Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#5545
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Buna seara.
Sunt posesor/utilizator al unei MSV Whirlpool ADP 4425 din toamna anului 2006. Foarte utila masinarie la casa omului..
Pana acum nu am avut probleme decat cu modulul de comanda pe care l-am schimbat in 2015.
Aseara a aparut o alta problema : am gasit apa pe jos in bucatarie, venind de sub MSV in functiune. Am sters apa (de doua ori) si am lasat-o sa-si termine programul.
Astazi am purces la diagnosticare (amator level ;-)). Am golit-o de vase si am dat-o "cu roatele la soare" sa vad care ar fi problema. Am desfacut scutul/capacul de dedesubt si am facut un control vizual. Am facut si niste poze pe care le-am atașat aici.. Nu era nici un furtunas iesit sau crapat...
Am pus-o din nou in pozitie normala, am umplut-o cu vase, am pus detergent si lichid de clatire si i-am dat drumul. Am stat langa ea sa vad cand iese apa si de unde (aproximativ).
Am constatat următoarele :
- prima alimentare cu apa decurge bine, la fel prima spalare si evacuare;
- la a doua alimentare cu apa incepe sa curga pe undeva prin stanga spate (cam 0,5l apa am aproximat eu) apoi incepe spalarea si evacuarea (fara a mai curge apa)
- la a treia alimentare cu apa incepe sa arunce iara apa afara, de data asta mai multă si cu ceva presiune, apoi incepe spalarea si evacuarea (fara a mai curge apa)..
Care sa fie problema? A mai întâmpinat cineva o astfel de situație ?Attached File  IMG_20180317_204241.jpg   1.6MB   50 downloadsAttached File  IMG_20180317_204318.jpg   1013.02K   43 downloadsAttached File  IMG_20180317_204325.jpg   1.39MB   41 downloadsAttached File  IMG_20180317_204406.jpg   1.01MB   39 downloadsAttached File  IMG_20180317_204359.jpg   1.15MB   38 downloadsAttached File  IMG_20180317_204437.jpg   986.29K   34 downloads

#5546
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdacotec, on 09 martie 2018 - 17:53, said:



De curiozitate...ce pastile folosesti?
Unele marca proprie Auchan chipurile eco. Am mai folosit W5   din Lidl dar sunt mai bune cele din Auchan. Nu stiu cum se numesc dar sunt in cutie verde.

#5547
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Buna,

Doresc sa cumpar o masina de spalat vase neincorporabila. Mentionez ca am apa de la hidrofor, cam dura. As vrea sa leg masina direct la apa calda de la centrala, chiar si fara sa aiba in mod special optiunea asta. Apoi as vrea sa iba o optiune de spalare rapida, scurta.  Nu am nicio idee despre ce ar trebui sa aiba in mod express o masina de spalat vase, ce e util, ce e mai mult fate, etc....Am citit de vreo doua zile pe net, dar fiecare e cu parerea lui. De aceea va rog sa ma indrumati in cativa pasi scurti asupra subiectului. M-am apropiat de Beko DFS05011W si Candy CDP1L949W.
Stima.

#5548
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

Deci, apa de la hidrofor, este dura, dar msv are un rezervor inauntru in care pui niste sare si face dedurizare. Apropo, apa asta cand ajunge in instalatia de incalzire este dura, sau ai un tanc de dedurizare inainte?
Ca o legi la apa calda, nu cred ca are mare importanta sau impact.
Toate msv au optiunea de spalare rapida. Au chiar si optiunea de rinse=clatire de 10 minute. Dar au si o optiune ECO care dureaza vreo 2 h si se pare ca foloseste mai putina apa si ca per total ar fi cea mai avantajoasa din pct de vedere al cheltuielilor.
Personal, imi doresc de la msv sa spele cu apa cat mai fierbinte, nu intr-un timp cat mai scurt.
Beko si Candy, modelele puse de tine vad ca sunt un pic peste 1000 lei. Poate ar fi mai bine sa cauti ceva sub 1000 de lei, vreo oferta de paste, ceva.

Edited by geekos, 30 March 2018 - 15:34.


#5549
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Nu am nimic de dedurizare. Este foarte dura. dar pe instalatia de incalzire teava henco, ghici ce-i ? Depunerile de calcar sunt excelente !!!!! Nu curge nimic pe la conectori deoarece se depune calcar acolo unde de obicei in timp incepe sa curga (din cauza uzurii garniturilor de cauciuc). Are 20 de ani si nu a curs aproape niciodata; doar cand din pricina ciclurilor de dilatare/contractare se mai desfaceau conectorii putin si trebuiau stransi la loc. Inteleg, e culmea, dar asta este. pe interior nu face depunere intrucat apa curge continuu la incalzire si nu lasa sa se depuna pe tevi. Nu acelasi lucru insa sta treaba cu instalatia pe cupru. Am vazut demontate si una si cealalta, dupa ani de functionare, si aia de cupru avea un strat foarte subtire de depunere, dar henco DELOC ! Si eu m-am mirat. In schimb conectorii de la Henco erau ;depusi; la greu. Chestia e ca nu e rau, e chiar foarte bine, dupa cum spuneam. In final cred ca o sa iau un Beko dar mai scump, ala de 1900 RON

Edited by ggelu, 31 March 2018 - 06:18.
nu mai cita mesajul anterior !


#5550
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View Postleonardusius, on 29 martie 2018 - 19:28, said:

Buna,

Doresc sa cumpar o masina de spalat vase neincorporabila. Mentionez ca am apa de la hidrofor, cam dura. As vrea sa leg masina direct la apa calda de la centrala, chiar si fara sa aiba in mod special optiunea asta. Apoi as vrea sa iba o optiune de spalare rapida, scurta.  Nu am nicio idee despre ce ar trebui sa aiba in mod express o masina de spalat vase, ce e util, ce e mai mult fate, etc....Am citit de vreo doua zile pe net, dar fiecare e cu parerea lui. De aceea va rog sa ma indrumati in cativa pasi scurti asupra subiectului. M-am apropiat de Beko DFS05011W si Candy CDP1L949W.
Stima.

Ia un Indesit https://www.emag.ro/...s/pd/D9L9WBBBM/
Am o masina de 12 seturi luata cu 999 ron, in functiune din august, spala minim odata pe zi, nu am avut probleme. E la parinti acasa, si cand mergem in vizita bagam si 2-3 masini pe zi  ( pahare, farfurii, oale, castroane ..) Cat timp nu le inghesui prea mult le curata impecabil.

#5551
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Daca tot spargi 2000, macar urca o treaptă mai sus

#5552
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postgeekos, on 30 martie 2018 - 23:46, said:

Daca tot spargi 2000, macar urca o treaptă mai sus
Adica, ce zici ca ar fi ?

#5553
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
As zice Miele, Siemens sau Bosch (doar daca e facut in Germania).
Sau sa mergi pe orice altceva sub 1000 lei.

Edited by geekos, 31 March 2018 - 19:17.


#5554
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Merge si in Polonia daca nu iti permiti serie6 sau serie 8.

#5555
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006
Vreun model cu latime de 45 si adancime de montaj mai redusa, sau cu "scobitura" in spate? Am conducta de scurgere a apei care ar trebui sa treaca prin spate

#5556
RADU_

RADU_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 15.08.2006
La fel a fost si la mine cu conducta. Am subțiat zidul in zona respectiva, am mutat conducta in nisa facuta si am acoperit cu o placa de rigips. Acum masina intra 13cm in zid.

#5557
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Msv in spate oricum nu este dreapta ca un dulap, are o "scobitura". Du-te si vezi una pe viu ca sa-ti dai seama daca te ajuta sau nu.

#5558
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.11.2002
Si pe schitele de montaj e prezenta aceea scobitura din spate pe acolo ies furtunul pentru alimentare/evacuare si cablul de curent. Dar cel mai sigur e sa gasesti masina in magazin si sa pui ruleta pe ea.

Intre un Bosh smv50e60eu si un Gorenje64161 care ar merita?
Ca si specificatii Gorenje pare mai eficient, mai mare, dar cu putine review-uri gasite pe internet, Bosh e din seria 4, facut in Turcia/Polonia in functie de cine raporteaza si nu stiu cat dureaza cel mai scurt program.
Preturile ar fi pe la 1600lei, incarcarea la 1/2, latime de 60cm, program rapid si eficient, firma "laudata" si total incorporabila sunt criteriile, deci astept si alte propuneri.

#5559
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nu as lua Bosch facut in Turcia.

#5560
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Rastelurile pt 16 seturi imi par f.  Inghesuite.  Nu stiu cum vei putea pune farfurii adanci.  Din poze, chiar si farfuriile plate par destul de apropiate.  Modele similare cu al 3-lea raft au 13 sau 14 seturi...

#5561
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.11.2002
La aspectul cu "sarmele" prea dese chiar nu m-am gandit. Facem si mobila acum si de aceea am zis sa mergem pe varianta de 60cm latime, sa nu ne para rau mai tarziu.
Cele 16 seturi promise, nu sunt un criteriu si prea curand sigur nu o sa le folosim pe toate, de aceea caut cu incarcare la 1/2, dar vrem sa fie loc si de o oala de 10litri sau de 2 tavi dintr-un cuptor de 70litri.

Am sa le caut poate le gasesc prin Iasi, sa pun mana si ruleta pe ele. Si sa vad daca scriu ca sunt facute in Turcia sau in Polonia. Facut in Polonia am gasit si un Electrolux, dar nu are incarcarea la 1/2 si a picat, desi pretul era mai bun.
Presupun ca prin selectarea optiunii de 1/2 se vede in consumul de apa si energie electrica, nu neaparat scazut si ele tot la 1/2.

#5562
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Dupa cca 12 ani de msv am ajuns sa apreciez posibilitatile de compartimentare si amplasare vase. Distantele mai mari te ajuta sa pui vase mai adanci (castroane) in poz verticala si aproape ca dublezi spatiul vs pus culcat sau lasat rasteluri libere.  
Asa cum ai zis,  cel mai bine sa le vezi in magazin.

Ps:  încărcare  la 1/2 putin probabil sa o folosești.  Mai repede o optiune de a spala mai rapid in programe cu temp mai mari - gen variospeed

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate