Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#2521
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 claudia07, on 11 martie 2014 - 09:30, said:

Ultima factura PE 3 LUNI!!! De ce nu cititi cu atentie?
Asa da. M-a blocat suma cand am vazut-o. Scuze.Posted Image

#2522
bogdand

bogdand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2005
Iata raspunsul primit de Taurus azi:
Referitor la problema relatata de dumneavoastra va aducem la cunostiinta urmatoarele:
Firma Electrolux nu repara componente din aparat ci doar inlocuieste componente.Aceasta pentu siguranta utilizatorului.


Am scris si la Electrolux cand le-am scris lor si am scris aici, inca nu am un raspuns.


 bogdand, on 06 martie 2014 - 22:21, said:

Cum poti da 5 lei in loc de 600 de lei pentru a repara masina de spalat vase,
atunci cand nu mai incalzeste apa (vase ude la sfarsitul ciclului si pastila pe fund).

Zilele trecute a inceput sa nu mai incalzeasca apa masina de spalat vase Electrolux ESL 66010. Are 4 ani si utilizare intensiva, avem 3 copii. Spalam la ea cel putin o data pe zi.

Am dat doua mailuri la doua service-uri de pe electrolux.ro si a venit un domn de la Taurus. A desfacut usa si placa de comanda, unde a gasit releul innegrit (vezi poza si documentul atasate) si a presupus ca e ars. Avea o placa la el si mi-a spus ca ma costa in jur de 600 de lei cea noua. Un purcoi de bani.

Nu aveam acesti bani disponibili, i-am platit 45 de lei diagnosticarea si a plecat.

Iar eu m-am documentat online, apoi am rugat pe cineva sa schimbe releul.
Cel nou a costat 5 lei, pe bon, oficial, de la un magazin foarte serios de pe str. Maica Domnului.
Am pus cutia cu placa de comanda inapoi in usa si masina merge perfect, ca la inceput.
Am mai citit despre scenarii similare online, pe un site englezesc.

Domnul de la service inainte sa plece mi-a spus cam asa:
Daca dintr-o minune reusiti sa o reparati va trebui sa rescrieti softul.


Cateva instructiuni pentru cei care vor sa intervina singuri:
1. Releul este o cutiuta alba, ca un cub, cea mai mare de pe placa de comanda, prinsa de placa cu 5 picioruse.
2. Placa de comanda este in usa masinii, se ajunge la ea foarte usor desfacand cateva suruburi de jur imprejurul usii.  Atentie la masca usii, daca e cazul, este grea si se poate smulge din holsuruburi cand ramane doar unul, se sprijina pe dedesubt cu 2 cutii de pantofi de exemplu.
3. Placa de comanda are vreo 7 mufe infipte in ea, cu cabluri care coboara in usa. Mufele nu se pot incurca pentru ca nu sunt doua la fel.


Pe acest site gasiti foarte multe piese de schimb, cam piperate e drept, dar si manuale de service, scheme detaliate:
http://www.buyspares.co.uk/


#2523
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

 claudia07, on 11 martie 2014 - 09:20, said:

Ca o curiozitate personala ... cat ai factura la curent? Cat a venit ultima facutura pe 3 luni? A mea a fost de 335 ron si consider ca nu este mult. Daca vrei poti sa iti insir si ce anume consuma acest curent.

Factura lunara a fost in jur de 106 lei ( ultima factura venita) dar cea mai mare factura a fost in jur de 153 la sfarsitul lui januarie. Folosesc MSV f rar adica de doua ori pe luna. Am f. mult de platit la intretinere pe langa factura de curent, factura de GAZ a ajuns pana la 875 lei !!! ( regularizare po naiba!) cu toate ca iarna nu a fost friguroasa. Temperatura setata la +18 C in casa asta din cauza ca NU folosesc apa calda de la centrala pt spalat vase, ci numai pt dus.

Edited by dave, 11 March 2014 - 19:51.


#2524
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Ai izolatie buna? Cat platesti vara? Nu cred ca MSV sau apa calda e problema la costul asta la gaze...

#2525
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Nu stiu daca am mai zis, dar eu cred ca dave e agent conspirationist ce e de partea
-cartelurilor ce ne vand bureti de vase si detergenti la kil
- a producatorilor de gaze ce vor sa ardem gazu aiurea
- a furnizorilor de apa ce vor sa crestem consumul de apa de peste 10 ori
- cartelurilor farma ce vor sa ne unga cu toate alifiile lor pt piele uscata si iritatii
Si tanand cont de cele de mai sus este un antiecologist convins......

Hai ca mi-am spus oful...

#2526
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 plimbaretul, on 11 martie 2014 - 20:09, said:

Nu stiu daca am mai zis, dar eu cred ca dave e agent conspirationist ce e de partea
-cartelurilor ce ne vand bureti de vase si detergenti la kil
- a producatorilor de gaze ce vor sa ardem gazu aiurea
- a furnizorilor de apa ce vor sa crestem consumul de apa de peste 10 ori
- cartelurilor farma ce vor sa ne unga cu toate alifiile lor pt piele uscata si iritatii
Si tanand cont de cele de mai sus este un antiecologist convins......

Hai ca mi-am spus oful...
Daca omul e singur in casa sau toata familia mananca din aceeasi farfurie, desi ma indoiesc sa se mai practica mancatul ca in vremea lui Moromete, atunci nu are rost sa folosesti MSV-ul pentru cateva farfurii  murdare pe zi. Pai in cazul asta iti trebuie o saptamana ca sa umplii MSV-ul.

#2527
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Omul consuma gaz de 800 de lei iarna, chiar credeti sincer ca cei 10 lei la curent ar fi o problema?
Ce drac' mananca cineva in 4 farfurii nu pricep, eu m-am saturat de vase, vase si vase... spalam 2 chiuvete pe zi si suntem 3 bucati de oameni, atat, din care unul mananca la gradinita 4 mese pe zi!!
Hai ca am luat-o pe ulei, nu pricep de ce n-o vinde, sincer.

#2528
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Am mai spus pe aici, am si eu un prieten arhitect (deci care nu are probleme de bani pentru gaz sau curent) care mi-a spus ca n-a folosit MSV in 10 ani mai mult de 2-3 ori, pentru ca dupa fiecare masa se ridica si fiecare isi spala farfuria. Daca asta e un obicei constant pentru fiecare membru atunci intr-adevar o MSV e inutila. Daca insa unul din membrii familiei nu face asta si se face risipa la vase (de exemplu daca pui alta farfurie pentru prajituri decat farfuria in care ai pus paine) atunci se strange un volum de vase deloc neglijabil.

Edited by Hansolo, 12 March 2014 - 07:53.


#2529
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,077
  • Înscris: 07.07.2006
Sînt vreo 3 dimensiuni de maşini de vase. Ideea e să iei una potrivită cu nevoile, adică pe care o umpli cel mult în 2 zile.
Edit: obiceiul descris mai sus îl are, teoretic, oricine nu are maşină de vase. Chestia e că, dacă ai maşină, renunţi la el. În loc să speli farfuria, o bagi în maşină. Schimbarea nu e mare, nici dificil de făcut.

Edited by abancor, 12 March 2014 - 07:59.


#2530
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Da, dar nici nu are sens pentru o farfurie de om sa schimbi asta... mie imi pare mai bine sa spele fiecare o farfurie decat sa pui masina, e o chestie de rutina in familie, e buna.
Problema e unde sunt zilnic 2 chiuvete de vase, eu nu cunosc mese unde sa existe mai putin de 6-7-10 vase de spalat. Depinde de gospodarie.

#2531
claudia07

claudia07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.08.2006
Chiar daca mancam acasa decat masa de seara cu pahare si tacamuri tot se umple pana la urma o masina. La noi nu exista obiceiul sa isi spele fiecare farfuriile ... cred ca ar fi si cam complicat, fetita mea cea mica avand 2 ani :)
Calculul consumului la curent e destul de usor de facut, pui 30 de spalari pe luna a 1kw spalarea si rezulta 15 lei pe luna curent. Mai costa 9 lei detergentul, 3 lei sarea si 3 lei apa deci suma colosala de 30 de lei pe luna. Daca stau sa ma gandesc bine cred ca pot renunta la 2 pizza (sau pt cine e cazul la 2 pachete de tigari) pe luna pentru a nu mai spala vasele cu mana niciodata :))
Dave eu zic sa te mai gandesti si sa vezi ca economia nu se face spaland vasele cu mana.

#2532
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
DOAR masa de seara ma duce la peste 1 chiuveta de vase si pe mine... farfuria din care servesti, farfuriile in care mananca fiecare, salata, vasul in care incalzesti sau in care ai gatit... mai pui mamaliga sau garnitura din cuptor... mi s-a luat!

Dar... sa stii ca merge la 2 ani sa spele vase, apa e terapie pentru copiii asa de mici, actioneaza ca un bun relaxant jocul cu apa si diminueaza crizele de tantrum dintre 2 si 4 ani... :) In jumatate de an invata sa le spele binisor, altfel nici la 10 n-o sa stie. Ceea ce nu-i rau,. desigur, ce parinte are ca scop sa-si invete copilul sa frece farfurii? :P Dar ziceam, asa... daca vrei sa te ajute, acum o rogi, e mai receptiva; peste un an ajuta sa o roage tati... apoi deja obiceiul e format pe la 4-5 ani, e mai dificil.

#2533
laurdinu

laurdinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.03.2007

 lalea, on 12 martie 2014 - 00:47, said:

Omul consuma gaz de 800 de lei iarna, chiar credeti sincer ca cei 10 lei la curent ar fi o problema?
Ce drac' mananca cineva in 4 farfurii nu pricep, eu m-am saturat de vase, vase si vase... spalam 2 chiuvete pe zi si suntem 3 bucati de oameni, atat, din care unul mananca la gradinita 4 mese pe zi!!
Hai ca am luat-o pe ulei, nu pricep de ce n-o vinde, sincer.

Sunt in aceeasi situatie ca tine, atunci nu inteleg, daca se plange atat de consumuri de  ce a mai dat atatia bani pe msv, ca si aia puteau fi economisiti?

#2534
alfa&omega

alfa&omega

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.07.2007

 dilaural11, on 10 martie 2014 - 14:47, said:

Buna,
ma intereseaza o masina de spalat vase cu o inaltime de maxim 75 cm.
Din ce am studiat pe net am vazut ca exista cele incorporabile/ independente cu standard 82-85 cm inaltime si cele care se pun pe masa/ blat cu inaltime de 45 cm.
Din pacate sub blatul din bucatarie unde am loc si ar merge masina nu incap decat maxim 75-76 cm.
Stiti cumva unde as putea gasi? Multumesc anticipat!


Salut <dilaural11>,
cum nu a raspuns nimeni raspund eu pentru ca si eu am problema similara.

exista 2 tipuri de masini de spalat vase care sa respecte ce vrei tu (adica 75 cm inaltime maxima).
1. masini <top table> sau compacte. Sunt de 6 seturi, cu un singur sertar (nu vei putea pune oale). Producatori Bosch si Electrolux
2. masina incorporabila de 60 cm inaltime (si 60 latime) (de 8 seturi)- 1 singura masina (si mult mai scumpa) de la Bosch

Problema pe care nu am reusit sa o lamuresc: ce tip de pompa au, adica daca trebuie sa fie amorsata continuu pompa, sau din contra.
De ce asta? pentru ca daca o pui sub blat, atunci scurgerea (teava) va fi situata deasupra evacuarii (din masina) si pompa va fi amorsata. Daca pompa este gandita sa nu fie amorsata, poate sa aiba o durata de viata mai scurta si chiar sa nu traga/ impinga apa corect.
In desenele de instalare ale Bosch-ului, posibilele instalari sunt intotdeauna deaspupra tevii de scurgere, dar nu reiese clar daca ai o limitare de inaltime.

Din ce am tot calculat si m-am interesat, totusi nu ar trebui sa fie o problema sa o instalezi sub blat pastrand eficienta masinii si durata de viata.

#2535
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 lalea, on 12 martie 2014 - 11:52, said:

DOAR masa de seara ma duce la peste 1 chiuveta de vase si pe mine... farfuria din care servesti, farfuriile in care mananca fiecare, salata, vasul in care incalzesti sau in care ai gatit... mai pui mamaliga sau garnitura din cuptor... mi s-a luat!
Eu vorbesc din pozitia sotului care isi spala farfuria proprie in care i se pune mancare, dar pe langa astea mai sunt si altele.
Sotia va fi cea mai bucuroasa de MSV, eu cel mai putin...
Ca in bancul cu cele mai bune masini de spalat rufe din lume...

#2536
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
Revin

Credeti ca am dat drumul la centrala consumand tot gazul pt confort in tricou sau slip? Am ramas socat si revoltat cand mi-a venit ultima factura de gaz de 875 lei! regularizare pe naiba! De obicei factura gaz costa in medie 350-400 lei pe luna in fuctie de  temperatura iernii. Asta din cauza ca locuiesc intr- o casa cu 4 camere, 1 bucatarie, 1 baie. Temperatura + 18 C. Insa nu se justifica pretul destul de mare la factura gaz. Am ales confortul alegand centrala pe gaz chiar daca costa mult mai ales toamna -iarna. Niciodata NU am spalat cu apa calda de la centrala vasele cu mana. Degeaba am facut economie la gaz ca mi-a venit factura f. mare Folosesc apa calda de la centrala spalat pe maini, dus si atat. Incalzesc apa ( cat un ibric de cca 1 litru) la aragaz la foc ff mic dar fierbinte pana la 80-90 C ca nici contorul gaz nu se vede consumand gazul.
Acum revin la topicul cu MSV
Am luat MSV pt ca e trendy si nu numai, sau mai bine zis ca ma cam saturasem sa vad vasele murdare cand veneam de la servici, adica cu toti eram la munca.
Eu sunt obisnuit cu spalatul vaselor cu mana inca de mic copil ( acum am 33 ani), dar eram mereu fascinat de MSV acum multi ani dupa anii 1990, era o nescunoscuta atunci la noi, insa in Occident MSV era deja la fiecare casa, o prezenta obisnuita. Dar la noi, MSV abia a devenit cunoscuta incepand cu anii 2000 dar inaccesibila din cauza pretului mare dar si a mentalitatii.
Si in ziua de azi, MSV nu e f. populara la noi, din diverse motive incepand cu mentalitatea.
Mi-am luat MSV singur chiar dupa multe dezacorduri cu familia, mai ales ca ocupa inutil spatiul dar si pe factura de curent, consumabile. Imi place mult MSV ca are un design modern. alb, independent ( nu incorporabil). insa am un regret: MSV e prea mica pt multe vase ( 45 cm). Trebuia sa-mi iau  una de 60 cm dar nu mai e loc in bucatarie asa mica. MSV de 45 cm abia daca intra in spatiul intre MSRufe si aragaz.
Nu as renunta la MSV pt nimic in lume chiar daca am tot dezbatut pe acest topic privind factura de curent si diverse, Cosnumabilele nu reprezinta o preocupare pt mine, se gasesc la preturi accesibile si chiar No Name, mult mai bune decat celebrele marci ca Finish, Somat.
Folosesc MSV  rar din cauza ca familia spala cu mana vasele din cauza facturii de curent, ei sunt preocupati de asta. Pe ei MSV e un obiect de decor.

#2537
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
O masina de 60cm te usca si mai tare la curent si gaz.
MSV iti face si timp liber si te scapa de un stress. Chestiile astea nu le vezi pe niciun contor.

#2538
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

 daemon, on 12 martie 2014 - 18:21, said:

O masina de 60cm te usca si mai tare la curent si gaz.
MSV iti face si timp liber si te scapa de un stress. Chestiile astea nu le vezi pe niciun contor.

la MSV de 60 cm exista un program la jumate cand vasele sunt putine. Oricum amandoua consuma aproape identic la curent si apa insa capacitatea difera ( 9 sau 10 seturi ( 45 cm) si 12 seturi ( 60 cm)
cea de 60 cm este absolut recomandata

Edited by dave, 12 March 2014 - 18:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate