Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Lucruri necesare in camping

- - - - -
  • Please log in to reply
425 replies to this topic

#19
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postgiostana, on Jun 30 2006, 16:09, said:

am luat un ande maine. nu e grozav,dar macar sa ajung eu de atea ori la munte incat sa il omor pe ala.
si mie tot ala imi placea dar e de 3,si are si 4.5 KG

cat a costat

#20
giostana

giostana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 05.04.2006

View Postbubalus, on Jun 30 2006, 16:19, said:

cat a costat
ande main a fost 150 lei la mountain experts la universitate.

#21
zit

zit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 04.11.2004
nu stiu daca in .ro se gasesc, dar kelty m-a incintat.
am un kelty riverbend2 - 2 persoane recomandat, 3 lejer, 3.1kg, bete de aluminiu+cupru, supratenta cu protectie UV.
il frec de vreo 5 ani pe munte, in medie 20 zile pe an. pretul - 180$ la vremea respectiva

#22
dobrovici

dobrovici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.07.2006
Imi propun sa plec vara asta pentru prima oara cu cortul la munte si, chiar daca m-am gandit deja la cateva lucruri pe care trebuie neaparat sa le iau cum mine, nu mi-ar strica o parte din experienta acelora dintre voi care sunt deja veterani ai campingurilor. Nu va cer sa spuneti povesti lungi, insa ar fi interesant sa pomeniti lucrul acela de care ati avut la un moment dat atata nevoie si pe care nu v-a trecut prin cap sa-l luati de acasa. Sau poate vreti sa impartasiti celorlalti experiente mai putin placute sau situatii pe care ar fi trebuit sa le evitati... in fine, toate lucrurile de care trebuie sa tii cont atunci cand esti in camping.

#23
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
O saltea moale sau ceva asemeni pe care sa dormi.Nu cumva paturi sau mai stiu eu ce,..mi-a trecut cheful de dormit in cort odata pe cand nu stiam pe ce parte sa ma mai intorc de durere.Si ceva de iluminat pe baza de baterii bazate,nu "777"! ;)

#24
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Primus (din cate am vazut, cel mai bun e cel pe gaz, cu butelii de unica folosinta - campingaz de ex.) si recipiente de aluminiu; asta daca mergi cu supe deshidratate etc (care mie mi se par foarte eficiente)

#25
sonya_ss

sonya_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2006

View Postdragos_avram, on Jul 1 2006, 10:34, said:

Primus (din cate am vazut, cel mai bun e cel pe gaz, cu butelii de unica folosinta - campingaz de ex.) si recipiente de aluminiu; asta daca mergi cu supe deshidratate etc (care mie mi se par foarte eficiente)

pai din experienta pot sa-ti spun ca ai nevoie cam de urmatoarele lucruri, in afara de cele evidente (cort, sac de dormit, izopren):

primus, cum zicea si dragos, vase de aluminiu (o oala, neaparat cu capac -  la balea lac am stat foarte mult pana s-a incalzit 1 litru de apa pt supa), farfurii, cani de plastic, lanterna, sfoara (pentru o ancorare suplimentara a cortului, pentru intins un tricou la uscat), o folie de plastic pentru acoperit suplimentar cortul, ac si ata, detergent pentru vase (nu rade, supa la plic e foarte grasa si sa speli farfuria cu apa rece nu tine, si nici sa consumi butelia de primus n-are rost), biscuiti, tinuti cat mai la indemana (cu 1 pachet de biscuiti picnic am scapat in busteni de 8 caini de stana - fara nici un fel de gluma, de atunci nu plec fara biscuiti la mine), bomboane pentru un stop de energie cand simti ca te lasa puterile. daca stii ca nu poti dormi fara perna, o perna de plastic din alea pe care le au copiii la mare, care se umfla, pungi goale pentru strans gunoiul dupa ce faceti pauza de masa.

si ma rog, in functie de cat vreti sa stati, diverse conserve, exclus pateul de ficat (am ajuns la spital in brasov din cauza unei cutii de pateu), supe la plic, ceai, zahar, ness, si ce stii ca iti mai place si nu atarna foarte greu.

la fel de important, un rand de medicamente, daca stii ca suferi de ceva, daca nu, alea uzuale, aspirine, saprosan, antinevralgic, leucoplast, indraznesc sa spun si crema de protectie solara (eu una sunt mai sensibila la soare si de-aia iau si asa ceva).

daca mai ai intrebari, cu placere te ajut.

#26
sonya_ss

sonya_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2006

View Postsonya_ss, on Jul 1 2006, 21:12, said:

pai din experienta pot sa-ti spun ca ai nevoie cam de urmatoarele lucruri, in afara de cele evidente (cort, sac de dormit, izopren):

primus, cum zicea si dragos, vase de aluminiu (o oala, neaparat cu capac -  la balea lac am stat foarte mult pana s-a incalzit 1 litru de apa pt supa), farfurii, cani de plastic, lanterna, sfoara (pentru o ancorare suplimentara a cortului, pentru intins un tricou la uscat), o folie de plastic pentru acoperit suplimentar cortul, ac si ata, detergent pentru vase (nu rade, supa la plic e foarte grasa si sa speli farfuria cu apa rece nu tine, si nici sa consumi butelia de primus n-are rost), biscuiti, tinuti cat mai la indemana (cu 1 pachet de biscuiti picnic am scapat in busteni de 8 caini de stana - fara nici un fel de gluma, de atunci nu plec fara biscuiti la mine), bomboane pentru un stop de energie cand simti ca te lasa puterile. daca stii ca nu poti dormi fara perna, o perna de plastic din alea pe care le au copiii la mare, care se umfla, pungi goale pentru strans gunoiul dupa ce faceti pauza de masa.

si ma rog, in functie de cat vreti sa stati, diverse conserve, exclus pateul de ficat (am ajuns la spital in brasov din cauza unei cutii de pateu), supe la plic, ceai, zahar, ness, si ce stii ca iti mai place si nu atarna foarte greu.

la fel de important, un rand de medicamente, daca stii ca suferi de ceva, daca nu, alea uzuale, aspirine, saprosan, antinevralgic, leucoplast, indraznesc sa spun si crema de protectie solara (eu una sunt mai sensibila la soare si de-aia iau si asa ceva).

daca mai ai intrebari, cu placere te ajut.

am uitat ce era cel mai important: pelerina de ploaie. e musai sa ai asa ceva, cat mai mare daca se poate, fara maneci, ca sa poti sa acoperi si rucsacul. eventual niste pantaloni de fas speciali pentru pus peste pantalonii obisnuiti, pt ca pelerina se ridica pe rucsac si pe piciaore te uzi. si bineinteles, niste bocanci comozi si rezistenti la apa.

#27
sortex

sortex

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 40
  • Înscris: 28.06.2006
chiar daca iti faci planuriile de acasa de multe ori.. nu iti iei tot ceiti trebe..adica mai uiti ceva.. eu ultima oara cand am mers cu cortu.. hmm ce am luat la mine?... 2 corturi de 4 persoane. 2 paturi o lanterna(am uitat sa iau baterii :D )o bricheta  un cutit si multi multi mici..mici is baza cand emrgi cu cortu... daca nai mici nu esti om cu cortu  :peacefingers:  :peacefingers:

#28
sonya_ss

sonya_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2006
nu stiu sa-ti zic o marca anume, incearca la gipo pescar si ai grija la cusaturi. preferabil unul cu foaie dubla, e mai rezistent la apa.

#29
sonya_ss

sonya_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.06.2006

View Postsortex, on Jul 2 2006, 15:34, said:

chiar daca iti faci planuriile de acasa de multe ori.. nu iti iei tot ceiti trebe..adica mai uiti ceva.. eu ultima oara cand am mers cu cortu.. hmm ce am luat la mine?... 2 corturi de 4 persoane. 2 paturi o lanterna(am uitat sa iau baterii :D )o bricheta  un cutit si multi multi mici..mici is baza cand emrgi cu cortu... daca nai mici nu esti om cu cortu  :peacefingers:  :peacefingers:

mici? nu esti om cu cortu' daca  nu ai mici?

unde mergi tu cu cortul, daca pot sa te intreb?

#30
giostana

giostana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 05.04.2006
un termos e foarte bun daca faci ture mai lungi.
am fazut in ultima vreme un fel de termosuri de metal.(se gasesc si prin piata)nu stiu daca se compara cu alea de aluminiu,dar sunt destul de ieftine.
mai era o altenativa,un izopren in forma tubulara in care puteai sa bagi bidonul de 2 l.
nu am folosit nici asta,pt ca personal am preferat sa beau apa calda decat sa car suplimentar

   saltea-pt cei mai sensibili-o saltea conflabila,de aia de plaja

#31
adiiiii

adiiiii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.07.2006
vara asta vreau sa plec si eu cu cortul la munte(pentru prima data) si tocmai de aceea am nevoie de un mic ajutor..de cateva sfaturi..in primul rand...unde ma sfatuiti sa merg? ma gandeam pe undeva prin zona Busteni..
o alta intrebare: ce cort as putea cumpara la un pretz cat se poate de mic...dar sa nu ma trezesc in toiul noptii ca este luat de vant sau mai stiu eu ce

#32
zit

zit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 04.11.2004
he he
prima data cu cortul.
la busteni :D
vrei sa dea mos martin peste tine??

#33
adiiiii

adiiiii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.07.2006
deci sa inteleg ca e nasol cu cortul la busteni?  atunci unde in alta parte?

#34
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
ceva marci recomandate de corturi?... eu unul as vrea sa il schimb pe cel actual... eventual cu ceva mai bun....

#35
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Eu mi-am luat un Northland de 4 persoane pe care am dat 5mil. Cusaturi exterioare lipite, plasa mare de tantari si in fata si in spate.
Am fost cu el la munte anul trecut si am vazut ca dimineata era plin de condens pe interiorul fetii exterioare. E normal sa faca asa? Ploaie nu am prins inca ca sa stiu cat de bine tine. Inainte am avut unul mai ieftin pe la 1.5mil, tip iglu dar parca nu facea atata condens.

Multumesc

#36
traian2003

traian2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.06.2006
Si eu te saftuiesc sa incerci la Gipo, au si corturi americane Coleman- eu am unul si sunt f multumit! Vezi ca au magazin la Gara de Nord dar intai incerca pe www.gipo.ro.
bafta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate