Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13372 replies to this topic

#109
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004
Nu de obicei face pe unde apuca atunci cand nu este invatat si mai ales cand este mic iar daca este mare poate ca ar trebui sa te gandesti ca ii trebuie si lui o pisica .Asta in primavara.Trebuie sa tii cont de un lucru:pisica se aduce la pisoi si se lasa impreuna 2-3 saptamani poate chiar mai mult sa aiba timp sa se cunoasca .

#110
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Se poate si e super-simplu, trebuie numai sa ai rabdare. Birmanezul meu face la buda de un an si ceva. Citeste aici

#111
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Birmanezul meu are doi ani, si convietuieste in armonie deplina cu un husky. Pe care il trozneste cand il deranjeaza, ca, deh, are personalitate.
Este castrat de la varsta de opt luni (la recomandarea doctorului) si de atunci mananca numai uscaciuni speciale pentru birmanezi castrati (Royal Canine Ph control - tot la recomandarea medicului). Nu a avut nici o problema de sanatate si este foarte manierat. Face la toaleta (sic), mananca doar cat e necesar, nu se milogeste la masa, bate cainele (pentru asta il stimez, cainele are o reputatie de killer in afara casei).

#112
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003
Eu am avut o pisica care a atacat un... cal!
Era o pisica foarte plimbareata. Cand eram mai mic si mergeam cu ai mei prin concedii, se suia pe umarul lui tata, cand conducea, si dormea acolo. N-avea nici o problema cu masina sau cu alte locuri "diferite" de casa. O luam cu noi mereu la plimbare. O data a urcat (am poze la parinti) de la Pestera pana la Babele aproape singura. Sau (undeva prin judetul Buzau) eu stateam pe o piatra in mijlocul unui parau si trageam cu prastia in lungul paraului, iar pisica sarea din piatra in piatra sa ajunga la mine. Nu-i era frica ca o ia apa sau ceva de genul asta! Cea mai curajoasa pisica pe care am avut-o.
Deci: am oprit pe marginea soselei la un mic "popas" (undeva la munte). Acolo era un cal care pastea fara nici o grija niste iarba. Pisica l-a vazut, si a inceput inaintarea specifica felinelor (pe burta, printre ierburi si pietre). A ajuns la 1/2-1 metru de cal, calul a ridicat putin capul si a ciulit urechile, iar pisica s-a... speriat si a venit instantaneu la masina.
Oricum, gestul conteaza!

#113
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Povestea e lunga, dar incerc pe scurt:

Motan foarte rau (si urat pe deasupra :naughty: )... inca de la inceput facea prostii... iar apoi a intrat in conflict ''armat'' cu un alt motan (care a venit singur la noi in curte), motan foarte cuminte si frumos, de care ne-am atasat imediat.
Da, motanul urat are si el dreptate, el a venit primul (tot singur a venit, nu stiu cum se face de pisicile aleg tocmai curtea nostra), si are motivele lui pentru a accepta (sau nu) pe altcineva in curtea lui.
Totusi, acest motan, urat si rau, a fost aspru pedepsit atunci cand la snopit in bataie pe motanul cel frumos, si cuminte :)
Ok, s-a luat imediat decizia de a fi expulzat (decizie pusa in practica imediat)!

Deportarea fortata a avut loc intr-o comuna invecinata (dar la destui kilometri distanta)
Bun, dupa 2 saptamani ne trezim cu el acasa!
Mentionez ca nu ne-am facut probleme (privind supravietuirea) pentru el, caci e un luptator adevarat, descurcaret, si foarte independent.

Ok, cred ca stiti ce a urmat la intoarcerea pisicului urat si rau... o noua partida de ''vanatoare'' cu pisicul cel bun si frumos!
Din nou sange (fara exagerare), dupa meci!

Si din nou s-a luat decizia de deportare!
De data asta am hotarat sa-l ducem in oras, la blocuri, unde am locuit noi.
Zona era superba (din punct de vedere pisicesc :) ), pisicute peste tot, foarte multe beciuri cu incalzire centrala, mancare cat cuprinde si de cea mai buna calitate (multi proprietari cu stare, iubitori de animale) intr-un cuvant PARADIS!
Distanta fata de curtea noastra: intre 10 si 12 Km (nu are rost sa zic cate intersectii, strazi, si alte obstacole + un camp de peste 4km, ar fi avut de strabatut acest motan)
A fost transportat in oras intr-o cutie, fara vizibilitate, pusa jos, langa bancheta din spate a masinii.
Si iata ca ''minunea'' a avut loc!
Azi, dupa mai bine de 40 (patruzeci) de zile, motanul cel urat si rau s-a intors!
Nu mai zic ca bunica-mea s-a speriat de el si a inceput sa-si faca cruce :coolspeak:

Mie unul mi-a dat mult de gandit (pana acum auzisem doar ''zvonuri'', de la altii) aceasta extraordinara capacitate de a se orienta!
Am de gand sa mai efecuez un test (extra-judetean, probabil ruta Brasov - Sibiu) iar daca si atunci se va intoarce am de gand sa anunt presa :D  si sa fac un nou test (probabil ruta Brasov - Bucuresti)
Si poate devin fara sa vreau si inventatorul unui nou sport... - orientare pisiceasca - (cu pisici calatoare) :coolspeak:



P.S. Sunt constient ca in toata povestea (din pacate adevarata) asta am si eu o vina... voi suporta consecintele :rolleyes:

#114
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Stiu caz de motan adult, corcitura (predominant birmanerz) pe nume Raj, care a locuit toata viata lui pe platoul Bucegilor (intre Babele si cerdac), si care a fost deportat de n ori la Targoviste si s-a intors de ... n-1 ori (n este 3 sau 4). Motanul era o pacoste. Cand intrai in cabana primul lucru care ti se spunea era sa nu pui mana pe el :)

#115
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Mda, interesanta treaba.
Pai atunci trebuie sa ma gandesc la o ruta externa... poate Italia :coolspeak:
Asta ca sa fiu sigur ca nu mai am surprize.

#116
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
Rz, am avut si eu problema asta si s-a rezolvat cand pisica a murit  :coolspeak: . Nu stiu cate incercari au fost efectuate, dar imagineaza-ti ca "dihania" curata toti puiii de gaina. Cea mai mare distanta a fost de 40 km.

#117
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
In cazul nostru, are treaba numai cu motanul mai nou... chestia e ca intre timp am mai achizitionat unul mic (sta mai mult in casa) si acum ne e frica sa-l mai lasam sa iasa afara.
Si da, istoria se repeta!
Am impresia ca motanul cel frumos si cuminte a fost din nou batut (a venit acum murdar si cu o mica zgarietura in frunte) :naughty:
Pe motanul asta rau cred ca-l pun in cutie si apoi intr-un marfar cu destinatie externa :D

Edited by rz, 03 January 2005 - 10:33.


#118
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
e jmecher pe curtea lui :)

misto faza

#119
Seinfeld

Seinfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.08.2004
eu l-as tine pe ala mare,urat si devotat.... si l-as deporta pe ala frumos, care va deveni un rasfatat lenes  :P

#120
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
absolut, subscriu la parerea lui Seinfeld, si sustin ca ala mare si urat si-a castigat locul in casa. Un asemenea devotament trebuie apreciat si rasplatit si nicidecum pedepsit. Javra aia mica si pufoasa tre' sa zboare in Siberia, stie ala mare ceva, numai ca n-are gura sa va spuna :D

#121
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Sau daca vrei sa il pastrezi pe ala "nou" macar trimite-l cateva luni la sala  :naughty:

#122
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004
Da chiar daca era urat si rau de ce nu l-ati alungat atunci cand a venit??? de ce acum??Sau voi tineti o pisica doar pana vine alta mai frumoasa si s-o alungati apoi ??Are si ea un suflet si sentimente.Nu o lua in ras pentru ca am avut si stiu de ce e in stare o pisica sau ma rog observi si tu in cazul de fata intr-un fel.

#123
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Mai... nu e chiar asa :nonobad:
Daca ala mare si urat facea treaba la inceput (adica ''se ocupa'' pana si de ultimul soarece) nu acelasi lucru se poate spune si acum... de cel putin un an incoace disparea cu saptamanile de acasa (la curve, desigur :naughty: ) iar cand venea... venea numai sa se relaxeze :naughty:
Asta mai nou nu e un rasfatat (foarte rar ii dau drumul in casa)... se ocupa zi si noapte de ''infractori'' si, in plus, nici nu e mofturos la mancare!
Ca sa nu mai zic de faptul ca nu dispare de acasa mai mult de 2 zile pe saptamana (ca un weekend, daca vreti)... e mult mai responsabil si tocmai de aceea il apreciem mai mult.
Si era sa uit... are grija ca o mama de ala mai mic!

#124
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

evilone, on Jan 3 2005, 22:00, said:

Sau daca vrei sa il pastrezi pe ala "nou" macar trimite-l cateva luni la sala  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>


S-a antrenat cu ala mare si urat... am observat ca la ultima bataie a scapat doar cu o zgarietura... deci a focut progrese!
Sper ca intr-o zi sa-l bata bine pe maestru' ala urat :D

#125
Seinfeld

Seinfeld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.08.2004
Pisicile asa fac de obicei, apoi se imprietenesc dupa un timp  :inlove: .. acum daca ai zis ca cel mare e lenes...poate cel mic prinde niste obiceiuri "bune" de la cel mare
:arigato: :arigato:

#126
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004
Stai linistit ca toti motanii sunt asa .Sa vezi la primavara cum o sa dispara amandoi.Ultimul care l-am avut la cineva la curte venea doar sa manance si apoi pleca cel putin o saptamana pana nu a mai venit deloc.Si-a gasit nasul pe undeva.Si in plus celuilalt o sa-i fie de folos altercatiile dintre ei pentru ca daca nu cu asta o sa se bata cu altul cand o sa umble si el dupa "curve" Hi!hi!hi! :naughty:  .

Edited by radu6000, 03 January 2005 - 22:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate