Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13795 replies to this topic

#12907
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Prima data cand vad o strada unde, desi erau stalpi mari de beton si in 2009 au avut lampi pe ei, mai tarziu s-au montat stalpi pietonali si au scos lampile de pe stalpii mari.Posted Image Posted Image    https://www.google.c...!7i16384!8i8192

#12908
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
La Vaslui in 1980, vedem Zurich si PVA 1A.

Attached Files



#12909
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Deci până la urmă ai intrat pe pagina aia cu Vaslui.    Posted Image
Nu credeam că are atâtea componente un transformator. Însă unul aerian de 100 k.V.A. (adică cam 97-98 k.W.), pe unde? Ah, văd că unul ar putea alimenta doar 16 consumatori care trag 6 k.W. deodată... deci nu prea mulţi. Cât au cele pentru blocuri? Se pot monta 2 transformatoare în paralele pentru o sarcină mai mare?
Mi-e că o dată cu ideea asta de ieconomie să nu o lase mai moale cu modernizarea, pe bază că se va consuma mai puţin, aşa că de ce să înlocuiască posturile trafo?
Nah, uite că şi stâlpul de la Piaţa Spaniei a avut 4 globuri mate, dar a rămas doar cu felinarul. Aceşti stâlpi probabil datează din interbelic şi au fost probabil o inţiativă locală. Pe vremea aia se preferau cei din lemn sau din metal.
Ca f.d. blocul din poză îl care ca autor pe un arhitect celebru, dar am uitat care e. Posibil să fie Horia Creangă (nepotul lui Ion Creangă).

Attached File  spaniei2-1024x644.jpg   128.25K   11 downloads

La Sf. Ştefan mai degrabă decât să luaţi structura tronconicelor, vorbţi cu preoţii să puneţi un abajur de tronconică, dacă găsiţi separat. Mai ales că vor să restaureze biserica şi ziceţi că e pentru restauare. Oare în arhiva bisericii sunt şi poze cu curtea, să vedem ce corpuri erau acolo?

La P-ţa Charles de Gaulle (fostă Aviatorilor, la vremea aia Jianu), pe lângă C-uri (montate pe console tip Jianu) şi un ceas electromecanic, modelul de a fost pomenit în revista "GazElectra". Blocul Bazaltin a fost pocit acum ceva ani. :dizgust:   Parte din Parcelarea Bordei (azi Cart. Primăverii + Dorobanţi) a fost construit şi pentru cei de la Soc. Generală de Gaz şi de Electricitate.
Văd că ceasul avea şi reclame luminoase, aşa cum era în alte ţări. Ulterior, doar cel de la Universitate (montat în comunism) a mai avut. În Germania era cred că modă cu aceste ceasuri.
Mă întreb dacă în România au existat ceasuri urbane publice comandate prin pendul sau doar din alea de la frecvenţa reţelei.
Cele din gări erau mişto, dar în ultima vreme rămâneau în urmă (cel puţin la Gara de Nord din Bucureşti). În comunism erau produse la Braşov... înainte, nu ştiu pe unde.

Attached File  P-ta Jianu (azi Charles de Gaulle) IMG_6215.jpg   89.67K   9 downloads

Deci de la Batiştei spre Romană erau C-uri? Şi cu 3 C pe stâlp vedeai noaptea în casă. Probabil şi cu P.V.B. 7b, dar nu la fel de tare, că era doar unul pe stâlp.

Edited by djl, 05 October 2022 - 11:48.


#12910
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Transformatoarele din București sunt in general de 630 și 400 KVA, dar și mai mari in posturile din fabrici și întreprinderi.
Există și posturi cu 2 sau chiar 3 transformatoare dar nu în paralel ci fiecare cu consumatorii lui, postul fiind mai mare și tine o zona mai extinsă. Mai sunt și posturile pentru consumatorii critici sau cu regim mărit de siguranță în alimentare, unde avem 2 sau 3 transformatoare dar fiecare alimentat pe o alta linie de medie și chiar dintr-o altă stație, astfel încât dacă pica unul sa rămână celălalt. In acest caz și instalațiile din aval pe partea de joasă tensiune sunt astfel realizate încât să poată funcționa pe orice transformator.

#12911
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 05.01.2020

Quote


La Sf. Ştefan mai degrabă decât să luaţi structura tronconicelor, vorbţi cu preoţii să puneţi un abajur de tronconică, dacă găsiţi separat. Mai ales că vor să restaureze biserica şi ziceţi că e pentru restauare.
Oare în arhiva bisericii sunt şi poze cu curtea, să vedem ce corpuri erau acolo?



Dispersor de sticlă nu prea mai găsim, oricum. Iar una din ele și așa are pălărie improvizată, posibil să fi fost un corp interbelic de alt tip, cu valoare în sine. Poate una din vechile lămpi de pe stâlpi? Oricum, să pui dispersoare de fibră la tronconică mai veche nu îmi place defel.

#12912
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Corpuri pentru lampi fluorescente tubulare fabricate la Elba, informatii dintr-o carte din 1981.

Attached Files



#12913
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Cu cât factorul de putere e mai mare, cu atât eficienţa energetică e mai bună? Că parcă ştiam că de exemplu e mai bine să ai 0,8 decât 0,7, asta dacă poţi să-l obţii.
La un disjunctor (termic) la ce foloseşte contactul auxiliar?
Am uitat să menţionez că în cartea aia mare din 1938 despre Soc. G-rală de Gaz şi Electricitate am găsit că se putea pune alimentarea cu aeriană energie electrică a caselor (inclusiv doar cele cu parter) şi prin montarea izolatorilor sub perete, nu numai pe acoperiş. Nu ştiu dacă am văzut aşa ceva, dar în cazul că era o construcţie mică de înălţime, mi se pare cam periculoasă modalitatea; dar scutea lucrările la acpperiş. Uneori se putea pune şi contorul afară.
Dar de ce mai existau chiar şi prin 1970 consumatori rurali (dacă e să mă iau după o carte) alimentaţi pauşal?   Posted Image   Nu aveau destule contoare - cred că la "A.E.M." s-au apucat să facă contoare când a crescut numărul de abonaţi şi nu mai făcea faţă "ElectroMagnetica" la producţie, aşa că mai era nevoie de una. La pauşal, de exemplu dacă îţi cumpărai un al doile radio sau puneai o lustră mai mare, trebuia să anunţi. Bine că s-a trecut de epoca aia.
Din institutele şi insitituţiile de pe vremuri, ce a mai rămas? I.S.P.E. mai există, "Hidrconstrucţia" de vis-a-vis de fostul "Perla" mai există (ăsta e construit pe locul fostei fabrici de acumulatori "Tudor/Acumulatorul"), dar în rest, ce mai e?   Posted Image
"EL.BA." mai făcea şi alte modele de corpruri cu tuburi fluorescente. Inclusiv din alea cu abajur, ce erau pe la metrou pe vremuri. Şi făceau şi pentru uz casnic din alea cu abajurul mat - am avut la bucătărie.

Edited by djl, 07 October 2022 - 09:59.


#12914
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
1) Izolatori pe o casă: https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Dată fiind poziţia lor, nu-mi dau seama dacă erau pentru alimentare aeriană a casei din reţeaua electrică publică sau ca să nu sape 2 braşnamente, au făcut legăura aerian între cele 2 case.
2) Blocul ăsta avea globuri mate pe vremuri la balcoane: https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Mă uitam cât de ţepeni erau acei suporţi pe vremuri... porţelan pur. Rezistau fără probleme şi la becuri de 100 Waţţi, car dau destulă căldură. Acum avem cabluri electrice cu izolaţie bună, deci rezistentă la căldură sau uneori la foc, dar nu se mai fac suporţi de genul...
Poate reuşesc să pun mâna pe unul;
3) La acelaşi bloc, pe casa scării sunt ... contoarele. Nu ştiu cum de s-a ajuns la aşa ceva. Sunt pentru locatari şi probabil iluminat casa scării şi consum ascensor.
Pe bloc sunt şi ceva "antene" G.S.M., însă cu alimentare separată. Mă întreb, la releele de telefonie, cum se face contorizarea;
4) Unele case din zona centrală şi semicentrală au deasupra intrării corpuri tip A sau rude cu A, adică "borcanul" se înfileta, însă nu mai avea farufria de protecţie. Frumos era aşa... oamenii ţineau la unele chestii. Bine că au scăpat casele acelea. Unele mai aveau "borcanul" pus într-un suport de ceramică ce venea din perete şi făcea un cot de 90 ° - asta am mai văzut pe la blocuri inclusiv. Era "borcan" mat sau opac probabil;
5) Blocul ăsta avea cutie luminoasă cu denumirea străzii (Mântuleasa) şi  numărul (12). Se vede un capac căzut... deci ca să schimbi becul doar trebuia să deschizi capacul, nu dădeai vreun geam jos: https://www.google.r...!7i16384!8i8192
Probabil aşa era şi pe la altele, dar nu am văzut vreunul deschis. Blocul exista în Iulie 1936, deci probabil e din 1935-1936.
5)

#12915
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Magazionerul de la Pitești nu a greșit prea mult spunând că orbitoarele sunt Philips Urban. Numele lor este de fapt Philips Urbana EPS 300.

Chiar e păcat că sunt eliminate de pe unele străzi, cele mai multe erau de 150 W, precum cel din poză, nu lumânărele-jucărioare de 70 W ca în alte orașe și ca la alți producători de corpuri de iluminat pietonal cu sodiu.

Attached File  IMG_20221008_144744.jpg   166.55K   12 downloads

Edited by Logatu, 08 October 2022 - 22:34.


#12916
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011

View PostLogatu, on 24 septembrie 2022 - 21:58, said:

Vești proaste.
A început izolarea termică a pasarelei dintre corpurile de clădire de la fosta Poștă veche Pitești.
Au dat jos deja 7Bs-ul cu bec elipsoidal, va urma cel cu bec tubular.
Încă aștept un răspuns de la patronul care a cumpărat locația, poate binevoiește să salvez măcar al doilea PVB 7Bs.

Attachment IMG_20220924_172756.jpg

S-a dat jos si al doilea PVB 7Bs de la fosta Posta veche Pitesti...

Patronul cladirii nu este o persoana cooperanta, nu mi-a mai raspuns.

Attached File  IMG_20221008_134824.jpg   256.44K   6 downloads

#12917
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
"Philips" Urbana EPS300 erau pietonale?   :huh:  În Bucureşti uneori pietonalele au fost înlocuite cu rutiere.
P.V.B. 7b la Mangalia... o mai fi?    :huh:  https://www.google.r...l=en&authuser=0

#12918
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Da, pietonale.

#12919
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Iată-le, pentru a îți reîmprospăta memoria:

Philips Urbana orbitoarea https://goo.gl/maps/oWNuukU8pSFKoj1F7

Philips Urbana cu discuri antiorbire https://goo.gl/maps/pieWuNcxJwVQ519B6


Acum au început să le înlocuiască cu aceste LED-uri cu nume asemănător, Urbio. https://goo.gl/maps/i6BCM1GsJqNM2Yfd8

https://goo.gl/maps/aeX7qMUwzREQfxmE7

Edited by Logatu, 09 October 2022 - 17:55.


#12920
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Au inceput și în Mioveni cu astfel de adaptări pe stâlpii pietonali.

De Philips Urbana nu s-au mai legat, ca acum un an, într-o zonă de scări, dar au înlocuit recent două corpuri Selux mercur cu Ledvance.
În acest moment nu mai avem niciun Selux cu mercur, doar unul becoledizat. Selux cu sodiu nu am avut niciodată.
Mai avem și două Timlux P cu mercur, dar unul e ars și abandonat, iar cel ce încă merge va avea aceeași soartă.

Attached File  IMG_20221004_131141.jpg   345.69K   9 downloads Attached File  IMG-20221004-WA0084.jpg   227.77K   9 downloads

Edited by Logatu, 09 October 2022 - 18:25.


#12921
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Am fost anunțați recent că și în Bumbești Jiu se întâmplă același lucru pe stâlpii pietonali ce găzduiau până acum corpuri PVC 05 și Selux.
Au ledizat într-o duminică din septembrie, pe data de 25.

Attached File  IMG-20221003-WA0042.jpg   91.38K   4 downloads Attached File  IMG-20221003-WA0043.jpg   87.38K   6 downloads

Attached File  IMG-20220925-WA0074.jpg   159.35K   5 downloads Attached File  IMG-20220925-WA0075.jpg   212.29K   3 downloads

#12922
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ha, nici prin cap nu mi-a trecut că la corpurile pietonale acele discuri sunt anti-orbire (nu orbeşti, dar lumina puternică directă nu e super). Colegule, mulţumesc de informaţie!
În această fundătură a rămas o farfurie de C (sau au fost şi B-uri suspendate, că părea cam mai dintr-o bucată) atârna de 2 fire ce stau lângă blocul din dreapta. Nu mai e aparatajul, dar se vede că era lampă cu descărcare în gaze. Izolatorii tip fulie mai sunt: https://www.google.c...!7i16384!8i8192
Era suspendat între bloc şi clădirea din stânga, care se poate vedea în 2014, alături de un corp care era spre stradă: https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Şi în blocul la care se uită oamenii am văzut contoare la parter. Probabil era vreo modă. Dacă vreţi să vă uitaţi, atenţie la boşorogul enervant de vis-a-vis de la nr. 17: https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Un P.V.B. 7b fără abaajur există şi în curtea acestei case frumoase şi din păcate neîngrijite: https://www.google.c...!7i16384!8i8192
valirex, uşile de firidă de clădire instalate în interbelic oare reflectă ordinea montării lor?    :huh:

#12923
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 07 octombrie 2022 - 09:58, said:


Am uitat să menţionez că în cartea aia mare din 1938 despre Soc. G-rală de Gaz şi Electricitate am găsit că se putea pune alimentarea cu aeriană energie electrică a caselor (inclusiv doar cele cu parter) şi prin montarea izolatorilor sub perete, nu numai pe acoperiş. Nu ştiu dacă am văzut aşa ceva, dar în cazul că era o construcţie mică de înălţime, mi se pare cam periculoasă modalitatea; dar scutea lucrările la acpperiş.

Am vazut asa ceva ramasa chiar si in zilele noastre, fara sa puna consola pe casa, au coborat cu conductoarele pe izolatori montati sub sageac si au mers pe sageac pe mai multi izolatori pana la contor probabil. Aici: https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#12924
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mă aşteptam ca pe acolo să mai fi rămas alimentare aeriană. Dată fiind zona, credeam că a fost trecut totul pe alimentară subterană în decursul anilor, aeriană rămând numai la perfierii. Îmi plăcea alimentarea aeriană cu izolatori... probabil pentru că e la vedere, deci o puteam studia. Acum cică se vrea subteran peste tot. Dar la periferie şi la ţară va rămâne aeriană mult timp de acum încolo.
Idem reţelele de telecomunicaţii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate