Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#5599
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Beep-ul ala costa. Desi implementarea e un mizilic, insa cu marketing se poate creste un pic si pretul MSV-ului. Pentru mine aceasta functionalitate e irelevanta, atat timp cat dupa 4-5 ore de la terminarea programului vasele nu au miros. Si nu au pentru ca nu prea ramane apa cu murdarie care sa inceapa sa puta. Daca incepea sa miroase era altceva, sa vezi cum cautam dupa MSV-uri cu bipuri.

La haine, da, ramane multa apa, probabil cu bacterii si incep sa puta dupa 5-6 ore.


La lucru avem Miele profi. Cand termina si incepe sa bipaie iti vine sa arunci masina pe fereastra. Parca ar fi alarma de incendiu.

Edited by Bursul, 18 April 2018 - 13:56.


#5600
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Cica no bip si turn off automat este feature nu bug... adica, face parte din pachetele silent si eco ;)

#5601
prouch9.90

prouch9.90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.06.2006
Salutare, cum ai rezolvat problema până la urmă? Că nu am văzut prea multe răspunsuri la problema ta care din păcate de 2 zile e și a mea, identic după 5 ani jumate fara nici o problema picura apa pe lângă ușă în partea stângă in colt, garniturile par ok și la locul lor

 bigf2, on 12 octombrie 2015 - 20:04, said:

Am o problema care se pare ca nu are rezolvare! Am o masina de spalat vase Beko incorporabila si dupa cinci ani in care nu a avut nici o problema a iceput sa curga apa din ea undeva prin fata pe la usa. Am dus masina la servis si concluzia a fost ca nu are nimic. Am adus-o acasa si la fel curge nu mult dar curge. Am luat legatura cu servisul si au zis ca poate este problema la scurgerea unde e legata. Am verificat nu este infundata curge ok. Am vorbit cu un alt servis si au zis sa verific inclinatia sa fie mai jos in spate . Am facut si asta si tot curgre. Daca ma puteti ajuta cu o sugestie sau ati mai intalnit ceva similar va rog sa ma ajutati. Multumesc!


#5602
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

 melcu, on 17 aprilie 2018 - 17:07, said:

Salut,
Domnilor, la masinile astea de spalat (Bosch  Seria 4 - mai exact SMI46KS01) nu exista o notificare, un beep, un pumn in nas atunci cand termina programul ? Am observat ca pe programul 2 (AUTO)  imi arata initial 2h:40min, dar dupa ~2h m-am dus sa ma uit si parea ca a terminat demult. Era oprita, LCD stins... . Vasele spalate si uscate, semn ca terminase.
Dar mi-ar fi placut sa ma traga de mana ca masina de spalat rufe, sa zica ceva ca sa stiu si eu ca a terminat. Nu imi place ideea de a lasa vasele acolo mult timp - nu stiu, mi-e sa nu capete miros de "statut" sau ceva de genul ..

Vezi in manual daca nu ai vreo setare sa activezi beep-ul, la mine a venit by default dezactivat (e un Electrolux) si a fost necesar sa-l activez din meniu. La fel cu deschiderea automata a usii in momentul in care se termina programul, daca vreau sa se intample trebuie sa fac setarea de fiecare data (nu se pastreaza setarea).

#5603
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007

 prouch9.90, on 23 aprilie 2018 - 12:14, said:

Salutare, cum ai rezolvat problema până la urmă? Că nu am văzut prea multe răspunsuri la problema ta care din păcate de 2 zile e și a mea, identic după 5 ani jumate fara nici o problema picura apa pe lângă ușă în partea stângă in colt, garniturile par ok și la locul lor
Daca la mine te referi, s-a lasat cu schimbatul vasului/recipientului in care se pune sare... In el este o rășină speciala care filtrează apa... La mine aceasta rășină si-a pierdut proprietatile si s-a infundat..
Vasul este capsulat si nu se poate umbla la el.
Reparatorii mi-au adus o piesa de schimb sh (250 lei cu montaj inclus) dat fiind ca masina este fabricatie 2005 si nu se mai găsesc piese noi pt ea.. Asa mi-au zis ei..

#5604
melcu

melcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.10.2006
Pe principiu ":nu stie taranu' ce-i sofranu' " mai vin cu o intrebare. Am utilizat optiunea VarioSpeed (sa vad si eu cum e) si intr-adevar de la vreo 2h si ceva a terminat in 1h35 minute  (vasele curate si uscate). Singura nedumerire pe care o am este legata de principiul de functionare al acestui program.
In mod normal pe "Auto 45-65" dureaza 2h  (+/- in functie de cantiatea de vase si jeg)  si la sfarsit ies caldute si uscate.
Pe acelasi program cu VarioSpeed activat a durat mai  putin, au iesit la fel de curate si uscate singura problema a fost ca nu puteam sa pun mana pe ele sa le scot din rafturi. Efectiv frigeau. Tacamurile nu se puteau atinge si farfuriile abia abia le ridicam de acolo fara sa le dau de pamant.  Niste boluri de plastic pe care le-am mai spalat de 3 ori s-au botit si s-au stricat.

Ar trebui sa deduc de aici ca un program intensiv de 70 grade + variospeed imi va gati o ceafa de porc inauntru ?

#5605
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Cu ce program ai activat optiunea vario?

Edited by plimbaretul, 26 April 2018 - 08:56.


#5606
melcu

melcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.10.2006
Auto 45-65

#5607
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

 melcu, on 26 aprilie 2018 - 08:38, said:

Pe principiu ":nu stie taranu' ce-i sofranu' " mai vin cu o intrebare. Am utilizat optiunea VarioSpeed (sa vad si eu cum e) si intr-adevar de la vreo 2h si ceva a terminat in 1h35 minute  (vasele curate si uscate). Singura nedumerire pe care o am este legata de principiul de functionare al acestui program.
In mod normal pe "Auto 45-65" dureaza 2h  (+/- in functie de cantiatea de vase si jeg)  si la sfarsit ies caldute si uscate.
Pe acelasi program cu VarioSpeed activat a durat mai  putin, au iesit la fel de curate si uscate singura problema a fost ca nu puteam sa pun mana pe ele sa le scot din rafturi. Efectiv frigeau. Tacamurile nu se puteau atinge si farfuriile abia abia le ridicam de acolo fara sa le dau de pamant.  Niste boluri de plastic pe care le-am mai spalat de 3 ori s-au botit si s-au stricat.

Ar trebui sa deduc de aici ca un program intensiv de 70 grade + variospeed imi va gati o ceafa de porc inauntru ?

pe un principiul " imi dau si eu cu pararea ca si eu si il am" am gandit o posibila explicatie cam asa: ca sa reduca timpul insa sa spele la fel de bine, s-a umblat la etapele de program. Probabil ca baga presiune mai mare la apa iar temperaturile mai ridicate sunt tinute mai mult timp pentru a taia din timpul necesar uscarii la temperatura standard.  E f. posibil ca in cazul programului ales de tine, daca si vasele au fost murdare, atunci masina a ales sa spele la temperatura maxima a programului (65 grade). Iar cum la mana suportam undeva la 40-45 grade de acolo si senzatia cand pui mana pe o farfurie "infierbantata" la 60-65 grade. M-am uitat si pe site oficial dupa ceva explicatii tehnice dar nu am gasit. Am mai dat pe youtube despre un filmuletpe un subiect similar insa la masinile lor de rufe.
Una peste alta partea buna este ca optiunea de variospeed o poti aplica inclus la programul ECO si este chiar mult mai utila decat incarcarea la jumatate. In plus, asa cum ai spus - spala la fel de bine si ar putea chiar sa si igienizeze suplimentar daca spre exemplu o folosesti la programe cu temperatura mai mica.
PS: si apropo, da poti gati si la masina de spalat vase -  ii spune sous-vide (film aici).  Cat despre aparate dedicate si cu ce se mananca - am mai gasit ceva in RO pe aici

Edited by plimbaretul, 26 April 2018 - 12:28.


#5608
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 melcu, on 26 aprilie 2018 - 08:38, said:


Ar trebui sa deduc de aici ca un program intensiv de 70 grade + variospeed imi va gati o ceafa de porc inauntru ?

nu stiu despre ceafa de porc, dar somonul cica se poate gati la msv...:-)))
https://www.thekitch...e-kitchn-218048

#5609
melcu

melcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.10.2006
Acum 10 minute mi-a venit comanda pentru adaptorul se tavi. Diseara scot raftul de mijloc, montez stropitorul asta si bag tavile si gratarul de cuptor si filtrele metalice de la hota.
Mereu pentru mine e “pain in the ass” sa spal acele tavi pt ca sunt imense

#5610
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Fain. Comandasem si eu la cea veche de 45. La asta noua,  fiind mai inalta nu am simitit inca nevoia intrucat las tavile inclinate un pic.

#5611
melcu

melcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.10.2006
La mine nu intra decat daca scot raftul de sus. cuptor XL :(

#5612
melcu

melcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.10.2006
N -am apucat sa testez dracia aia pentru tavi, dar am fost dezamagit de o chestie. Am utilizat iar programul Auto 45-65 + VarioSpeed pe o masina relativ incarcata. Toate cele 3 rafturi plinute.
Eh, a durat 1h55  insa pastila nu s-a dizolvat complet. am gasit ramasite din ea in cosuletul pentru pastila si putin din chestia aia 'rosie' cursa in partea de jos. Pastile Quantum.
Citisem ca pentru programe scurte ( 30 min sau 1h) trebuie sa pozitionez pastila direct in cuva, dar la aproape 2h a dat chix :(

#5613
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
eu nici nu ma mai obosesc sa pun pastila in caseta ei. o pun direct in cuva, indiferent de tipul programului ales.
pentru ca mi s-a intamplat ca pastila sa fie "aruncata" din caseta ei direct intre tacamurile din cosulet (de obicei il pun la mijloc, in cosul de jos) sau aterizeaza intre doua farfurii si dureaza mai mult pana se dizolva.

#5614
melcu

melcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.10.2006
Pana acum n-am avut probleme. Oricum ma gandesc sa raman la prgramul auto fara optiuni, dar astept o petrecere ceva sa vad cum se comporta peogramul de 1h + vario speed pentru pahare :)

#5615
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Eu zic sa nu o astepti.  Ci sa o organizezi :-)

#5616
melcu

melcu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 04.10.2006
Am facut rahatu praf azi ... am pus niste chestii de la un storcator de citrixe si un cap din ala mi l-a aruncat jetul de apa, a cazut jos in cuva si a blocat paleta:)
Raftul superior curat, raftul de mijloc curat, ala de jos ... le-am spalat manual :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate