Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13795 replies to this topic

#3835
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Salut ,

Zilele trecute am fost prin Rm Valcea si Pitesti, unde am avut marea surpriza placuta la gasesc lampi vechi romanesti in functiune si multe cu becuri pe mercur .In Pitesti cel putin tronconica este inca la putere intre blocuri, cu dispersor din fibra binenteles Posted Image .Am sa postez poze din ambele orase cu lampile .

.

Edited by kaffer72, 22 May 2019 - 12:42.


#3836
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
In Valcea mai poti da de PVA cu mercur, desi LED-urile au deja 98% din sistem de ani buni.

In Pitesti pe Negru Voda exista tronconice de fibra de sticla cu sodiu.

#3837
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Aveti dreptate cu Pitestiul,ma uit pe Google si asa este,mai ales printre blocuri,ia uite aici:   https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#3838
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Neata,
In poze regasiti tronconica (undeva prin spatele blocurilor de pe Blv.Republicii) si un mini C de langa gara din Pitesti.

View Postkaffer72, on 23 mai 2019 - 08:32, said:

Neata,
In poze regasiti tronconica (undeva prin spatele blocurilor de pe Blv.Republicii) si un mini C de langa gara din Pitesti.

Attached Files



#3839
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
In pozele de mai jos aven 2 lampi tip Olimp cu dispersor rotund una cu bec de mercur 125 w si una cu cfl (cfl ul nu mergea).Mai este si un sodiu , dar nu stiu lampa.Pozele sunt din Rm. Valcea.

Attached Files


Edited by kaffer72, 23 May 2019 - 09:26.


#3840
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Aici sunt poze din triajul garii din Pitesti, un reflector antic si cateva elemente de semnalizare (macaz  etc).

Attached Files



#3841
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Acel semafor din poza 2 avea doar un bec care probabil stătea aprins permanent şi când se mişca braţul de semnalizare se schimba şi poziţia suportului cu bec, ajungând doar una dintre lentile în dreptul său. Sau erau separate? Că ştiu că semnalele alea mecanice cu braţ (înainte de semnalizarea luminoasă, la autovehicule exista semnalizare cu braţ mecanic... şi mai înainte de asta semnalizai cu mâna!) existau 3 poziţii: culcat, ridicat cu 45 o, ridicat în poziţie verticală.
La Piteşti tronconica din poza 1 este aceaşi cu tronconica din poza 2?

La tramvaiele EP/V3A (cele cu 2 burdufuri), EP/V3A (alea vechi cu remorcă modificate cu elemente de tramvai V3A) a văzut cineva vreodată tuburi fluorescente?   Posted Image  Că teoretic acele corpuri de iluminat mari trebuiau să adăpostească aşa ceva, dar nu am văzut decât becuri înseriate pe acolo... De V2A (alea cu un burduf) nu am întrebat că în anii '80 nu cred că mai puneau fluorescente...

Edited by djl, 23 May 2019 - 12:13.


#3842
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019

View Postdjl, on 23 mai 2019 - 12:01, said:

Acel semafor din poza 2 avea doar un bec care probabil stătea aprins permanent şi când se mişca braţul de semnalizare se schimba şi poziţia suportului cu becuri, ajungând doar una dintre lentile în dreptul său. Sau erau separate? Că ştiu că semnalele alea mecanice cu braţ (înainte de semnalizarea luminoasă, la autovehicule exista semnalizare cu braţ mecanic... şi mai înainte de asta semnalizai cu mâna!) existau 3 poziţii: culcat, ridicat cu 45 o, ridicat în poziţie verticală.
La Piteşti tronconica din poza 1 este aceaşi cu tronconica din poza 2?


La tramvaiele EP/V3A (cele cu 2 burdufuri), EP/V3A (alea vechi cu remorcă modificate cu elemente de tramvai V3A) a văzut cineva vreodată tuburi fluorescente?   Posted Image  Că teoretic acele corpuri de iluminat mari trebuiau să adăpostească aşa ceva, dar nu am văzut decât becuri înseriate pe acolo... De V2A (alea cu un burduf) nu am întrebat că în anii '80 nu cred că mai puneau fluorescente...

Sunt 2 tronconice independente :)
La brat este un singur bec, si se plimbau filtrele in dreptul lui.

Edited by kaffer72, 23 May 2019 - 12:11.


#3843
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Am modificat. Doream să zic bec şi am scris becuri.
Dacă-s independente, ambele au stâlpii în trepte (adică la un moment dat scade diametrul rapid) sau una e cu stâlp în trepte şi altul e cu un fel de stâlp tronconic?
Dacă tot fac postul 86.754 şi am pomenit de tramvaiele EP/V3A: producţia tramvaielor de mare capacitate a început la "ElectroPutere" Craiova în 1954 (după seria 3 a celor de mare capacitate făcute de I.T.B.) şi s-a încheiat în 1960. Asemenea tramvaie au fost folosite în Bucureşti, Timişoara, Oradea. Doar la Bucureşti au mai supravieţuit. Cel din Timişora care aduce a la original e un ex-Bucureşti modificat în EP/V3A şi remodificat spre original la Timişoara.
La Timişoara făcuseră tramvaiul Gb 2/2 de capacitate mare, dar nu i-au lăsat cei de la Partid să facă multe (din câte am văzut pe forumul ratt au fost doar vreo 3), deşi era foame de tramvaie.
Tramvaiele alea albastre Nemţeşti de au fost în Bucureşti, Braşov (R.I.P. reţeaua de tramvaie), Craiova, dar care în forma în care au ajuns în România nu fuseseră definitivate în 1954 (nu-s 100% sigur) erau la ani lumină de făceam noi atunci... şi erau şi la ani lumină de tramvaiele făcute în Bucureşti în anii '90.

Edited by djl, 23 May 2019 - 12:23.


#3844
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Mai am o poza cu stalpul de la distanta.

Si C - eul traieste prin gari si triaje

Ptr. DJL - Aici avem o instalatie de spalat vagoane dezafectata !

Attached Files



#3845
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ca f.d. în 1955 în Bucureşti au apărut femeile-vatman. România devenea una dintre puţinele ţări cu femei-vatman. În München deabea prin 1961-1962 au apărut vătmăniţe.

#3846
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Inca o postare despre Pripyat din partea mea. :D
Stadionul de fotbal mai are un singur stalp de nocturna in picioare, plin de rugina.
Terenul de joc e plin de copaci.

http://www.forgotten...ght-tower-video

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2t9El2Zi7IM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Logatu, 23 May 2019 - 21:45.


#3847
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Si uite cum niste fotografi au reaprins dupa 30 de ani cateva lampi cu ajutorul unui generator. :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9z9DRSbU7eY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_LHueqwHO4U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#3848
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postkaffer72, on 23 mai 2019 - 09:10, said:

Mai este si un sodiu , dar nu stiu lampa.
Este PVB 12 BM [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CyCVjN8_HfQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3849
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 23 mai 2019 - 12:18, said:

am pomenit de tramvaiele EP/V3A3A
Asta de care e? e la capatul de tramvai 41 de pe Ghencea.

Attached Files



#3850
kaffer72

kaffer72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 03.01.2019
Aici avem o tronconica cu palarie mica care se afla la intrarea secundara in incinta statiei de extragere si pompare apa de langa  Parcul Moghioros .Eu am prins aceasta lampa completa cu bec de mercur si dispersor de sticla alba, a fost cati va ani spart dispersorul si aparuse  un cuib de vrabii (populat) in interior.Acum a ramas doar scheletul, nu mai contine nici macar fasungul...

Attached Files



#3851
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004

View Postvalirex, on 23 mai 2019 - 23:52, said:

Asta de care e? e la capatul de tramvai 41 de pe Ghencea.

V3A-93, V3A-93-CH-P.P.C. (chopper, podea parţial coborâtă) şi în spatele lui un alt V3A-93 şi cel mic un Č.K.D. 'Tatra' T4R (R = făcut pentru România), tramvai tip P.C.C.

#3852
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Un Philips Malaga cu sodiu din zona Pantelimon Bucuresti aprins astazi de la furtuna.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate