Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#2485
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006

 2069, on 02 martie 2014 - 10:29, said:

Le-am pus la 70 grade. Voi ce program folositi cel mai des ?

Un program numit auto 35 - 45 grade. Care durează 90 de minute. Mai mult de atît, pentru vase normal murdare, farfuriile şi tacîmurile de peste zi, "murdare" de firmituri sau omletă, e exagerat. De fapt, majoritatea vaselor ar putea fi spălate numai cu apă rece, rapid, la chiuvetă (dar, recunosc, e mai comod să le strîngi pe toate în maşină şi să îi dai drumul cînd se umple), dar am constatat că se folosesc, de regulă, şi la maşinile de vase, şi la cele de rufe, mult detergent şi programe lungi şi "fierbinţi", de parcă rufele sau vasele au fost tîrîte prin noroi. Cred că e un rezultat al marketingului detergenţilor. Sînt convins că ar fi la fel de curate cu apă mai rece şi mai puţin detergent.

#2486
2069

2069

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 11.11.2006

 geekos, on 07 martie 2014 - 07:35, said:

Pai nu este firesc? Daca umpli un pahar cu apa pana sus si apoi adaugi sare, apa nu se revarsa?

apa a refulat cand am deschis capacul, pana sa adaug sarea.

Edited by 2069, 07 March 2014 - 10:33.


#2487
claudia07

claudia07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.08.2006

 2069, on 07 martie 2014 - 10:32, said:

apa a refulat cand am deschis capacul, pana sa adaug sarea.

Da, este perfect normal, asa patesc si eu de fiecare data.

#2488
2069

2069

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 11.11.2006

 claudia07, on 07 martie 2014 - 10:47, said:


Da, este perfect normal, asa patesc si eu de fiecare data.

apesi tasta TABLETA de fiecare data cand folosesti detergent tableta ?
pui lichid de uscare/limpezire chiar si cand folosesti tablete care au acest aditiv ?
la cat ai setat nivelul de duritate al apei ? pt sare
multumesc frumos pt raspunsuri

#2489
claudia07

claudia07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.08.2006

 2069, on 07 martie 2014 - 14:30, said:


apesi tasta TABLETA de fiecare data cand folosesti detergent tableta ?
pui lichid de uscare/limpezire chiar si cand folosesti tablete care au acest aditiv ?
la cat ai setat nivelul de duritate al apei ? pt sare
multumesc frumos pt raspunsuri

Cand folosesc tableta 3 in 1 (kaufland sunt preferatele mele) apas tasta Tableta. Cand folosesc programul P4 quick clean pun tot tableta dar de la lidl care este simpla -detergent presat si o si maruntesc un pic in mana inainte de a o pune la locul ei in ideea sa se topeasca tot detergentul mai repede si nu mai apas tasta de tableta. Lichid de clatire am pus de la inceput si acum dupa 2 ani mai am jumatate din cea de a doua sticla ( finish de 800ml). Masina este setata la mijloc intre 3 si 4 pt agentul de clatire iar la sare este pe 3. In Craiova apa nu este f. dura. Nu am mai umblat la setarea de sare de cand am cumparat masina si daca imi amintesc bine 3 era chiar setarea implicita.

Attached File  uploadfromtaptalk1394203043245.jpg   42.68K   58 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1394203067739.jpg   48.83K   60 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1394203090100.jpg   45.53K   55 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1394203111895.jpg   47.29K   55 downloads
Aceste sunt lucrurile "distruse" de msv. Primul este castronasul de sticla maro, urmeaza paharul de whisky ( am de decat 2 ca asa au fost cadou la sticla), dupa este un pahar dintr-un set la care a aparut o dunga sus aproape de margine si ultimul este un pahar ( am decat unul) cumparat din ikea. In afara de castronele am renuntat la celelalte pahare. Pierderea este prea mica ca sa fie luata in considerare. Nu m-as intoarce pentru nimic in lume la spalat vase cu mana. Exact cum zicea cineva inainte ... sentimentul pe care il ai cand bagi un vas plin de grasime arsa si il scoti perfect curat, este ... priceless ♥

#2490
2069

2069

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 11.11.2006
multumim pt poze si detalii. O sa evit spalarea zilnica la masina a paharelor bune precum si a veselei din sticla.

#2491
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Eu inca nu am reusit sa fac paharele mari de vin, de exemplu, sa arate asa bine dupa spalare ca si cum arata cand ies din msv.

#2492
claudia07

claudia07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.08.2006

 2069, on 07 martie 2014 - 19:59, said:

multumim pt poze si detalii. O sa evit spalarea zilnica la masina a paharelor bune precum si a veselei din sticla.
Nu asta era ideea. Paharele bune arata excelent. Varza s-au facut cele de proasta calitate pe care le-am inlocuit fara nici un regret, vorba bunicului meu: trebuie sa traiasca si aia de le fac din ceva ... doar nu o sa le folosim o vesnicie :)

#2493
polinger

polinger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2008
A folosit cineva solutie de curatat masina de spalat vase?

Attached Files



#2494
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Da. Finish. Cam la 2 luni. E mișto, curăță calumea. Mai rămîne să ștergi garnitura de la ușă, balamalele și alte părți care nu pot fi spălate de către mașină însăși.

#2495
claudia07

claudia07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 09.08.2006
Produsul Kaufland l-am folosit de 3 ori. Parca lucea mai bine dupa ... nu pot sa zic ca m-a dat pe spate :)

#2496
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
cel de la kaufland. celelalte zac inca in debara.

#2497
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 claudia07, on 07 martie 2014 - 16:52, said:

Cand folosesc tableta 3 in 1 (kaufland sunt preferatele mele) apas tasta Tableta. Cand folosesc programul P4 quick clean pun tot tableta dar de la lidl care este simpla -detergent presat si o si maruntesc un pic in mana inainte de a o pune la locul ei in ideea sa se topeasca tot detergentul mai repede si nu mai apas tasta de tableta. Lichid de clatire am pus de la inceput si acum dupa 2 ani mai am jumatate din cea de a doua sticla ( finish de 800ml). Masina este setata la mijloc intre 3 si 4 pt agentul de clatire iar la sare este pe 3. In Craiova apa nu este f. dura. Nu am mai umblat la setarea de sare de cand am cumparat masina si daca imi amintesc bine 3 era chiar setarea implicita.

uploadfromtaptalk1394203043245.jpg uploadfromtaptalk1394203067739.jpg uploadfromtaptalk1394203090100.jpg uploadfromtaptalk1394203111895.jpg
Aceste sunt lucrurile "distruse" de msv. Primul este castronasul de sticla maro, urmeaza paharul de whisky ( am de decat 2 ca asa au fost cadou la sticla), dupa este un pahar dintr-un set la care a aparut o dunga sus aproape de margine si ultimul este un pahar ( am decat unul) cumparat din ikea. In afara de castronele am renuntat la celelalte pahare. Pierderea este prea mica ca sa fie luata in considerare. Nu m-as intoarce pentru nimic in lume la spalat vase cu mana. Exact cum zicea cineva inainte ... sentimentul pe care il ai cand bagi un vas plin de grasime arsa si il scoti perfect curat, este ... priceless ♥

eu o am de 3 ani si ceva,spal zilnic tot,inclusiv paharele,dar ale mele nu arata asa rau!

#2498
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
depinde de calitatea sticlei. Si eu am niste farfurii care s-au matuit.

#2499
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
De ce MSV-urile sunt concepute sa execute aceleasi cicluri de functionare adica spalare principala cu apa incalzita treptat in functie de temperatura, apoi clatirea rece f. scurta  si ultima clatire finala, f lunga  cu apa destul de fierbinte, mai fierbinte decat ciclul de spalare principala? De ce la ultima clatire nu se face cu apa rece ca la MSRufe?
Personal nu ma incanta ideea ca ultima clatire se foloseste apa mult prea fierbinte, nu vad rostul, oricum vasele sunt deja curatate chiar dupa spalarea principala,
Nu ma deranjeaza ca raman picaturile de apa de pe vase dupa clatirea rece, oricum  vasele se usuca natural cu usa intredeschisa.
In ultimul timp, pretul energiei electrice creste constant asa ca am ajuns la concluzia ca folosesc tot mai rar MSV. Ies mult mai ieftin spaland cu mana cu apa incalzita la aragaz. Nu folosesc apa calda  la centrala pt spalat vase ca consuma aiurea gazul. De ex astepti 10 secunde pana vine apa calda, dar nici nu ajunge la temperatura 30C, de unde consumul inutil de gaz

Edited by dave, 09 March 2014 - 15:51.


#2500
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Pt ca spalarea finala la 70 grade (clarirea) face vesela mai curata. Mie imi pare rau ca nu mai are o etapa de abur (apa la 100 grd).

#2501
2069

2069

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 11.11.2006
da, pt igenizare. Apa rece poate contine microorganisme. Dar si pt o uscare mai rapida. Consider ca MSV vine in ajutorul celor care doresc un anumit confort, nu se pune problema de economie.

Edited by 2069, 09 March 2014 - 17:46.


#2502
laurdinu

laurdinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.03.2007

 dave, on 09 martie 2014 - 15:48, said:

De ce MSV-urile sunt concepute sa execute aceleasi cicluri de functionare adica spalare principala cu apa incalzita treptat in functie de temperatura, apoi clatirea rece f. scurta  si ultima clatire finala, f lunga  cu apa destul de fierbinte, mai fierbinte decat ciclul de spalare principala? De ce la ultima clatire nu se face cu apa rece ca la MSRufe?
Personal nu ma incanta ideea ca ultima clatire se foloseste apa mult prea fierbinte, nu vad rostul, oricum vasele sunt deja curatate chiar dupa spalarea principala,
Nu ma deranjeaza ca raman picaturile de apa de pe vase dupa clatirea rece, oricum  vasele se usuca natural cu usa intredeschisa.
In ultimul timp, pretul energiei electrice creste constant asa ca am ajuns la concluzia ca folosesc tot mai rar MSV. Ies mult mai ieftin spaland cu mana cu apa incalzita la aragaz. Nu folosesc apa calda  la centrala pt spalat vase ca consuma aiurea gazul. De ex astepti 10 secunde pana vine apa calda, dar nici nu ajunge la temperatura 30C, de unde consumul inutil de gaz

Dupa parerea mea, ne-am cumparat MSV, sa ne adaptam cerintelor civilizatiei, sa ne usuram activitatea de zi cu zi, altfel constat ca devenim robii propriei noastre existente, dar sa ajung sa incalzesc apa la aragaz sa spal niste vase, mi se pare deja prea mult, gandeste-te ca si gazul costa la fel de mult, poate o soba cu pirostrii - nu ar fi mai ieftina ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate