Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunet ambreiaj - Opel meriva z17dth

C-BooL - Magic Symphony ft. Giang...

Pret instalator

Fire lipite cu banda sub scaunul ...
 RCA mai ieftin online - unde?

Configurare PC AMD Ryzen 9 7950x3d

Sony Oled

[python] dependențe clase
 Curatare piese de calcar

Mediabox Vodafone TV fara cablu c...

Intrebari laptop Panasonic (Secon...

Tractor Case 4210 fum in radiator
 Recomandare ciclocomputer cu GPS

Pensiune linistita la 2-2.5h de B...

recomandare acumulator auto >...

RCCB +RCBO

Vreau o imprimanta !

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

Sany

Sany

Member

• Grup: Members
Ma intereseaza in primul rand sa printeze cat mai multe foi la un refil si sa duca cat mai multe refiluri.
Un alt lucru care ma intereseaza sunt dimensiunile, nu vreau sa stau cu un dulap de imprimanta pe birou.
In principiu o sa printeze alb negru (text). Nu ma fugareste nimeni asa ca nu ma intereseaza viteza de printare.

Astept sugesti !

Doru_Neo

Doru_Neo

Senior Member

• Grup: Senior Members
Daca printezi mai mult alb-negru iti recomand imprimantele laser. Poate ne spui si de cati bani dispui ?
Vezi ca s-a tot discutat pe tema asta, da o cautare pe forum, sunt destule topicuri.

Cosminake

Cosminake

New Member

am un hp 930c pe care ti-l recomand cu cu caldura. are cartusul negru de 42ml, scoti cu el cateva sute de pagini iar incarcatul la un centru te costa vreo 140.000. dar te sfatuiesc sa il incarci tu, o sticluta de cerneala te costa 80-100.000, are 100ml, deci faci vreo 2 incarcari si nitel din ea. cauta informatii despre ea si vei citi cu siguranta pareri foarte bune despre ea. seria 9xx e una dintre cele mai "zdravene" serii de la hp.
uite aici topicul meu:
http://forum.softped...howtopic=137389
astept un PM daca esti interesat.

shiva

shiva

Nameless hero. Professional bug slayer mom.

View PostDoru_Neo, on Jun 17 2006, 07:40, said:

Daca printezi mai mult alb-negru iti recomand imprimantele laser.

Explici, te rog, si de ce? Mai exista si alte motive inafara de cantitatea de cerneala folosita la imprimarea unei pagini?

razzvann

razzvann

Active Member

View Postshiva, on Jun 17 2006, 08:53, said:

Explici, te rog, si de ce? Mai exista si alte motive inafara de cantitatea de cerneala folosita la imprimarea unei pagini?
zgomot, rapiditate..

Doru_Neo

Doru_Neo

Senior Member

Daca trebuie sa printezi mai mult texte in alb-negru cea mai buna varianta este o imprimanta laser. De ce ? Din motive de cost total - costurile de utilizare sunt mult, mult mai scazute. La volum mare de pagini printate este un infern sa tot incarci cartuse inkjet.

overtaxer

overtaxer

Junior Member

mai sunt in spate topicuri destule despre laser, am vb mult despre asta, nu mai reiau ce am spus anterior in alte parti, dar ca sa fiu succint-fereste-te de imprimantele noi care au microcip, costa mult resetatu lor, daca vrei orienteaza-te spre second, Kyocera sau Hp, au autonomie mare cartusele 6-12.000 pagini. Mai spunea cineva, daca printezi 500 pagini o data ce faci? tot stai cu seringa sa incarci? un plus mare la laser e calitatea, un text facut cu laser nu se compara niciodata cu unul inkjet, asta o poate confirma toata lumea. Pt o imprimanta noua iti trebuie minim 3 milioane(cea mai low) si ai toner starter de 1.000 pag, deci f putin, daca iei second te costa cam 1,5- 2 mil, faza e ca nu mai stii cat te tine tonerul. La Hp in momentul cand iti apare low toner inseamna ca mai poti face 1.500 pag, dar de o calitate indoielnica, text sters..etc. aici totul tine de zeita Fortuna, depinde ce prinzi. Eu am avut norocul sa prind un Hp 4 plus cu cartus de 9.000 pagini(desi standard scrie pe mai toate site-urile ca e 6.000 pag cu rara exceptie a cartusului high capacity 9000 pag) si deja am printat 5.000 pag(am contor) deci n-a fost teapa cartusu, cred ca a venit plin din Anglia. a apartinut unei firme de leasing auto(Lex Vehicle) :) stiu pt ca a ramas o tzipla pe care scrie asta

Sany

Sany

Member

View PostDoru_Neo, on Jun 17 2006, 07:40, said:

Daca printezi mai mult alb-negru iti recomand imprimantele laser. Poate ne spui si de cati bani dispui ?
Vezi ca s-a tot discutat pe tema asta, da o cautare pe forum, sunt destule topicuri.
Sa spunem..... pana in 3 milioane !

Courage

Courage

Founder

1. Sa fie laser Laser
2. Model: HP LJ 1020 - pt marime si calitate
3. Pt pret Xerox XEROX PHASER 3116
http://www.emag.ro/i...laser_alb_negru

Doru_Neo

Doru_Neo

Senior Member

Mergi pe varinata Laser doar daca nu vrei sa printezi si color !

Kunzite

Kunzite

Guru Member

Evident, caci un laser color costa mult peste cele 3 milioane :)
Dupa cum am spus si pe un alt thread, daca ar fi sa aleg din nou as lua un Canon LBP3200 (nu c-ar fi ceva in neregula cu LBP3000-ul din dotare, dar 3200-le, desi putin mai scump, are costuri de exploatare intrucatva mai mici). Si m-as feri de Lexmark-urile "ieftine" - la care atat reincarcatul cat si cartusele originale costa cam cu 1mil lei in plus fata de concurenta.
De la un punct, merita sa ai un laser chiar daca ai si o imprimanta inkjet (pentru color). Depinde cat de mult tiparesti; ar fi cazul sa faci un calcul. Un cartus e sa zicem 220 lei, un refill vreo 50 - si tin ~2000-2500 pagini (5%); daca nu ma insel durata de viata a unui cartus e cam de 10000 pagini, ceea ce inseamna 3 refill-uri.
Inkjet-ul... e mai mare bataia de cap, se goleste (si trebuie reumplut) mai des. Plus ca trebuie sa tiparesti macar o data pe luna o pagina, sa nu se usuce cerneala.

Doru_Neo

Doru_Neo

Senior Member

Plus ca trebuie sa tiparesti macar o data pe luna o pagina, sa nu se usuce cerneala.

Este recomandat o pagina A4 pe saptamana.

overtaxer

overtaxer

Junior Member

exact, ca intr-o luna e plastelina deja cerneala ta, poti face lumanari din ea :))

Kunzite

Kunzite

Guru Member

Deci d-aia mi se tot usca cerneala in cartuse :D (j/k)
Cu vechiul (defunctul) BJC2000 am scapat tragand mai rar de 1 pagina/saptamana; probabil insa nu-i deloc o idee rea. Acum ca am laser nu mai trebuie sa fac asta, insa n-apuca imprimanta sa stea o saptamana nefolosita.

kriss007

kriss007

New Member

daca te mai intereseaza am eu o imprimanta canon s200 de vanzare la 1000000. este mica, are un design placut, printeaza bine paginile color si impecabil paginile alb-negru.in schimb nu le printeaza foarte repede.

Doru_Neo

Doru_Neo

Senior Member

@kriss007
Posteaza la BURSA !

Edited by Doru_Neo, 18 June 2006 - 19:01.

iulianl84

iulianl84

New Member

View Postovertaxer, on Jun 17 2006, 09:53, said:

mai sunt in spate topicuri destule despre laser, am vb mult despre asta, nu mai reiau ce am spus anterior in alte parti, dar ca sa fiu succint-fereste-te de imprimantele noi care au microcip, costa mult resetatu lor, daca vrei orienteaza-te spre second, Kyocera sau Hp, au autonomie mare cartusele 6-12.000 pagini. Mai spunea cineva, daca printezi 500 pagini o data ce faci? tot stai cu seringa sa incarci? un plus mare la laser e calitatea, un text facut cu laser nu se compara niciodata cu unul inkjet, asta o poate confirma toata lumea. Pt o imprimanta noua iti trebuie minim 3 milioane(cea mai low) si ai toner starter de 1.000 pag, deci f putin, daca iei second te costa cam 1,5- 2 mil, faza e ca nu mai stii cat te tine tonerul. La Hp in momentul cand iti apare low toner inseamna ca mai poti face 1.500 pag, dar de o calitate indoielnica, text sters..etc. aici totul tine de zeita Fortuna, depinde ce prinzi. Eu am avut norocul sa prind un Hp 4 plus cu cartus de 9.000 pagini(desi standard scrie pe mai toate site-urile ca e 6.000 pag cu rara exceptie a cartusului high capacity 9000 pag) si deja am printat 5.000 pag(am contor) deci n-a fost teapa cartusu, cred ca a venit plin din Anglia. a apartinut unei firme de leasing auto(Lex Vehicle) :) stiu pt ca a ramas o tzipla pe care scrie asta

de unde ai luat hp-ul?

co_ntw

co_ntw

New Member

View PostSany, on Jun 16 2006, 23:41, said:

Ma intereseaza in primul rand sa printeze cat mai multe foi la un refil si sa duca cat mai multe refiluri.
Un alt lucru care ma intereseaza sunt dimensiunile, nu vreau sa stau cu un dulap de imprimanta pe birou.
In principiu o sa printeze alb negru (text). Nu ma fugareste nimeni asa ca nu ma intereseaza viteza de printare.

Astept sugesti !

cea mai buna sugestiew: HP seria 4
http://forum.softped...howtopic=142785
Lucrez cu asa ceva si ma surprinde ca nu se mai termina tonerul la cat de mult tiparesc cu ele.
Nu se poate o recomandare mai buna, tonerele nu au cip.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate