Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#5473
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006
Pt fanii Somat: promoție în selgros- 100 pastile all în la 54 lei.

#5474
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Mie pastilele Somat nu mi s-au parut prea grozave, am mers p[e cele de la Kaufland pana cand le-au scumpit aiurea si apoi am facut stocuri de Finish cand au fost la promotie...pana in martie am cu ce spala!

#5475
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Am citit o parte din topic.. si vad ca lumea incepe sa faca stocuri etc. Masina odera partial confort, in rest cu rentabilitatea mai vedem noi la costuri. La timp nu stiu cum e dar si pana le pui la locul lor in masina.. incepe sa aiba rost de la 4 persoane in sus. La 1 single sau cuplu nu merita ,doar daca, esti gurmand sau dezordonat, sau cand ai musafiri.

Edited by avumit, 09 January 2018 - 12:15.


#5476
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
lol
Mie imi ia cu 2 secunde mai mult decat atunci cand le pun in chiuveta. Dpmdv masina ofera confort TOTAL.

#5477
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Dpmdv, cine își ia mașina de spălat vase pentru a face economie e cel puțin prost informat(ca să folosesc un termen soft). Singurele avantaje reale pe care le aduce MSV sunt COMFORT și TIMP. Pentru cine nu apreciază aceste 2 lucruri, MSV e doar o cheltuiala.

#5478
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
La cat e mc de apa acum, te cam contrazici singur. ori o masina dintr-asta nu ia mai mult de 9-12 l de apa/ciclu. iar curent 0.6-0.9kw/ciclu.
Fa tu calculele. Eu zic ca dupa 2-3 ani, poate si mai reptede, depinde de la casa la casa, esti pe plus.

#5479
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 25.06.2008
kondas, pune la socoteala si sarea pentru dedurizare, lichidul de limpezire, pastilele, pretul platit pentru msv.
ashtefan are dreptate ..... este vorba de timpul economisit si comfort.

Edited by obionekenobi, 10 January 2018 - 10:00.


#5480
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Depinde din ce sursa ai apa calda, daca ai ca mine de la boiler electric iesi pe plus din start cu MSV, pentru spalat o farfurie si un tacam eu consumam apa cat consuma masina pentru un set intreg. Sarea, lichidul si pastilele sunt echivalentul detergent + burete, (am dubii ca reuseste cineva sa spele cu o picatura un morman intreg ca in reclama)

#5481
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Un finish pastila e pe la 2 lei... Asta inseamna 0,5 mc de apa...
Eu incalzesc cu gaz, si folosesc undeva pe la 3 mc apa calda/lunar, numai pt spalat vase.. 13 lei apa, 10 lei detergentul, aprox 35 lei gaz.. Concluzii trage fiecare. Am masina, dar ma repet o folosesc rar, cand am musafiri.
PS:Am vazut ca a scazut pretul la pastile... sunt sub 1 leu..

Edited by avumit, 10 January 2018 - 15:15.


#5482
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Eu am cumparat Finish la 0,59 lei/tableta, sarea ma costa cam 6 lei si ma tine cam 3 luni de zile, lichid de limpezire 11 lei de la Finish..cred ca tine cam 1 an ala + 9l de apa/spalat + curent =nu cred ca as iesi mai ieftin daca as sta sa le spal eu.nu mai are sens sa zic ca nu ies la fel de curate, nu sunt spalate la o temperatura asa de mare cum spala MSV, etc...deci clar MSV merita toti banii!

#5483
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Posted Image
Pe bune, in 2018 inca mai dezbateti cum e mai ieftin, la mana sau la masina? Pai si rufele este mai ieftin sa le speli de mana, nu? Si daca te duci la rau si faci sapun de casa, nu consumi nici apa, nici detergent, este?
Adevarul, ca sarea aia este scumpa rau, iar otetul (in loc de lichid de limpezire) este cumplit de scump si in plus nu prea se gaseste..
In afara de asta, somoiogul/buretele cu care speli de mana, un adevarat incubator de bacterii face bine florei intestinale, este un fel de probiotic.

#5484
drastick

drastick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.11.2012

View Postgeekos, on 11 ianuarie 2018 - 19:42, said:

Posted Image
Pe bune, in 2018 inca mai dezbateti cum e mai ieftin, la mana sau la masina? Pai si rufele este mai ieftin sa le speli de mana, nu? Si daca te duci la rau si faci sapun de casa, nu consumi nici apa, nici detergent, este?
Adevarul, ca sarea aia este scumpa rau, iar otetul (in loc de lichid de limpezire) este cumplit de scump si in plus nu prea se gaseste..
In afara de asta, somoiogul/buretele cu care speli de mana, un adevarat incubator de bacterii face bine florei intestinale, este un fel de probiotic.
Și eu care aruncam buretele de vase și cumpăram linex ca prostul.:( Mersi de pont geekos. :)))))

#5485
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Pai vezi, da cu el pe farfurii si nu mai da banii pe linex.

#5486
ReflejoArmado

ReflejoArmado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.12.2017
Cea mai bună mașină de spălat vase e soția fiecăruia. Glumesc, dar vasele cel mai bine și fără griji, tot manual se spală.

#5487
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostReflejoArmado, on 12 ianuarie 2018 - 03:07, said:

Cea mai bună mașină de spălat vase e soția fiecăruia. Glumesc, dar vasele cel mai bine și fără griji, tot manual se spală.

Si barbatii pot spala vase. A, ca nu le place, e altceva.
Msv spala vasele mult mai bine decat spalarea manuala. Pentru ca temperatura apei e mai mare decat cea pe care o pot suporta mainile, iar detergentul e mai concentrat/eficient decat produsele pentru spalarea manuala a vaselor.
Iar satisfactia de a spala o masina vasele in locul tau, timpul economisit - sunt de nepretuit. Am inteles asta dupa ce mi-am cumparat msv, oricum detestam sa spal vasele manual.

#5488
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
MSV are si dezavantaje, nu spala chiar orice bine. Insa se intampla destul de rar.
Si cum a scris corinadaniela timpul pe care il castigi e de nepretuit. Foarte bine zis.

Cumparerea MSV a fost pentru mine cea mai mare realizare in anul 2017. A fost greu cu bucataria ca nu aveam unde sa o bag, dar cand am gasit solutia am si cumparat-o. M-am felicitat cu o lada de bere pentru inspiratie.

Edited by Bursul, 12 January 2018 - 12:55.


#5489
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Am nevoie de o masina de spalat vase.
Pana acum imi place acest model: https://electrocasni...osch-smv68md02e
Nu vreau nici ceva foarte ieftin, dar nici foarte scump. Insa vreau sa spele si sa usuce vasele bine.
Are cineva experienta cu acest model?
Am vreo alternativa de ceva similar (poate la un pret mai mic), la alt producator?

#5490
nicodimlaur

nicodimlaur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.06.2009
Salutare,
Vechea msv un Hotpoint Ariston de vre-o 7 ani a obosit tare (sertare ruginite, parti din plastic rupte, garnitura de la usa obosita ....etc) am decis sa-mi iau una noua. Cea veche si-a facut treaba si si-a scos banii inzecit  Posted Image . Cum a mai spus cineva , in afara de 2 programe nu am folosit mai nimic la ea ; asa ca nu m-am aruncat pe Miele sau Boschuri scumpe.......Am pus ochii pe Beko DIS26020 dar cei de la Ideall ma puneau sa astept pentru ea, asa ca pe stoc era DIS26011.......asa ca am comandat-o .....vine maine.
Intrebarea  era daca detine cineva asa ceva si cum se comporta? .....multumesc anticipat  si multa bafta !!!!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate