Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#5509
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
După ce ai luat-o ce păreri mai vrei? Ai 30 de zile sa vezi dacă e OK, deși era mai bine sa întrebi înainte de a o cumpăra...
Doar la prima vedere... fiind slim vei avea o problema cu spălatul oalelor și a tigailor(nu or sa incapa sau încap puține). Un alt aspect e cel al garanției. Era de preferat una cu 5 ani garanție.

Edited by ashtefan, 07 February 2018 - 21:06.


#5510
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 11.01.2007
Am luat-o la un preț imbatabil,chiar și extra garanție +2 ani.Citisem deja review-urile de la pagina produsului și mi s-au părut ok.Am vrut varianta slim pentru că suntem doar 2 persoane iar bucataria e mică (2,4m).

#5511
IoanaB13

IoanaB13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2018

View Postbogdand, on 11 martie 2014 - 14:24, said:

Iata raspunsul primit de Taurus azi:
Referitor la problema relatata de dumneavoastra va aducem la cunostiinta urmatoarele:
Firma Electrolux nu repara componente din aparat ci doar inlocuieste componente.Aceasta pentu siguranta utilizatorului.


Am scris si la Electrolux cand le-am scris lor si am scris aici, inca nu am un raspuns.

Confirm cele prezentate si pentru modele mai noi de la Electrolux. Releu 5 lei si cineva priceput in a-l dezlipi pe cel vechi si lipi pe cel nou.
Multumesc pentru experienta impartasita!

#5512
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004

View Postsoze1969, on 19 ianuarie 2018 - 21:24, said:

Am avut un Bosch similar la care a fost jenanta si calitatea si service-ul in garantie;
Si eu am avut Bosch si dupa vreo 3 interventii in service imediat dupa ce s-a terminat garantia acum se pare ca s-a stricat electrovalva care impreuna cu manopera costa cat jumatate dintr-una noua. Asa ca decizia a fost logica: in loc sa ajung sa platesc pe reparatii inca o data pretul masinii, am preferat sa cumpar una noua. De data asta m-am orientat spre Beko (DIN28430), desi calitatea sinelor culisante din interior este slaba, par mai fragile, cu predispozitie pentru defecte.
Impresii, pareri?

Daca aveti nevoie de piese de schimb de la vechea Bosch SMV43M10EU/50, ofer cu placere (pana vine curierul si o ia in schimbul celei noi).

Btw: Depanero sunt varza, iar Micadan foarte expeditivi si grabiti atat la interventie cat si la telefon.

Edited by cibo, 14 February 2018 - 15:54.


#5513
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
@cibo - vezi te rog PM.  Ma intereseaza un accesoriu  al masinii. In alta ordine de idei,  iti inteleg dezamagirea- eu am tinut um msv de 45 cca 10 ani si l-am donat in stare perfecta de functionare.  Imi place sa cred ca totusi cad mai putin ca altii,  desi asta nu schimba cu nimic o experienta proasta individuala.  Din pacate, unitatile service sunt cele multibrand,  iar o interventie de service ok depinde mult de tehnicianul care il nimerești. E ca la doctor... Sa te feresca sfantu de ei...

#5514
Crisluu

Crisluu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2018
Am și eu o întrebare: sa explic contextul mai întâi :-)

Am luat o mașina de spălat vase mică de 6 seturi pentru ca e imposibil sa fac renovări in bucătăria mea mică. De un an îmi tot bat capul cu treaba asta. Ei bine, pana la urma ne-am hotărât la mașina asta mică de 6 seturi și am pus-o pe frigider. Doar ca furtunul de evacuare va fi pus in chiuveta ori de câte ori va spala.

Ar putea fi o problema ca sta pe frigider? Și faptul ca miroase puțin a detergent când scoate apa, e o problema Pt aer și persoanele alergice, adică eu? :-) practic, ma gasesc la cei care fac la fel cu mașina de spălat haine și au furtunul de evacuare in cada sau wc și totuși sint sănătoși.

Însă aștept pareri :-) mulțumesc.

#5515
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Nu e un pic cam sus???Parca si scrie ceva in manualul de montaj legat de inaltimea maxima si nu cred ca e mai mare de 1,5m.

#5516
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Si daca ai vreo pb cu alimentarea / evacuarea apei, in sensul ca poate curge pe undeva, ce faci? Inunzi frigiderul de dedesubt si dai foc casei?

#5517
Crisluu

Crisluu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2018
Dacotec și Gardo, va mulțumesc. Tocmai de aceea am scris aici ca sa văd di alte pareri nu doar ale noastre.

Da, înălțimea nu ma deranjează pe mine. Frigiderul nu e foarte înalt :-D  încă nu prezintă probleme ca abia ce am montat-o.

Da, la varianta cu scăpări de apa nu ne-am gândit. Se pare ca trebuie sa îi găsim totuși alt loc. Ar merge lângă aragaz, jos in partea stanga?
Nu știu cum s-ar comporta pe mașina de spălat rufe din baie pentru ca, deși e așezată bine totuși se mișcă atunci când stoarce. Plus ca baia e mică și mașina e de 45cm adancime.


#5518
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Sub chiuveta sau pe blat in bucatarie nu e loc?

#5519
Crisluu

Crisluu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2018
Sub chiuveta am vrut inițial sa o punem însă țevile de la apa rece și calda sunt prea lungi iar dulapul are adâncimea de 57 și mașina are adancime de 55.

Pe blat, din nou încerc sa îi fac loc. Cred ca asta ar fi cea mai buna varianta. Am bucătăria foarte mică și pe blat se afla cuptorul cu microunde, deci e primul dulap. Al doilea dulap este sub chiuveta.
Mna..cum sa o împart? Probabil ca voi renunța la microunde ca oricum..nu e prea folosit.

Am încercat-o și pe asta :-)

#5520
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nu e bine sa o pui pe un alt electrocasnic pentru ca s-ar putea sa-ti curga prin spate, pe la furtune. Nu stiu cum ai tu bucataria, dar poate ai posibilitatea sa montezi un raft? Sau, (eventual un raft, ) deasupra aragazului (pe care) sa pui cuptorul cu microunde (eu l-am pus pe frigider direct, fara raft), iar msv in locul acestuia, pe blat. La mine, chiuveta este dubla, msv sta pe blat si chiar trece peste chiuveta cam 5-7 cm. Avantajul este ca usa se deschide deasupra chiuvetei, deci nu fac zoaie peste tot, furtunul sta tot timpul in chiuveta si msv este suficient de jos sa poata fi folosita si de nevasta-mea.
Nu am simtit miros de detergent cand evacueaza, dar nici nu am stat langa ea..

#5521
Crisluu

Crisluu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2018
Sub chiuveta am vrut inițial sa o punem însă țevile de la apa rece și calda sunt prea lungi iar dulapul are adâncimea de 57 și mașina are adancime de 55.

Însă vreau sa o vând. De la cine o am, e noua, folosită foarte puțin, an de fabricație e 2003. Cred ca o voi pune pe internet ca sa se bucure altcineva de ea

Mulțumesc de sfaturi Geekos.
Însă am ajuns la alta concluzie.
Nu e de mine mașina asta.

#5522
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Nu prea este, decat daca chiar n-ai incotro. Noi o folosim cam de 3 ori pe zi. Dar curentul, apa si detergentul e moka.

#5523
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
cum e moka?

#5524
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Adica este inclus in chirie. Si detergentul e moka de la un client

#5525
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
Salut,

Detin o masina de spalat vase Bosch Serie  6 SMV53L80EU »SuperSilence«. Stau la casa cu apa de la put ce trece printr-un sistem de dedurizare cu regenerare bazat pe sare. Teoretic in casa duritatea apei ajunge aproape 0. Dupa aproximativ 6 luni de folosire masina a inceput sa lase pete sau chiar dare pe vase. Toate vasele spalate au o pelicula usor abraziva si neuniforma pe suprafata de parca au fost pudrate cu faina.

Masina a functionat pana acum fara sare pentru dedurizare si numai cu capsule finish, fara lichid de limpezire si vasele ieseau impecabil.
Sitele sunt curate....
Care ar putea fi problema ? O sa incerc si o spalare cu detergent special a masinii si revin.

Edited by Dude, 01 March 2018 - 15:51.


#5526
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Verifica sa nu se fi consumat sare din dedurizator...
Cu sau separat de manaul exista  o foaie care descria genul acesta de probleme si modul de soluționare.  Verifica si acolo  sau descarca-l de pe site ptoducator



Daca pui detergent separat ai gtija sa pui si lichid de clatire separat (cu activare utilizare).
Ps2: sa se fi schimbat ceva in propietatile pânzei  freatice  odata cu frigul?  Asta daca problemele sunt de data recenta..


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate