Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13754 replies to this topic

#55
Ghita Dragos

Ghita Dragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.05.2007
este vb de PVC125 era un corp de iluminat compact cu lampa de 125w cu vapori de mercur sau prin modificare cu 70w lampa pe vapori de sodiu PVC125 era fabricat de ELBA timisoara in perioada 1980 pana in 2002 dar cu unele imbunatatiri, dezavantajul acestui corp de iluminat era caracteristica fotometrica precara datorita pozitiei lampii care era asezata oblic la primele versiuni si care era obturata de balast si condensatorul de marirea factorului de putere.

LVF este indicativul fabricantilor romani de lampi cu vapori de mercur de inalta presiune lampile LVF se produceau in 4 versiuni de putere exemplu LVF 80 , LVF 125 , LVF250, LVF 400    

  descrierea era urmatoarea L' lampa V'vapori de inalta presiune F' balon fluorescent urmat de 2 sau 3 cifre ce simbolizau puterea lampii ex 80 80w  125  125w

un alt indicativ era LPN sau LPNT si definea lampile cu vapori de sodiu de inalta presiune, acestea intrand in productia autohtona dupa 1978 fiind tot licenta GE sau Osram

LPN reprezenta lampa cu vapori de sodiu de inalta presiune LPNT idem LPN dar cu balon cilindric clar fara acoperire fluorescenta  acest tip de lampi s au fabricat in variantr de puteri de 70 , 150, 250, 400w versiunile LPNT s au fabricat doar in versiunile 250 si 400w acestea din urma fiind destinate iluminatului santierelor

http://forum.softped...a...t&id=598908 aceasta poza reprezinta un pilon de fonta din productia interbelica pe care a fost montat un felinar PVC125

atasez acestui raspuns un link cu siteul unde am gasit o poza cu o lampa LVF125w

descriere corpuri iluminat din poza

Attached Files


Edited by mister_rf, 28 October 2009 - 14:13.
Este de preferat sa utilizam butonul de Raspuns Rapid- se evita astfel citarea integrala a textului anterior!


#56
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Ghiță Dragoș, becul din poză e al tău?
Am făcut rost de 2 becuri cu incadescență  de 120 V./40 W. (V.A.) produse în 1975 la "Steaua Electrică" Fieni (azi "Romlux"); becurile funcționează; sunt becuri lumânare, clare, pe fasung gros. Făcusem rost și de cutia unei lămpi de semnalizare cu neon (probabil era pentru un aparat medical, căci o recuperasem din curtea unei policlinici) - lampa era produsă la "Electrofar"... dar mi-e că a aruncat maică-mea cutia.
Ghiță Dragoș, îți mulțumesc mult pentru informații.

Edited by djl, 28 October 2009 - 18:50.


#57
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Credeam că lămpile cu vapori de mercur au dispărut cu totul din București... dar nu e așa. La fabricile de pe Platf. Ind. Obor am mai văzut așa ceva. Pe lângă Acad. Militară mai sunt PVC125 cu lămpi cu vapor de mercur.

Cum de au ajuns aceste lămpi tronconice să aibă "pălăria" mai mică?
http://www.trilulilu.../28a0d30d88f268
http://www.iturism.r.....oralul toamna

Edited by djl, 02 November 2009 - 21:20.


#58
Ghita Dragos

Ghita Dragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.05.2007
O mica problema, Steaua Electrica si Romlux sunt societati total diferite a nu se face confuzie, Steaua Electrica a fost infiintata in 1934 si a fost o filiala a OSRAM romania nationalizata de bolsevici si isi are sediul central in FIENI per cand Romlux isi are sediul in Targoviste /// referitor la becul din fotografie, acesta a fost gasit pe un site britanic atasez acum link ul acestui site: http://images.google...ttp...sa=N&um=1  sau mai scurt :                  http://www.freewebs.com/lamps004/

(probabil era pentru un aparat medical, căci o recuperasem din curtea unei policlinici) - da este vorba de lampile LSC220 neon care erau folosite la niste clave de sterilizare instrumentar seamana cumva cu cele pe care le reprezinta imaginea atasata?


In imaginea aceasta , este un corp de iluminat echipat cu tuburi fluorescente de 20w in nr de 6, are palaria mica pt ca , posibil asa rezulta din imagine, poate inseala si unghiul de aparat , corpul de iluminat respectiv este utilizat ca lampa ambientala asezata la inaltime redusa fata de sol( parcuri;gradini) si nu necesita acea "palarie " carenu are rol decat sa opreasca lumina ce ar putea deranja locatarii noaptea, in acest scop la corpurile moderne se folosesc un set de cercuri de directionare asezare in jurul lampii

mai exista foarte putine, in special in curea institutiilor sau a intreprinderilor pt ca felinarele din acele locuri nu tin de iluminatul public ci de societatea sau institutia in sine, eu am reusit sa vad felinare tronconice nevandalizate in curtea unor unitati militare ale MAPN si MAI



Lampile cu vapori de sodiu de joasa presiune SOX au fost folosite vreodata in bucuresti? stie cineva nu reusesc sa aflu?

Attached Files


Edited by mister_rf, 03 November 2009 - 13:56.
QUOTE AIUREA


#59
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Salutare tuturor!Tin minte ca am vazut acum cativa ani la un magazin niste becuri cu o cruce in interior,care se aprindea portocaliu.Stie cineva despre ce e vorba?Oare mai exista astfel de becuri?Acum regret ca nu am cumparat macar un bec din acela.

#60
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
copil_Cuminte19: cred că poți să mai găsești becuri "Paulmann" care să aibă o cruce pe dinăuntru.

#61
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Multumesc,djl.Am cautat pe net,dar nu am gasit niciun magazin care sa mai distribuie astfel de becuri.:( Ai idee unde as putea intreba de aceste becuri? P.S. Nu stiam ca se numesc Paulmann.Multumesc.

Edited by copil_Cuminte19, 03 November 2009 - 13:44.


#62
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Conform cărții "Istoria energeticii și electrotehnicii în România" becurile cu vapori de mercur și cele cu vapori de sodiu au fost introduse în București în 1940! (ciudată chestie, eu nu am văzut înainte de 1989 becuri cu vapori de sodiu).

Conform aceleiași cărți, stâlpii de lângă mașinile parcate care apar în poza  asta sunt stâlpi de fier "Manesmann", confecționați din țeavă, cu soclu de fontă și lampă model "Zurich". Probabil celor de  la Căminul Poligrafie nu le-a păsat de denumirea lămpii...

Edited by djl, 06 November 2009 - 01:25.


#63
Ghita Dragos

Ghita Dragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.05.2007
Salut , acelea erau becuri ornamentale sau cu efecte religioase, sunt becuri cu neon la presiune foarte joasa si cu electrozii  stantati si profilati in diferite forme ex crucifix, steaua lui david, sau ornamentale cu electrozii in forma de floare. tipul acesta de lampi s a fabricat si la noi in tara inainte de 1989 la Electrofar, Steaua Electrica si Romlux. In prezent nu stiu sa mai fie inca in productie aceste lampi http://www.electrics...k/neonlamp.html

Attached Files



#64
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Multumesc pentru informatii,Dragos!

#65
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004

 djl, on 2nd November 2009, 21:12, said:

Credeam că lămpile cu vapori de mercur au dispărut cu totul din București... dar nu e așa. La fabricile de pe Platf. Ind. Obor am mai văzut așa ceva. Pe lângă Acad. Militară mai sunt PVC125 cu lămpi cu vapor de mercur.

Cum de au ajuns aceste lămpi tronconice să aibă "pălăria" mai mică?
http://www.trilulilu.../28a0d30d88f268
http://www.iturism.r.....oralul toamna


În urma observațiilor făcute de Ghiță Dragoș asupra acestor poze, am observat că una din lămpile de la Bis. Izvorul Nou are "pălăria" mică, deci funcționa cu 6 becuri fluorescente.

Pe drumul de la intrare la Aerop. "Henry Coandă" (fost Otopeni) mai există stâlpi cu abajuruile originale (deja nu mai erau abajurile rotunde, ci din alea pătrățoase); asemenea stâlpi se mai găsesc la Hotel "Ramada Park Bucharest" (fost "Parc"). Dar nu am văzut acești stâlpi în funcțiune, așa că nu știu dacă mai au becuri cu vapori de mercur sau le-au fost montate becuri cu vapori de sodiu.

#66
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Corpurile vechi de iluminat de la I.S.P.E. nu mai funcționează.

Apropos de lămpile tronconice, cineva dacă zicea că acestea erau de inspirație sovietică... cred că așa era. Am văzut în poze vechi lămpi tronconice în Ungaria și Bulgaria (cele din Bulgaria aveau un abajur "în valuri").

#67
Ghita Dragos

Ghita Dragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.05.2007
inainte de 1989 erau lampile cu vapori de mercur de inalta presiune fabricate de Electrofar ,, inainte de 1940 erau lampile SOX philips dar nu am avut ocazia sa aflu unde au fost montate astfel de lampi in bucuresti

http://www.soxlamps....ey work_sub.htm

 Ghita Dragos, on 26th November 2009, 18:29, said:

inainte de 1989 erau lampile cu vapori de SODIU de inalta presiune fabricate de Electrofar ,, inainte de 1940 erau lampile SOX philips dar nu am avut ocazia sa aflu unde au fost montate astfel de lampi in bucuresti

http://www.soxlamps....ey work_sub.htm
                       ERATA

Attached Files



#68
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Zilele trecute, când am trecut pe lângă biserica de lângă Piața/Hala Traian (am uitat cum îi zice bisericii), era să-mi pice falca ca în desenele animate: în curtea bisericiii erau 2 lămpi tronconice cu abajur de P.V.C. în funcțiune  :surprise: Erau cu becuri de vapor de mercur.

Edited by djl, 11 December 2009 - 15:00.


#69
Ghita Dragos

Ghita Dragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.05.2007
mai sunt astfel de corpuri de iluminat in special in parcuri administrate de consiliile locale de sector

#70
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Ziceam că în curtea Bis. Izvorul Nou mai sunt lămpi tronconice... azi am văzut una în funcțiune, deși în trecut parcă nu era.

GhițăDragoș: în ce parcuri din București ai mai văzut tu lămpi tronconice?, că eu nu am mai văzut în niciunul...

#71
m3ntosan

m3ntosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 06.02.2008

View Postdjl, on 22nd May 2009, 18:21, said:

Ai o poză cu un braț de sincronizare actual?

Din pacate poza nu e de calitate, dar se pot observa cele 3 cadrane:

- cel de sus unde se urmareste diferenta dintre cele 2 frecvente ale tensiunii la capetele intreruptorului cu care urmeaza sa se faca sincronizarea.
- cel de la mijloc unde se urmareste diferenta de marime (scalara) intre cele 2 tensiuni
- cel de jos unde se urmareste diferenta de unghi dintre cele 2 tensiuni (indica in grade diferenta de unghi intre cele 2 tensiuni). Daca exista diferente intre frecventele celor 2 tensiuni, acul cadranului de jos se roteste cu o viteza ce depinde de diferenta dintre frecvente. (dar cum aveam sa aflam dupa avaria din '77 daca diferentele intre frecvente sunt prea mari, acul nu se va mai roti si vei crede ca nu exista diferenta intre frecvente :P )


Diferenta dintre cele 2 sincronoscoape este ca cel mai vechi are 2 voltmetre sa vezi incoming si running volts, asta pe care l-am postat eu iti arata deja diferenta delta V pe cadranul din mijloc.

Attached File  DSCF0037.jpg   19.64K   116 downloads


LE: Hmm ..acum ca ma uit mai bine, asta mai vechi postat de tine n-are posibilitatea sa se invarta acul in caz de frecvente diferite.


Adaug si eu la lista cronologica :D

1882 - prima retea de iluminat din tara la Bucuresti. Se pune in functiune pe locul actualei Biblioteci Universitare de pe Calea Victoriei o centrala  electrica cu cazane cu abur si dinamuri Brush, ce asigura printr-o linie electrica de 2 kV curent continuu (in cablu subteran) iluminatul Palatului de pe Calea Victoriei. In 1883 linia s-a prelungit (aerian) pe strazile Stirbei Voda, Plevei si Panduri (4 km) asigurand iluminatul Palatului Cotroceni.

PS: pacat ca nu exista o sectiune separata si pentru partea electrica si trebuie facut slalom printre threadurile de electronica, dar banuiesc ca nu este asa mare cererea.

Edited by m3ntosan, 13 December 2009 - 12:39.


#72
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Sincer, sunt curios dacă a văzut cineva prin vreo casă veche prize și întreruptoare dinainte de 1945.
Apropos de chestii rare, eu am avut prin colecție (nu știu dacă mai am) o priză și un întreruptor rotativ ceramice (cred că erau din anii '60).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate