Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#5455
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View PostHansolo, on 13 decembrie 2017 - 15:50, said:

Am spalat ei eu pe ultraintensiv (ca desteptii de la Hotpoint nu spun temperaturile) cu acel finish. L-am pus la mijlocul rastelului inferior (unde e distanta mai mare intre suportii de farfurii) dar la final l-am gasit aruncat intr-o parte, din fericire tot cu gura in jos. Trebuia sa-l infig intr-un loc de farfurie ca sa stea fix.
De curatat s-a curatat impecabil, intr-adevar, n-am vazut situatia pe furtun dar bine ca ai verificat tu.

eu pun recipientul cu solutie de curatat in cosuletul de tacamuri, la msv-ul meu (tot hotpoint) se rabateaza/ridica grilajele acelea de la cosul de tacamuri, unde poti pune tacamurile una cate una.
nici nu stiam ca se pot ridica ,am descoperit intamplator, cand mi s-a agatat coada unei linguri de grilaj si s-a desprins de cosulet (am crezut ca am rupt acel grilaj)
ajunge sa arate cam asa (n-am gasit pe net poza exact cu modelul meu de cosulet), verifica, poate merge si la msv-ul tau. la mine grilajul se deschide dinspre capete spre maner (care e pozitionat la mijlocul cosuletului, pe latimea acestuia, nu pe lungime cum este cel din poza).
ce ai vrut sa spui referitor la temperaturi si hotpoint ? in manualul msv-ului meu sunt precizate temperaturile de spalare pentru fiecare program in parte. este adevarat, nu am avut manualul masinii atunci cand am cumparat-o (era doar in limbile poloneza, ungara, ceha, nici urma de engleza, franceza sau italiana), dar l-am solicitat la reprezentanta hotpoint Romania si mi l-au trimis pe mail, in limba romana.

[ http://intelo.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/9/1/91wd2agevyl._sl1500__2/intelo.ro-Bosch-SMV53L60EU-36.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://intelo.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/9/1/91wd2agevyl._sl1500__2/intelo.ro-Bosch-SMV53L60EU-36.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://intelo.ro/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/9/1/91wd2agevyl._sl1500__2/intelo.ro-Bosch-SMV53L60EU-36.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]LE : nu reusesc sa incarc poza, nu stiu de ce, si alta mai sugestiva nu am gasit, din pacate

Edited by corinadaniela, 13 December 2017 - 16:42.


#5456
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,458
  • Înscris: 17.09.2007
La Hotpoint-ul meu nu scrie nici o temperatura la regimurile de spalare in manual (care e si in romana).
Da, si la mine se rabateaza/ridica gratarele acelea, nu m-am gandit sa pun acolo cand pe instructiuni la finish spunea in locul unei farfurii, in plus trebuie sa vad daca are loc (am aruncat recipientul), cel mult pe diagonala.
Am vazut dupa spalare ca exact in locul unei farfurii ar intra foarte putin fortat si ar sta fix.

#5457
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
daca te ajuta cu ceva, diseara ma uit in manualul msv-ului meu, si revin maine cu un mesaj legat de temperaturile de spalare pentru programele masinii mele.
chiar daca avem modele diferite de msv si/sau programe mai multe/mai putine, fiind aceeasi marca, presupun ca la acelasi gen de program de spalare temperaturile ar trebui sa fie identice/apropiate.

#5458
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Am verificat. M-am inselat, nici in manualul msv-ului meu nu sunt precizate temperaturile de spalare, doar durata programului, tipul de vase si gradul de murdarire a vaselor. Am dedus eu cumva prin extrapolare ca la programul intensiv, super spalare si baby apa este incalzita mai mult fata de cel zilnic, speed si cristal. Doar la programul eco apare 50 si semnul de la grade (celsius). Inseamna ca la intensiv ajunge pe la 70 gr C (poate si mai mult la optiunea baby, ca este pentru igienizarea biberoanelor, tetinelor, suzetelor) iar la celelalte (rapid, cristal) temperatura e mai mica, probabil in jur de 50 gr C, corelat si cu ce scrie pe unele cutii de pastile - eficient chiar si la 50-55 gr C. Ca idee, la spalarea rapida, apa ajunge destul de fierbinte, nu poti tine mana in ea, prin comparatie cu apa calda preparata de centrala mea termica, setarea fiind la 45 gr C, pe care o suport "la mana" atunci cand mai spal cate un vas sau tacam.

#5459
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 02.05.2008
Atasat cum e la modelul meu

Attached Files



#5460
Luci24an

Luci24an

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.12.2017
Salutare, am și eu o problema la masina mea noua,model Indesit, după montare am observat ca în momentul în care am atins părțile metalice și chiuveta curenteaza. Nu foarte tare, mai degrabă niște furnicături.  Mai are cineva problema asta? Sau este o problema? Menționez ca priza are împământare.

#5461
djalfonius

djalfonius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 10.11.2016
Salutare. Inseamna ca priza nu mai are impamantare, desi, presupun ca are firul conectat, adica presupun ca ai verificat lucrul asta.... Din cauza consumului mare se induce tensiune pe firul de impamantare din cablul de alimentare al masinii. Evident ca, daca priza nu mai are conexiune la pamant, te pisca. Eu am desfacut firul galben-verde din prelungitorul care alimenteaza msv. Aveam aceeasi problema la rural (instalatie electrica veche, fara impamantare). Si cel mai sigur: n-o mai atingeti in timpul functionarii sau purtati niste papuci din cauciuc mai grosuti (botosi). Eventual si o verificare a instalatiei electrice.... paza buna.... LE: msv e amplasata langa chiuveta?

Edited by djalfonius, 15 December 2017 - 19:34.


#5462
Luci24an

Luci24an

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.12.2017
Da este amplasata lângă chiuveta, așa mi-am dat seama de problema, când am atins-o involuntar si a facut masă. Masina e noua și nefolosita (acum nici nu vreau sa risc sa o folosesc) doar ca sunt curios dacă a pățit cineva la fel. Mâine cu siguranță o sa chem pe cineva priceput sa îmi confirme dacă împământarea funcționează,  deși la restul aparatelor nu am avut nicio problema pana acum.

Edited by Luci24an, 15 December 2017 - 20:00.


#5463
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare. Am o masina de spalat vase Electrolux. Sta tot timpul in eroarea ,30  adica sistem anti-inundatie activat. Sub filtru am gasit o bila, pare de sticla. Are legatura cu sistemul ? Se poate depana sau trebuie schimbat de service ? Se poate debloca sistemul sau ce anume sa mai incerc ? Multumesc.

https://imgur.com/a/06zSy

#5464
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbumpocbum, on 18 decembrie 2017 - 12:09, said:

Salutare. Am o masina de spalat vase Electrolux. Sta tot timpul in eroarea ,30  adica sistem anti-inundatie activat. Sub filtru am gasit o bila, pare de sticla. Are legatura cu sistemul ? Se poate depana sau trebuie schimbat de service ? Se poate debloca sistemul sau ce anume sa mai incerc ? Multumesc.

https://imgur.com/a/06zSy


LE: am desfacut furtunul de alimentare, zgaltait bine senzorul, si a disparut mesajul de eroare. Totusi ce se poate face in privinta senzorului daca face probleme ? NU e prima data cand da eroare aiurea.  Inca o intrebare, pozitia furtului de alimentare e critica ?  La mine e montat orizontal. Masina are 3-4 ani de functionare.

#5465
ady4x4

ady4x4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 30.01.2009
Noob question.Daca folosesc tablete ,mai e nevoie de solutie clatire si sare sau acestea au tot ce trebuie?multumesc

#5466
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Sarea este obligatorie, solutia de clatire este optionala.

#5467
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

View Postady4x4, on 25 decembrie 2017 - 14:55, said:

Noob question.Daca folosesc tablete ,mai e nevoie de solutie clatire si sare sau acestea au tot ce trebuie?multumesc
Sarea asigura dedurizarea. Este nevoie de ea, începând cu spălarea nr 1

#5468
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006

View Postady4x4, on 25 decembrie 2017 - 14:55, said:

Noob question.Daca folosesc tablete ,mai e nevoie de solutie clatire si sare sau acestea au tot ce trebuie?multumesc
Nu. Asta scrie si oe cutii pastile si in manualul masinii. Exista totusi cateva exceptii/conditii:
- duritatea apei sa fie in limite normale (vezi pachet pastile/manual msv)
- sa speli la temp de peste 50 grade si durata program minim 1 h. Altfel speli cu ingredients separate.
- pastile sa fie de tip cel putin 3in1. Alea megaieftine sunt Maxim 2in1. Citeste bine cutia.

Edited by ggelu, 28 December 2017 - 10:26.
mesaj dublat


#5469
Sunny220

Sunny220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.08.2014
Salut,
Am o masina de spalat vase Electrolux si am o nelamurire.
Am bagat sare in rezervor (aproape plin) si un litru de apa pana sus. Dupa 10 zile de functionare (in fiecare zi) am verificat rezervorul. apa este tot pana sus, dar nu se mai vede sarea.
Are alimentare cu apa acel rezervor ? M-am gandit ca daca sarea sa consumat si nivelul de apa trebuia sa fie mai jos in rezervor, atunci de ce nivelul de apa este tot sus ?. Nivelul de dedurizare este setat la 9 (7.6 - 8.3).

#5470
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006
Da. Exista o alimentare.  Setarea ta mi se pare f.f. mare. Ai setat conform masuratori duritate?

#5471
Sunny220

Sunny220

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.08.2014

Quote

plimbaretul a scris:

Da. Exista o alimentare.
Deci, inseamna ca sarea sa consumat, am completat la loc.

Quote

Setarea ta mi se pare f.f. mare. Ai setat conform masuratori duritate?
Da asa este, era foarte mare, duritatea apei la mine este 12-13 grade germane, deci am setat la 3

Multumesc.

#5472
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
In mod normal cand ramane fără sare, se aprinde un bec.
Dar nu-i nicio problema daca completezi inainte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate