Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Vreau să rămîn însărcinată

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
taniusa

taniusa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.06.2006
Eu vreau sa raman insarcinata. Inca nu ne-am facut teste de fertilitate, dar cam dupa cat timp ar trebui sa ne ingrijoram ca nu putem avea copii?

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
unii considera ca dupa un an, dar mai acceptata stiu ca e perioada de 2 ani.

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmianna, on Jun 12 2006, 13:46, said:

unii considera ca dupa un an, dar mai acceptata stiu ca e perioada de 2 ani.
Da, dar mi se pare aiurea să stai 2 ani pînă să începi să te cauți.

#4
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Posttaniusa, on Jun 12 2006, 13:36, said:

Eu vreau sa raman insarcinata. Inca nu ne-am facut teste de fertilitate, dar cam dupa cat timp ar trebui sa ne ingrijoram ca nu putem avea copii?
eu zic sa mergeti la un centru de planificare familiala sa va faca un grafic de fertilitate...dupa analize evident.

#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Atentie la doctori! Sint multi care speculeaza dorinta de a avea copii...

O cunostinta (37 ani) a mers in tm la o somitate la consultatie. Dupa consultatie i-a spus sa o programeze asistenta pt o cauterizare. Cind a iesit, asistenta a intrebat-o direct cind sa ii faca programare pt cauterizare (desi nu avea de unde sa stie ce a spus doctorul)...

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmufă, on Jun 12 2006, 13:53, said:

Da, dar mi se pare aiurea să stai 2 ani pînă să începi să te cauți.

nu te opreste nimeni sa te cauti intre timp; dar diagnosticul de infertilitate in cuplu se pune doar dupa 2 ani.

@ H725: cauterizarea nu prea are nimic in comun cu dorinta de a avea copii, ci cu o afectiune ginecologica. iar asistenta aia, daca tot era asistenta, nu crezi ca l-a asistat pe medic in cursul consultatiei? o fi priceput mai repede decat pacienta care sunt indicatiile. nu prea cred ca se joaca nici un ginecolog cu cauterizarea.

#7
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
oricum, așteptăm ca viitoarea mămică să vină și cu rezultate și în câteva luni cu invitații la botez  :peacefingers:  :photo:

Edited by mianna, 12 June 2006 - 20:20.


#8
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Posttaniusa, on Jun 12 2006, 13:36, said:

Eu vreau sa raman insarcinata. Inca nu ne-am facut teste de fertilitate, dar cam dupa cat timp ar trebui sa ne ingrijoram ca nu putem avea copii?


dupa 100 de topicuri de genul " prietenul m-a penetrat cu degetul. sunt gravida?" era timpul sa apara si un topic care sa trateze problema din alt unghi.

Edited by mianna, 12 June 2006 - 22:42.


#9
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postmianna, on Jun 12 2006, 14:08, said:

@ H725: cauterizarea nu prea are nimic in comun cu dorinta de a avea copii, ci cu o afectiune ginecologica. iar asistenta aia, daca tot era asistenta, nu crezi ca l-a asistat pe medic in cursul consultatiei? o fi priceput mai repede decat pacienta care sunt indicatiile. nu prea cred ca se joaca nici un ginecolog cu cauterizarea.

Tipa era ingrijorata ca nu raminea gravida si avind 37 ani se grabea.
Dupa cum am zis dar nu s-a inteles, asistenta era AFARA si nu a asista. Acel doctor NEMERNIC le programa pe TOATE pacientele la cauterizare desi NU ERA CAZUL pt a le lua banii. De aceea am avertizat pe cei care merg la doctor ca e PLIN de doctori fara scrupule care se fac ca fac operatii sau fac ceea ce nu trebuie pt a lua banii de la cei disperati...

PS Doctorul este o somitate...

Edited by H725, 12 June 2006 - 20:11.


#10
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 29.05.2006
Poate ar trebui sa faci teste asupra fertilitatii sotului!

#11
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View PostKlasse, on Jun 12 2006, 21:46, said:

Poate ar trebui sa faci teste asupra fertilitatii sotului!
La început ambii fac teste.

#12
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
nici eu nu înțeleg, dacă te roade această problemă, de ce nu mergeți din prima la doctor? de ce preferați să încercați singuri. înțeleg că e mai natural...dar ar trebui acceptată ideea că e mai sigur. la urma urmei, e vorba de o viitoare ființă umană. nu cred că e mare sacrificiu să pierzi o săptămână din viață pentru o altă viață...jumătatea cealaltă a vieții tale.

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
pai doamna inca nu ne-a dat suficiente amanunte, cum ar fi de cat timp s-a hotarat sa ramana insarcinata. daca au avut o discutie abia aseara, de genul "da, dragule, cred ca acum suntem pregatiti sa avem un bebe mic", nu crezi c-o trimiti cam repede la doctor?

#14
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

View Posttaniusa, on Jun 12 2006, 13:36, said:

Eu vreau sa raman insarcinata. Inca nu ne-am facut teste de fertilitate, dar cam dupa cat timp ar trebui sa ne ingrijoram ca nu putem avea copii?
De cât timp vă gândiți la acest pas?

#15
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcostaan, on Jun 13 2006, 02:43, said:

De cât timp vă gândiți la acest pas?
Mai corect ar fi: "de cît timp nu mai folosiți metode contraceptive?".

#16
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Intelept ar fi sa faceti si alte analize inainte, cred ca un ginecolog sau chiar medicul de familie stiu despre ce e vb. Ma refer la grupa sanguina, RH, diverse boli genetice sau nu...
Noi am avut o mica problema cu niste microchisturi, dar s-a rezolvat cu diane 35 (la sfatul medicului, evident) si acum (btw, anunt in premiera) mai avem 3 luni si nastem :) ...

#17
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
si mi-am adus aminte: e foarte bine ca viitoarea mama sa mearga la dentist la un control complet inainte. Dupa aia bye bye anestezie, radiografie etc. Si sa-ti apara o masea de minte in perioada aia e cam naspa.

#18
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ma bag si io in seama...

deci, inainte de a dori un bb se merge  la control stomatologic...se rezolva eventualele pb...nu e indicat dentistul in sarcina...

apoi se fac toate analizele...de sange, consult ginecologic, endocrinologic, cardiologic, dozajele anticorpilor bolilor copilariei...daca n-ai facut boli care pot fi grave in sarcina (gen rujeola) e bine sa te vaccinezi, etc...

daca s-a rezolvat si cu dentistul si analizele ies bine...se incepe sa se ia acid folic, se evita orice alt medicament, tigari, alcool...si se asteapta...daca ai ramas gravida, se merge la ginecologul cu care vrei sa nasti pentru a-ti face fisa si-ti mai da el detalii despre sarcina...

daca in 6 luni nu ramai gravida, se trece la investigatii suplimentare...

Edited by mufă, 23 June 2006 - 19:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate