Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Masini de spalat vase (2005-2018)

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5847 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
De când visez la așa ceva! Probabil am să-mi iau una sh; uneori mi-e lene să spăl vasele și se adună cam multe.
Ceva recomandări pt. sh-uri?

#20
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
pt sh-uri e dubioasa problema, de multe ori nu conteaza asa tare marca ci starea de uzura a masinii. nefiind o chestie standardizata, practic o sa trebuiasca sa te descurci la fata locului, in functie de ce gasesti si in ce stare gasesti.

#21
belafonte

belafonte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 27.01.2006

View PostFane, on Jan 27 2006, 13:25, said:

pt sh-uri e dubioasa problema, de multe ori nu conteaza asa tare marca ci starea de uzura a masinii. nefiind o chestie standardizata, practic o sa trebuiasca sa te descurci la fata locului, in functie de ce gasesti si in ce stare gasesti.

Am intrat de curiozitate. Nu-mi place sa spal vase precum nu-mi place sa vad ghiveta plina de vase. I ciuda acestui lucru, sotia si cumnata mea murdaresc vase intr-o disperare. Nu as ezita sa cumpar o astfel de masina daca nu m-as indoi de eficienta spalarii. Eu cand spal vase imi trag scaunul langa ghiveta, ca altfel ma doare spatele. Apa calda curge non stop si totul se incheie cu spalarea, limpezirea si stergerea ghivetei.

#22
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006

View Postbelafonte, on Jan 27 2006, 15:13, said:

Am intrat de curiozitate. Nu-mi place sa spal vase precum nu-mi place sa vad ghiveta plina de vase. I ciuda acestui lucru, sotia si cumnata mea murdaresc vase intr-o disperare. Nu as ezita sa cumpar o astfel de masina daca nu m-as indoi de eficienta spalarii. Eu cand spal vase imi trag scaunul langa ghiveta, ca altfel ma doare spatele. Apa calda curge non stop si totul se incheie cu spalarea, limpezirea si stergerea ghivetei.
  In cazul asta nu mai sta pe ganduri cumpara una ca itzi scotzi banii!Problema e cu spatele ca si la asta tre.sa te apleci sa bagi vasele la spalat! :D

#23
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
Eu nu am vazut inca niste argumente valabile care sa ma determine sa cumpar una.

Inainte de a ma judeca sa stiti ca eram sigur ca imi voi lua una. pana am citit cateceva despre ele.

Daca nu ai probleme fizice, de tipul celei cu spatele amintita mai sus (iar ideea cu scaunul este excelenta) atunci problema celui caruia sau celei careia nu ii place sa spele vase este pur psihica.

spalatul vaselor este un lucru super normal, relaxant etc.

si asta vine din partea unui tip. sunt lucrurile mici in viata (dintre care multe s-au automatizat si iti ofera posibilitatea sanu le mai faci) care dau savoare si sens vietii.

altfel, de aici si pana la matrix (o stare verticala de leguma care nu face nimic pentru ca fac masinile pentru ea. asta inteleg prin matrix) nu mai e cale lunga.

Astept deci argumentele cu liniuta sau 1., de ce o masina de spala si de ce sa nu ti le speli singur.

Discutia o plasam in cadrul unei familii normale cu 2-3 copii, care are oaspeti ocazional, once a week. nu vorbim despre familii cu 12 copii, si musafiri la fiecare doua zile. ca sa ai ce spala. desi din cei doiosprezece copii , are cine sa spele vasele.....

#24
Eden

Eden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.05.2005
Sunt pentru masinile ,aparatele care iti usureaza munca in gospodarie.
         1. consum minim de apa
         2.    timp si efort economisit
         3. la sarbatori sau cind ai musafiri, dupa ce ai muncit ca totul sa
fie perfect, vine si rindul strinsului si spalatului de vase…..
Prefer masina de spalat vase !!!

#25
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View PostEden, on Feb 6 2006, 13:18, said:

Sunt pentru masinile ,aparatele care iti usureaza munca in gospodarie.
         1. consum minim de apa
         2.    timp si efort economisit
         3. la sarbatori sau cind ai musafiri, dupa ce ai muncit ca totul sa
fie perfect, vine si rindul strinsului si spalatului de vase…..
Prefer masina de spalat vase !!!

1.în cat timp iti deduci suma investita in masina de spalat vase prin economia la apa?
2. din cat timp se pierde in timpul zilei de ce sa ni se para pierdut doar cel in care spalam vasele? Efortul trebuie facut. asa zisul om civilizat fuge de efort si rezultatul? multe componente comportamentale si psihice se pierd; ne ingrasam ca porcii (vezi ce se intampla peste ocean)
3. sarbatorile nu sunt inca la noi ca la romani (unde erau mai multe sarbatori decat zile in calendar) si nici musafiri nu ai zilnic.

Nu incerc sa arat neaparat ca masina de spalat vase nu este un lucru bun. vreau sa arat ca pentru a fi un lucru bun trebuie indeplinite niste conditii: sa nu ai timp de loc pentru nimic (nici tu nici cei care compun familia ta), sa folosesti la greu vase la o masa normala, sa au zeci de musafiri la fiecare doua , trei zile. etc.

a! banii pe care ii economisesti pe apa, ii dai pe nu stiu ce odorizant, substante pentru calcar, si alte lucruri de intretinut masina de spalat vase.

prin urmare, masina de spalat vase poate fi o capcana. ai impresia ca te ajuta dar oare o face? timpul pierdut cu spalatul vaselor se regaseste la supermarket cautand produsele pentru intretinutul masinii de spalat vase.

ce parere aveti?

#26
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
Oarecum de acord cu tine... Ca in cazul oricarui lucru din aceasta lume, exista avantaje si dezavantaje...Nu e lucru universal valabil pentru toti... Nici macar sexul... :D ... Acum, depinde de nevoia  fiecaruia dintre noi....

#27
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Pe mine ma enerveaza 3 lucruri:
- spalatul in sine, pt ca e plictisitor si as face alteva in timpul asta
- faptul ca solutiile pt spalat vase sunt niste chimicale nenorocite si usuca pielea mainilor.
- pana vine apa calda imi fac o cafea, ca stau la 10. Timp pierdut si contorul de apa merge degeaba.

Am bunica la tara si 90% din timp il consuma cu:
adus apa de la fantana,
iesit in gradina dupa legume,
mers in pivnita dupa alte chestii,
adus lemne din magazie,
facut focul la plita/soba/cuptor,
iar mers in gradina la udat plantele si la plivit etc,
dat de mancare la animale,
curatat kkt-ul la animale,
muls vaca,
adus apa pt spalat ,
spalat manual, intins rufele,
facut mancare (acolo nu poti sa mananci pana nu faci mancare)
:death:

Pai daca la oras elimini mare parte din chestiile astea, de ce sa te cramponezi de ultimul ramas- spalatul vaselor, ca de o mareata activitate ce te implineste spiritual si te formeaza ca om?
E o corvoada. It sucks!

#28
Eden

Eden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.05.2005
Am avut si am masina de spalat vase. Nu a-si renunta la ea pentru nimic in lume.
Dupa detergentul folosit pentru ea nu trebuie sa alergi prin supere. Mergi la
raft si gata, nici nu  te ruineaza.
Nu este obligatoriu sa o folosesti zilnic. Nu moare nimeni daca ai timp si speli
vasele. Dar ,daca ai familia compusa din 3 membrii , odata pe zi sunt toti la masa
si  nu se maninca din pungi este bine venita o masina de spalat vase.
Si daca nu stiti si aceasta masina se cumpara dupa capacitate in functie de numarul
de personae al familiei.

#29
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
Alexandi, pana la urma chiar daca accepti sau nu se rezuma la filosofia de viata a fiecaruia. si cu asta sunt de acord.
Cu alte cuvinte, ai vazut ca am evitat sa spun ca masina despalat vase ar trebui interzisa pesntru ca nu are nevoie nimeni de ea.
Pentru orice lucru se gaseste un utilizator.
Bunica-ta care face mancarea asa cum o face si adunca kktul ala de care pomeneai, mananca mai sanatos, si are sanse sa traiasca mai mult si natural (nu pe baza de medicamente).
faptul ca ne e lene sa facem unele lucruri nu inseamna ca trebuie neaparat sa incercam sa scapam de ele.

maine poimaine va aparea masina care te spala pe tine. nu va mai trebui sa te speli tu. intri in ea si ea te spala. foarte convenient, darnu inseamna ca este si normal.

cu alte cuvinte, spalatul vaselor, ca si stersul prafului (daca nu esti alergic) sunt activitati care te pot inviora si iti tin cat de cat un tonus muscular si omoara macar o calorie. mai ales daca esti dintre cei care stau numai la birou, in masina, si in pat la teleu.

cred ca intelege toata lumea ce vreau saspun.

Eden. am citit celalat thread despre masinile de palat vase. stiu ca sunt pentru un anumit set de farfurii si alte alea. mai mari mai mici mai mlte mai putine. nu asta e problema.

mie mi se pare ca masina de spalat vase este pentru lenesi. si sunt si eu dintre cei care lasa chiuveta plina cu vase un timp si apoi le spala. nu sunt un fan spalatul vaselor.

repet: daca nu sunt probleme de sanatate, nu este o lipsa acuta atimpului, sinu se folosesc multe vase, atunci faptul ca nu vrei sa le speli e lenevie. este parerea mea. avesrsiunea fata de spalatul vaselor mai poate avea si alte izvoare din felul in care fiecare a fost crescut. dar de exemplu, daca iubita mea mi-ar cere sa cumpar masina de spalat vase ca ei ii e lene sa le spele.... asta mi-ar pune cateva semne de intrebare. si iarasi, daca asi fi femeie si prietenul meu ar cumpara sau ar cere sa cumparam masina de palat vase pentru ca lui ii e lene sa le spele ... asta mi-ar da de inteles ca este un lenes, si ca m-a luat mai mult de femeie in casa ... care impreuna cu aparatura electro casnica sa ii permita lui sa umble dupa altele.

cred ca ati prin ideea genereala. masina de spalat este un lucru fara de care poti trai foarte bine. nu numai in romania ci si in locuri mai aglomerate si mai hectice precum USA (pot sa va dau exemple). este deciun moft.

daca o vrei ia-o dar este un moft. la fel cum camera pe tel mob este un moft, mp3 pe tel mob este un moft.

probabil ca pana la urma se reduce totul la cate mofturi avem si cat de legume vrem sa fim. de exemplu eu am camera la tel mob dar compensez (poate) prin faptul ca spal vase. :)

#30
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002

View Postadizaha, on Feb 7 2006, 12:42, said:

cred ca ati prin ideea genereala. masina de spalat este un lucru fara de care poti trai foarte bine. nu numai in romania ci si in locuri mai aglomerate si mai hectice precum USA (pot sa va dau exemple). este deciun moft.

hai sa dam timpul inapoi cu 20 de ani si sa ne amintim cam cit costa un video: cit o garsoniera (player), apt. 2 camere (recorder), apt. 3+ daca era hi-fi, 6 capete etc. era o necesitate?

am trait mai mult de jumatate din viata fara urmatoarele aparate, pe care acum le consider chiar o necesitate:
- masina de spalat rufe automata
- cuptorul cu microunde
- hota electrica
- masina de spalat vase

vcr-ul zace degeaba cu toate cele 6 capete...
...lumea se schimba, uneori ne e mai greu alteori mai usor sa ne adaptam sau sa recunoatem asta.

servus,

#31
Eden

Eden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 07.05.2005
Dupa o anumita virsta si cu un program zilnic destul de incarcat, ai sa vezi
singur  ce buna este la casa omului aceasta inventie.
Daca prietena, sotia vrea aceasta masina fa un efort financiar si cumpara
aceasta masina. Mai bine sa mergeti la un teatru, un film, o carte, in parc
cu copii decit sa speli vasele. Vi acasa si le gasesti gata uscate. Timpul
acordat copiilor intotdeauna este insuficient, dar lasa, mai bine frecam farfuriile
si oalele scoase din cuptor….
Si nu este nimeni lenes daca prefera masina de spalat vase in locul manusilor,
a detergentilor, a durerilor de spate.

#32
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
sunteti de acord ca argumente sunt in toate directiile si oamenii tind sa isi gaseasca argumente pentru a/si sustine parerea.

10 minute de spalat vasele, sau obisnuinta de a le spala dupa ce ai mancat, nu te impiedica sam ergi la teatru Eden!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

despre detergenti ca si durerea de spate am spus pentru cei care sufera de ceva nu e treaba mea. si judecatile sau parerile de mai sus nu se refera la ei.

la urma urmei de ce sa nu plecam la polul nord pentru ca e aerul mai curat. care va sa zica mereu vom avea de a face cu lucruri nocive. dar eu ma indoiesc ca un axion obosit, si o spalare buna pe mana iti va aduce cine stie ce atingeri epidermei. si apoi oricum o crema de mana tot trebuie sa folosesti mai ales iarna.

calinux, cu exceptia masinii de spalat rufe, fara de care te intrebuintezi nitel ca sa speli rufele.... celelalte obiecte enumerate de tine nu sunt un necesar pentru a /ti desfasura viata bine. iar daca ar fi sa fac un clasament tot pe ultimul loc ar fi masina de spalat vase cum ai pus.o si tu. *probabil din alte considerente.

cine stie... poate peste 30 de ani am sa cumpar si eu una...... acum chiar nu ii vad rostul :)

#33
car

car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.01.2006
Nu am vazut pina acu' sarea folosita, da' banuiesc ca este aceeasi cu cea folosita pentru demineralizare din centralele termice industriale, sub forma de pastile cu marimi diferite 20, 30 mm, etc. Daca e asa, din pacate , cind cumparam pentru centrala termica era la sac de 25 de Kg livrat de Regia Sarii. Nu mai stiu pe unde s-a mutat (era la Continent Marine pe bd. Timisoara), da' era cu programare si spitalele aveau prioritate! Asta era acum citiva ani, erau probleme cu masina care facea asa ceva da' poate intre timp s-a rezolvat ceva. E posibil sa fie si la altii sarea asta pentru demineralizarea apei si sint aproape sigur ca se gaseste si in alta parte.

#34
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006

View Postadizaha, on Feb 7 2006, 15:17, said:

sunteti de acord ca argumente sunt in toate directiile si oamenii tind sa isi gaseasca argumente pentru a/si sustine parerea.

10 minute de spalat vasele, sau obisnuinta de a le spala dupa ce ai mancat, nu te impiedica sam ergi la teatru Eden!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

despre detergenti ca si durerea de spate am spus pentru cei care sufera de ceva nu e treaba mea. si judecatile sau parerile de mai sus nu se refera la ei.

la urma urmei de ce sa nu plecam la polul nord pentru ca e aerul mai curat. care va sa zica mereu vom avea de a face cu lucruri nocive. dar eu ma indoiesc ca un axion obosit, si o spalare buna pe mana iti va aduce cine stie ce atingeri epidermei. si apoi oricum o crema de mana tot trebuie sa folosesti mai ales iarna.

calinux, cu exceptia masinii de spalat rufe, fara de care te intrebuintezi nitel ca sa speli rufele.... celelalte obiecte enumerate de tine nu sunt un necesar pentru a /ti desfasura viata bine. iar daca ar fi sa fac un clasament tot pe ultimul loc ar fi masina de spalat vase cum ai pus.o si tu. *probabil din alte considerente.

cine stie... poate peste 30 de ani am sa cumpar si eu una...... acum chiar nu ii vad rostul :)
  Intradevar si tu ai gasit suficiente argumente sa itzi sustzii parerea dar mai bine lasa-i pe altzii care au masini de spalat vase si nu sunt multzumitzi,sa-si exprime parerile contra!

#35
belafonte

belafonte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 27.01.2006

View Postadizaha, on Feb 7 2006, 14:17, said:

sunteti de acord ca argumente sunt in toate directiile si oamenii tind sa isi gaseasca argumente pentru a/si sustine parerea.

10 minute de spalat vasele, sau obisnuinta de a le spala dupa ce ai mancat, nu te impiedica sam ergi la teatru Eden!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

despre detergenti ca si durerea de spate am spus pentru cei care sufera de ceva nu e treaba mea. si judecatile sau parerile de mai sus nu se refera la ei.

la urma urmei de ce sa nu plecam la polul nord pentru ca e aerul mai curat. care va sa zica mereu vom avea de a face cu lucruri nocive. dar eu ma indoiesc ca un axion obosit, si o spalare buna pe mana iti va aduce cine stie ce atingeri epidermei. si apoi oricum o crema de mana tot trebuie sa folosesti mai ales iarna.

calinux, cu exceptia masinii de spalat rufe, fara de care te intrebuintezi nitel ca sa speli rufele.... celelalte obiecte enumerate de tine nu sunt un necesar pentru a /ti desfasura viata bine. iar daca ar fi sa fac un clasament tot pe ultimul loc ar fi masina de spalat vase cum ai pus.o si tu. *probabil din alte considerente.

cine stie... poate peste 30 de ani am sa cumpar si eu una...... acum chiar nu ii vad rostul :)

Nota 10 pentru Adizaha si Alexadi. Nota 10 si pentru acest topic spumos. Ce ne-am face fara umor?

Eu as fi fericit sa trebuiasca sa spal vase doar 10 minute. Daca sunt mai multe vase imi ia si o ora. Daca sunt vase mai mari, la fel. Sunt foarte pretentios la rezultatele spalarii. Mai sare apa pe jos, trebuie sa dai si cu mopul. O prima etapa importanta este sa eliberezi ghiveta de vasele care o incatusaza. Uneori nu am loc sa spal un pahar din cauza unei cratite care se inalta pana la teava de apa. Chestiile de lemn sunt foarte pretentioase si trebuie spalate imediat dupa folosire. Pui in ghiveta un banal pahar de apa peste care vii mai tarziu cu tigaia de carnati. Atat de mult imi repugna ideea de a spala vase, ca o vreme am mancat din farfurii de plastic de unica folosinta. Metoda a esuat pentru ca eram singurul din acasa care facea asta. E o intreaga filozofie. Am vazut persoane care spala vasele doar pe interior, ca pe exterior nu se murdaresc. Apropo de ce zicea adizaha, este o vorba: "Tehnica va ajunge la un asemenea grad de dezvoltare, ca omul nu va mai avea nevoie de sine" Totusi, Adi, ca sa te mentii in forma s-au inventat aparatele de sport folosite in casa. Ce bine mi-ar prinde si unul din ala!

#36
kador

kador

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 28.03.2005
ce agenti/solutii de clatire sunt folositi la masinile de spalat vase?
ceva nume, marci?
mersi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate