Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Rezervari cazare, on-line

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#19
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Eu caut un site unde sa pot rezerva camera dar sa ma asigur si de anumite servicii, in speta all inclusive.
In Turcia am fost prin Medhotels si am rezervat online fara probleme la preturi incredibile.
Acum vreau sa merg in Grecia, dar nu gasesc ceea ce caut.

Poate nu ma descurc eu, dar pe venere nu vad decat cazare.

Edited by Petrache_Lupu, 29 March 2006 - 08:59.


#20
bogdan7177

bogdan7177

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.10.2004
Ce carduri recomandati ptr rezervare pe net.Un card Visa Electron in lei este util?

#21
robertop

robertop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 22.05.2006
Deoarece va fi prima data cind voi rezerva hotel online,astept sfaturi cum sa procedez.Vom merge in Corfu.
   Astept de la cei care au rezervat, sa-mi explice modul cum se procedeaza.
   Cum e mai bine,sa rezervi prin trip advisor sau direct prin hotel ?
   Se achita prin cartea de credit suma totala a sejurului sau numai un acont ?
   Ce carti de credit se accepta ?
   Documentul de confirmare a rezervarii si platii pe care il primesti  online este acceptat in locul voucherului la intrarea in Grecia ?
  Pot exista riscuri,ca odata ajunsi la hotel sa constatam ca in ciuda rezervarii si platii online,sa ni se refuze cazarea ? Vi s-a intimplat asa ceva ?
  Poate unora atitea intrebari elementare li se par inutile,dar fiind novice in rezervarea online,doresc sa ma clarific.

#22
giliola

giliola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.04.2006

View Postrobertop, on Jun 15 2006, 15:19, said:

Deoarece va fi prima data cind voi rezerva hotel online,astept sfaturi cum sa procedez.Vom merge in Corfu.
   Astept de la cei care au rezervat, sa-mi explice modul cum se procedeaza.
   Cum e mai bine,sa rezervi prin trip advisor sau direct prin hotel ?
   Se achita prin cartea de credit suma totala a sejurului sau numai un acont ?
   Ce carti de credit se accepta ?
   Documentul de confirmare a rezervarii si platii pe care il primesti  online este acceptat in locul voucherului la intrarea in Grecia ?
  Pot exista riscuri,ca odata ajunsi la hotel sa constatam ca in ciuda rezervarii si platii online,sa ni se refuze cazarea ? Vi s-a intimplat asa ceva ?
  Poate unora atitea intrebari elementare li se par inutile,dar fiind novice in rezervarea online,doresc sa ma clarific.
Si noi am rezervat online un sejur in septembrie. Eu am intrat pe site-ul hotelului, i-am contactat, le-am explicat pt cate nopti, camere si persoane vreau rezervarea si am cerut pretul. Mi l-au dat, l-am mai negociat un pic, astfel incat sa ajung la un pret sub agentiile de voiaj, apoi am cerut datele pt plata. Am achitat 30% din valoarea sejurului prin WESTERN UNION, de unde am chitanta; pe chitanta, la rubrica mesaj am specificat perioada sejurului, nr de camere, pretul pe camera/noapte cu demipensiune, ca suma reprezinta avansul de 30% si bineinteles numele hotelului. Apoi am trimis dovada platii la hotel, pe mail si pe fax si am cerut confirmarea. Aceasta trebuie sa contina toate datele de mai sus, plus numele fiecarei persoane care se va caza acolo si nr de pasaport al fiecaruia. Eu am corespondat cu administratorul hotelului. Succes!

#23
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
Eu am facut rezervare online la un hotel din Italia pe www.booking.com. Mi-au cerut datele de pe card dar nu mi-au oprit nici un ban. Imi opresc bani, apr 100 euro, daca nu onorez rezervarea...

#24
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Poti sa faci rezervare, dar nu neaparat sa-ti ia banii. Depinde cum lucreaza fiecare hotel. Cardul cu care platesti trebuie sa aiba activare de plata prin internet (nu e ceva default). Ai grija sa lasi pe card doar cat stii ca vei plati ca si avans (hacker-ii abia asteapta) si sa activezi optiunea de plata pe net pe o perioada limitata (e.g. 1 sapt).

Nu cred ca mai ai nevoie de voucher la granita. Pe mine nu ma mai intreaba de mult, ce-i drept merg regulat si se vede la vize.

Prefer sa lucrez direct cu hotelul, e mai sigura rezervarea asa.

Mare grija cu (,) cardul, sa nu dai nici macar numarul de pe el cuiva, deoarece apoi se poate plati cu el pe net, deci adio bani. destul de riscant..

#25
robertop

robertop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 22.05.2006
Cum procedez ca sa rezervi hotel online pentru Corfu?
    Direct la hotel sau pe trip advisor ?
    Ce carti de credit sint acceptate,trebuie un sold minim peste valoarea platii ?
    Se percepe doar un avans de pe cartea de credit sau se trage intreaga suma a sejurului?
Cit de sigura e aceasta rezervare,a avut cineva neplaceri  in sensul ca odata ajuns la hotel sa nu i se dea camera solicitata ?
   Documentul de confirmare care se primeste pe net,tine loc de voucher la intrarea in teritoriul Greciei?
   Sint multe intrebari,dar  doresc sa rezerv online pentru prima data si nu cunosc procedura

#26
sirbumihai

sirbumihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.06.2006
recomand si eu venere.com
Folosit pentru un hotel in sardinia la 1.mai si nu sunt probleme. Rezervarea se poate face cu mult timp inainte iar ei nu trag banii decat dupa ce te-ai cazat. In cazul in care nu te cazazi pierzi o buna parte din bani. Functioneaza super bine site-ul lor si nu am auzit pe nimeni sa se planga. In plus oferta e foarte larga si se pot gasii preturi foarte bune.

#27
SAM&RRR

SAM&RRR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.04.2006

View Postmihail75, on Feb 16 2006, 22:45, said:

ok, sfaturi bune, insa cum stiu eu ca site-ul e sigur? pai doar intru sa zicem pe venere.com si fac rezervarea. site-ul lor nu e sigur? pot da datele de pe un card obisnuit sau sa imi fac unul separat, special pt. chestii online (cu o valoare mai mica)?

Un site securizat inseamna ca in loc de "http://..." ai si un "s" in fata.
In general, fiecare site are propriul text care spune toate conditiile ce le ofera (mod de plata, obligatiile fiecaruia ...)
Pentru fiecare hotel ai si descrierea conditiilor, dar in general poti cere orice, confirmarea rezervarii trebuind sa-ti specifice daca au acceptat conditiile solicitate sau nu.

Edited by SAM&RRR, 06 July 2006 - 13:37.


#28
Poppy3

Poppy3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.01.2006
Vreau sa fac rezervare pe net pt un sejur in Grecia.Trebuie sa platesc un avans  si nu am un credit card "competent" pt plati pe net.Proprietarul hotelului are cont deschis la o banca greceasca (,) care are filiala si in RO.

Intrebare : cum e mai bine sa platesc,prin Western Union sau sa ma duc la banca respectiva si sa depun banii direct in contul grecului?

#29
the_limit

the_limit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.07.2006
de la persoana la persoana cred ca merge mult mai bine cu western union (la transfer bancar sunt comisioane/taxe foarte mari, mie pentru 200 euro cat vroiam sa trimit duduia de la banca mi-a zis asa rapid ca s-ar putea sa ajunga pana la 80 euro comisioanele)... noi asa am facut in grecia (halkidiki), unde in general sunt hoteluri/pensiuni mici si nu s-a pus problema de card... am vorbit direct (pe mail) cu oamenii de acolo, ne-am inteles, am trimis avans cam 30% cu western union dupa care ne-au trimis pe fax sau mail o confirmare cu numele noastre, resp. numarul pasaportului pt fiecare
ce-i drept, conturile pe care le-am primit eu de la grecii la care am stat erau la banci care nu existau in romania... daca e filiala aici, s-ar putea sa mearga mai lejer...

succes si mergi inainte fara frica, noi am avut surpriza sa vedem acolo ca e mai frumos chiar ca in pozele de pe net!

#30
SAM&RRR

SAM&RRR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.04.2006
Poate sa-mi spuna cineva care este rata de schimb lei-euro azi, la mastercard?

#31
GoBig World Comunication

GoBig World Comunication

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.12.2005
Hello

Poti face rezervari aici oriunde in lume si beneficiezi de pana la 50% reducere
Rezervare Hotel

#32
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostGoBig World Comunication, on Sep 4 2006, 00:08, said:

Hello

Poti face rezervari aici oriunde in lume si beneficiezi de pana la 50% reducere
Rezervare Hotel




Mda, si ca sa fii "membru" ce trebuie sa faci? ;)

#33
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Eu am facut o rezervare pe www.otel.com la un pret super fata de cele de pe pagina hotelului si de pe www.venere.com sau altele de genul. Am platit cu card de credit MasterCard. Am trimis un mail hotelului la care am facut rezervarea dupa vreo doua zile si mi-au confirmat ca e totul ok. Dupa ce ma intorc va spun daca a fost bine.

#34
micha69

micha69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.08.2006

View PostRoVal1972, on Aug 24 2005, 23:02, said:

HI !

Take care cu rezervarea prin Internet !
Sa nu iti iei teapa! Adica sa ti ia careva banii de pe card.
Vezi in primul rand daca site-ul e securizat. Cardul tau sa fie limitat la cheltuielile pe NEt la o anumita suma si doar pentru o singura tranzactie, preventiv.
Daca zice VISA, Iti trebuie un card cu logo VISA care sa mearga si in afara. Sa nu scrie "valid only in Romania".
Citeste bine conditiile rezervarii! Sa stii ce riscuri iti asumi. Daca rezervi si nu te mai duci, poti pierde niste bani, in general pretul unei nopti de cazare.

Eu am rezervat, dar in Spania si a fost OK. Cardul meu e oricum blocat la tranzactii pe internet. Si l-am folosit doar pentru validarea rezervarii.

Succes!
VM
Intrebare: tocmai am facut un hotel booking (ptr Spain) pe site ul hotelclub.net nu am dat inca detaliile de credit card (aveau optiunea on line sau cu un formular trimis prin fax si am ales-o pe a doua) dar acum imi pun semne de intrebare. Tu prin ce site ti-ai facut rezervare? Nu de alta, dar nu ma dau banii afara din casa si fac un efort sa merg un weekend, si nu as vrea sa ma trezesc si cu banii luati, si fara loc de stat! Poate cineva sa ma ajute cu un site secure pentru rezervari hotel on line?

#35
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
So, back from Vienna... Super orasul! Bucurestiul ar trebui desfiintat putin...
Promiteam sa revin dupa ce se "consuma" rezervarea la hotel. A fost absolut ok, nici o supriza! Ce am rezervat, aia am primit. Recomand hotelul Austria Trend Favorita - nu e el chiar de 4 stele cum pretind, dar e decent, linistit si micul dejun excelent! La fel, recomand si www.otel.com. Super-pret (74 EUR fata de 142 EUR pretul de lista sau 104 EUR la oferta pe site-ul hotelului). In plus, ai 5% din pretul total rambursat la urmatoarea rezervare facuta prin ei... Plata facuta prin card credit MasterCard, dupa cum spuneam, fara nici o problema.

#36
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
ca sa nu deschid un topic separat, dupa parerea celor care ati rezervat pe net, care ar fi cel mai bun si cel mai serios site pt. rezervare tursitica de pe net? ma intereseaza:

1. site pt. rezervare intern.
2. site pt. rezervare extern.

astept recomandarile voastre,
multam

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate