Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13754 replies to this topic

#13159
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

View PostLotusisrael, on 13 ianuarie 2023 - 12:21, said:



Seamănă puțin cu Malaga. Dar nu numai. Puteți identifica corpul?

Da, e Philips Traffic Vision.

#13160
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
In timp ce in alte tari, deja se fabricau versiuni avansate de lampi cu halogenuri metalice, la noi, in perioada 1988-1989, se fabrica prima lampa cu vapori de sodiu cu puterea de 70 W.

Aceasta lampa se numea LPN 70 si se fabrica la Intreprinderea Electrofar.

A fost fabricata doar intre 1988-1993, avand in vedere aceasta perioada scurta de productie, sa gasim astazi un exemplar, fie el si defect, sunt sanse destul de reduse.

In imagini puteti vedea un exemplar din colectia noastra, cu 0 ore de functionare.

Attached Files



#13161
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Halogenuri metalice sunt alea care au lumină verzuie sau argintie? În România anilor '80 nu se prea investise în tehnologie, aşa că nu e de mirare că nu apăruseră.
Corpurile alea de iluminat produse de "ELBA" le-am mai văzut, dar am crezut că-s de import. E bine că mai producem ceva.
În anunţurile imobiliare găseşti şi tot felul de chestii care nu au legătură strict cu imobiliarele. De exemplu scară de bloc cu felinar în ea.

Attached File  xlx__apartament-4-camere-de-vanzare-dacia-bucuresti_636cc6dbd61fb1.jpg   121.05K   12 downloads

#13162
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 05.01.2020

View Postdjl, on 23 ianuarie 2023 - 17:25, said:

Halogenuri metalice sunt alea care au lumină verzuie sau argintie? În România anilor '80 nu se prea investise în tehnologie, aşa că nu e de mirare că nu apăruseră.
Corpurile alea de iluminat produse de "ELBA" le-am mai văzut, dar am crezut că-s de import. E bine că mai producem ceva.
În anunţurile imobiliare găseşti şi tot felul de chestii care nu au legătură strict cu imobiliarele. De exemplu scară de bloc cu felinar în ea.

Attachment xlx__apartament-4-camere-de-vanzare-dacia-bucuresti_636cc6dbd61fb1.jpg

În locul acelui corp în formă de felinar retro a fost, pesemne, altul, posibil cu dispersor cu glob alb.

#13163
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Se fac tururi de lampi in perioada asta, ca si in vara-toamna de altfel. Weekendul trecut Logatu impreuna cu Cristi si cu pustiul de 11 ani au fost la Curtea de Arges.

Cum este acum minivacanta de 4 zile, duminica 22 ianuarie l-am invitat pe Cristi din Craiova la un tur de Slatina, facut deja cu Logatu pe 1 ianuarie, Cristi fiind de la Craiova, avea foarte la indemana trenul, astfel a venit in Slatina la ora 13:14 (eu nu ma trezesc dimineata asa ca trebuia sa vina la pranz) si a plecat la 21:14.

Ca de obicei HRF-urile de la Condor Paduraru, cusca cu mercur mort de pe Elena Doamna, stalpii metalici comunisti de tip girafa cu Star, foste PVA 2 A  din tabla pana in 2000, pe strazile Vailor si Basarabilor-Teiului, cele 6 PVC 02 abandonate inca din anii 90 la CEC Bank.

Dar in plus fata de traseul cu Logatu, am fost la Malagile HGS 101 de la Tribunalul Olt (doar 4 mai merg, puse in 2004 de acelasi vecin al meu cu cele de la poarta) si pana acolo la un PVC 02 abandonat cu o bucata de decoratiune veche pe stalp, care a apartinut unei asociatii de locatari din zona, din cate imi spun cei de la Dasip, nefiind al lor sa-l pot prelua.

Am mai fost la Cbz varianta mica cu sodiu de 70 de pe strada Vederii. In privinta Slatinei m-am pacalit cu 3 modele de corpuri, adica nu sunt ceea ce credeam eu ca sunt:

- pe strada Vederii sunt Cbz-uri mici (Contactoare Buzau, exista si unul mare langa Finante, pe 250 W) si nu Elba PVB 9 CM
- pe strazile Draganesti, Tunari, Manastirii sau Sergent Dorobantu sunt Gestas turcesc si nu Schreder Opalo ca la Mioveni
- in zona Casei Tineretului si Shaorma House sunt cateva Timlux P, nu Selux, aici Cristi m-a edificat

Alt tur de lampi se face chiar astazi tot in componenta celor 3, Cristi, Logatu si pustanul de 11 ani, la Campulung Muscel.

#13164
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 05.01.2020
Interesant și creepy noul concept e 6g prezentat aici. https://www.antena3....-6g-662512.html Oare corpii de iluminat stradali cu LED ar putea servi ca mini-relee sau ceva? Nu înțeleg toată logica din spate, doar oarecum, poate voi înțelegeți mai bine.

#13165
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
La prima vedere, corpul tip C, pare foarte simplu dar el are o constructie complexa cu destul de multe piese in componenta, iata mai jos componentele sale, cu exceptia globului de sticla.

Attached Files



#13166
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Din cauza expunerii becului la ploi si ninsori, C-ul fiind fara abajur in majoritatea cazurilor, Luxten a scos becul cu mercur LVM-T, cu sticla termorezistenta, sa nu se sparga. Oricum eram fascinat cum de nu se spargea unul de 400 W intr-un corp improvizat pe un post de transformare inainte de 2000.

#13167
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
La C-uri cred că era şi de manevrare a lor. Că unele au rezisat destul cu abajurul ăla.
B-urile parcă aveau mai multe componente.
Mie îmi place când mai zăresc o lustră veche.
Posibil ca acel bloc să fi avut un alt corp de iluminat pe acolo înaintea felinarului. Felinarul a fost montat cu tot cu piciorul suport.
Tramvaie, lumini, reclame în noapte. De urmărit acel canal.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WV18ZtwMenw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2asBDFzVr_E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 25 January 2023 - 14:05.


#13168
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Azi am mai fost să mă uit pe "Cum este organizată şi cum funcţionează Soc. Gen. de Gaz şi de Electricitate Bucureşti" (mi-am promis că ajung şi am ajuns; 25 Lei a costat la vremea ei cartea dintr-un antcariat... în banii de azi, depinde de când a fost cumpărată, pe undeva pe la 40-100 Lei, adică nu scumpă... ce aş vrea-o la banii ăştia). În fine, mă uit eu pe ea să văd ce mai e de scanat şi ajung la pagina cu depozite, aprovizionare... mă uitam eu pe acolo, ce văz într-o poză cu Depozitul de la Filaret: C-uri. Multe C-uri. pg. 209.

Attached File  Cum este organanizata si cum functioneaza Soc. de Gen. de Gaz si de Electricitate Buc. (1938) pg. 209 cum sunt intocmite ... + depozitul de la Filaret.jpg   355.53K   4 downloads

Tuburile pentru distribuţie în clădiri erau de tip Peschel, adică neizolate. Izolate erau de la contor la abonat. Plumbul sună puţin a plastic?
Conform cărţii existau şi posturi de transformare în clădiri. Mă gândesc că erau în clădirile cu consum mare, precum fabrici, blocuri de multe apartamente (se dă schema de distribuţie într-o asemenea clădire), gări.
Nah, încă un post trafo subteran găsit: https://www.google.r...!7i16384!8i8192
A.S.E.-ul cred că are subteran.
Nu ştiu dacă e de post trafo, dar aici lângă clădire se vede un ditamai capac cu Electricitate Bucureşci (repet, Bucureşci, deci are cel puţin 85 de ani, dacă nu cel puţin 90!): https://www.google.r...!7i13312!8i6656
E probabil rudă cu ăsta: https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Revenind la început, căutând titlul cărţi ca să dau copy-paste am ajuns şi la aia cu Uzinele electrice Bucureşti  25 de ani ... 1908-1933. Azi luăm electricitatea "as granted", adică ceva normal, existent, dar mulţi uită cum s-a ajuns aici şi ce însemna în trecut. Şi cum ar fi viaţa fără această invenţie care a făcut lumea să avanseze rapid. Pentru amintire, "Uzinele electrice Bucureşti 1908-1933  25 de ani de funcţionare", pg. 53

Posted Image

Edited by djl, 26 January 2023 - 22:55.


#13169
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
In perioada 1981-1982, odata cu restrictiile drastice si economia de materiale, si multe corpuri stradale au avut de suferit.
Un exemplu este corpul pietonal PVC 02, aparut pentru a inlocui celebrele tronconice, majoritare printre blocuri, multe dintre ele echipate cu becuri de 250 W.
Corpul PVC 02 putea fi echipat cu 80 si 125 W, mai tarziu si cu 70 W sodiu.
Becul era montat la un unghi de 45 grade afectand performantele luminotehnice si, in timp, deteriorand aparatajul.
De asemenea toate componentele erau fabricate din tabla de otel.

Attached Files



#13170
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 26 ianuarie 2023 - 22:50, said:


Nu ştiu dacă e de post trafo, dar aici lângă clădire se vede un ditamai capac cu Electricitate Bucureşci (repet, Bucureşci, deci are cel puţin 85 de ani, dacă nu cel puţin 90!): https://www.google.r...!7i13312!8i6656
E probabil rudă cu ăsta: https://www.google.r...!7i13312!8i6656


Alea 2 erau niste nise electrice, notate cu N, practic erau niste cutii de distributie dar in subteran, au fost anulate cand au fost montate cele de suprafata.

#13171
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Credeam că acele prim "casolete" aveau capacul din plastic. Dispersorul era din plastic/P.V.C., nu? Prima dată le-am văzut înlocuind tronconicele pe Str. G. Garibaldi din Cart. Floreasca, în anii '80. De înlocuit tronconicele cu diverse "casolete", mai mult în epoca "Luxten", deşi în Floreasca cred că au apucat să le înlocuiască înainte de acea epocă. Dar lampa de ce era înclinată... primise cineva cadou vin, ţuică, whiskan când le-a proiectat sau ieşeau mai scunde şi cică făceau ieconomie de material?
Deci erau C.D. (Cutie Distribuţie) alea de pe Brezioanu. La suprafaţă prezintă vreun avantaj? Oricum, rezistentele capacele alea.
Abia aştept să vină vremuri mai calzi să mă duc în talcioc... cine ştie ce cărţi, broşuri, poze găsesc pe acolo.

#13172
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,710
  • Înscris: 05.01.2020

View Postdjl, on 27 ianuarie 2023 - 01:37, said:

Credeam că acele prim "casolete" aveau capacul din plastic. Dispersorul era din plastic/P.V.C., nu? Prima dată le-am văzut înlocuind tronconicele pe Str. G. Garibaldi din Cart. Floreasca, în anii '80. De înlocuit tronconicele cu diverse "casolete", mai mult în epoca "Luxten", deşi în Floreasca cred că au apucat să le înlocuiască înainte de acea epocă. Dar lampa de ce era înclinată... primise cineva cadou vin, ţuică, whiskan când le-a proiectat sau ieşeau mai scunde şi cică făceau ieconomie de material?
Deci erau C.D. (Cutie Distribuţie) alea de pe Brezioanu. La suprafaţă prezintă vreun avantaj? Oricum, rezistentele capacele alea.
Abia aştept să vină vremuri mai calzi să mă duc în talcioc... cine ştie ce cărţi, broşuri, poze găsesc pe acolo.

Pălărie era clar metalică, încă de copl mi-am dat seama. Din moment ce stâlpii de pe străzile laterale erau similari cu cei de pe Ceaicokski, dar nu numai, am impresia că toți au avut, demult de tot, Zurich, apoi tronconice, apoi orice altceva.

#13173
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Posibil să fi avut la începu şi pe străzile laterare (nu prea am găsit poze), dar au fost rapid trecute la tronconice.

#13174
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
În Parcul Carol erau un fel de "veioze", cu corpul asemănător puţin celor pietonale de producţie Spaniolă ce se găsesc ataşate stâlpilor de pe Şos. Ştefan cel Mare (de susţin reţeaua de contact a tramvaielor), însă erau din sticlă, cu partea superioară închisă la culoare. M-am uitat pe o poză din anii '000 cu mine şi le-am văzut. Cine le-a produs şi ce denumire aveau?

#13175
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Nu stiu la care te referi, nu seama nimic din descriere cu ce a fost prin parcul Carol.

#13176
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Elba a indreptat becul din PVC 02 producand modelul PVC 05, dar apoi a dat cu oistea de gard producand corpuri de proasta calitate nerezistente in timp precum Avis si Bega.

Avis pare a fi o copie dupa un model de Philips pietonal ce nu s-a folosit in Romania, iar Bega e practic o lampa de gradina italiana fortata la rangul de pietonal urban la noi, Novalux, nu stim daca Elba le-a fabricat sau doar branduit precum facea Romlux OEM-uri.

In copilarie intre 1995 si 1998 imi placeau PVC 02, becul inclinat avea un farmec aparte si nu credeam ca e un defect de fabricatie.

Privind in ansamblu, intre trista ieconomie comunista si trista ieconomie capitalista de astazi, perioada de glorie si frumusete a iluminatului public a fost cea a Elba in colaborare cu Philips si cea a Luxten/AEM, perioada si cu cel mai mare consum de energie electrica la iluminatul public, consum ce nu va mai exista vreodata.

Timisoara e interesant impartita jumate jumate intre corpuri fabricate la Elba si cele fabricate de Luxten la AEM.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate