Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Desktop vs. laptop mai vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Salutare.

E destul de evidenta dilema mea...ma bate gandul sa imi schimb desktop-ul actual pe un laptop.

Pe desktop as lua, daca l-as vinde azi, aproximativ 1000-1100 RON. Este un sistem low-end, Sempron 2500+ (64 bit), 512 ram, hdd sata 80GB.

La aprox. banii astia (vreo 13 mil) as putea sa imi cumpar un IBM ThinkPad (T20) in configuratia urmatoare:

P!!! 900MHz, 256 SD-RAM, hdd 20GB, DVD (nu writer, nu combo), display 14.1'', USB 1.1 (nu 2.0), infrared si alte maruntisuri.


Pro laptop:

-ocupa mult mai putin spatiu in birou (deci pot sa ma intind sa imi fac temele cat vreau eu :D)
-il pot lua dupa mine la scoala pentru laboratoare (sistematizare mult mai usoara. Tabele excel si tot felul de chestii de genul...)
-il pot lua cu mine in vacante (distractie in zilele ploioase la munte sau la mare)
-pot sa stau ep net fara sa imi misc fundul lenes din pat in diminetile in care nu plec nicaieri :D.


Pro desktop:

-partea financiara: mai trebuie sa pun aproape 100e pentru a lua acel laptop. In plus o sa mai coste ceva bateria, rucsacul, adaptorul wi-fi, etc.
-putere de calcul ceva mai mare (desi la procesor nu cred sa fie diferente in favoarea sempronului, se va vedea lipsa a 256 RAM)
-monitor mai mare (am un CRT de 17'' momentan)



Astept sugestii din partea voastra...ce ati face in locul meu?

Deasemenea, daca sunt alte parti pozitive sau negative la care nu m-am gandit, v-as fi recunoscator daca le-ati scoate in evidenta :)


Multumesc anticipat.

:peacefingers:

#2
mascotel

mascotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 05.05.2004
performanta intre procesoare e considerabila...
:D

sunt arhirecturi mult diferite...

#3
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006
Mergi pe desktop daca vrei sa ai viata usoara.

Preturile componentelor pt laptop sunt mari (asta in cazul in care ai noroc sa gasesti).

NU merita un laptop SH.

Edited by Burzum, 15 June 2006 - 01:27.


#4
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View PostBurzum, on Jun 15 2006, 02:26, said:

Mergi pe desktop daca vrei sa ai viata usoara.

Preturile componentelor pt laptop sunt mari (asta in cazul in care ai noroc sa gasesti).

NU merita un laptop SH.
NU este sh, este refurbished, cu garantie 12 luni. Deci ok din acest punct de vedere.

Deasemenea, firma de la care cumpar are si componente (de exemplu pentru inca 256SDRAM ar trebui sa mai dau vreo 30e).



@Mascotel:

Arhitecturile sunt, intr-adevar, diferite. Dar stiu (foarte) bine ce poate procesorul pe care il am acum si crede-ma ca nu mi se pare cu nimic superior acelui PIII la 900MHz. Cel putin la ceea la ce folosesc eu PC-ul 900MHz sunt arhisuficienti.

Edited by crz, 15 June 2006 - 01:39.


#5
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
Si eu am fost exact in situatia ta. Dupa ce m-am gandit bine, am renuntat la ideea de laptop second (chiar si IBM, cum vroiam si eu), si am mai asteptat cateva luni sa se adune banii si am luat unul nou. Nu se compara! Vezi thread-ul despre Dell Inspiron 1300 de exemplu. Stiu ca e o diferenta mare de bani, dar nu cred ca merita un P3-Mobile la 900Mhz.

#6
Polonic

Polonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 15.01.2006
langa acel p3 la 900 o sa-ti rogi moartea. nu merita sub nici o forma sa renunti la desktop pentru el. o alternativa ar fi acel dell inspiron 1300 care era la metro si la selgros cu 19 mils.

#7
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003

View PostPolonic, on Jun 15 2006, 09:28, said:

langa acel p3 la 900 o sa-ti rogi moartea. nu merita sub nici o forma sa renunti la desktop pentru el. o alternativa ar fi acel dell inspiron 1300 care era la metro si la selgros cu 19 mils.

Sau modelul Toshiba A100-528 parca (vezi ca s-a discutat mult si despre asta). Peste tot scrie ca ar avea unitate combo, dar de fapt are DVD-RW

#8
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Nu stiu daca ati inteles exact, dar eu am la dispozitie 10 mil (bani pe care ii iau pe desktop) + inca 2-3 mil pe care i-as pute din alte surse.
Varianta laptop nou este, intr-adevar, mai buna. Dar considerabil mai scumpa.

Acuma...aveti si voi dreptate. Pentru ce vreau eu de la laptop (inlocuitor pentru desktop-ul actual), probabil ca DELL-ul acela ar fi ideal (modelul cu 60GB si 512 RAM) si ca performanta peste ce am acum. Am inceput sa ma gandesc sa fac un leasing sau rate pe 18 luni (ar veni cam 160.000, nesemnificativ) pentru a-l cumpara...


Multumesc celor care au raspuns pana acum. Astept pareri in continuare.

:peacefingers:

#9
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
nu merita sa-ti iei laptop ca inlocuitor pt. desktop... dupa mine, nu ar merita nici daca ar costa la fel si ar avea performante identice...
upgrade-urile sunt limitate, componentele sunt foarte scumpe sau nu se gasesc, etc...
laptop-urile nu sunt utile decat pt. cei care au o afacere si au nevoie neaparata, in rest... mofturi si bani aruncati... parerea mea...

ps. pe desktop nu te poti aseza din greseala :D

Edited by gtk, 15 June 2006 - 17:47.


#10
malonga

malonga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.04.2006
Desktop
CPU Sempron64 2500+            
RAM 512                                    
HDD 80                                  
Pret 0                                      
Laptop
CPU PIII 900MHz
RAM 256
HDD 20
Pret + 100 euro
Ce sa zic?

#11
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003

View Postcrz, on Jun 15 2006, 18:30, said:

Acuma...aveti si voi dreptate. Pentru ce vreau eu de la laptop (inlocuitor pentru desktop-ul actual), probabil ca DELL-ul acela ar fi ideal (modelul cu 60GB si 512 RAM) si ca performanta peste ce am acum. Am inceput sa ma gandesc sa fac un leasing sau rate pe 18 luni (ar veni cam 160.000, nesemnificativ) pentru a-l cumpara...

Nu m-as baga la rate pe 18 luni. Daca tot ti se pare 160.000 nesemnificativ, de ce nu ai face pe 6 luni? Platesti mult mai putina dobanda. Sau cel mai bine, imprumuta diferenta, si vezi tu cum platesti inapoi (fara dobanda).

#12
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postyule, on Jun 15 2006, 19:22, said:

Nu m-as baga la rate pe 18 luni. Daca tot ti se pare 160.000 nesemnificativ, de ce nu ai face pe 6 luni? Platesti mult mai putina dobanda. Sau cel mai bine, imprumuta diferenta, si vezi tu cum platesti inapoi (fara dobanda).
Am gresit putin mai devreme. La 18 luni vine 25RON, la 36 de luni era 16RON.

Pe 6 luni e prea mult rata (>100RON), de imprumutat de la prieteni nici nu se pune problema (nu-mi place ideea).


Deja discutam discutii pentru ca problema este daca vreau sa investesc inca 10 mil sau nu in laptop...pare a fi un moft prea scump...inca ma mai gandesc...

#13
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
OK, in cazul in care nu ai un venit propriu, si nu iti trebuie neparat, atunci e un moft. In cazul asta, te sfatuiesc sa ramai cu desktop-ul tau, care nu e rau deloc, si sa cumperi un laptop nou cand ai bani (si ai nevoie adevarata de el).

#14
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postyule, on Jun 15 2006, 19:58, said:

OK, in cazul in care nu ai un venit propriu, si nu iti trebuie neparat, atunci e un moft. In cazul asta, te sfatuiesc sa ramai cu desktop-ul tau, care nu e rau deloc, si sa cumperi un laptop nou cand ai bani (si ai nevoie adevarata de el).
Hai sa lamurim odata cu problema asta:

Am un venit propriu, suficient cat sa nu ma deranjeze in mod deosebit o rata de 25RON/luna. Problema mea era daca merita sau nu.

Avantajele pentru care eu as fi dispus sa platesc banii aia le-am expus in primul mesaj al threadului. Sunt 90 % convins sa cumpar un notebook nou, dar hai sa nu mai vorbim despre asta.

Acum...este just another "what should i pick" topic :D. Momentan cel mai mult ma atrage DELL-ul despre care ati vorbit si voi. Mai caut :).

PS: propun inchiderea acestui thread, subiectul lui fiind depasit. Voi continua subiectul pe unul dintre numeroasele threaduri dedicate achizitionarii unui laptop. Multumesc :).

#15
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
Eu am si un laptop, P III/750MHz/384MB ram, Dell pe care il folosesc la munca(folosesc laptop-ul in alte scopurii decit majoritatea in niste conditii foarte grele pt calculator) si pot spune despre el ca se "misca" admirabil cu Xp instalat in programe cu baze de date mari (apr 7,5GB) si nu vad o diferenta notabila intre el si desktopul Barton 2500 sau laptopul celalalt cu Pentium M735 in lansarea aplicatiilor , rularea Ofice-urilor ,fime sau navigare pe net.Atunci cind folosesc o aplicatie care cere putere de procesare, diferenta este  mare, dar daca nu encodezi filme, nu arhivezi sute de Mega, sau vrei sa te joci un laptop chiar si P III este arhisuficient .In plus de asta un laptop P III mie mi se pare mult mai bine facut calitativ ca laptopurile actuale la care, in dorinta de a scadea preturile, s-a facut rabat la calitatea executiei si a componentelor folosite. Bineinteles in categoria asta intra laptopurile actuale pina in 3000-3500 de lei chiar daca sint Dell, HP, Acer etc.
Concluzia: decit un desktop low-end ansamblat din componente vapor-made mai bine un laptop brand chiar si P III cu avantajele pe care le aduce un computer mobil   si care , pe deasupra nu vijiie ca un aspirator. Eu as alege laptop-ul iar daca si bateria este OK nu as mai sta pe ginduri.
PS. Vezi ca IBM are trakpoint si iti v-a fi cam aiurea sa te descurci cu el. Bineinteles exista si varianta atasarii unui mouse clasic.

#16
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postninel, on Jun 15 2006, 21:44, said:

Eu am si un laptop, P III/750MHz/384MB ram, Dell pe care il folosesc la munca(folosesc laptop-ul in alte scopurii decit majoritatea in niste conditii foarte grele pt calculator) si pot spune despre el ca se "misca" admirabil cu Xp instalat in programe cu baze de date mari (apr 7,5GB) si nu vad o diferenta notabila intre el si desktopul Barton 2500 sau laptopul celalalt cu Pentium M735 in lansarea aplicatiilor , rularea Ofice-urilor ,fime sau navigare pe net.Atunci cind folosesc o aplicatie care cere putere de procesare, diferenta este  mare, dar daca nu encodezi filme, nu arhivezi sute de Mega, sau vrei sa te joci un laptop chiar si P III este arhisuficient .In plus de asta un laptop P III mie mi se pare mult mai bine facut calitativ ca laptopurile actuale la care, in dorinta de a scadea preturile, s-a facut rabat la calitatea executiei si a componentelor folosite. Bineinteles in categoria asta intra laptopurile actuale pina in 3000-3500 de lei chiar daca sint Dell, HP, Acer etc.
Concluzia: decit un desktop low-end ansamblat din componente vapor-made mai bine un laptop brand chiar si P III cu avantajele pe care le aduce un computer mobil   si care , pe deasupra nu vijiie ca un aspirator. Eu as alege laptop-ul iar daca si bateria este OK nu as mai sta pe ginduri.
PS. Vezi ca IBM are trakpoint si iti v-a fi cam aiurea sa te descurci cu el. Bineinteles exista si varianta atasarii unui mouse clasic.
Era nevoie si de un reply ca asta :).

Cam la aceleasi lucruri ma gandeam si eu, mai ales ca am butonat putin un PIII la 900 si e ok. Trackpoint-ul imi place foarte mult (nu prea sufar touchpad-ul), iar butoanele sunt super (soft, nu tari ca la toate laptopurile cu touchpad). O sa ma mai uit peste oferta respectiva si probabil nu o sa fie nici intr-un fel nici in celalalt :). Ceva pe la jumate :P.

#17
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Revin cu o completare:

Probabil fiind foarte incantat de ideea achizitionarii unui laptop, nu am citit estimarile de pe e-mag corect. Era vorba despre 25 EUR, sau 16 EUR si nu despre 25 RON sau 16 RON. Deja e vorba despre altceva, iar PIII-ul pare mai aproape :).

#18
yule

yule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 13.04.2003
Alt aspect pe care l-ai putea considera este sa pastrezi monitorul tau CRT, si atunci cand esti acasa sa atasezi laptop-ul la el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate