Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13790 replies to this topic

#13231
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Heh-heh. Din aia cu pălărie îngustă, ce acopera doar până la margine, nu era extinsă în plus. Nu ştiu dacă am văzut vreodată vreuna în Bucureşti. Pe aici cred că au fost mai rare.

P.V.C. 02 = primul model de "casoletă", adică "casoletă cu becul beat"? (beat că e înclinat). La cum e mică poza aia, nu se văd prea multe detalii din prima. Dacă avea şuruburile ascunse, înseamnă că cineva a instat un pic pe latura aspectului, că de obicei le aveau la vedere. Poza e făcută nu mai devreme de 1995 (cred). Posibil să fie mai multe din seria aia, că de exemplu mai apare una care sigur e din aceiaşi serie făcută cu blocul proiectat de Arh. Horia Creangă (nepotul scriitorului) pe Str. G-ral Gh. Manu, unde se vede un C fără abajur. Dar atât timp cât nu voi reuşi să aflu cine le-a realizat, nu pot căuta să văd dacă există mai multe de 2 din aceiaşi serie.
Oricum, e frumos să fie pozat ceva şi fără să dorească autorul să imortalizeze şi alte chestii din domenii care acum ţin de istorie/trecut.

Pe un anumit site de vânzări am găsit cataloage de conducte electrice (adică cabluri electrice), aparatură de înaltă tensiune, de joasă tensiune. Anii '60.

#13232
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
La Halta Titan Sud se aflau destule "casolete": https://ro.wikipedia...20_(31780330068).jpg
Parte din ele au fost înlocuite cu "palete"   :disgust:  https://scontent-otp...FSA&oe=63FFD814
Din filmări nu-mi dau seama cât a rămas din ele:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hM8qcoOf3vQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LWXotX4B4Og?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ybs43AyQ18E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La Gara Olteniţa la 2:50 o tronconică

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SSiQvuD65lk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Revenind la Halta Titan Sud (23 August)... apropos linia ajungea direct la Gara de Est (Obor) şi apoi via Reîniverii - Tei - Aviaţei în linia de Constanţa, aici e doar ceva staţie cu întrerup(ă)toare şi separatoare sau e staţie trafo? https://www.google.r...!7i16384!8i8192

#13233
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,743
  • Înscris: 30.07.2006

 djl, on 26 februarie 2023 - 00:34, said:

aici e doar ceva staţie cu întrerup(ă)toare şi separatoare sau e staţie trafo? https://www.google.r...!7i16384!8i8192

Aia este Stația de transformare 110/10/6 kV Titan, e una dintre cele mai vechi din Bucuresti datorita vechimii industriale a zonei, pusa in functiune in 1937.

#13234
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

 djl, on 25 februarie 2023 - 13:28, said:

Heh-heh. Din aia cu pălărie îngustă, ce acopera doar până la margine, nu era extinsă în plus. Nu ştiu dacă am văzut vreodată vreuna în Bucureşti. Pe aici cred că au fost mai rare.

P.V.C. 02 = primul model de "casoletă", adică "casoletă cu becul beat"? (beat că e înclinat). La cum e mică poza aia, nu se văd prea multe detalii din prima. Dacă avea şuruburile ascunse, înseamnă că cineva a instat un pic pe latura aspectului, că de obicei le aveau la vedere. Poza e făcută nu mai devreme de 1995 (cred). Posibil să fie mai multe din seria aia, că de exemplu mai apare una care sigur e din aceiaşi serie făcută cu blocul proiectat de Arh. Horia Creangă (nepotul scriitorului) pe Str. G-ral Gh. Manu, unde se vede un C fără abajur. Dar atât timp cât nu voi reuşi să aflu cine le-a realizat, nu pot căuta să văd dacă există mai multe de 2 din aceiaşi serie.
Oricum, e frumos să fie pozat ceva şi fără să dorească autorul să imortalizeze şi alte chestii din domenii care acum ţin de istorie/trecut.

Pe un anumit site de vânzări am găsit cataloage de conducte electrice (adică cabluri electrice), aparatură de înaltă tensiune, de joasă tensiune. Anii '60.
Casoleta cu becul beat. Posted Image Posted Image

Mama djl, asa ramane numele lui PVC 02, abia m-am tinut sa nu rad tare ca mai e cineva care doarme in casa asta. Posted Image

Globul de baie si bucatarie Tanti Vasile, din categoria lampilor casnice. Posted Image

Avea un farmec aparte PVC02, fiind pe drumul catre scoala in clasele mele primare, practic a fost tronconica mea. Tronconicele nu mi-au placut si nu prea am avut.

PVC 05 este varianta sa imbunatatita, a lui 02. PVC 03 e o dezamagire, a fost capturat cel de la Hay Market Maracineni (drum Pitesti Mioveni) si dispersorul e dintr-un Pepsiglas foarte copt si sfaramicios, casant :disgust:

 valirex, on 27 februarie 2023 - 00:33, said:

Aia este Stația de transformare 110/10/6 kV Titan, e una dintre cele mai vechi din Bucuresti datorita vechimii industriale a zonei, pusa in functiune in 1937.
6 KV :disgust:. Bleah medie tensiune pe atat. :disgust: Din cauza ei orasul Carei a ramas fara curent 2 zile la Revelion 2015.

Era specifica in orasele care au avut industrie de aparare. Carei, Tecuci.

Tot ceva de ras, cand am capturat o Mira PX in decembrie aici la Slatina, in ea era igniter marca Gelux, caruia i s-a zis Gigelux. Posted Image

Gluma cu sfinti. Cum Slatina ne da lampi numai de Ignat, numai in decembrie, zic asa "Sf Ignatie Teoforul" sau "Sf Igniter Luminoforul". Posted Image

#13235
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Şi pe acolo era ceva industrie strategică (termen dispărut azi), de aceea au lăsat media trensiune la 6 k.V. Interesant că avea cu 1 k.V. (1.000 Volţi în plus) faţă de media tensiune de atunci. Probabil pentru a face faţă unui consum mai mare. Unele fabrici din apropiere (şi nu numai) aveau centrale autoproducătoare.
Deci veche staţia ca amplasare. Cred că apare şi în cartea cu "Istoria energeticii şi electrotehnicii..." pe harta cu reţeaua electrică.
Dar care e faza cu echilibrarea fazelor.   :huh:

#13236
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Pe cele 3 faze trebuie sa fie un consum aproximativ identic spre a nu dezechilibra tensiunea care poate fi mai mica pe o faza si mai mare pe alta daca consumul difera prea mult intre faze.

Conteaza si cum leaga consumatorii intre cele 3 faze la joasa tensiune, respectiv casele in zonele cu retea aeriana si apartamentele de la bloc in cazul celei subterane. Eu stau la casa dar am trifazic din blocul cel mai apropiat si consumatorii monofazati impartiti intre faze. Idem la birou la fostul magazin, imi vine cablul direct din firida generala a scarii, nu mai are treaba cu coloana de apartamente de pe scara.

La Miesti era OK, casa lui tataie pe o faza si cea a matusii de peste drum e pe alta faza. Eu mi-am bagat trifazic si acolo dar folosesc doar o faza pentru un prelungitor ce alimenteaza internetul si camerele de supraveghere, deocamdata, maica-mea va construi o casa acolo, doar pentru ea.

***************
Eh, apartenenta la acest minunat grup de Muzeul Lampilor imi adusese o mica bucurie si anume aceea de a auzi in fiecare seara la ora 17 un recital de clopote de la catedrala din Mioveni, una din locatiile cheie ale grupului. 5 minute bataie automatizata a clopotelor dintr-un turn de langa biserica, m-am bucurat de ele aproape 1 an de zile, ca acum au renuntat la acest recital, era unul la 9 dimineata si unul la 17, au ramas doar cu gongurile de ora fixa, adica 1 bataie la ora fixa, nu sa cante toate cele 5 clopote timp de 5 minute.

Tot ce e bun trebuie sa dispara. Posted Image

#13237
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Iluminat aprins ieri ziua pe strada Pitești din Slatina in mod sigur pentru verificări dar imediat or apărut pe Feisbuc mistocareli cu ieconomia și risipa.

#13238
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Da' cum de a rămas aprins. Vreo fotocelulă năzbâiatică?    :naughty:

La Siania există pe lângă hotelul vechi cu cazino? un pot trafo într-o căsuţă micuţă. Nu e ăsta, dar am dat şi de el: https://www.google.r...!7i16384!8i8192
Hai că l-am găsit şi pe primul... că mi-am amintit că e clădirea veche (care cred că e pavilion de băi) în zona hotelului masiv construit în comunism... uite-l: https://www.google.r...!7i16384!8i8192
L-am văzut ieri, într-un reportaj cred. Corpul ăsta de iluminat de pe lângă să fie un P.V.B. 1A sau 1B? https://www.google.r...!7i16384!8i8192

Credeam că dezechilibrarea fazelor poate produce doar eventuale avarii aparatajului şi generatoarelor.

#13239
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Nu avem fotocelule ci ceasuri programatoare, atat la Slatina cat si la Pitesti sau Mioveni. Ora apus si rasarit minus X minute, setare dorita de seful fiecarui serviciu de iluminat.

Faceau probe de functionare becuri, ziceam eu, dar cei de la Dasip mi-au comunicat ca a fost o defectiune, un scurt pe retea.

Se vede ca nu ai trifazat, cand bagi consumator monofazic puternic pe una dintre faze, pe celelalte 2 faze tensiunea creste, poate nu fix cu cat scade pe faza solicitata, dar creste.

Am observat asta la prima folosire a unui aparat de sudura dupa ce ma mutasem la casa.

#13240
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Deci se mai practică şi soluţia cu ceasuri programabile. Asemenea ceasuri au fost produse vreodată în România sau numai de import au fost?
Oare în afară de Dobreşti - Bucureşti s-a mai practicat şi pe alte linii telefonia prin cablurile de curent?
Trifazat nu am din păcate în apartament. Puţine locuinţe din România au. Uneori nici la magazine nu găseşti.

#13241
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,743
  • Înscris: 30.07.2006

 djl, on 28 februarie 2023 - 15:16, said:

Asemenea ceasuri au fost produse vreodată în România sau numai de import au fost?


In Romania un asemenea ceas s-a produs la Intreprinderea Mecanica Fina, modelul CPAzz:

Attached Files



#13242
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,743
  • Înscris: 30.07.2006
CFR si balastul la borcan.

Attached Files



#13243
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

 djl, on 28 februarie 2023 - 15:16, said:

Deci se mai practică şi soluţia cu ceasuri programabile. Asemenea ceasuri au fost produse vreodată în România sau numai de import au fost?
Oare în afară de Dobreşti - Bucureşti s-a mai practicat şi pe alte linii telefonia prin cablurile de curent?
Trifazat nu am din păcate în apartament. Puţine locuinţe din România au. Uneori nici la magazine nu găseşti.
Telefonie prin cabluri de curent
Radio prin cablul de televizor

Ciudatenii de care nu am avut. Exista astazi adaptoare Power Line pentru a imprastia internetul prin casa altfel decat prin Wi-Fi si cabluri de retea UTP, si anume prin instalatia electrica, dar cica nu ar merge la trifazic si e logic. Imi recomandau unii asa ceva in loc de modul GSM pentru deschis poarta de la distanta. Ceva care sa ia net din casa si sa dea prin cablul electric spre poarta. Ca Wi-Fi nu e fiindca poarta e departe de case.

#13244
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Mișto stația de cale ferată. Nici nu știam de ea (sau am uitat). Dar sticla aia de acoperă aparatajul o fi fost de beutură, de stă becul ăla înclinat. Posted Image   În fine, sper să lase corpurile acolo, că arată bine în ansamblu... că dacă pun corpuri noi, va fi ca cu termopanele alea albe la clădira veche din dreapta.   Posted Image
Ceasul ăla e fabricat la mine în cartier. Nu știam că au produs și așa ceva. Trebuie să caut un catalog de-alor. Firește că nu mai funcționează fabrica.   Posted Image
Ce mai găsește omul prin anunțuri imobiliare: un contor trifazat "Electromagentica" maxim anii '60. Mai târziu sau mâine am să pun scanări cu unele trifazate, dintr-un catalog.

Attached File  Mansarda zona Cismigiu.jpg   60.05K   9 downloads

Și unul vechi, interbelic. Dacă eram pe fază, îl luam. Mai demult a fost la vânzare unul trifazat, făcut de aceiași companie (și cu denumirea companiei scrisă în Română). Cât de bine s-a păstrat la interior!


Attached File  333968922_218717363983335_7376497806353516504_n.jpg   62.22K   9 downloadsAttached File  334233314_120367727644555_5316983088911860918_n.jpg   61.52K   9 downloadsAttached File  333980950_179346601489783_2527805435086106987_n.jpg   53.56K   6 downloadsAttached File  333660135_581425260699234_337700859112376229_n.jpg   56.54K   6 downloadsAttached File  334467365_527981819467423_8609734278809686016_n.jpg   67.14K   7 downloads

Sper că vor păstra ceva echipament de aici: https://specialarad....a-1989-la-arad/

#13245
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Termopanele sunt foarte OK, cum sunt pasionat si de furtuni cu vant puternic si ploaie izbita de geamuri, nu am cum sa nu vreau termopane, ca nu intra apa in casa.

Exista si cu profil de lemn ori imitatie de lemn, dar multe se fac pe negandite la noi.

Biserica cu panouri fotovoltaice (Sf Stefan Slatina, pacat ca e cea mai apropiata de mine si la Inviere pot merge la 23:55) au stricat tot designul preotii tineri :disgust:

Sa mai spun ca tot ce inseamna scoala si liceu in Slatina (si Pitesti) va avea asa ceva? :disgust:

#13246
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu că sunt şi termopane frumoase, dar respectul la noi...
Nu mai zi de cum se modifică unele biserici, că cea de la Hala Traian... i-au pus scările, au scos tronconicele.  :disgust:
Pe asta am mai pus-o, dar acum vine mai clară.

Attached File  Citire contor electric Arh. George Damian (fata) 1939.jpg   683.01K   3 downloadsAttached File  Citire contor electric Arh. George Damian (verso) 1939.jpg   624.08K   3 downloads

Edited by djl, 03 March 2023 - 23:39.


#13247
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
No, hai că pe un canal de YouTube dedicat în special Băii Mari găsesc tot felul de chestii interesante. De la 1:10 tronconice cu abajur de sticlă mată, aprinse.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WuFRdAcSWdw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13248
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
De curiozitate, care mai e activitatea I.S.P.E Normele pentru instalaţii casnice nu cred că le stabileau ei, dar ştiu că se ocupau de partea de energetică.
Mai există "Hidroconstrucţia" vis-a-vis de fostul "Perla".
Oare cablurile noi ce se instalează sunt produse de I.C.M.E.?

Edited by djl, 05 March 2023 - 10:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate