Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#5347
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
e cam imposibil ce doresti. Si asta pt ca clatirea e si strict conectat a de uscare.  clatirea foloseste apa fierbinte pt a incinge vasele astfel incat ulterior sa se usuce cat mai bine. problemele de limpezire au o serie de cauze:
- utilizare de pastile proaste sau folosirea de pastile la programe nepotrivite: in special cele rapide sau la temperaturi mai mici de 50 grade. este cam cel mai des din cate citesc
- supradozare detergent vs. cantitate vase/grad murdarie. se poate regla prin utilizare pastile - a se vedea limitarile de mai sus.
solutii - functie de model:
- utilizare program auto - masina ajusteaza etapele sibimplicit apa functie de grad murdarie. daca masina are buton si de pastila (gen 3in1) - ar fi indicat sa fie apasat; sunt si modele care fac ajustarea automat.  
- dozare manuala detergent si reducerea cantității lichidului de clatire. Masina stie exact cand trage fiecare substanta si ni mai exista risc ca pastila sa se dizolve prea devreme/prea tarziu --> probleme la clatire.
- utilizare program separat de clatire/pr e spalare - daca masina are asa ceva. masina doar spala cu apa fara nimic altceva (durata program cca 20 min). problema e ca spui adio la uscare vase.


#5348
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007
Am o msv Bosh de 5 ani. La scurt timp după ce a expirat și garanția extinsă de la Flanco a început să nu mai spele și să limpezească, nu se mai auzeau jeturile de apă care spală vasele. Nici nu s-a mai oprit automat după cele 2 ore obișnuite ale programului de spalat. Au venit de la un service 2 persoane care au stabilit că ar fi defectă pompa de recirculare, de care vor încerca să facă rost. Am căutat și eu pe net și ar costa 470 RON. Manopera ar fi încă 130, așa că deja nu știu dacă mai merită reparată. Poate să mai aibă și alte probleme, mai ales că nici nu se mai oprea automat după ce treceau cele 2 ore cât ar fi durat programul.
Am vazut la eMag o msv Indesit, cu 999 de lei...
Ceva păreri despre Indesit, că de Bosh, m-am cam săturat.

Edited by marilena_dr, 02 August 2017 - 16:30.


#5349
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Acelasi efect cu consum de apa timp si curent dublu.

#5350
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007
E vorba de Indesit vesus Bosh?

#5351
dincusor

dincusor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 29.06.2005
Salut ! Trebuie sa cumpar o MSV, buget 1600-1700 lei. Din cate am studiat, doar Beko are 5 ani garantie in perioada asta. Ma gandeam la modelul : https://www.emag.ro/...rch-Action=view care are motor inverter. Daca aveti alte sugestii, va rog sa ma ajutati. multumesc anticipat !

#5352
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
de ce s-au scumpit in halul asta pastilele All In one de la kaufland??Eu folosesc doar asa ceva de vreo 4 ani si le luam pe la 14 lei cutia de 40 de bucati...acum sunt vreo 23 de lei!

#5353
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
poate au imbunatatit compozitia si calitatile de spalare ? sau au adaugat un nou sortiment ultra-all-in-one,implicit mai scump ?
incearca pastilele marca proprie din lidl, mega image, carrefour (aici am gasit pastile cu invelis care se dizolva, nu mai trebuie sa scoti ambalajul de pe pastila de detergent) sau DM (daca ai un astfel de magazin in localitate).

#5354
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdacotec, on 07 august 2017 - 14:19, said:

de ce s-au scumpit in halul asta pastilele All In one de la kaufland??Eu folosesc doar asa ceva de vreo 4 ani si le luam pe la 14 lei cutia de 40 de bucati...acum sunt vreo 23 de lei!
Daca " in halul asta " inseamna  50 de bani detergentul pt o spalare , le poti spala cu cenusa  ...ca pe vremuri .

#5355
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
50 de bani per pastilă nu e mult. Dar dacă iei în calcul faptul că scumpirea e în jur de 60%, e cam mult. Cum ar fi dacă s-ar scumpi benzina de mâine cu 60%?

#5356
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
este vorba de procentul cu care a crescut pretul, 50 de bani e ok.
Am incercat si pastile Lidl, si Mega image si DM...nu mi s-au parut grozave, astea de la kaufland sunt cele mai OK.Diseara trec si pe la Carrefour, sa vad ce oferta au.

#5357
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

View Postashtefan, on 07 august 2017 - 18:40, said:

50 de bani per pastilă nu e mult. Dar dacă iei în calcul faptul că scumpirea e în jur de 60%, e cam mult. Cum ar fi dacă s-ar scumpi benzina de mâine cu 60%?
Tocmai au anuntat onorabilii politicieni ca acciza la benzina va creste. Si de aici vor creste iarasi preturile, inclusiv la pastile.

#5358
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Mai bine nu scriam nimic de pretul benzinei. Oare politicienii urmaresc subiectul asta? LOL.

#5359
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Salutare. Am o eroare la o mașina de spalat vase Zanker. Palpaie rapid becul de reset si mai rar becul de terminare a programului de spalare. Am desfacut-o si am curatat-o de calcar însă tot nu merge.
Sa mai incerc ceva inainte sa o duc la reparat?

Attached File  20170829_155411.jpg   177.42K   54 downloads

#5360
andreitrei

andreitrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 21.08.2017

View Poststephanatsea, on 29 august 2017 - 17:52, said:

Salutare. Am o eroare la o mașina de spalat vase Zanker. Palpaie rapid becul de reset si mai rar becul de terminare a programului de spalare. Am desfacut-o si am curatat-o de calcar însă tot nu merge.
Sa mai incerc ceva inainte sa o duc la reparat?

Attachment 20170829_155411.jpg


Scuze, de unde ai cumparat Zanker??

View Postmarilena_dr, on 02 august 2017 - 16:26, said:

Am o msv Bosh de 5 ani. La scurt timp după ce a expirat și garanția extinsă de la Flanco a început să nu mai spele şi să limpezească, nu se mai auzeau jeturile de apă care spală vasele. Nici nu s-a mai oprit automat după cele 2 ore obișnuite ale programului de spalat. Au venit de la un service 2 persoane care au stabilit că ar fi defectă pompa de recirculare, de care vor încerca să facă rost. Am căutat și eu pe net și ar costa 470 RON. Manopera ar fi încă 130, așa că deja nu știu dacă mai merită reparată. Poate să mai aibă și alte probleme, mai ales că nici nu se mai oprea automat după ce treceau cele 2 ore cât ar fi durat programul.
Am vazut la eMag o msv Indesit, cu 999 de lei...
Ceva păreri despre Indesit, că de Bosh, m-am cam săturat.


Bosch produc masini de spalat premium (...cu cateva exceptii). Trecerea la Indesit te va dezamagi imediat, chiar daca generatia este (...poate) mai actuala. Ramai pe Bosch, si incearca sa mai maresti putin bugetul daca vrei de la ea performante si sa te tina o viata.

#5361
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Degeaba isi ia Bosch, ca ia ce este mai ieftin si alea-s facut in Turcia sau eventual Polonia. Cele facute in Germania sunt mai scumpe, dar sunt bune de luat cand sunt reduceri, sau de pe Amazon.

#5362
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Eu am patit-o cu Bosch la 2 ani si ceva de la achizitie.Era facuta in Spania.Dadusem pe ea peste 2000 de Ron si reparatia(placa electronica) costa vreo 8-900 ron parca.De atunci mi-am promis ca Bosch nu mai vede banii mei,pentru nici un aparat facut de ei,indiferent unde e manufacturat,chiar si Germania.

#5363
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
AEG in loc de Bosch

#5364
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Salut,

Am o msv Bosh SMS50E98EU
Aveti idee, sarea aceea speciala pe care o pun la msv, se dizolva in timp?  
Eu am pus la inceput  cit scria in carte, dupa ceva vreme (citeva luni) s-a aprins indicatorul de sare, am completat, s-a stins indicatorul dar dupa citeva spalari iar s-a aprins acel indicator.

Cita sare sa mai torn in ea? Ca deja acolo pare ca are mai multa sare decit apa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate