Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#5023
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
În mod normal ar trebui să treacă apa prin sare. Funcție de duritatea setata creste sau scade suprafața de contact.

La toate msv care le-am avut e apa în compartimentul de sare.

#5024
tommy1973

tommy1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.07.2007
Revin cu păreri după ce am folosit detergent solid de la kaufland.Spala impecabil iar petele albe au dispărut.Eram cât pe ce sa fac retur la msv.Referitor la uscare am observat ca dacă dai drumul la usa imediat după terminarea programului apa se evapora și vasele se usucă.Eu foloseam programul ECO in timpul nopții și deschideam usa doar dimineața și vasele nu erau așa uscate.

#5025
otvos-bruno

otvos-bruno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 30.12.2010
Da,dacă deschizi ușa după terminarea programului,vasele se usucă mai bine.Ar trebui sa scrie acest lucru și în cartea tehnică.
Unii producători,au mai nou...msv la care ușa se deschide automat la terminarea programului.:)

Edited by otvos-bruno, 15 January 2017 - 11:12.


#5026
tommy1973

tommy1973

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.07.2007
Se deschide usa automat dar merita sa dai pe o msv 3000-5000 lei?Eu nu cred.Cam toate fac același lucru.Depinde și de noroc.

#5027
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Eu pe a mea am dat banii astia si zic ca merita fara indoiala.Oricum nu are doar chestia asta in plus fata de altele,are si o ergonomie  la sertare care n-am mai vazut-o la altele,facand-o astfel foarte incapatoare.Pana la urma e un bun de folosinta indelungata,iar,in cazul meu,trecerea am facut-o de la Bosch,de vreo 2500 ron,care m-a tinut fix 2ani jumatate si care nici pe departe nu avea capacitatea de incarcare a asteia pe care o am in prezent.

#5028
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ergonomia nu merită atât. Mai mult dai pe brand însă.

#5029
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Posttommy1973, on 14 ianuarie 2017 - 17:25, said:

...Referitor la uscare am observat ca dacă dai drumul la usa imediat după terminarea programului apa se evapora și vasele se usucă.........
Seara dupa ultima masa , le bagi urgent la masina , si cit te mai invirti prin casa , pina sa te bagi la pat , se termina programul si deschizi usa ... Nu este mare smecherie , trebuie doar sa-ti creezi un reflex .

#5030
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008

View Postswtm, on 15 ianuarie 2017 - 13:42, said:

Ergonomia nu merită atât. Mai mult dai pe brand însă.
Brandul costa din pacate destul.Perfect adevarat!

#5031
azazelo30

azazelo30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.06.2009
Salutare,

Am tot citit ce s-a scris aici despre msv, dar e posibil sa-mi fii scapat, asa ca va rog sa ma ajutati cu cateva info.
Am un electrolux compact de 10 luni. O folosesc de 2-3 ori pe sapt si sunt multumit de ea.
Aseara, pt prima oara, am vrut sa o curat. Am folosit o solutie finish, am respectat pasii de pe ambalaj si, dupa 1 ora de functionare, era plin de apa sub msv. Am oprit-o, am curatat, am bagat un nou program si a curs din nou.
Azi, pt ca pana acum nu m-a lasat dragnea sa ma ocup de ea, am bagat iar la spalat si nu curge nimic. :)
Tind sa cred ca a fost de la solutia de curatat, dar tot nu gasesc o explicatie pertinenta.
S-a mai intamplat cuiva sau stiti care ar putea fi explicatia?
Multumesc.

#5032
soze1969

soze1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.05.2006
masinile de spalat vase au o serpentina de plastic in lateral cu mai multe trasee de apa ;este si o supapa;daca se infunda ceva pe acolo cu grasimi etc am vazut ca este si un circuit linga supapa ce poate arunca apa pe jos,prin tavita masinii;cel putin asa este una bosch;asa ca a fost o infundare tranzitorie;daca sunt pe aici altii mai dibaci,sa explice mai bine fenomenul

#5033
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
http://www.emag.ro/m...w/pd/D770JYBBM/

Vreau sa iau asta pentru sotia mea. E ok? Sunt deschis la orice varinate pana la 1300-1400 de lei. Gasesc ceva mai bun in bugetul asta?
Am ales asta deoarece avea multe review-uri. Si erau bune. Mai sunt si altele cu review-uri bune dar asta are 68 si celelalte aveau 2-10 . Am considerat ca sunt mai concludente 70 decat 10.

Ar mai fi asta.
http://altex.ro/masi...-programe-a-alb

Edited by PoeOvidiu, 04 February 2017 - 10:33.


#5034
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
Eu as recomanda una din cele doua de mai jos. Ambele au tava superioara pentru tacamuri (ma rog, un fel de tava), stropitoare superioara, capacitate mai mare, specificatii mai bune, 5 ani garantie.

http://www.emag.ro/m...w/pd/DDY25MBBM/
sau
http://www.emag.ro/m...c/pd/DD9RXBBBM/

Nu ca Bosch-ul nu ar fi ok la banii aia, dar la seria 4 platesti mai mult brand-ul decat specificatiile. Plus ca sunt fabricate in Polonia, au partea inferioara a cuvei din plastic si nu sunt cine stie ce etalon de fiabilitate, in conditiile in care ofera doar 2 ani garantie. Vorbesc de seriile 2 si 4 de la Bosch, seria 6 e din alt film.

Urmaresc de cateva luni ofertele si eram decis sa iau un Bosch seria 6 sau Electrolux de 15 seturi in maxim 2500 lei. Ieri am primit pe mail voucherul de 10% la emag si am intrat pe site sa vad ce si cum. Ei bine, nu m-am putut abtine sa comand Hotpoint-ul din al doilea link, resigilat la 810 lei. Acum astept sa vad ce inseamna "carcasa usor deformata in lateral stanga".La banii astia piate sa fie calcata si de anc, atata timp cat nu ii afecteaza functionalitatea si partea frontala e ok. Oricum va sta sub blat.

#5035
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ne lovim de o problema de spatiu. Am vazut ca nu prea incape masina. Merge una incorporabila. Deci ramane bugetul dar e de preferat sa fie incorporabila.
Problema e ca nu am mai avut masina de spalat vase si nu prea stiu cum sa o evaluez inainte de cumparare.
Poate sa fie si neincorporabila dar sa fie sub 82cm inaltime sa incapa sub blat.

Edited by PoeOvidiu, 04 February 2017 - 12:18.


#5036
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
http://www.emag.ro/m...1/pd/D39DJBBBM/
O parere?

#5037
soze1969

soze1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.05.2006
cit e pretul atita face...
Incercati sa le vedeti in magazin,pe net nu iti dai seama de calitatea constructiei

#5038
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Credeam ca cineva are si imi zice din experienta ce asa putea sa aleg.  In magazin ce sa vad? Am fost si m-am uitat ca pisica in calendar. Daca era 1.5 DCI stiam la ce sa ma uit. Dar la astea vad ca toate sunt paralelipipedice si au un fel de morisca cu apa inauntru si cateva butoane afara.

#5039
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am comandat asta
http://www.emag.ro/m...b/pd/DYP7K2BBM/
Motivul alegeri este ca are un review foarte bun din partea cuiva care a mai avut masini de spalat vase, deci are termen de comparatie. Am gresit? Am procedat corect? Habar nu am, o sa aflu peste cateva zile.

Edited by PoeOvidiu, 05 February 2017 - 12:42.


#5040
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Well, dupa mai multe spalari cu Finnish Quantum max (primite cadou de la DM) pot spune ca in raport cu alte pastile rezultatele mi se par sensibil mai bune.
Nu atat de bune incat sa merite totusi diferenta de pret... raman la pernutele cu lichid de la DM.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate