Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

China

- - - - -
  • Please log in to reply
475 replies to this topic

#37
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Deci exact 1,82 si 100 de kile am si eu.E bine atunci.
Oricum mai mult o sa ma plimb,decat sa fac cumparaturi,pentru ca nu am eu chef sa car nu stiu cate bagaje.
Inca odata mersi de sfaturi.
Maine pe vremea asta oi fi acolo.Brrr ce groaza mi-e de atata drum.

#38
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Am ajuns la Beijing.Zbor cu Austrian, greu dar nu a fost chiar de nesuportat.Am avut tv personal,iar dintre filme : Firewall, Pink Panther, The Promise, Ice Age 2,etc.

Hotelul, Guangxi Plaza, e un pic cam departe de centru ( Tienanmen,Orasul Interzis ), dar taxiurile sunt ieftine,Se incepe de la 10 yuani,faci cred vreo 2 km,apoi 2 yuani pe km.1 Yuan = 1 euro, si pana acum am platit cel mai mult un taxi 27 yuani, deci nici 100 de mii de lei.

Aici e o caldura de mori,si ce ii mai rau : poluare la greu.In viata mea nu am vazut asa ceva.Nu se vede la 300 de m din cauza smogului, la fel nu se vad unele varfuri de cladiri !

Pana acum m-am recuperat de jet-lag,si am fost la cumparaturi la Silk Street, un complex comercial unde gasesti absolut ce te taie capu.95 % din produse sunt facaturi: ceasuri,ochelari de soare,haine,brichete !, etc.
Aici negocierea e baza. Oricat de buni negociatori ne credem noi romanii,ca stam 10 minute cu un vanzator in obor ca sa ne lase 20 de mii la pret, aici se da examenu in negociere.Mi-am luat o pereche de pijamale din matase.Chinezoaica a cerut 180 de dolari !!! Dupa vreo 15 minute de rasete,plansete !,am plecat de 2 ori,etc am luat pijamalele cu echivalentul a 15 euro, si si asa cred ca am dat dublu decat costa.
In fine, mai am de stat 2 saptamani, asa ca mai revin cu impresii.

#39
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

View Postherlino, on Jul 31 2006, 03:07, said:

[...], dar taxiurile sunt ieftine,Se incepe de la 10 yuani,faci cred vreo 2 km,apoi 2 yuani pe km.1 Yuan = 1 euro, si pana acum am platit cel mai mult un taxi 27 yuani, deci nici 100 de mii de lei.

cred ca s-a strecurat o greseala...sau la ce te-ai referit cand ai zis 100 de mii de lei ? din moment ce tot tu ai zis 1 euro = 1 yuan. :)

#40
azxa

azxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.05.2006

View PostFireEyes, on Jul 31 2006, 10:18, said:

cred ca s-a strecurat o greseala...sau la ce te-ai referit cand ai zis 100 de mii de lei ? din moment ce tot tu ai zis 1 euro = 1 yuan. :)
in mod sigur e o greseala. cel mai probabil 10 yoani = 1 euro

#41
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Da da,greseala de tipar :) 10 yuani=1 euro.

#42
carinutza

carinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.07.2006
Herlino sa iti fie de bine!!!!!!!!!!!!
Eu te-am avertizat cum sta treaba cu negociatul si caldura :death: ...incearca sa suporti....din pacate am uitat de smog, intr-adevar sunt zile in care nu vezi ca de la Unirea pana in deal la Mitropolie.....si sunt sigura ca ai avut o senzatie cel putin ciudata cand ai iesit din aeroport si ai tras prima gura de aer :w00t: (in beijing inca folosesc la greu carbune pentru incalzit and stuff). Nu te sfii sa incerci mancarurile lor .......e prea eftin ca sa ratezi asa ceva...si poate chiar iti place!
Distractie placuta :peacefingers:

#43
carinutza

carinutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.07.2006
ffol   ai ajuns??????????? Da un semn de viata!

#44
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Nici un semn de la ffol.  :angry:

Edited by herlino, 05 August 2006 - 05:40.


#45
azxa

azxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.05.2006

View Postherlino, on Aug 5 2006, 06:36, said:

Nici un semn de la ffol.  :angry:
ce a mai facyt pe acolo?

#46
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai am tot avut intalniri,urmate de mese copioase si de baute si mai si.Nu-s normali chinezii astia.
Azi sper sa ma duc sa vad Templu Lama si Palatul de Vara.
La zid ma duce un chinez vineri.Numa bine,ca nu dau banii pe taxi sau pe masina de inchiriat.
Am fost in orasul Changsha, la ceva departare de Beijing ( 2 ore si ceva cu avionul ).Oras foarte mort pe langa Beijing,dar probabil toate sunt asa,mai putin Shanghai si HK.
Ce am observat pana acum,si in Beijing,si in Changsha si pe un drum de 300 de KM cu masina de la Changsha: peste tot se construieste.Absolut peste tot.
In Beijing mai inteleg,ca vine olimpiada in `08 si trebuie,dar si in restul tarii,cat am vazut.Numai constructii,santiere,macarale.De la cladiri zgarie-nori,la autostrazi,poduri etc.
Adevarul e ca asa dezvoltare nu a cunoscut China niciodata,se vede ca e a 4a putere economica a lumii.

Pe de alta parte,pe Wangfujing am vazut o taraba cu mancare.Ce serveau aia : scorpioni vii pe bat, la fel si niste gandaci super mari si grasi.Cat sunt eu dispus sa ncerc tot ce e nou,iti dai seama ca nu m-am putut apropia.

#47
azxa

azxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.05.2006

View Postherlino, on Aug 6 2006, 05:57, said:

Pai am tot avut intalniri,urmate de mese copioase si de baute si mai si.Nu-s normali chinezii astia.
Azi sper sa ma duc sa vad Templu Lama si Palatul de Vara.
La zid ma duce un chinez vineri.Numa bine,ca nu dau banii pe taxi sau pe masina de inchiriat.
Am fost in orasul Changsha, la ceva departare de Beijing ( 2 ore si ceva cu avionul ).Oras foarte mort pe langa Beijing,dar probabil toate sunt asa,mai putin Shanghai si HK.
Ce am observat pana acum,si in Beijing,si in Changsha si pe un drum de 300 de KM cu masina de la Changsha: peste tot se construieste.Absolut peste tot.
In Beijing mai inteleg,ca vine olimpiada in `08 si trebuie,dar si in restul tarii,cat am vazut.Numai constructii,santiere,macarale.De la cladiri zgarie-nori,la autostrazi,poduri etc.
Adevarul e ca asa dezvoltare nu a cunoscut China niciodata,se vede ca e a 4a putere economica a lumii.

Pe de alta parte,pe Wangfujing am vazut o taraba cu mancare.Ce serveau aia : scorpioni vii pe bat, la fel si niste gandaci super mari si grasi.Cat sunt eu dispus sa ncerc tot ce e nou,iti dai seama ca nu m-am putut apropia.
:coolspeak: bv. am uitat sa-ti spun: ai grija cum traversezi strada pe culoarea verde pentru pietoni - s-ar putea sa te loveasca vfreun cretin de sofer - asa ca ochii nu in patru - in mult mai mult  :peacefingers:

#48
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Gata,m-am intors.
Ce sa zic....super experienta.Diferenta extraordinar de mare intre europeni si chinezi,din prea multe motive ca sa le pot explica cum trebuie.
As mai fi stat inca 2 saptamani,mi-a placut enorm.O singura faza nasoala rau de tot: cand am fost la Marele Zid a fost o ploaie de aia marunta de iti intra in oase,plus o ceata de nu vedeai la 3 metri in fata.Asa ca nu am vazut celebrele panorame de pe "coama" Zidului, asa cum sunt ele prezentate in toate pozele si ghidurile turistice.
Bineinteles ca am urcat cu telecabina,era absolut imposibil pt mine sa fac asa efort.
In fine,am vazut si am facut multe,si daca sunt curiosi si amatori sa intrebe,ca fac tot posibilul sa le raspund,asa cum mi-au raspuns si ceilalti mie.
Care aveti ocazia sa vizitati China,faceti-o fara sa mai stati pe ganduri.

#49
CRU

CRU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.10.2006
Beijing
http://www.skyscrape...p...72676&pp=20

Shanghai
http://skyscrapercit...t=193251&page=7

Hong Kong
http://www.skyscrape...ad.php?t=324604


Shenzhen
http://www.skyscrape...ad.php?t=181902

Guangzhou
http://www.skyscrape...ad.php?t=396477


Alte orasele
http://www.skyscrape...p...4054&page=1


The web site is slow, be patient.
Enjoy.

#50
Emix

Emix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 08.12.2005
Ma faceti curios de nu mai pot,cred ca renunt la planificarea pentru anul viitor si o sterg spre China!
Dar .... intrebari :
1-trebuie viza pentru China ?
2-care este regimul strainilor ?
3-care sint preturile (aproximativ,firesc) la intrarea in diferite obiective (palate,muzee,etc) ?
4- cum,unde si cu cit se maninca (sintem fan-i ai mincarii chinezesti) ?
Si ar mai fi,dar trebuie inceput de undeva,asa ca pentru moment doar atit!
Multumesc

#51
CRU

CRU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.10.2006
Welcome to China
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rzRKJNwNy9Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


City Never Sleeps
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m2JWATnablw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bejing for Olympic
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k7FHTgIm3X4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by CRU, 02 October 2006 - 13:32.


#52
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Emix

Daca poti,se merita sa calatoresti in China.E ceva foarte deosebit, si din toate locurile in care am fost pana acuma,e de departe preferatul meu.
Sa iti raspund la intrebarile tale :
1.Trebuie viza pt China.E 20 de dolari cred,si e o formalitate.Nici nu trebuie sa te prezinti personal la ambasada, nici la depunerea dosarului nici la ridicarea pasaportului cu viza.Se da in 3 zile.
2.Regimul strainilor : nici o problema, din contra, toti sunt mult mai atenti cu tine, mai saritori ( bine,ei se gandesc ca poate le dai ceva :D ).Nu exista legi speciale pt straini, ci chiar e regim mult mai relaxat decat pt cetatenii lor.
3.Preturi : mici.La orice.Mult mai mici ca la noi.Mancare,taxi,cafele,beri toate sub sau aproximativ la pretul nostru.
In baruri in Beijing de exemplu,baruri frecventate de straini mai mult,in Sanlitun Area, o bere de import ( Heineken, Corona ) e undeva la 35-45 RMB,adica 3,5-4,5 euro.Apa costa la fel ca berea ! La mine la barul hotelului o sticla de jumate de apa Evian era cat o Corona : 3,5 Euro.Apa de la robinet nu e potabila.
Mancarurile la restaurantele chinezesti sunt bune daca stii ce si cum sa comanzi, iar preturile sunt foarte mici ( de 10 euro manci 2 oameni 3 feluri de potol + 4 beri ).La restaurantele ce servesc mancare preparata dupa model occidental, preturile cresc simtitor.Cu 10 Euro manci o persoana,poate iti iei si o bere .Sa-ti dau un exemplu :
La un restaurant cu specific italian in Oriental Plaza,cel mai de fite mall din China, o portie de spaghette bolognese si 2 beri erau pe la 100 RMB ( 10 euro ).O pizza mare mare era 11 euro.Sucurile erau cam la 2.5-3.5 euro .
Preturile la obiectivele turistice nu sunt asa mari : zic acum din amintiri :
intrare la orasul interzis : 6 euro
intrare la Marele Zid la Badaling e cam 6 euro,urcare dus-intors cu telecabina e 9 euro.
Sa-mi zici daca mai vrei ceva sfaturi.

#53
Emix

Emix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 08.12.2005
Foarte multe multumiri !!
Ma gindesc bine,diger cele citeva informatii de pina acum si daca ne hotarim (ceea ce deja pare mai mult decit probabil!) te voi intreba exact ce doresc sa aflu.
Se poate pe PM ?
Inca odata,multumesc!

#54
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Sigur ca poti pe PM, nici o problema.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate