Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Carti-pdf pentru ingineri

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
vali matei

vali matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.03.2007
Buna ziua. Aveti cumva o carte, link de statistica medicala? Dar nu extrem de complicat, ceva pentru mintisoara unui medic. Multam.

#56
gabighencea

gabighencea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.09.2007
am mare nevoie de carti de electrotehnica
ma poate ajuta cineva?
sunt nou pe aici si inca incerc sa ma familiarizez ...
va rog, orice carte de electrotehnica este binevenita

Edited by gabighencea, 25 September 2007 - 11:41.


#57
gabighencea

gabighencea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.09.2007
se vorbeste despre aparitia Manualului Electricianului Autorizat
stie cineva ceva?

#58
anca_gabriela

anca_gabriela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.10.2007

 One_Sensei, on Jun 14 2006, 16:18, said:

Buna ziua !
Sunt asistent universitar in Politehnica si am observat ca de multe ori studentii nu au posibilitatea sa isi cumpere cartile strict necesare studiului.
In caz ca aveti nevoie de documentatie pentru un referat sau un proiect, iata o mica biblioteca cu titluri din  cele mai diverse domenii : mecanica, metalurgie, aeoronautica, chimie organica si anorganica, matematica, bioetehnologie, ingineria mediului, tehnologia constructiilor de masini etc.
Trebuie sa mentionez ca aceste carti sunt gratuite, fiind editate de universitati renumite in scopul instruirii studentilor. Am creat un fisier cu toate aceste linkuri si cine este interesat il poate salva pe disc.
Succes !


Buna seara,
Am si eu nevoie de niste carti pentru a putea sa imi fac referatele (doctorat). Din pacate nu prea gasesc. In primul rand trebuie sa fac un referat despre istoria actionarilor electrice - trecut, prezent si viitor.
Daca stie cineva ceva despre acest lucru, sa imi dea si mie un semn pls.
Mersic

#59
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Pai am mai pus pe topicul asta niste linkuri catre The Secret Life Of Machines. Nu stiu in ce msura o sa poti scrie in bibliografia tezei de doctorat ca ai folosit ca sursa de informare si niste documentare BBC , dar poti incerca. Fiindca in alea arata cum functioneaza primele obiecte electrocasnice casnice (incepand cu 1900).

In rest sa stiti ca degeaba mai vreti fisierul ala, linkurile au expirat de mult.

---------------------------------------

Am gasit un sait de nota 10  B)    http://practicalaction.org/
Iata ce am downloadat din seria Alernative living - without modern infrastructure - numai pdf-uri
Chiar daca nu o sa faceti sapun acasa, sunt esentiale in intelegerea procesului de fabricatie a sapunului.

1. water supply
2. solar cooking
3. soapmaking
4. smoke hoods chimneys
5. refrigeration for dev countries
6. papermaking
7. oil extraction
8. compost toilets
9. biomass
10. biogas liquid fuels
11. additives clay minerals synthetic

Si asta e doar 10%, lista are vreo 900 de pdf-uri.

#60
cryptton2004

cryptton2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.06.2007
Buna ziua...am si eu nevoie de niste carti, probleme rezolvate,culegeri de probleme pentru Mecanica,Ecuatii Diferentiale, (eventual Geometrie Descriptiva). Multumesc.

#61
Spectro

Spectro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.04.2008
Stie cineva unde as putea gasi material despre cum se interpreteaa un spectru de masa?

interpreteaza* scuze ma grabeam

#62
gicutabacaru

gicutabacaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.12.2005
salutare, ma intereseaza un document(seminar, curs) cu probleme rezolvate de masini electrice, in special masina de c.c si masina asincrona, are cineva? merci

#63
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Știu că nu-i frumos, dar eu am download-at un dvd plin cu cărți de fizică și mate, multe pentru ingineri, de pe torrente.
Sunt în engleză.

Edited by m3th0dman, 20 May 2008 - 21:55.


#64
UniCS

UniCS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.04.2007

 vhrib, on Jan 5 2007, 22:19, said:

Ti-am pus o prima carte in format pdf de organe de masini. Ea este peste 100MB si am impartit fisierul. Se grupeaza inapoi cu total commanderul cu comanda combine file pe fisierul cu extensia crc. Sper sa te descurci.
http://rapidshare.co...e_de_masini.001
http://rapidshare.co...e_de_masini.002
http://rapidshare.co...e_de_masini.crc


man urmatoarele linkuri numai sunt bune
primu a mers , dar al doilea si al treilea nu:|

#65
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001
Ceva documentatii despre BIONICA nu aveti?
BIÓNICĂ s.f. Denumire dată preocupărilor privitoare la dispozitivele și mecanismele din sistemele vii, în scopul găsirii unor modele pentru științele tehnice. [Pr.: bi-o-] – Din fr. bionique.
BIÓNICĂ f. Ramură a ciberneticii care se ocupă cu aplicarea principiilor de funcționare a sistemelor vii în electronică. [Sil. bi-o-] /<fr. bionique
Multumesc anticipat

#66
vhrib

vhrib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.08.2006

 UniCS, on Aug 6 2008, 21:05, said:

man urmatoarele linkuri numai sunt bune
primu a mers , dar al doilea si al treilea nu:|

Aveti aici linkurile la carte:
http://rapidshare.co...obleme.001.html
http://rapidshare.co...obleme.002.html
http://rapidshare.co...obleme.crc.html

Se combina cu total commander-ul.

Toate cele bune

#67
RainGirl

RainGirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.09.2008
Ma poate ajuta cineva cu o sugestie de carte in limba romana despre istoria fizicii, cat mai interesanta. Daca aceasta se gaseste si in format electronic, este si mai bine. Pls :)

#68
tc2007

tc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.03.2008
Salut
Caut si eu carti tehnice in limba romana in format electronic in domeniul electronica,telecomunicatii,automatizari.

Edited by tc2007, 27 January 2009 - 19:10.


#69
misu17

misu17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.02.2009

 One_Sensei, on Jun 18 2006, 13:03, said:

Iata o lista in care am mai introdus cateva zeci de titluri.
Salve am si eu o rugaminte caut si eu o carte de organe de masini si nu reusesc sa gasesc am incercat sa intru pe adresa pecare ai indicato dar accesul e restrictionat crezi ca ma poti ajuta?Adresa mea de mail e [email protected]

#70
emsi_greaban

emsi_greaban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.02.2007
Sal,

M-ar interesa si pe mine ceva documentatie despre vibratii, mecanica solidelor, tehnologia constructiilor de masini, analiza modala.

Merci mult !

#71
ochicaprui68

ochicaprui68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.06.2009
Buna,

Sunt economista si lucrez la o turnatorie, urmeaza sa ma ocup de achizitii materii prime si vanzare produse finite. M-ar interesa ceva carti despre turnatorii fonta (materii prime, proces tehnologic, produse finite), materiale refractare, compresoare, motoare electrice (firma se ocupa si cu distributia). Ma poate ajuta cineva?

#72
daly87

daly87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.02.2008
Buna seara tuturor. As dori si eu daca se poate cateva carti mai degraba indrumatoare pentru proiectarea: microturbinelor, turbinelor, pompelor, instalatiilor, stati de pompare. Daca se poate. Multumesc mult

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate