Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
13754 replies to this topic

#1099
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 10 martie 2018 - 01:16, said:



Dar vreuna din aia în care intrau 3 tuburi fluorescente ai?

Cele de care spui,aveau 6 tuburi de 20 w la interior si se numeau PFT,erau folosite pe stalpii mici (max.4 m) inainte de aparitia lampilor cu vapori de mercur de inalta presiune in Romania(1959) si practic fiind atat de vechi,nu mai gasesti niciun exemplar echipat astfel. Multe au fost reechipate cu bec cu vapori de mercur,pastrand corpul intact in rest. La inceput aveau dispersorul(abajurul) din sticla mata,apoi se fabricau din fibra de sticla.

#1100
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
cum pot pune poza aici? imi da numai variante cu link,dar nu gasesc nicaieri sa incarc din pc meu

#1101
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
In dreapta jos ai More Reply Options -> Browse -> selectezi imaginea din calculator -> apoi faci click pe Attach This File.

#1102
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
asta e corpul descris mai sus insa vazut din exterior nu-ti dai seama daca este cu tuburi sau cu bec cu vapori de mercur,singura diferenta fiind la interior unde constructia elementelor de prindere a aparatajului si a lampii sunt diferite.

Attached Files



#1103
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 10 martie 2018 - 01:16, said:


Nu ştiam că există colecţionari de corpuri de iluminat stradal. Dar e bine că există, că măcar se mai păstrează istoria.


Intr-o lume din ce in ce mai nebuna dupa nou si dupa bani,dupa produse ieftine si proaste,invadati de turcisme si chinezarii,ramane in sarcina noastra,a oamenilor de rand sa conservam si sa respectam istoria si memoria parintilor si bunicilor nostri care au construit aceasta tara frumoasa.
Intr-o tara civilizata,orice fabrica sau mare producator detine un mic muzeu sau colectie cu istoria si evolutia produselor sale,la noi se arunca la gunoi sau se demoleaza fabrica cu totul pentru a face loc unui mall sau unor blocuri.
In acest context,ramane in sarcina fiecaruia sa adune cate o particica din ce crede el ca are valoare,unii colectioneaza ace de cusut,altii masini Posted Image
Eu am ales corpurile si echipamentele de iluminat exterior,inca din copilarie m-au fascinat si pana acum am reusit sa salvez cateva "gunoaie" pentru altii dar aur pentru mine,visul meu fiind sa le expun intr-un mic muzeu sa le poata vedea si altii interesati,foarte putini in Romania insa,comparativ cu alte tari unde exista multi colectionari pe aceasta tema si foarte bine organizati,avand si site-uri web dedicate(vezi google)
Cum in Romania,singura fabrica de corpuri de acest fel era ELBA,m-am axat pe produsele lor dar nu numai.Posted Image

View Posty0z, on 12 martie 2018 - 14:54, said:

In dreapta jos ai More Reply Options -> Browse -> selectezi imaginea din calculator -> apoi faci click pe Attach This File.

Multumesc de ajutor(e cam incarcat de butoane forumul,si cele esentiale stau ascunse,de aceea nu m-am descurcat sa-l gasesc)

#1104
TomTomCat

TomTomCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 18.11.2011
Unde pot găsi o lampă cum este cea din foto de mai sus?

#1105
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pacat ca un topic care ar trebuie sa fie axat pe discutii la nivel tehnic despre tehnologiile de productie si distributie energie electrica este boicotat de unii useri cu vechiturile lor de lampi si corpuri de iluminat stradale.
Deschide frate o arie de vechituri si posteaza acolo.

#1106
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgeo123, on 13 martie 2018 - 10:16, said:

Pacat ca un topic care ar trebuie sa fie axat pe discutii la nivel tehnic despre tehnologiile de productie si distributie energie electrica este boicotat de unii useri cu vechiturile lor de lampi si corpuri de iluminat stradale.
Deschide frate o arie de vechituri si posteaza acolo.

Imi pare rau daca te-am deranjat cu asemenea discutii pe acest topic dar daca te uitai la inceputul lui,chiar din primele pagini,exact despre asta se vorbeste,si chiar teme incepute de catre initiatorul topicului,si pana la urma nu tot de electricitate e vorba si in subiectul cu lampile? e cam acelasi domeniu si au legaturi stranse,putem comenta si pe subiecte ce tin de retelele electrice,atat cele casnice cat si cele de iluminat public,nu e nici o suparare,chiar si teme despre distributie MT si posturi de transformare,alt subiect care de asemenea ma pasioneaza si despre care am incercat sa discut pe alt topic asemanator dar se pare ca lumea nu e interesata de asa ceva intrucat nu raspunde nimeni,iata:   https://forum.softpe... trafo__st__36
As deschide si alt topic la "vechituri" cum spui dar poate daca ar fi vorba de cumparari/vanzari,pe cand aici discutam altceva.

View PostTomTomCat, on 13 martie 2018 - 09:46, said:

Unde pot găsi o lampă cum este cea din foto de mai sus?

Depinde pentru ce o vrei,sunt foarte rare,depinde si de oras,prin bucuresti sunt putine,sa mai fie si functionale,majoritatea sunt abandonate sau in proprietati private,prin alte orase nu stiu situatia,poate ca sunt mai multe.
Daca o vrei doar sa-ti lumineze gradina,nu merita efortul de a o procura,dar daca esti pasionat si vrei s-o studiezi si s-o restaurezi,merita sa incerci sa vorbesti cu persoanele care le detin,eventual sa negociezi cu ei un pret bun(pentru altii sunt gunoaie si abia asteapta sa le arunce la remat)

#1107
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dar semafoarele cum sunt comandate? Sunt relee locale, reele centralizate? (bine, acum există comandă digitală).
Nu e de la noi, e din trecut, dar mi se pare interesant

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oKMtNLGGpUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1108
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
bulevardul regina elisabeta in 1962,se pot observa in fundal,stalpii sunt echipati cu corpuri "banana" atat pentru partea carosabilului cat si pentru trotuare.

Attached Files



#1109
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
De acele corpuri de iluminat cu 3 tuburi fluorescente întrebam. Nu ştiam că erau poreclite banane.
Ce enervantă e dezabonarea automată de la subiecte... probleme ale formului.
Tronconicele pe care le-am văzut cred că erau numai cu becuri cu vapori de mercur.
Dar contor rămas în perete (aşa, de chestie) de pe vremea reţelei de 120 Volţi a mai văzut cineva?   :huh:  Sau instalaţie rămasă de atunci.

#1110
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Dar contor rămas în perete (aşa, de chestie) de pe vremea reţelei de 120 Volţi a mai văzut cineva?   Posted Image  Sau instalaţie rămasă de atunci.

Asa ceva chiar e aproape imposibil sa mai gasesti pe undeva,deoarece fac parte dintr-o instalatie activa si care,fiind folosita des,trebuie sa tina pasul cu evolutia celorlalte elemente din retea,cum s-a schimbat tensiunea,schimbi tot ce vine dupa ea.
Poate in vreo cladire abandonata si ramasa in timp,nefolosita,sa ai vreo sansa,in rest....doar la muzeu

#1111
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Mă gândesc dacă exista posibilitatea ca acestea să fie lăsate dacă dorea proprietarul, chit că nu mai erau folosite sau era obligatoriu să fie trimise la distrus?
Prin 2007-2008 găsisem un asemenea contoar, unul făcut de... "Ericsson" (da, firma de telecomunicaţii). Nu am dorit să dau cei 100.000 Lei pe care îi aveam şi nu l-am luat, iar după aia nu a mai apărut. Acum îmi pare rău   :(

#1112
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 01 aprilie 2018 - 16:45, said:

Mă gândesc dacă exista posibilitatea ca acestea să fie lăsate dacă dorea proprietarul, chit că nu mai erau folosite sau era obligatoriu să fie trimise la distrus?
Prin 2007-2008 găsisem un asemenea contoar, unul făcut de... "Ericsson" (da, firma de telecomunicaţii). Nu am dorit să dau cei 100.000 Lei pe care îi aveam şi nu l-am luat, iar după aia nu a mai apărut. Acum îmi pare rău   Posted Image

nu i-ai facut macar o poza?

#1113
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu aveam aparatul foto la mine.

#1114
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Daca nu vrei telefon capabil de poze, ce sa-ti fac.

Aici la 02:03 apare pe peretele acelei cladiri un model de corp stradal foarte vechi, printre cele mai vechi din Slatina, unde au existat, au fost inlocuite la inceputul lui 2000. Practic avem iluminat stradal din 1998 direct pe sodiu (acum partial LED-uri), pana in 1998 era o gluma proasta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5iImBmieigA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1115
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Neceaşcă, ia spune tu, câţi aveau telefon cu cameră foto în 2006-2008?

#1116
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Tatal meu a avut din 2005, eu abia din 2012.

Ala din 2005, Nokia ispita de otel, filma absolut execrabil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Wags_2000

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate