o destul de tare.

#10847
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Cred ca o doare destul de tare. I-am pus de mancare, incearca sa manance ... si se opreste. Nu poate sa mestece. Imi e asa mila de ea cand o vad cum se chinuie.... I-am dat niste lapte, pe care la lipait. Mancare solida nu a putut sa manance. Daca vad ca e aiurea, maine fac o vizita la veterinar.
De ce se bat pisicile? Si e si pisica, daca era motan mai ziceam ...

Edited by XL700VA, 23 March 2017 - 20:02.


#10848
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
M-am lasat pacalit de niste femei sa iau un motan  dasta cam amarat de langa un supermarket,"aolo ce amarat e saracu".
I-am cumparat niste boabe  pe care nu prea le manaca,face figuri carnatu,dar daca ii dau un plic dala de 100g il manaca pe tot in sub 1minut.
Nu intelege ca nu are voie in casa,mai l-am prins si cu botu in tava cu friptura,deja regret ca l-am luat.

#10849
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,955
  • Înscris: 13.11.2016
Asa-s matele, mai zglobii !
Ai si tu mai mare grija pe viitor, la ce e prin bucatarie ma refer. Crescand, s-ar putea sa se potoleasca.

#10850
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 pele, on 24 martie 2017 - 20:08, said:

M-am lasat pacalit de niste femei sa iau un motan  dasta cam amarat de langa un supermarket,"aolo ce amarat e saracu".
I-am cumparat niste boabe  pe care nu prea le manaca,face figuri carnatu,dar daca ii dau un plic dala de 100g il manaca pe tot in sub 1minut.
Nu intelege ca nu are voie in casa,mai l-am prins si cu botu in tava cu friptura,deja regret ca l-am luat.
Cumpara cate un pic din mai multe tipuri de boabe si vezi pe care le prefera.

#10851
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 pele, on 24 martie 2017 - 20:08, said:

M-am lasat pacalit de niste femei sa iau un motan  dasta cam amarat de langa un supermarket,"aolo ce amarat e saracu".
I-am cumparat niste boabe  pe care nu prea le manaca,face figuri carnatu,dar daca ii dau un plic dala de 100g il manaca pe tot in sub 1minut.
Nu intelege ca nu are voie in casa,mai l-am prins si cu botu in tava cu friptura,deja regret ca l-am luat.
Poate pare hilar, dar te-as sfatui sa mai iei o pisica, sau un motan. Cand sunt doi nu fac nazuri la mancare. Asta am oservat la pisicutele mele. Cateodata pisica mai face nazuri la boabe, insa cand apare motanelul (sunt frati) si baga boticul in castron, incepe sa manance si ea, ”sa nu manance numai ala”. Daca e singura, mai face nazuri, dar in doi mananca altfel.
Referitor la statul in casa, pisicile sunt curioase. Ele trebuie sa exploreze fiecare loc, sa vada totul. Lasa-l ceva vreme pana vede el toata casa, si apoi va voi sa stea afara. Am 4 pisici si majoritatea timpului stau pe afara (exceptand noaptea cand e frig si le bag eu in casa). Cu botul in tava de friptura, e ceva normal la pisici, asa sunt ele mai stricatoare ... ce vrei, nimic nu e perfect.

Edited by XL700VA, 25 March 2017 - 09:55.


#10852
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Salutari. Am nevoie de sfaturi sau hints&tips de la cei ce au trecut prin transportul unei pisici pe o distanta lunga cu masina.

Voi avea de transportat un motan de 11 ani care e cam fricos. Gen nu iese din apartament ca ii este frica sa iasa, in rest este foarte prietenos, chiar acum cand scriu aici sta in poala mea.
. Practic il scot din apartament doar cand merg cu el la veterinar si atunci este foarte speriat(are legatura cu primii lui 6 luni de viata in care a stat la sat). Drumul il fac noaptea asta si e de vreo 500 de km deci o sa dureze.
Cum ati procedat in situatia asta?(am cusca de transport)

De asemenea sfaturi despre cum sa il fac sa se acomodeze intr-o casa noua? Sigur va fi foarte speriat si se va ascunde, dar vreau sa incerc sa il fac sa se simta in siguranta cat mai repede.

Multumesc.

#10853
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Trebuie doar sa fie hidratat, satul si sa mai vorbesti din cand in cand cu el cum o faci acasa. Altceva nu cred ca ai ce face.

#10854
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
qew: am plecat cu motanul de cateva ori in grecia....
cu distante peste 500 km (corfu este peste 1000 Km nu mai vorbesc de ferry)

ideea este ca, unul conduce celalat sta in spate
motanul il tii in lesa, legat de una din centurile de siguranta,
transportorul il asiguri tot asa cu o centura de siguranta.
in inaterior pui o carpa pe care el o cunoste bine .... nu una neparat curata !
ci una care a folost-o si pe care a stat si are mirosul sau.

apa nu o sa bea, mancare nu, si nici pisu caca !
va sta in cusca toate aceste ore si va motaii.

acopera trasportorul cu un șal foarte foarte subtire astfel incat sa nu vada prea mult afara !
nu il scoateti din cusca fortat sub nici o forma....daca va opriti asigurati-va ca zgarda lui este legata de centura masinii abea apoi puteti deschide usa masinii.

apa, cat sa ii udati labele si nasul...din cand in cand.
actele motanului neparat daca calatoriti peste granita,
motanul trebuie sa aiba cip subcutanat.

Edited by Mihai_3, 28 March 2017 - 09:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate