Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
a_dre_i

a_dre_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.06.2006
Ma intereseaza niste detalii despre monitoarele LCD si anume :
1. Ce timp de raspuns e necesar pentru a nu avea probleme in jocuri sau in alte aplicatii ,
de exemplu poate un monitor cu timp de raspuns 8ms sa faca fata sau nu ( nu ma refer la cazuri extreme )

2. Aud mereu ca timpul de raspuns la un monitor CRT e mult mai mic decat la LCD
si am inteles acest lucru dar sunt ft curios cam ce timpi de raspuns au in general monitoarele CRT?

3. Care sunt factorii care decid viata unui monitor LCD ( cam ce durata de viata are? )
Din cate am vazut eu majoritatea firmelor ofera o garantie de 3 ani maxim , intrebarea este ce se intampla dupa acesti 3 ani?
Incep oare sa moara unul cate unul pixeli ? si daca este asa cam dupa cat timp devine inutlizabil?
Revenind la factorii care deci viata unui monitor cu cristale lichide : care sunt acesti factori ?
(putem oare sa ne dam seama dupa ce timp de raspuns are sau alta caracteristica sau pur si simplu trebuie sa stim ce brand produce monitoare mai longevive ? )

Sper ca cei cu mai multe cunostinte si experienta sa imi poata oferi un raspuns corect si multumitor , pentru ca acest topic sa ii poata educa pe toti cei care isi pun aceste intrebari . Multumesc anticipat!

#2
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
1. Timpul de raspuns e suficient 8ms pentru orice aplicatie, problema este ca monitoarele nu respecta ceea ce scriu producatorii si nici nu pot fi trasi la rspundere pentru minciuni deoarece nu exista un standard pentru astfel de masuratori.
Totusi chiar si la 4 ms (dupa afirmatiile producatorului) se poate observa un usor blur al imaginii cind se misca cadrul cu viteza.
2. CRT-ul functioneaza dupa alt principiu, pixelii nu se sting si se aprind ci exista o raza ce baleaza ecranul, teoretic timpul de raspuns este sub o milisecunda.
3. Durata de viata estimata la un LCD este de 60 000 ore de functionare dar aici nu sint prevazute aparitia pixelilor morti, defectarea electronici de control sau arderea lampii florescente, ardere ce ar face monitorul bun de aruncat, in 5-6 ani de la fabricare garantat nu o vei mai gasi ca piesa de schimb.

#3
a_dre_i

a_dre_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.06.2006
Am o alta intrebare: Ce inseamna GTG? Adica am citit ca sunt defapt de 2 ori mai incete decat scrie (ex. 4ms GTG=8ms) dar inteleg de la ce vine . Exista oare un avantaj daca luam un monitor cu 4ms GTG fata de unul cu 8ms sau nu .... ?

#4
a_dre_i

a_dre_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.06.2006
Chiar nu se pricepe nimeni ?

#5
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Posta_dre_i, on Jun 14 2006, 21:35, said:

Am o alta intrebare: Ce inseamna GTG? Adica am citit ca sunt defapt de 2 ori mai incete decat scrie (ex. 4ms GTG=8ms) dar inteleg de la ce vine . Exista oare un avantaj daca luam un monitor cu 4ms GTG fata de unul cu 8ms sau nu .... ?
GTG inseamna Gray To Gray... adica viteza de trecere de la un ton de gri la alt ton de gri... e un truc al producatorilor pt. a specifica timpuri de raspuns cat mai mici dar care din pacate nu sunt foarte relevante...

cel mai bine e sa-l testezi cu un program special (de ex. 3dmark ) sau un joc si apreciezi singur cat e de bun

#6
rio

rio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 18.03.2005
Cam  orice LCD il gasesti acum pe piata , model 2006 e ok pt jocuri , acu intra in calcul daca il vrei Wide , sau sa aiba Cristal Brithe sau vreaun design mai deosebit .

#7
maya

maya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.09.2005
mai multe detalii despre tehnologie gasesti pe  http://www.monitoarelcd.ro .  Pretul a scazut destul de tare la LCD-uri si poti sa-ti iei acum un monitor de 20 de inch , wide cu 14 milioane , monitor care acum un an nu il gaseai sub 20 si de milioane .

#8
a_dre_i

a_dre_i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 07.06.2006
poti sa-mi explici ce e Cristal Brithe te rog ...

#9
baxx

baxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.06.2006

View Posta_dre_i, on Jun 19 2006, 23:25, said:

poti sa-mi explici ce e Cristal Brithe te rog ...

sunt ecranele lcd care au aspect de oglinda , daca iti bate lumina in el , nu prea mai vezi nimic . partea buna ca imbunatatesc contrastul(cica )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate