Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13793 replies to this topic

#721
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
1. Alea nu sunt micro-hidrocentrale, ci mini... micro sunt alea pe tevi...
La o centrala ai nevoie de presiune care este asigurata de inaltimea apei din spatele barajului si de cadere. Cati metri cade, si cati metri poti pune in baraj?

2. Stalpii de lemn erau norma pe jt pana in anii 70. Nu stiu despre stalpii tip scarita, dar aia rotunzi, facuti in instalatii automate centrifugale au fost realizati dupa electrificarea Campina Brasov, primii stalpi fiind metalici sau dreptunghiulari.

#722
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
O mini-hidrocentrală există la Sinaia. Mă întreb oare ce alimentează în ziua de azi?  :rolleyes:

#723
antrax1978

antrax1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.05.2007
CONSUM DE 300 mil  IN  5 ZILE

Salutare

Am si eu o  problema cu cei de la CEZ Oltenia . Este vorba despre o factura de regularizare in valoare de 300 mil.
Pe anexa  cu indexi apar urmatoarele citiri:

15.02.2011 - 14629 KW
16.08.2011 - 16603 KW  
22.08.2011 - 63608 KW

Mai exact din citirile lor rezulta ca as fi consumat 46905 kw in perioada 16-22 august 2011.(la data de 22 august este  schimbat contorul datorita unui eveniment care a avut loc in zona , cineva a lovit  un stalp  si  aprut ceva avarii la retea.)
Le-am facut o vizita celor de la CEZ unde mi s-a comunicat verbal ca acela este consumul meu de la montarea contorului (aprox 4 ani in urma) pana in prezent dar... cel care a citit contorul  nu a citit bine indexul ( in loc sa citeasca indexul a citit  cu totul alta cifra) .
Am formulat si o cerere scrisa in care am cerut sa mi se explice ce s-a intamplat..... ce sa vezi... un raspuns sec cum ca ar fi  avand verificare metrologica contorul  si ca indexul este cel corect si ca trebuie sa platesc nici pomeneala de angajatul care a citit incorect indexul si ca pentru asta angajatul respectiv  a fost dat afara si sunt caz unic in tara.
Mentionez ca este vorba despre o hala in carea a functionat un service auto carea avea 3 elevatoare  si o cabina de vopsit cu incalzire pe combustibil(numai ventilatoarele erau electrice)

Dupa cum puteti observa  in  atasament index 2 este citit corect .
Mie imi vine extrem de greu sa cred ca un angajat care face asta zilnic poate sa greseasca in asemenea hal ,adica sa citeasca acest index  eronat  si nu o data  ci de vreo 7 ori.
Sa presupunem si ca ceea ce imi spun ei  este adevarat...  nu mi se pare corect sa platesc eu pt o gresala a angajatului lor.

Orice sfat si sugestie  este bine venita.

Multumesc!!!

Attached Files



#724
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Daca era o greseala de citire la urmatoarea citire iesea ce e in plus cu minus... cand s-a schimbat contorul ai luat la cunostinta indexul de la care a plecat si cu buletinul metrologic ? Daca nu... asta e.

#725
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Clar ca este ceva "putred in Danemarca".
Cum dracu' sa consumi in 6 luni 2 megawati si dupa aceea brusc,instantaneu si deodata ditamai 47 de megawati in doar 5 zile.
Adica peste 9 megawati pe zi.
Ca a fost specificat faptul ca nu functioneaza in acea hala vreo otelarie electrica.
In contractul de furnizare cit este trecuta valoarea puterii maxime aprobate ?
Sau  in ATR (avizul tehnic de racordare).

#726
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Că tot pomenisem de lămpile model "Zürich" de la Brașov: o poză cu așa prelutată din albumul "Roumanian Arhitecture" scos în 1953 de "Publishing "House of the Rumanian Institute for Cultural Relations with forgein countryes"

#727
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Am aflat ca acum s-a ramas fara curent intr-un complex rezidential aflat la 12 km sud de Bucuresti aproape de comuna 1 Decembrie, pe nume Green City. Mega fitze, mega vile, nu stiu ce dar daca esti in afara orasului si pe medie tensiune aeriana esti pa la viscole si furtuni puternice, cred ca idem e si Pipera.  

De ce in Romania liniile de medie tensiune aeriene (LEA 20 kv) sunt atat de prost facute incat zonele rurale raman fara curent destul de usor cand bate vantul mai tare? Sunt varza cand te uiti la ele, au multe carpituri pe conductori, cele 2 faze sunt foarte aproape de nul, asezate aiurea cateodata, bate vantul si se ating sau se ingreuneaza cu zapada si iarasi fac scurt.

Oare nu puteau si aceste linii sa fie proiectate cu acelasi grad de rezistenta ca cele de inalta tensiune ale SEN? Ca si alea tot in camp deschis si expuse rafalelor de vant sunt. Am mai auzit de linii de 110 kv sa fie rupte de intemperii, dar mai sus de atat nu, ce e de la 220 kv in sus rezista cu brio la vanturi. La medie tensiune pana si stalpii aia de beton sunt rupti cu totul cateodata, sunt de mamaliga, locuiesti la tara ramai fara curent la fiecare viscol sau furtuna mai acatarii timp de cel putin 24 de ore.  

Acum aproape 1 saptamana, judetul Constanta-90 de localitati fara curent, in Olt 62 localitati la viscolul din 10.02.2010, acum pana in acest moment nu cred sa fi ramas careva ca nu prea e viscol aici, la Bucuresti pare mai puternic. Stalp de medie tensiune rupt la Cumpana in Constanta acum si la Ghimpeteni in Olt pe 16 iunie 2010 la o furtuna.

Edited by Neaceasca85, 25 January 2012 - 18:58.


#728
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 Neaceasca85, on 25th January 2012, 18:56, said:

Am aflat ca acum s-a ramas fara curent intr-un complex rezidential aflat la 12 km sud de Bucuresti aproape de comuna 1 Decembrie, pe nume Green City. Mega fitze, mega vile, nu stiu ce dar daca esti in afara orasului si pe medie tensiune aeriana esti pa la viscole si furtuni puternice, cred ca idem e si Pipera.
Stai sa vezi prin judetul Constanta, pica si telefonia mobila :)

#729
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Am vazut la stiri "cand n-avem curent n-avem nici semnal la mobil". Asa este si in comuna Susani de Valcea, toti de acolo au Cosmote si cand se ia lumina pica si acesta, pe 16 iunie 2010 inainte de furtuna n-au avut curent si semnal 2 ore si in timpul furtunii le-au avut pe ambele.  :lol:

PS: in Green City cica a revenit buleftrica, poate pica iar.

Edited by Neaceasca85, 25 January 2012 - 20:24.


#730
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 Neaceasca85, on 25th January 2012, 20:24, said:

Am vazut la stiri "cand n-avem curent n-avem nici semnal la mobil". Asa este si in comuna Susani de Valcea
Acumulatorii de backup sunt prea scumpi pentru pretul platit de clienti :P La ce e buna o retea mobila care pica cand pica curentul... la urgente cu siguranta nu.

#731
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
La urgentele provocate de cutremure cu siguranta nu,  la intemperii depinde de noroc de se ia sau nu curentul, la cutremur el corte de luz cum se zice in Chile e garantat.

Ma intreb daca Digi Mobil aka Digi Rama o avea sau nu acumulatori sau generatori de back-up la BTS-uri, ca in statiile CATV si servere Erdeesh are asa ceva, un generator Atlas Copco la Slatina.

Edited by Neaceasca85, 25 January 2012 - 21:47.


#732
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: uite de astea îmi place "Rom.telecom."-ul: ei au acumulatori de back-up. Ceilalți sunt prea chitroști  :thumbdown:

#733
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
La aia se rup firele :P

#734
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Asta dacă-s din alea pe stâlpi. La mine în zonă sunt subterane (ies pe afară la unele clădiri vechi, construite înainte de 1940).

#735
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
La bloc n-ai ce-i face dar acum la casa daca ai fibra de la RDS poti sa iti pui UPS pe ONT sa mearga fixul fara curent, dar nu vad utilitatea cata vreme merg mobilele, poate si cele Digi oferite gratis la abonamentul fix. Toti operatorii au back-up-uri in statii, numai la aparatura de pe scarile de bloc nu au, la Romtelefon e faza ca ei nu au deloc echipamente pe scari. :P  

Din acest punct de vedere acum odata cu reteaua 100% din fibra optica RDS sta mai bine decat UPC, depinde numai de curentul de pe scara ta de bloc, la UPC se ia curentul in scara nodului optic e pa un cartier intreg chiar daca multe blocuri au curent pe scari.

Edited by Neaceasca85, 27 January 2012 - 03:49.


#736
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Interesant raportul productie/consum in aceasta perioada de pe acest link:

http://www.transelec..._sistemului.php

De multe ori am vazut consum egal cu productia sau mai ales ceva mai mare decat productia (cu cateva sute de MW). Ambele in jurul valorii de 8.000 MW pentru intervale de timp destul de lungi. Oare cand se consuma cel mai mult, iarna la ger cand gazele naturale sau termoficarea comunista (care in Slatina e desfiintata din 1998, exclusiv gaze aici) au un cuvant de spus in incalzire sau vara pe canicula cand confortul se poate obtine exclusiv pe curent electric, recte Air Conditioners? :naughty:

#737
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 Neaceasca85, on 2nd February 2012, 03:28, said:

Interesant raportul productie/consum in aceasta perioada de pe acest link:

http://www.transelec..._sistemului.php

De multe ori am vazut consum egal cu productia sau mai ales ceva mai mare decat productia (cu cateva sute de MW). Ambele in jurul valorii de 8.000 MW pentru intervale de timp destul de lungi. Oare cand se consuma cel mai mult, iarna la ger cand gazele naturale sau termoficarea comunista (care in Slatina e desfiintata din 1998, exclusiv gaze aici) au un cuvant de spus in incalzire sau vara pe canicula cand confortul se poate obtine exclusiv pe curent electric, recte Air Conditioners? :naughty:
Se consuma cu putin mai mult iarna dar nu enorm pentru ca e vorba si de marii consumatori industriali permanenti nu doar de cei casnici care variaza, vara tot in jurul valori de 8500-9000MW se invarteste ziua cand e cald si se baga AC-urile, noaptea era mai putin. Oricum e amuzant, exportam in Serbia si Bulgaria si importam din Moldova si Ucraina + Ungaria... balanta e dimanica.

Edited by andreic, 02 February 2012 - 09:29.


#738
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Aici nefiind pe Poiana lui Iocan sper să primesc un răspuns cât mai obiectiv la întrebările mele:
1) Centralele eoliene instalate în Dobrogea pot fi eficente? Măcar 6 luni pe an pot produce curent electric? Cam câți megawațți ar putea să producă?
2) Moara aia eoliană de lângă Ploiești câți megawațți (M.W.) produce și câte luni pe ani funcționează?
3) Câți M.W. produce reactorul 1 de la Cernavodă? Câți M.W. ar putea produce centrala dacă ar fi terminate toate reactoarele? Este posibil să se construiască un lac de rezervă, a cărui apă să fie folosită în cazuri de urgență? Cum stă faza cu amortizoarele? (cei de la Antenele Motanului informator ziceau că cei de la centrală se ghidează în continuare după planul canadian întocmit în anii '80, când încă nu existau amortizoare hidraulice pentru clădiri).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate