Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13793 replies to this topic

#13195
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Astea sunt cazuri din afara Romaniei, Jiul si AEM sunt duplicate interne, din tara.

Am tot facut scandal ca nu ninge deloc pe la mine din 2018 incoace si astazi o ninsoare surpriza mi-a anulat un drum si un tur la Craiova. Turul a fost facut doar de Logatu si cristi699, eu trebuia sa duc la Pielesti cateva lampi care sunt la mine, printre care si acel proiector foarte vechi din 1972 de la Pausesti Maglasi.

Slatina 6 cm, nu era asa de bai cu zapada, insa Craiova 20 cm, facea dificil accesul la Pielesti o comuna cu strazi foarte inguste, iar la turul pedestru zapada cu apa ducea la incaltaminte uda ore in sir, stiu ca si in ghete imi intra apa.

#13196
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Asta să fi fost o cutie de distribuţie pentru iluminat public? https://www.google.c...!7i16384!8i8192
Iluminatul suspendat deasupra străzii + reclamele luminoase erau chestii mişto.
La Aerop. Otopeni ("Henri Coandă") cred că-s unii dintre cei mai înalţi stâlpi de iluminat public. Mă întreb oare dacă mai sunt acele P.V.B. 7b. Avioanele încă au becuri cu filament!

#13197
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Mai sunt, le-am vazut in iulie 2022. Si o sa vad si la vara daca mai sunt, am avion de Antalya de acolo mereu.

#13198
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 05 februarie 2023 - 20:17, said:

Asta să fi fost o cutie de distribuţie pentru iluminat public? https://www.google.c...!7i16384!8i8192


Nu e de iluminat.
Este o cutie de sectionare, pe un cablu principal ce pleaca din aceasta cutie de distributie:   https://www.google.c...!7i16384!8i8192

#13199
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Corp PVC 05 cu inel transparent incolor, varianta mai rar intalnita.

Attached Files



#13200
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 05.01.2020

View Postvalirex, on 06 februarie 2023 - 05:06, said:

Corp PVC 05 cu inel transparent incolor, varianta mai rar intalnita.

Cu inel de dispersor. (Precum pălărie de tronconică de fibră, ce era pălărie de dispersor, practic.)  Ar merita preluat.

Edited by Lotusisrael, 06 February 2023 - 08:31.


#13201
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Cred ca te referi la chestia de sub lampa pe care noi am numit-o antifurt.

#13202
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Poze vechi cu seria completa de balasturi Electrofar pentru mercur si sodiu, din pacate calitate slaba a pozelor deoarece au fost pe film.

Attached Files



#13203
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Pozele nu sunt slabe calitativ din cauza filmului, că am făcut şi eu pe film cu aparate mai evoluate şi filmele le-am procesat în prostiile de minilaburi de la noi, dar au ieşit acceptabil. Aparatul era probabil slab la performanţe... am avut şi compact pe film şi am putut face o comparaţie. Conta şi iluminarea de asemenea - asta mai greu de obţinut uniform de către amatori - eventual cu 2 bliţuri (flashuri).
În fine, azi am mai ajuns pe la Biblioteca Muzeului Municipiului Bucureşti (aflată pe lângă P-ţa Romană, la Observatorul Astronomic "Amiral Vasile Urseanu"). Din păcate nu am reuşit să digitizez ceva, deşi am mai găsit în cartea aia despre Soc. Gen. de Gaz şi Electricitate Bucureşti o poză cu depozit de materiale - iluminat public şi ceva reclame în "Gazeta Municipală" privind îndemnul la folosirea energiei electrice (care şi pe atunci, şi acum... scumpă, deşi azi e totuşi mai ieftină; aşa că oala electrică de exemplu rămâne neatractivă). Poate scanez mâine citirea de contoare pentru George Damian (arhitect). Dar când eram pe drumul de întoarecere, într-un vehicul făcut posibil de minunea electricităţii, adică troleibuzul, mă uitam la clădirile de pe Bd. Dacia (latura dinspre Fane Babanu) să le studiez... când ce văd pe o stradă?!! Un C pe stâlp de metal, C pe consolă decorativă originală! De ar fi recondiţionat... De câte ori am trecut fără să-l văz! - vederea e înspre Bd. Dacia: https://www.google.r...!7i16384!8i8192
Mă întreb, blocul aflat aproape de bibliotecă şi în care am stat până spre 5 ani, o avea tuburile în zid, că pe scara principală nu am văzut când am fost în trecut. Ar fi încă un plus faţă de alte blocuri de atunci (că mai are el ceva plusuri), care uneori le aveau scoase pe zidărie - uşor de reparat, însă inestetic.

#13204
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 08 februarie 2023 - 20:42, said:

când ce văd pe o stradă?!! Un C pe stâlp de metal, C pe consolă decorativă originală!

Se cunoaste locatia, prima data a descoperit aceste relicve colegul nostru Robert, acum cativa ani, sunt mai multe la fel pe toata strada.

Attached Files



#13205
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Timisoara 1988, observam in partea dreapta-jos, 2 masini PRB 16 venite la iluminatul stradal.

Attached Files



#13206
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Şi desfiinţarea tramavaiul pe acolo   Posted Image   Dinspre Catedrală spre Operă mai rămăseseră şine, invers, nu mai erau. Tramvaiele au fost deviate. Se vede şi un autobuz "rachetat".
Macaralele cred că erau pentru corpurile de iluminat aflate la înălţime mai mare.
Da, am observat ieri că pe strada aceea sunt mai multe copruri.
"Cum funcţionează şi cum este organizată Societatea Generală de Gaz şi de Electricitate din Bucureşti", pun din nou de la pg. 122 aia cu materialele folosite la abonaţi, dar mai adaug ceva pagină în care se văd în Depozitul de la Filaret ceva corpuri de iluminat.

Attached File  Cum este organanizata si cum functioneaza Soc. de Gen. de Gaz si de Electricitate Buc. (1938) pg. 122 Materiale instalate la abonati.jpg   233.54K   4 downloadsAttached File  Cum este organanizata si cum functioneaza Soc. de Gen. de Gaz si de Electricitate Buc. (1938) pg. 214 Aprovizionare.jpg   267.56K   5 downloads

View Postdjl, on 05 februarie 2023 - 20:17, said:

Asta să fi fost o cutie de distribuţie pentru iluminat public? https://www.google.c...!7i16384!8i8192
Iluminatul suspendat deasupra străzii + reclamele luminoase erau chestii mişto.
La Aerop. Otopeni ("Henri Coandă") cred că-s unii dintre cei mai înalţi stâlpi de iluminat public. Mă întreb oare dacă mai sunt acele P.V.B. 7b. Avioanele încă au becuri cu filament!

View Postvalirex, on 06 februarie 2023 - 04:10, said:

Nu e de iluminat.
Este o cutie de sectionare, pe un cablu principal ce pleaca din aceasta cutie de distributie:   https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Mai exact ce este accea o cutie de secţionare? Adică e o cutie intemediară aşezată pe cablu? Şi văd că au folosit una folosită şi la cabluri aeriene.
Ieri seară am fost în plimbare pe Calea Călăraşi (lor). Cu tramvaiul, dar nu m-am dus până la capăt la Sf. Vineri. După ce traversez Str. Romulus, trec pe lângă un capac pe lângă care mai trecusem. Capac de canal îmi zic eu. Dar: https://www.google.r...!7i16384!8i8192
, hopa Electricitate! Deci era ceva pentru distribuţie. Mă întreb dacă acel No 10 era numărul de Bucureşti sau numărul de zonă. Probabil una dintre primele zone electrificate, când curentul era foarte scump.

În clădirea asta (blocul vechi) am văzut ieri 2 întreurp(ă)toare basculante, unul simplu, modelul cu ţumburuş (dar de fabricaţie postbelică după cum arăta), şi unul dublu, probabil din anii '60-'70 după cum arăta: https://www.google.r...!7i16384!8i8192

Revenind la Cal. Călăraşi (lor), prin zona cu acel capac au început să pună iluminat cu L.E.D. Măcar de ar fi pus nişte corpuri adecvate zonei...
Singurul L.E.D. bun e de la tontemul averzitor că umrează refugiu de tramvai (staţia Alexandru Sihleanu, care pe vremuri cred că avea şi casetă indicatoare de staţie).

Edited by djl, 10 February 2023 - 08:46.


#13207
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Autobuze rachetate, zeppeline, autobuze pe gaz metan comprimat, astazi denumit GNC pe romaneste si CNG pe englezeste. Foarte rar exista pe masini, mult mai multe sunt cele cu GPL. Hibrid cu GPL ar fi cea mai ieco varianta de masina pe care as lua-o, desi electricitatea este unul din motivele pentru care traiesc, masina electrica nu mi-as lua si chiar voi ramane la diesel pe cat posibil, atat actuala masina de care service-ul a zis ca e pacat sa o schimb la acest nr. de km (157.000), cat si altele, fratele tot pe diesel marseaza, desi gandeste enervant de futurist in alte privinte, nervii cei mai mari fiind provocati acum de chestiile "futuristo-cost reductioniste".

***********
Mercur si sodiu, cele 2 tipuri de lampa care mi-au placut mereu, cum am mai zis, mercurul (alb) e perfect pentru dormitor, dar sodiul este bun numai in exterior, fiind enervant si obositor in camera in care stai, facand imposibila urmarirea de imagini pe un ecran in ambient luminat de un HPS, dar tot imi place sa aprind si sodiu, aprinderea si stingerea fiind spectaculoase la ambele tipuri de lampi, HQL (HPL-N; HGLI) si HPS.

Asa ca am gasit o cale de mijloc, exilarea sodiului in baie.Posted Image  Asa pot merge din cand in cand la el sa-mi "clatesc ochii". Doar sodiu de 150 W simultan cu mercurul de 125, ca doar stim, curentul e scump (si gazul e lux acuma) si dezmat de lampi fac doar de Revelion.

Apropo de baie, mi-e putin dor de iluminatul in baie cu glob "Tanti Vasile" cum i-a zis colegul Lotusisrael, primele experiente cu apa calda nelimitata (adica nu limitata la 1 tuci ca la tara) la cada de fonta cu un asemenea corp erau. Aveam la bloc 3 Tanti Vasile, toate 3 aveau glob de sticla transparent. In bucatarie si in cele 2 bai. A doua baie era degeaba pentru ca nu avea WC si cada, era doar chiuveta si masina de spalat Automatic Super.

Mercurul se aprinde roz, uneori "oscileaza" nervos, interesant aici si cu variatiile de bazait ale balastului. Se stinge rosu-portocaliu incandescent dar afterglow-ul dispare in 3 secunde aproape total.

Sodiul se aprinde alb "mercuros" apoi "vireaza inspre sodiu" lumina devenind portocalie. Uneori igniterul da flash ca la blit. Se stinge incandescent de culoarea jarului din soba, afterglow-ul persista 1 minut, facand mai creepy atmosfera din videoclipurile cu pene de curent, fenomene meteo puternice sau cutremure.

Reamintesc si timpii de reamorsare (hot restrike), eu si Logatu avand placerea de a vana reamorsarile provocate de vremea rea (le aprindem pe furtuna cand apar fluctuatii de tensiune) de 3 minute la mercur si 20-27 de secunde la sodiu.

Metal Halide fiind o struto-camila dificila, se reamorseaza in 7-8 minute, dar se stinge cel mai usor la fluctuatii. Eu am doar mercur si sodiu, Logatu detine toate tipurile de bec cu descarcare in vapori metalici, are si metal halide, a dorit pentru ca in Mioveni s-a folosit, la mine nefolosindu-se MH in public, nu simt nevoia sa detin asa ceva in colectie, plus ca lumina sa e prea normala, Posted Image prea de bec casnic, de care am la lustre, in varianta CFL.

#13208
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 10 februarie 2023 - 08:44, said:

Mai exact ce este accea o cutie de secţionare? Adică e o cutie intemediară aşezată pe cablu? Şi văd că au folosit una folosită şi la cabluri aeriene.
Ieri seară am fost în plimbare pe Calea Călăraşi (lor). Cu tramvaiul, dar nu m-am dus până la capăt la Sf. Vineri. După ce traversez Str. Romulus, trec pe lângă un capac pe lângă care mai trecusem. Capac de canal îmi zic eu. Dar: https://www.google.r...!7i16384!8i8192
, hopa Electricitate! Deci era ceva pentru distribuţie. Mă întreb dacă acel No 10 era numărul de Bucureşti sau numărul de zonă. Probabil una dintre primele zone electrificate, când curentul era foarte scump.

Cand pe un cablu principal, de sectiune suficienta incat sa adaugi si alti consumatori, se adauga o noua cutie care va alimenta un consumator aparut pe traseul cablului, acea cutie se numeste cutie de sectionare ( CS ), cablul va fi sectionat si alimenteaza cutia prin sistem intrare-iesire, astfel incat merge mai departe la urmatorii consumatori iar din cutia nou aparuta se alimenteaza blocul respectiv aparut.
Toate astea pentru economie sa nu mai traga alt cablu direct din cutia de pe colt atunci cand apare un nou consumator pe traseul cablului, astfel incat te trezesti ca pe cablul ala ajung sa fie vreo 3 blocuri si 4 case.
Toata zona veche istorica e plina de asa ceva, consumatorii au crescut, cablul nu mai face fata, se arde siguranta principala si opresc toate acele case de pe cablu.
Alteori se arde o faza a cablului si intervine echipa PRAM pentru defectoscopie sa caute unde e defectul.

Cat despre capacul de canal cu electricitate este, cum am mai spus acum cateva postari referitor la ala de langa Cismigiu, o veche cutie de distributie subterana care prelua cabluri principale din postul trafo, aflat in apropiere si distribuia la case si strazi din preajma.
Iata si postul trafo subteran din apropiere care este chiar peste drum:   https://www.google.r...!7i16384!8i8192
Intamplator sau nu, postul trafo are chiar numarul 10 (T10).

Edited by valirex, 13 February 2023 - 03:07.


#13209
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
1) Deci să înţeleg că la C.D. vine de un cablu la C.S., iar la C.S. pleacă cablu spre abonat, dar şi cablu în continuare spre alţi abonaţi?
Credeam că în centru e reţeaua destul de bine dimensionată astfel încât să facă faţă
La mine în zonă a fost o dată 1 săptămână lipsă parţial iluminat stradal între bloace că nu au reuşit să găsească pe unde era cablul defect.   :disgust:   ;
2) Ha, cred că "ciuperca" de la traf am observat-o, dar nu am băgat-o în seamă. Dacă T10 şi No 10 sunt în ordinea apariţiei, înseamnă că ăla a fost unul dintre primele posturi trafo din Bucureşti.
Oricum, zona centrală a fost cea care a beneficiat pentru prima dată de aşa ceva.
Alimentarea zonei e posibil să dateze de când erau între 5.000 şi 30.000 de abonaţi la elecricitate;
3) Şi ceva cu iluminat public:
Dacă tot fac postul 107.666, care e corpul 'Lucifer'   :drac:
Şi 2 chestii în care se văd chestii în legătură cu ilumiatul public:
Prima filmare, la 9:13 une de e tramvaiul "frizer" (că azi trebuie să mă duc la frizer să-mi mai tai din barbă, că iarna mă irit dacă mă rad) se văd nişte corpuri din alea foate rare
A doua, e filmare de noaptea. Nefiind însă vreo super cameră video, nu se văd bine detallile

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AIYhzGIJhhY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WPYipPGkyOY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13210
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Barbiereste-te coane, o data pe saptamana un pic iritat nu e problema. La maxim 7, 8 zile ma rad, la 3-4 saptamani sunt la frizer cu tunsoarea.

Pai si la mine un electrician in 2009 imi spunea ca vilele trebuiau alimentate din PTCZ nu din scara de bloc cea mai apropiata, dar din ratiune de costuri se strica multe chestii, totusi nu sunt probleme, evident ca ajuta mult faptul ca incalzirea si apa calda sunt pe gaz de 23 de ani de zile, as putea trece pe centrala electrica fiindca toti avem trifazic dar fie ca nu va mai fi gaz, fie ca va fi prea scump, o sa trec fie la calorifere electrice fie la soba cu lemne ori deseuri, cei de la birou se simt jigniti cand aud de sobe, dar ea este eterna, fezabila, functionala indiferent de vreme, functionala oriunde, ieftina daca gasesti lemn ieftin, lumea vrea confort si daca este mintita ca anumite chestii reprezinta confort, se arunca inainte, chiar si la rahat ambalat, vedeti acum prostiile "panouri fotovoltaice" si "pompe de caldura", ce idiotenii ne servesc conducatorii vizibili sau cei din umbra, oile de romani se arunca.

#13211
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mă irit.
C.D.-urile se montează şi în zone cu clădiri nou construite? Că de obicei le-am văzut doar în zone cu clădiri de până în anii '60.
Mi-aş fi dorit ca toate apartamentele de la 3 camere în sus să poată fi prevăzute cu braşnament trifazat, adică să ai cablul tras şi la nevoie doar să deupui cererea de braşnament trifazat; sau să poţi avea 2 monofazate.

#13212
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dar băieţi, voi v-aţi gândit la vreo promovare în mass-media? Poate ar fi util, poate reuşiţi să integraţi corpurile în zona modernă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate