Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#5329
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Exact asa am facut. Am tras mai tare, din amandoua partile, si s-a deschis. Greu!

Citind instructiunile de montaj constat ca am o alta problema: cand am facut instalatia electrica, nu aveam in plan o msv. Asa ca acum nu am o priza suficient de aproape de pozitia pe care am ales-o pentru masina, iar daca ii schimb locul mai aproape de o priza, nu mai ajung furtunele de alimentare si evacuare. Ei zic in instructiuni ca sa nu folosim prelungitoare ori prize multiple. Ce-i de facut?

#5330
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Prelungitor cu fir de 2.5 si baga.l la o priza unde nu ai consumator mare..gen hota..cam asta e cea mai buna solutie pe care ti.o pot da..

#5331
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Verifica daca e fixata ușa cu scoci pentru a se evita deschiderea accidentala la transport.
Si, asa cum ti-a mai fost indicat, trage cu simt de răspundere.
Daca tot nu reusesti, pune și o poza cu ușa buclucașa
Spor!

#5332
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Gbr_smt, on 13 iulie 2017 - 21:58, said:

Prelungitor cu fir de 2.5 si baga.l la o priza unde nu ai consumator mare..gen hota..cam asta e cea mai buna solutie pe care ti.o pot da..
Din ce spui tu , s-ar traduce ca fiecare priza este dusa separat si pe siguranta separata in tablou , caci tu te gindesti la incarcarea ei .
Din pacate , prizele sint mai multe si grupate pe o siguranta , deci ce recomanzi nu se potriveste .
@ inu / cel mai corect ar fi sa tragi o priza nou in zona care ai nevoie . Chestia cu nu se recomanda prelungitoare , este ca majoritatea folosesc niste improvizatii amarite , + ca de multe ori ajung pe jos unde este risc de umiditate .
Chema un electrician sa-ti faca o priza , eventual cu circuit aparent .

#5333
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 86-APP, on 14 iulie 2017 - 06:32, said:

Din ce spui tu , s-ar traduce ca fiecare priza este dusa separat si pe siguranta separata in tablou , caci tu te gindesti la incarcarea ei .
Din pacate , prizele sint mai multe si grupate pe o siguranta , deci ce recomanzi nu se potriveste .
@ inu / cel mai corect ar fi sa tragi o priza nou in zona care ai nevoie . Chestia cu nu se recomanda prelungitoare , este ca majoritatea folosesc niste improvizatii amarite , + ca de multe ori ajung pe jos unde este risc de umiditate .
Chema un electrician sa-ti faca o priza , eventual cu circuit aparent .
Eu de exemplu am plita si hota separat pe o priza deci ar merge cu prelungitor.
Insa da cea mai buna solutie este sa chemi un electrician si sa iti traga el priza. Ce i.am propus eu era varianta simpla fara sparturi. Daca vrei insa treaba calumea da, asa trebuie facut.

#5334
iulie2017

iulie2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.07.2017
Salutare !  Urmaresc forumul de mai mult timp si in cateva saptamani urmeaza sa cumparam o masina de spalat vase.  Oscilez intre un

MIELE  G 42013 / 14 seturi = 2550 lei,  consum apa = 3800 l ,  Arctic DFSA60AS+ 12 seturi = 1100 lei, consum apa 4200 l.  

Pentru noi , ca familie , e important sa fie bine spalate / limpezite vasele si cred ca acel consum de apa ar  reflecta asta.  

Sunt binevenite recomandari , pareri. Multumesc !

Edited by iulie2017, 19 July 2017 - 14:27.


#5335
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Da,buna comparatie.Si preturile sunt tot cam pe acolo.Sa fim seriosi,din penultima ta fraza,reiese ca Artic-ul spala mai bine fiindca o sa consume mai multa apa anual,nu?In cazul asta mergi pe Artic.

#5336
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 iulie2017, on 19 iulie 2017 - 14:19, said:

Salutare !  Urmaresc forumul de mai mult timp si in cateva saptamani urmeaza sa cumparam o masina de spalat vase.  Oscilez intre un

MIELE  G 42013 / 14 seturi = 2550 lei,  consum apa = 3800 l ,  Arctic DFSA60AS+ 12 seturi = 1100 lei, consum apa 4200 l.  

Pentru noi , ca familie , e important sa fie bine spalate / limpezite vasele si cred ca acel consum de apa ar  reflecta asta.  

Sunt binevenite recomandari , pareri. Multumesc !

daca banii nu sunt o problema, cumpara miele. are capacitate mai mare in primul rand, 14 seturi fata de doar 12, si e alt nivel dpdv al calitatii, performantelor si fiabilitatii.
poate ca miele foloseste mai eficient/inteligent cantitatile de apa la fiecare etapa de spalare, de aceea nu consuma atat de multa apa, in comparatie cu arctic.
oricum msv-ul iti spala / igienizeaza vasele mult mai bine decat ai face-o "de mana". gandeste-te doar cate bacterii are buretele de vase in el , cat de calda este apa de la robinet cu care speli vasele si fa comparatia cu spalarea la msv, cu jeturi puternice de apa fierbinte si detergent special.
pentru linistea ta, poti folosi o clatire suplimentara. nu stiu daca miele sau arctic au program de prespalare, ar trebui sa aiba. eu am msv hotpoint si folosesc programul de prespalare (fara detergent, evident) pe post de clatire suplimentara, dupa terminarea programului de spalare propriu-zis.
iar timpul economisit pentru spalarea vaselor - este de nepretuit.
ce ai intrebat tu, fara suparare, este ca si cum ai face comparatie intre o dacie si un bmw/mercedes :-).

Edited by corinadaniela, 19 July 2017 - 16:10.


#5337
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

 iulie2017, on 19 iulie 2017 - 14:19, said:

Salutare !  Urmaresc forumul de mai mult timp si in cateva saptamani urmeaza sa cumparam o masina de spalat vase.  Oscilez intre un

MIELE  G 42013 / 14 seturi = 2550 lei,  consum apa = 3800 l ,  Arctic DFSA60AS+ 12 seturi = 1100 lei, consum apa 4200 l.  

Pentru noi , ca familie , e important sa fie bine spalate / limpezite vasele si cred ca acel consum de apa ar  reflecta asta.  

Sunt binevenite recomandari , pareri. Multumesc !
Ai facut cam asa: ce sa-mi iau, Mercedes sau Dacia 1300?
Adevarul este ca ambele sunt masini.
Parerea mea, daca ai buget de miele, go for it

#5338
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
wake up. postul e la vrajeala!  Cine ia in considerare msv arctic (nici macar beko) nu are nici in clin nici in maneca cu miele. si invers.  Oricum a fost tare omu!

#5339
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Pai renumita firma Arcelik (turceasca dar cu sediul fiscal in insulele x), detine fabrici Arctic, Beko, Whirlpool... Nu cumva si Miele!?

Sotia era ”milionara” cu actiuni la Arctic. Cand firma s-a ”privatizat”, cu toate ca sotia si-a schimbat numele in urma casatoriei si ca s-a mutat dintr-un judet in altul, la o adresa detinuta de parintii mei si nu de noi, firma tot ne-a gasit pentru a ne face o oferta de cumparare a actiunilor! Probabil avea acces, din insule, la baza de date a MI! Sau poate actionarii or fi si romani?

Oricum nu prea conteaza ce scrie pe masina, Beko, Arctic, Whirlpool, Miele etc. Trebuie sa o vezi cum e construita, sa ai referinte de la utilizatori si eventual sa afli cate s-au intors in service/garantie si sa cauti probleme specifice de care se plang cei care le detin. In plus, iti trebuie bafta.

#5340
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Arcelik,n-are nici o treaba cu Miele.Crede-ma are treaba ce scrie pe masina.La Miele e cu totul alta poveste in ce priveste calitatea,insa si pretul din pacate.Sa vedem cat mai mentin si astia calitatea in viitor...

#5341
glaurentiu

glaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 05.07.2007
Am si eu o problema aparuta la masina de spălat vase, un Electrolux.
A dat prima oara un mesaj de avarie, ceva bip-uri, apoi am observat ca se aude continuu cum ar evacua apa, am incercat ca să o opresc din buton și nu  a mers, acum se oprește doar dacă o scot din priză.
Dacă pun apă în ea cu oala, o evacuază imediat și se aude pompa că funcționează continuu.
Care să fie problema? electrovalva de la golire apă, care a rămas pe deschis, sau ce ar putea fi?
Multumesc

Edited by glaurentiu, 21 July 2017 - 18:35.


#5342
burli

burli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.04.2005
salut am o masina de spalat vase beko DFN16210W si nu gasesc in manual ce reperzinta acest dispozitiv http://i281.photobuc...0726_105411.jpg

[ http://i281.photobucket.com/albums/kk212/burliu/IMG_20170726_105411.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by burli, 26 July 2017 - 10:13.


#5343
drastick

drastick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.11.2012
De acolo setezi cât de dură e apa. Eu am băgat o surubelnita dreaptă și am rotit la valoarea maxima. Testezi înainte apa cu tester-ul ce a venit în pachetul mașinii. Și eu mi-am prins un pic urechile pana i-am dat de cap.

#5344
burli

burli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.04.2005
multumesc

#5345
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Pentru toata lumea.cred ca cel mai important pentru o msv (defapt pentru mine) este sa aiba dubla limpezire.dupa 7 ani in care am in folosinta o msv de buget,sunt foarte precaut in privinta dozajului detergentului in asa fel incat vasele sa fie bine limpezite de detergent printr-o singura limpezire.repet am o msv de buget.as cumpara oricand una la care sa-i dictez eu nr.de limpeziri.

#5346
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
si de ce dupa ce termina de spalat nu o mai pui inca o data sa spele la programul cel mai scurt fara sa mai adaugi pastila ? Nu ar trebui sa aiba acelasi efect ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate