Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 

Despre poporul evreu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1170 replies to this topic

#37
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006

Quote

Si crestinii considera poporul evreu ca fiind popor ales.

normal, religia e de vina..

Quote

sau poate aia citiva care au ramas conduc forumul din umbra

sau poate apare vreo clona de evreu pe forum, doara asa ca sa mai vulcanizeze topicul..

#38
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Intrebarile au o nota tendentioasa.
Evreii sunt poporul ales pentru ca Dumnezeu a ales acest popor si Isus a fost evreu. Degeaba o dam la intors . Isus a fost foarte evreu.
Evreul Isus, la care se roaga toti crestinii. Ok ? Comprende ?

Evreii nu considera ca trebuie sa conduca lumea.  Antisemitii au nascocit  aceste povesti, ca sa justifice progroamele si toate marsaviile facute evreilor.  Catolicii sunt primii antisemiti din istorie si tot ei au inradacinat aceste sentimente. Antisemitismul este mai puternic in Europa decat in Orientul Mijlociu. Musulmanii ii urasc pe evrei din motive diferite fata de antisemiti. Va rog sa nu vina vreun destept si sa-mi spuna ca si arabii sunt semiti, pentru ca stiu si-mi bag piciorele in neamul lui de destept.
Intrebarea lui Aurel arata ca el asa gandeste si ca este sub influenta propagandei antisioniste, cultivata in cadrul MISA, din motive pe care sa-mi bag carul daca le pot intelege.

Evreii nu sunt altceva decat un popor oprimat si urgisit.
Pentru ca au fost raspanditi in toate zarile, toti cretinii au gasit si ei pe cine sa urasca. Toti incultii si puturosii au fost cei mai mari antisemiti, gelosi pe faptul ca evreii stiu carte, muncesc, sunt seriosi si corecti.
In loc sa imite, nu au dorit decat sa le ia gatul si apoi pravalia.

Edited by gtk, 12 June 2006 - 22:19.


#39
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View Posttomaso, on Jun 12 2006, 21:28, said:

Intrebarile au o nota tendentioasa.
Evreii sunt poporul ales pentru ca Dumnezeu a ales acest popor si Isus a fost evreu. Degeaba o dam la intors . Isus a fost foarte evreu.
Bine, io intreb sa ma lamuresc:
1. "Dumnezeu a ales acest popor" sa ce?
2. Daca Iisus a fost evreu, si Iisus a fost Mesia, evreii de ce nu adopta ceea ce zice Iisus, si de ce nu trec la crestinism? Ce nu le convine la invatatura lui Iisus?

Edited by aurel.ion, 12 June 2006 - 20:36.


#40
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postaurel.ion, on Jun 12 2006, 21:35, said:

Bine, io intreb sa ma lamuresc:
1. "Dumnezeu a ales acest popor" sa ce?
Sa pregatesaca venirea Fiului Lui.
2. Daca Iisus a fost evreu, si Iisus a fost Mesia, evreii de ce nu adopta ceea ce zice Iisus, si de ce nu trec la crestinism?
Unde scrie ca Crestinismul este dreapta credinta ?


#41
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Inteleg. Urmeaza alte intrebari.
1. Ce trebuie sa faca in conceptia evreilor Fiul lui Dumnezeu pentru ca ei sa-l considere asa?
2. De ce considera ei ca Iisus nu indeplineste atributele Fiului lui Dumnezeu?

#42
mikedet

mikedet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.08.2005

View Postaurel.ion, on Jun 12 2006, 20:35, said:

Bine, io intreb sa ma lamuresc:
1. "Dumnezeu a ales acest popor" sa ce?
2. Daca Iisus a fost evreu, si Iisus a fost Mesia, evreii de ce nu adopta ceea ce zice Iisus, si de ce nu trec la crestinism? Ce nu le convine la invatatura lui Iisus?


Salutare. raspuns la intrebarea numarul 2. - pai, din cate stiu eu, si nu cred ca ma insel, evreii nu il accepta pe Iisus ca Mesia. Asa ca ei inca il asteapta pe "adevaratul" Mesia.

#43
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postaurel.ion, on Jun 12 2006, 21:56, said:

Inteleg. Urmeaza alte intrebari.
1. Ce trebuie sa faca in conceptia evreilor Fiul lui Dumnezeu pentru ca ei sa-l considere asa?
Sa goneasca pe romani din Israel si sa fie Mesia, in sensul Tora.
2. De ce considera ei ca Iisus nu indeplineste atributele Fiului lui Dumnezeu?
Pentru ca nimeni nu poate fi profet in tara lui.

Anyway, nimeni nu poate vina pe evrei pentru crucificarea lui Isus.
Chiar si Isus, spune "Iarta-i Doamne, ca nu stiu ceea ce fac" .

Eu am dubii fata de acest episod si cred ca aceasta poveste a fost inclusa in Biblie, la multi ani dupa aceea.
Prea pare a fi facuta contra evreilor.

#44
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostRákóczi II, on Jun 12 2006, 11:20, said:

Au fost, candva Khazarii care nu erau ETNIC evrei, dar aveau religia Mozaica. Insa azi Khazarii nu mai sunt... ( urmasi ai lor ( genetic) traisc insa si azi in Israel, Ungaria, Ardeal......

Dupa cum bine stim, castravetele face parte din familia dicotiledonatelor si contine 99% apa   :lol:   :roflmaofast:  :roflmaofast:

Cred ca daca ar vorbi cineva despre Australia si corali, ai gasi tu o cale sa faci legatura cu Ungaria si Ardealul. :lol:

#45
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006

View Posttomaso, on Jun 12 2006, 22:21, said:

Sa goneasca pe romani din Israel si sa fie Mesia, in sensul Tora.
Aha, incep sa ma lamuresc.
Atunci:
1. Romanii nu mai sunt in Israel, asta inseamna ca Mesia nu a venit, deci evreii zic ca totusi nu trebuia sa vina niciun Fiu al lui Dumnezeu, si asadar ei nu sunt poporul ales sa vina prin ei Fiul lui Dumnezeu?
2. Ce trebuia sa fie Mesia in sensul Tora, ca eu nu stiu Tora? Si cu ce anume intra in contradictie Iisus cu Tora aia?

Multumesc de raspunsuri.

#46
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Posttomaso, on Jun 12 2006, 21:28, said:

Comportament de crestini bip.
Nu sunt ofensat de postul tau pentru ca nu ma consider crestin, sunt ateu. Dar stii si tu ca e deplasat. Citeste Tora si Talmudul si vei vedea ceva de genul: "Ce este o curva? Este o femeie oarecare care nu este evreica."
Deci in acceptiunea vechilor evrei mama ta si a mea sunt curve.
Inainte sa le iei apararea asa vehement prin denigrarea propriei apartenente ar trebui sa mai studiezi.
Mai mult, ceilalti care nu sunt evrei sunt numiti goimi, un termen dispretuitor similar cu japonezul gaijin (inseamna strain, cu sens clar de departajare). Cele 10 porunci sunt numai pentru evrei si trebuie respectate numai intre ei, evreii au voie sa nu le respecte atunci cand au de-a face cu ne-evreii. Cea mai naspa forma de rasism e cel sionist, pune mana si citeste.

Edited by gtk, 13 June 2006 - 00:02.


#47
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006

View Postaurel.ion, on Jun 12 2006, 09:03, said:

Fiindca am zis ca eram off-topic in cadrul discutiei despre Holocaust, am cazut de acord cu denied ca e mai bine sa discutam in continuare pe alt topic.
Mi-ar face placere sa participe la discutie si evrei, care sa-si asume aceasta identitate, ca nu vad de ce s-ar ascunde.

Mi-a explicat denied de ce s-au crezut poporul ales, si am inteles. Ce nu inteleg io, pentru inceput, este:
1. De ce ei se considera in continuare poporul ales?
2. De ce considera ei ca poporul ales ar trebui sa conduca celelalte popoare? Ce legatura are Dumnezeu (de care se leaga notiunea de "popor ales") cu conducerea celorlalte popoare?

Mai multe intrebari voi pune cand vor apare evrei care sa doreasca sa discute.
Multumesc.

nu ei se considera ,Dumnezeu ia ales si Biblia spune. Citeste..

#48
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,681
  • Înscris: 13.10.2003

View Postlandscape10, on Jun 12 2006, 22:32, said:

Nu sunt ofensat de postul tau pentru ca nu ma consider crestin, sunt ateu. Dar stii si tu ca e deplasat. Citeste Tora si Talmudul si vei vedea ceva de genul: "Ce este o curva? Este o femeie oarecare care nu este evreica."
Deci in acceptiunea vechilor evrei mama ta si a mea sunt curve. Cum poti sa le iei apararea?
Mai mult, ceilalti care nu sunt evrei sunt numiti goimi, un termen dispretuitor similar cu japonezul gaijin (inseamna strain, cu sens clar de departajare). Cele 10 porunci sunt numai pentru evrei si trebuie respectate numai intre ei, evreii au voie sa nu le respecte atunci cand au de-a face cu ne-evreii. Cea mai naspa forma de rasism e cel sionist, pune mana si citeste.
Cat timp ai stat in America de ti-au spalat creierul incultii si retardatii aia care au nevoie de psiholog?

Sunt oameni , multi...majoritatea nevinovati sau daca vrei cu singura lor vina ca s-au nascut evrei...sau tigani...sau negri...
Nu e normal sa fie judecat un neam intreg pe baza unor percepte istorice , politice , economice , filozofice ...sau de oricare alta natura .

Edited by radumiki, 12 June 2006 - 21:42.


#49
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Io nu-i judec, vreau doar sa-i inteleg.
De-aia intreb. Fiindca imi sunt multe lucruri neclare, si vreau sa-i inteleg cum gandesc.

Asadar ajunsesem la intrebarile astea:

View Postaurel.ion, on Jun 12 2006, 22:30, said:

1. Romanii nu mai sunt in Israel, asta inseamna ca Mesia nu a venit, deci evreii zic ca totusi nu trebuia sa vina niciun Fiu al lui Dumnezeu, si asadar ei nu sunt poporul ales sa vina prin ei Fiul lui Dumnezeu?
2. Ce trebuia sa fie Mesia in sensul Tora, ca eu nu stiu Tora? Si cu ce anume intra in contradictie Iisus cu Tora aia?


#50
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postradumiki, on Jun 12 2006, 22:41, said:

Sunt oameni , multi...majoritatea nevinovati sau daca vrei cu singura lor vina ca s-au nascut evrei...sau tigani...sau negri...
Nu e normal sa fie judecat un neam intreg pe baza unor percepte istorice , politice , economice , filozofice ...sau de oricare alta natura .
Foarte corect, nu trebuie sa ii bagam pe toti in aceeasi oala. Nu toti tiganii fura din buzunare, nu toti nemtii sunt nazisti, nu toti barbatii e porci si nu toate femeile e curve. :)
Nu toti crestinii sunt labagii imputiti si nu toti evreii sunt de acord cu unele pasaje extremiste din Tora, pe care multi au citit-o asa cum citim noi Biblia, adica deloc. La fel, unii evrei au fost persecutati, altii au trait chiar foarte bine in tarile unde au emigrat. Situatiile sunt diverse si complexe, si cea mai mare greseala e sa fie bagati toti in aceeasi oala.

#51
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Primii crestini au fost evrei.
Tot un evreu, Apostolul Andrei, ne-a increstinat acum 2000 de ani. Avand multe din valorile lor spirituale, suntem atat de asemanatori si totusi atat de diferiti.
Concret vorbind, ce anume ne apropie si ne desparte de iudei ?

Ne apropiem de evrei pentru ca sunt monoteisti ca si noi.
Cred in Unul Dumnezeu, Tatal Atotfacatorul, Cel care i-a dat lui Moise Tabla Legilor, Cele 10 porunci. Diferenta sta in faptul ca noi credem ca acest Unul se imparte in trei persoane: Tatal, Fiul si Sfantul Duh.
E ca un triunghi format din trei laturi, unite si nedespartite in acelasi timp. E ca soarele format din disc, foc si raze. E precum caramida in care lutul, apa si focul se ingemaneaza, fara a fi nici unul din aceste elemente in parte.
Aceasta demonstratie a facut-o Sfantul Spiridon, la primul Sinod Ecumenic de la Niceea, dar evreii continua sa ne considere politeisti, chiar daca (tot ei recunosc) Dumnezeu nu e demonstrabil. Noi, oamenii muritori, vedem si constatam doar efectul dumnezeirii. La El nu putem ajunge decat mistic, prin vederea duhovniceasca, prin revelatie. Lui Dumnezeu nu I se potriveste nici un calificativ omenesc si de aceea nici numele nu trebuie sa il pronuntam. In loc de Iehova sau Iahve (numele ascuns al lui Dumnezeu), evreii folosesc perifraze, Cel Ce este, sau alte nume. Adonai, de pilda. La fel procedam si noi, folosind un cuvant de inlocuire: Domnul sau Dumnezeu, Dieu, God etc. De la evrei am preluat multe. Avem Psalmii si pericopele (parabolele) iudaice, hainele preotesti si unele sarbatori, cum ar fi Pastele si Cincizecimea - sarbatori incarcate, desigur, cu alte semnificatii spirituale. Mai avem Anul Nou religios care incepe toamna, cam in acelasi timp cu Anul Nou evreiesc, asa cum avem aceeasi structura arhitectonica a bisericii, formata din trei parti: pronaos, naos si altar. De la ei mai pastram obiceiul postului si cele doua semnificatii ale sale: Ana (a raspunde, a fi responsabil) si Tom (a te abtine de la mancare), asa cum avem spovedania pacatelor (marturisirea colectiva) si ingenuncherea credinciosilor atunci cand se pronunta numele lui Dumnezeu cum faceau evreii in ziua ispasirilor (Iom Kipur)
         De asemenea, putem merge intr-o oarecare masura cu asemanarile si in ceea ce priveste cartile sfinte. Noi avem Biblia si Scrierile de interpretare ale Sfintilor Parinti (Filocalia), asa cum evreii au Tora si Talmudul.
         Pana unde merg aceste asemanari? Evreii cred in viata de apoi? Cred in Judecata si in pedeapsa finala? Unde se duc sufletele dupa moarte?
        
Tora (cartea de baza a iudaismului) nu insista asupra acestor subiecte, de teama sa nu incurajeze cultul mortilor. Exista o judecata divina, dar evreii cred ca ea se face in fiecare an, de Ros Hasana, cand Dumnezeu stabileste pedeapsa si recompensele fiecaruia, dupa pacatele savarsite. De aceea evreii postesc aspru in cainta si regrete profunde ziua de dinaintea sarbatorii si se saluta cu binecuvantarea: "Sa fii inscris si pecetluit pentru un an bun!". Totusi, putem gasi in iudaism referiri la judecata finala (O singura turma, un singur pastor), profetul Iezechiel vorbind despre invierea mortilor, asa cum in Tora se vorbeste despre venirea lui Ilie, cel care s-a ridicat in trup la ceruri. Evreii cred ca moartea afecteaza doar pamantul din noi si pedeapsa suprema este Seol-ul (Iadul) imaginat undeva, in pamant. Discretia cu care sunt tratate aceste subiecte poate genera anumite paradoxuri aparente.
De pilda, evreii nu accepta sfintii, dar au notiunea de sfintenie (Kados) care, ca si cuvantul grecesc aghios, inseamna separare, rupere de lumesc, de pacat. Pentru evrei, sfintii sunt cei drepti (Kedosim). Profetii lor sunt niste drepti si, poate nu intamplator, pe o parte dintre ei ii cinstim ca sfinti in calendarul crestin: Naum, Avacum, Ioil si chiar Moise.
Tot un paradox aparent este la evrei respingerea chipului cioplit, cata vreme Insusi Dumnezeu cere ca doi serafimi sa strajuiasca Chivotul Sfant. Se intampla deci ca acelasi lucru sa ne apropie si sa ne desparta deopotriva. Si ei cred ca trupul fara suflet nu are nici o valoare, ca sufletul e nemuritor si nu imbatraneste niciodata. In plus, evreii au 3 notiuni de suflet: una generala, care se aplica la tot ce misca, inclusiv la regnul vegetal. Alta notiune e Ruah sau Duh, care se refera la Dumnezeu si ultima, Nesama, care e sufletul omului. In Talmud, toate aceste lucruri sunt dezbatute pe larg.
        
Se vorbeste mult despre Talmud, dar putini stiu ce este aceasta carte. De fapt, care este Biblia evreilor? Care sunt textele lor fondatoare?

Biblia evreilor (Vechiul Testament) este Tanah si e formata din 3 carti:
Tora, Neviim si Ketuvim.
Altfel spus: Legea, Profetii si Scrierile (sau Psalmii).
Talmudul este interpretarea Bibliei.
Alcatuit din doua parti (Misna si Ghemara), Talmudul invata doctrine si principii religioase, intr-un stil aparte si specific iudaic - plin de paradoxuri si subtilitati de gandire, care au influentat pe multi ganditori neevrei. De pilda, comandamentul divin de a nu uri pe cineva capata in Talmud forta exemplului: "Daca un om si-a taiat o mana cu un cutit, se va razbuna el oare taindu-si cealalta mana care i-a produs suferinta?". Mai mult chiar, Talmudul talmaceste astfel porunca iubirii de aproapele: "Chiar daca dusmanul tau s-a sculat devreme pentru a te ucide si a venit la tine flamand si insetat, da-i mai intai sa manance si sa bea". Sunt multe comentarii pe marginea Torei si multe sfaturi practice privind sanatatea trupului si a sufletului, privind munca si comportamentul social. Talmudul e o carte de initiere, un continuu indemn la cunoastere. "Omul trebuie sa invete mereu, chiar daca uita ce a citit, chiar daca nu intelege ce este scris." Viata e cuvant. Nu intamplator, pentru evrei pantecele mamei seamana cu "o carte impaturita si pusa deoparte". Nimic nu lipseste din Talmud.
In ultima parte se vorbeste chiar si despre Mesia.
Din toate aceste carti, noi am pastrat parte din Tora (Vechiul Testament), scris initial in limba aramaica, un fel de engleza a Orientului in acea vreme. Aflati in diaspora si pierzandu-si limba, evreii au tradus in greceste Vechiul Testament, asa-numita Septuaginta, rodul muncii a 70 de traducatori izolati pe Insula Pharos, versiunea finala stabilindu-se dupa compararea variantelor de traducere. De aici provin si unele dispute lingvistice. In orice caz, si noi, si evreii ne-am stabilit la varianta greaca, Septuaginta fiind textul oficial al Bisericii ortodoxe. Catolicii folosesc Vulgata (o traducere mai recenta), in timp ce protestantii cauta a folosi varianta ebraica, reconstituita ulterior.

De fapt, ce este iudaismul?
De ce numele religiei (iudaism) difera de numele poporului lui Israel?

Cuvantul Israel vine de la lupta patriarhului Iacob cu ingerul Domnului si se talmaceste ca atare:
"Cel ce s-a luptat cu Dumnezeu".
Iudaismul vine de la fiul lui Iacob, Iuda - in ebraica el insemnand: "Cel laudat".
Trebuie sa laudam pe Iuda, pentru ca din neamul lui se naste Mesia si regalitatea ebraica.
In orice caz, rolul urmasilor lui Iuda, pozitiv sau negativ (sa ne gandim la Iuda Iscarioteanul),va fi decisiv in istoria evreilor, al lumii in general.
Unii chiar spun ca tradarea lui Iuda a avut un sambure pozitiv, grabind mantuirea umanitatii.
Ca lucrurile stau sau nu asa are cine sa judece.
Cert este ca cei 12 fii ai lui Iacob (el insusi, urmasul lui Avraam) au constituit cele 12 triburi ale lui Israel: Iosif, Veniamin, Zabulon, Dan, Levi etc.
Din toti copiii sai, patriarhul Iacob doar pe Iuda l-a binecuvantat, menindu-i sa nu-i lipseasca niciodata sceptrul - insemnul regalitatii.
Tot in aceasta binecuvantare este rostit pentru prima oara cuvantul "Impaciuitorul" - un alt nume dat lui Mesia.
Impaciuitorul trebuia sa impace pe om cu Dumnezeu, sa refaca legatura initiala dintre lume si Creatorul ei.
Noi, crestinii, consideram ca binecuvantarea lui Iacob s-a implinit prin persoana Mantuitorului, descendent din Iuda si din regele David, in timp ce evreii inca mai asteapta pe Mesia, care - zic ei - va veni la sfarsitul veacurilor.

Se vorbeste mult despre mesianismul poporului iudeu.
De ce intruparea lui Hristos, in loc sa ne apropie de evrei, mai mult ne-a indepartat ?

  Disputa vine din faptul ca, pentru evrei, Mesia era mai mult un eliberator politic si social, asteptandu-se de la el reeditarea eliberarii din Egipt, condusa - cum bine se stie - de Moise.
Pentru crestini, Mesia este eliberatorul de sub stapanirea nevazuta, cea a pacatului.
Pentru evrei, Hristos a fost un om ca oricare altul.
Pentru noi, Iisus e om si Dumnezeu deopotriva, Cel Care prin jertfa Sa suprema a rascumparat pacatele lumii. Ca dreptatea e de partea noastra o dovedeste trainicia invataturii crestine. Tot ce e trainic si durabil e de la Dumnezeu.
In secolul al II-lea, un anume Bar Cohba era considerat de catre evrei adevaratul Mesia. In scurt timp s-a dovedit un mincinos. Astazi nu-l mai stie nimeni.

#52
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Cabala (vine de la cuvantul ebraic qabbalah, care inseamna traditie) - este o interpretare esoterica si simbolica a textului Bibliei. Cartea principala este Zoharul, sau Cartea splendorii. (Adeptii stiintelor oculte utilizeaza in sens magic simbolurile Cabalei).
         Talmudul (cuvant evreiesc care inseamna studiu) este o compilatie de comentarii asupra legii mozaice, care fixeaza principiile invatamantului din marile scoli rabinice. Se compune din Mishna, codificarea legii orale, si din Gemara, un comentariu al Mishnei, emanand de la scolile din Palestina si Babilon. Talmudul este una dintre cele mai importante carti ale iudaismului.
        Tora - numele dat in iudaism primelor cinci carti din Biblie, care contin esenta legii mozaice. Cele cinci carti sunt: Facerea, Iesirea, Leviticul, Numerii si Deuteronomul. Crestinii le numesc "Pentateuh", un cuvant grecesc care inseamna "cinci carti". In limbajul curent, Tora desemneaza ansamblul Legii iudaice. De fiecare Sabat, credinciosii evrei asculta o parte din Tora, care le este citita pe suluri, la sinagoga. Citind saptamanal cate un fragment, e nevoie de un an pentru a parcurge textul pana la sfarsit. In ziua cand se ajunge la ultima parte din Tora, are loc o ceremonie numita Simhat Tora, "sarbatoarea legii". Un grup de oameni danseaza in jurul sinagogii, tinand deasupra capului sulurile Torei. Tora are o valoare deosebita pentru evrei, deoarece cele cinci carti ale sale cuprind poruncile lui Dumnezeu, transmise prin Moise stramosilor poporului evreu. De aceea Tora mai este numita si Cele cinci carti ale lui Moise. Evreii studiaza Tora de la o varsta foarte frageda. Cand un evreu implineste 13 ani, devine BAR-MITVAH, "fiu al legamantului". De acum el este adult si poate citi din Tora in sinagoga. Fetele evreice devin BAT-MITVAH la 12 ani.

#53
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Israelul nu este centrul istoriei - Cristos si mantuirea pe care o ofera tututor oamenilor, nu doar evreilor, este scopul istoriei, nu doar evrei. Si a folosit natiunea Israel ca intermediul prin care Mesia ar veni. Biserica este Israelul - spiritual (Rom. 2.28, 29). De fapt, crestinii inceputurilor erau evreii. Dumnezeu n-a intentionat niciodata ca vor fi doua clase de oameni. Un evreu etnic de astazi, cel care urmeaza Tora, trebuie sa fie crestin pentru ca Tora a vorbit despre Mesia si Isus a indeplinit toate profetiile despre Mesia. Nu toti evreii l-au respins pe Isus. Trei mii, inclusiv cei care voiau ca El sa fie crucificat, L-au acceptat in ziua Cincezecimii si mii de mii multi ani mai tarziu (Fa. 2.41; 4.4). Conducatorii evreilor (fariseii) L-au respins ca Mesia si au avut de suferit pentru respingere in 70 d. Cr. Atunci cand Ierusalim a fost distrus de catre romani (Isus a profetit acest lucru in Mt. 24.1-35; Luca 19.41-44) si l-a avertizat pe Marele preot (Mt. 26.64, 65).

#54
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Bun, si evreii din ziua de azi si-au dat deci seama ca Iisus a fost Mesia, Fiul lui Dumnezeu proorocit in scrierile lor?
Adica este conceptia evreilor de azi ce scrii tu aici?

Quote

Conducatorii evreilor (fariseii) L-au respins ca Mesia si au avut de suferit pentru respingere in 70 d. Cr.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate