Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#37
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
somat, din metro.

#38
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002

 kador, on Feb 21 2006, 11:17, said:

ce agenti/solutii de clatire sunt folositi la masinile de spalat vase?
ceva nume, marci?

Pe piata sunt doar doua marci, Calgonit si Somat (Henkel), ambele ofera atit pastile 3in1 cit si produsele separate (sare, detergent, agent clatire)
Atentie la pastile - desi cutiile au aceeasi marime, inauntru gasiti 15 la calgonit si 22 la Somat, pretul / cutie fiind asemanator.
Eu am trecut de ceva vreme la produsele separate, daca sarea si clatirea se dozeaza automat, la detergent dozez eu 'ochiometric' functie de incarcare, program si mizeria de pe vase.
Plus ca pastilele sunt aceleasi indiferent daca ai masina mare sau mica, plina ochi sau semigoala, cred ca si asta conteaza.

#39
pbg

pbg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.06.2006
Salutare, sunt pentru prima data aici si as dori sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Am cumparat o masina de spalat vase Whirlpool clasa AAA, 12 tacamuri, o gramada de setari, afisaj electronic, 17 mil. O am de curand, 3 zile, si am spalat de 2 ori la programul de 30 min. De fiecare data, vasele raman cu urme de detergent pe ele (spuma) dar sunt si ude de zici ca acum le-ai scos din chiuveta. Folosesc Somat 3 in 1 pastile, sare Calgonit, am filtru magnetic pe intrarea de apa rece, zic eu ca pana aici e totul in regula. Dar de ce vasele nu sunt clatite perfect si de ce nu sunt cat de cat uscate?
Multumesc anticipat celor ce vor binevoi a ma lamuri.

#40
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Ca sa nu mai deschid alt topic: vreau sa cumpar o masina de spalat vase. Pentru cei care au deja, daca sinteti multumiti, ce marca sau model ati cumparat, sau ce imi puteti recomanda. Multumesc.

#41
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

 gaskoe, on Jun 18 2006, 19:23, said:

Ca sa nu mai deschid alt topic: vreau sa cumpar o masina de spalat vase. Pentru cei care au deja, daca sinteti multumiti, ce marca sau model ati cumparat, sau ce imi puteti recomanda. Multumesc.

La fel, cine are si vrea sa ne spuna si nou impresii :)

#42
LaSalsa

LaSalsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2006
Mi-am luat si eu recent o masina de spalat vase clasa AAA (mai exact asta), spala foarte bine dar ramin picaturi de apa pe vase. Credeam ca eficacitatea de uscare A nu mai lasa picaturi... Oare asa sunt toate masinile sau are a mea o problema? Detergent am folosit SUN, 4 in 1.
In rest sunt super-multumita ca nu mai am bucataria plina cu vase murdare, dar mi-ar placea mai mult daca le-ar si usca perfect (gata de pus in dulap).

#43
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
up

#44
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 pbg, on Jun 14 2006, 22:15, said:

Salutare, sunt pentru prima data aici si as dori sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Am cumparat o masina de spalat vase Whirlpool clasa AAA, 12 tacamuri, o gramada de setari, afisaj electronic, 17 mil. O am de curand, 3 zile, si am spalat de 2 ori la programul de 30 min. De fiecare data, vasele raman cu urme de detergent pe ele (spuma) dar sunt si ude de zici ca acum le-ai scos din chiuveta. Folosesc Somat 3 in 1 pastile, sare Calgonit, am filtru magnetic pe intrarea de apa rece, zic eu ca pana aici e totul in regula. Dar de ce vasele nu sunt clatite perfect si de ce nu sunt cat de cat uscate?
Multumesc anticipat celor ce vor binevoi a ma lamuri.

Da pe un program mai mare.
PS: parerea mea este ca BOSCH produce cele mai bune si mai durabile masini de spalat vase.

#45
furnicuta

furnicuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2006

 Frankie, on Jun 25 2006, 01:29, said:

Da pe un program mai mare.
PS: parerea mea este ca BOSCH produce cele mai bune si mai durabile masini de spalat vase.


niste preturi estimative:?

#46
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 furnicuta, on Jun 25 2006, 14:28, said:

niste preturi estimative:?

Uite aici una foarte buna: http://www.emag.ro/m...S_MASV_SRS43A12

Edited by Frankie, 25 June 2006 - 23:54.


#47
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004

 gaskoe, on Jun 18 2006, 19:23, said:

Ca sa nu mai deschid alt topic: vreau sa cumpar o masina de spalat vase. Pentru cei care au deja, daca sinteti multumiti, ce marca sau model ati cumparat, sau ce imi puteti recomanda. Multumesc.

Ți-aș recomanda o mașină de spălat vase marca Whirlpool, clasa AAA. E cam 17 milioane, dar face toți banii... are afișaj electronic, 12 tacâmuri și multe altele. :w00t:

NOT :w00t:

#48
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Daca se poate impresii de genul: spala bine si nu lasa urme de detergent, usuca vasele si sun gata de pus in raft..........

Edited by Danitzi, 29 June 2006 - 17:59.


#49
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005
Haideti oameni buni chiar nu are nimeni o astfel de masina? vreau sa-mi cumpar una dar nu stiu ce model, as vrea sa povesteasca cineva care asa ceva si daca este multumit

#50
LaSalsa

LaSalsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2006
Eu am o astfel de masina (asa cum ziceam mai sus, Whirlpool clasa AAA) si-s foarte multumita, vasele ies impecabile, usuca bine (trebuie asezate bine vasele iar eu o programez sa spele noaptea si pina dimineata sunt uscate), singurul inconvenient (dar asta-i la toate masinile) este ca mi-a spart citeva pahare iar pe cele care au ramas nesparte au aparut niste urme ca niste zgirieturi (asta la programul de spalare intensiva la 70°C), concluzia este ca evit sa mai pun pahare mai fragile in masina. Insa masina asta are si un program "coctail" special pahare (la 40°C), asa ca daca chiar am multe pahare de spalat fac o spalare speciala.

#51
Samael

Samael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 23.06.2005

 LaSalsa, on Jul 12 2006, 11:45, said:

Eu am o astfel de masina (asa cum ziceam mai sus, Whirlpool clasa AAA) si-s foarte multumita, vasele ies impecabile, usuca bine (trebuie asezate bine vasele iar eu o programez sa spele noaptea si pina dimineata sunt uscate), singurul inconvenient (dar asta-i la toate masinile) este ca mi-a spart citeva pahare iar pe cele care au ramas nesparte au aparut niste urme ca niste zgirieturi (asta la programul de spalare intensiva la 70°C), concluzia este ca evit sa mai pun pahare mai fragile in masina. Insa masina asta are si un program "coctail" special pahare (la 40°C), asa ca daca chiar am multe pahare de spalat fac o spalare speciala.

Asta mi s-ar potrivi mie. Ca sparge paharele, n-ar fi o problema. Imi doresc doar sa spele si sa clateasca bine. Am dat cautare in .ro dupa modelul ala si n-am gasit nimic. Poti sa-mi spui cam cat a costat, daca mai stii?
Thanks!

#52
LaSalsa

LaSalsa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.06.2006

 Samael, on Jul 12 2006, 11:20, said:

Asta mi s-ar potrivi mie. Ca sparge paharele, n-ar fi o problema. Imi doresc doar sa spele si sa clateasca bine. Am dat cautare in .ro dupa modelul ala si n-am gasit nimic. Poti sa-mi spui cam cat a costat, daca mai stii?
Thanks!
Am dat linkul mai sus, adica asta: http://www.darty.com...r...p=2306000 si chiar de aici mi-am luat-o (de la Darty), a costat ca pe link (599 euros). Este vorba de WHIRLPOOL ADP 6536. Imi place mult ca are  (printre altele) si optiunea clatire antibacteriana. Pentru mine asta echivaleaza cu sterilizarea vaselor. Are si panierele reglabile si astfel poate fi incarcat la maximum (intra chiar si oale sau tigai), nu-mi pare rau deloc ca am ales modelul asta. Spala si clateste extraordinar de bine, vasele mele n-au fost niciodata asa de stralucitoare, iar daca nu deschizi masina imediat cind termina de spalat (si cind sunt vapori) sunt si uscate bine.
Bafta la cumparaturi!

Edited by LaSalsa, 12 July 2006 - 11:39.


#53
tezeu2000

tezeu2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.07.2006
Buna

AM de putin timp un bosch micut (4 tacamuri) de la carrefour - nu lasa dare pe pahare nici picaturi.
Ca marime este cat jumatate dintr-o masina de rufe/vase normala.
Mi-au dat cadou detergentul (calgon[it]), lichidul ala contra darelor si sarea.
Spal pe programul minimal 30 grd -programul dureaza 1 ora
Vasele sunt uscate si bune de pus in raft.

Am pus o pe teava de apa calda - cica ar economisi niste kW.
ORicum pana vine apa calda pe teava dureaza asa ca...

Edited by tezeu2000, 20 July 2006 - 14:38.


#54
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006

 tezeu2000, on Jul 20 2006, 15:35, said:

Buna

AM de putin timp un bosch micut (4 tacamuri) de la carrefour - nu lasa dare pe pahare nici picaturi.
Ca marime este cat jumatate dintr-o masina de rufe/vase normala.
Mi-au dat cadou detergentul (calgon[it]), lichidul ala contra darelor si sarea.
Spal pe programul minimal 30 grd -programul dureaza 1 ora
Vasele sunt uscate si bune de pus in raft.

Am pus o pe teava de apa calda - cica ar economisi niste kW.
ORicum pana vine apa calda pe teava dureaza asa ca...
spor la spalat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate